28.11.2020 | Svátek má René


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Pozor, časové hlášení

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Bytová 31.3.2019 15:55

SEČ

Když je poledne, tak je prostě poledne, marný předstírat že je o hodinu jinak.

Ekonomické důvody pro letní čas už dávno pominuly, teď je to jen buzerace a byrokratická nepružnost věc řešit.

Z. Janaba 31.3.2019 15:42

SEČ

Naše biologické rytmy jsou napojeny na čas astronomický a když se v tom vrtáme, neděláme dobře. Jsem pro zimní, tedy astro čas, kdyby už jen proto, ze má pozitivní vliv na naši hmotnost. :-) , jsem četla. Že je současně zdraví prospěšný je dobrý bonus a vůbec, co my si máme pořád myslet, že víme víc než sama příroda.

Z. Jajka 31.3.2019 21:22

Re: SEČ

Když jsem kdysi dávno musela jezdit do práce na sedmou, nedokázala jsem se doma nasnídat... Snídala jsem až v práci.

Z. Jajka 31.3.2019 15:03

Letní čas...

No jo, jsem sova... Letní čas bych jakžtakž snesla od května do září. Ale večerní světlo mi vadí, nevím, kdy zalézt, špatně usínám a ráno mám problém vstávat. Kromě toho na mě platí "ať vstanu kdy chci, probouzím se v 11". Takže bývám v časném dopoledni nepoužitelná. Představa letního času celý rok mě děsí. Tma kolem zimního slunovratu do devíti... Své biologické hodiny neokecám, naštěstí vstávání do práce už nemusím moc řešit. Věřím, že hodně lidí může mít své vnitřní hodiny méně citlivé, ale já to nejsem.

Jednou v životě jsem se nechala ukecat na východ slunce v létě na horách... nikdy více. Letní čas mě také připravil o teplé až horké srpnové večery s hvězdami. Když se konečně pořádně setmí, je pomalu čas na zalezení domů.

Argument, že při středoevropském čase by bylo v létě světlo ráno moc brzy neberu. Den je prostě dlouhý.

T. Zana 31.3.2019 9:23

Hezké dopoledne

vstávali jsme zbytečně brzo, ale je dobaleno a bude první letošní pořádný výlet. Koukám z okna, že kaštan už má některé pupeny puklé a ven se derou lístečky :)

Je tu pod skoro pod mrakem, ale poměrně teplo.

Z. Jenny 31.3.2019 18:04

Re: Hezké dopoledne

U nás začaly kvést meruňky, takže vari pryč mrazíku od našeho prahu!

Z. Xerxová 31.3.2019 6:41

hezkou neděli

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Hodiny mám všude přeřízené, v hlavě taky (vstávala jsem stejně, jako jindy :o) - tj. o hodinu dřív.) KLuci ještě spí - ale to neva - dneska je v plánu jen krátký výlet a pak nás opět bude volat zahrádka

V. Glover 30.3.2019 20:36

prosím o radu

Přeju všem pěkný weekend a k tématu mám jenom to, že letní čas nenávidím přesně z důvodů co popisuje Lika, vstávat ve 4 nebo 5 ráno mi doslova ničí život a zdraví, ale bez ohledu na to, jak se o tomto diskutuje dvakrát do roka, stejně s tím nic nezmůžeme. Ale přišla jsem se zeptat, nemá někdo radu kde na internetu si pronajmout chalupu na týden, případně nějaké tipy ohledně oblasti Pálava na Moravě? Mamka má na podzim sedmdesátiny, a chtěla jet na Pálavu na týden, já to tam vůbec neznám.

Z. Yga 31.3.2019 15:39

Re: prosím o radu

Přímo ubytování ti neřeknu - jsa místní, nikdy jsem ho nepotřebovala (:o)), ale hledejte v obcích Pavlov, Horní či Dolní Věstonice, Bavory či Klentnice - to jsou vesnice přímo pod Pálavou a specializují se na ubytování turistů. Určitě si vyjděte na Sirotčí hrádek, Děvičky či Stolovou horu. Taky není špatný Mikulov - tam teda hlavně Svatý kopeček s křížovou cestou nebo zámek nebo Kozí hrádek a židovský hřbitov. No a pro hodně otrlé turisty je to jasné - Lednice se zámkem a parkem a k tomu ještě Valtice (:o)). Jinak počítejte s opravdu velkým turistickým zájmem (u nás i na podzim, neb je tu sezóna burčáku).

M. Crossette 30.3.2019 15:59

Nerada vstávám do tmy

A nechápu, proč ve Francii milují totální zabednění oken na noc. Chápala bych to třeba ve městě, když jim u oken celou noc svítí noční osvětlení. Nebo když jsou dlouhé dny, brzy ráno světlo, které trvá dlouho do noci. Ale přijde mi, že přiměřené zatažení závěsů může stačit. Ale Fr. si zatemňují i na vesnicích. Nejen zatažené žaluzie, oni musí nejprve zavřít jejich typické okenice a pak ještě zevnitř těžké závěsy (nejen na noc, ale i na odpolední siesty). Když jsem v Paříži jako aupair hlídala děti, ráno mě většinou "nenáviděly". Protože když do jejich celonoční kobky najednou prudce proniklo světlo, zalézaly pod deku a že vstávat nebudou. Býval to boj! O tom, že by Fr.v noci spali "v přirozené tmě", natož aby si v létě otevřeli okna vůbec nepřipadalo v úvahu. Když sem jednou přijeli naši fr. přátelé a viděli, že máme na oknech jen obyč. žaluzie a na zatažení jen závěsy zhustší látky (bez podkladu), moc se divili, že nám to na noc stačí. Když jsem jim vysvětlila, že tady jsou noci temné, prý ale "co ráno", když ještě chtějí spát a venku už je světlo. My se naopak rádi necháváme světlem probudit a na noc vytahujeme i žaluzie. Ovšem je mi jasné, že když se někdo vrací třeba z noční směny a dospává přes den, že si potřebuje "udělat noc". A samozřejmě zatáhnout si pro soukromí také chápu. Ale v Praze bylo do maminčina bytu z jincý bytů také vidět (tedy dost z dálky, ale bylo). Tak si ona i my žaluzie stahovali, ale když jsme zhasli, vytáhli jsme je a případně otevřeli okna. Zatemňujetě na noc ?

Jo v divadle jsme minulý měsíc byli 2x, tento měsíc už také jedeme podruhé - právě dnes za dvě hod. na "Ocelové magnolia". Samozřejmě známe film, před lety i jako divadelní hru, tohle tedy bude podruhé.

Z. Iva 31.3.2019 10:10

Re: Nerada vstávám do tmy

Tak on je spánek ve tmě kvalitnější

Z. Hanča 30.3.2019 15:21

Krásu dnešního dne

mi lehce kazí pomyšlení na posun času, poněvadž vím, že to bude bolet. Jednak mi ta ukradená hodina bude chybět, druhak v pondělí musím zcela výjimečně vstávat v 6, což bude de facto v 5 ráno. Pro mě zabijácká hodina. No to to na tom školení bude vypadat! Jsem pro běžný středoevropský čas, jaký tu byl po staletí!

Z. Yga 30.3.2019 12:24

Prý práce šlechtí!

Tak jsem se šla porýpat v tom záhonku, pak jsem si vzpomněla na mořské cibule (amarylis) a kalu, že by už chtěly asi vodu a ze sklepa ven - a jak jsem nesla v óbr kvítňáku tu kalu, tak jsem si hnula se zády! Já to furt říkám, že zahradničení není nic pro mne - včil tu sedím jak kopka hnoja.

T. Zana 30.3.2019 12:44

Re: Prý práce šlechtí!

Auauau, lituju tě velmi! Tak mazat a doufat :p

Z. Vave 30.3.2019 18:19

Re: Prý práce šlechtí!

Nenosit! Vozit na rudlu, nebo zaměstnat Jendu. :) Lity lity, ať to brzo přestane.

Z. Iva 31.3.2019 10:12

Re: Prý práce šlechtí!

Kalu máš na podzim vysypat z květináče a nechat jen tak.

Z. Jenny 30.3.2019 11:54

Když je to dnes

o čase, tak protože ON letí jako zběsilý, připomínám, že v květnu má 50.výročí časopis Čtyřlístek, fenomén doby a fenomén do dnes. Ti čtyři přátelé provázeli mého syna jakož i jiné syny a dcery a taky vnuky a vnučky, po celé dětství. Moje trafiková babička,která byla tenkrát vymístěna téměř ze všech pracovních míst se nakonec etablovala v trafice se vzorným štítem obchodu a tím jsme měli protekčně zajištěn přísun tohoto nedostatkového časopisu. Dokonce nám byl jednou domácí návštěvou zcizen a musela jsem zakročit,prostě byl neodolatelný! :-)

L. Jakovljevičová 30.3.2019 13:47

Re: Když je to dnes

Když už je řeč o čase, tak něco z časů mého mládí :-))

https://www.youtube.com/watch?v=1d3N3ZW7pIM

T. Zana 30.3.2019 10:53

Čas

Čas je evidentně hlavní téma. Já odjakživa dávám přednost letnímu, hlavně proto, že jsem vždycky spíš zápasila s tím, abych z práce odcházela aspoň v pět...

V divadle jsme byli (Poslední ze žhavých milenců - Simona Stašová, Petr Nárožný), pěkný to bylo :-)

Z. Tečka 30.3.2019 10:47

Za mě letní,

na tenhle den jsem se vždycky těšila celou zimu. Pracovala jsem v jedno - dvou - i třísměnném provozu a několik let i v nepřetržitém (dvanáctky). Takže nikdy jsem biologické hodiny neřešila. U směnných provozů to neřešil nikdo a tak je to dodnes. Taky jsem vstávala v půl páté a pak vlastně v půl čtvrté, ale nepociťovala jsem žádnou újmu a světlo a teplo dlouho do večera jsem milovala. Nepotřebovala jsem a nepotřebuju mít sluníčko v poledne nad hlavou, hlavně že tam nahoře je, a svítí.

Vyrůstaly jsme se sestrou v domku na okraji Prahy. Zatímco pro mě to byla samozřejmost, sestra vyrůstala s pevným přesvědčením, že jednou byde bydlet v bytovce. A tady je právě znát ten rozdíl. Zatímco já mám ráda dlouhé letní večery venku, jí v bytě vadí. Asi to tak je, i když ne u všech. Letní čas mají rádi lidé, co jsou nějak aktivní a využívají dlouhé dny ke svým zálibám, (švagr třeba vyrazí na kole) nebo lidé jako já, kteří si ty dlouhé letní večery vychutnávají. I když je fakt, že mně by to mělo být jedno. Není.

Z. Vave 30.3.2019 10:29

Ano, nešibovat s ním,

nechat být. Na posun času je tlak spíš z velkých měst, kde život začíná později, než venku. Ale člověk nemůže mít všechno. Aneb je nesmysl chodit do práce od devíti desíti a pak si posunovat čas. To fakt nemá logiku. Když se začně v práci v osm devět, tak je ta "chybějící" hodina rázem zpátky doma.

Je sluníčko a vůbec je krásně. Strouhám brambory na bramborák se zelím v pekáčku a pak se chystám ven rozebrat kompostér a získat kompost ze spodní části.

Moc moc myslím na Bedu.

Z. Vave 30.3.2019 11:11

Re: Ano, nešibovat s ním,

Jo! A večer si zhasnu. :)

T. Zana 30.3.2019 14:27

Re: Ano, nešibovat s ním,

Na Bedu myslím taky, už jsem si říkala, jestli o ní jsou nějaké zprávy.

Z. Vave 30.3.2019 18:21

Re: Ano, nešibovat s ním,

Písnu na Hady.

Z. Yga 30.3.2019 9:44

Jo jo, posun v čase

Nesnáším to - a v poslední době mi vadí i ten podzimní posun (který mi kdysi nevadil). Jak říká Matylda - hlavně nešibovat. A hlavně neslibovat - já se těšila, že už letos fertig a prt. Fakt nechápu, co je na tom složitého nechat ty hodiny na pokoji?! To se musí prý minimálně tři roky promýšlet... tak na co bylo to evropské referendum?! Asi na ho-uby!

V divadle jsem nebyla už rok (naposledy na Dede) a Den země uctím tím, že si na psí vycházku s sebou vezmu pytel na odpadky - to bude asi lepší, než hodinu nesvítit. Jan Ámos dělá v hrobě veletoče, když pohlédne na naše školství - no ale v podstatě měl dobrou představivost, ano, dnes se k lidem dostává svět v obrazech, dokonce pohyblivých! Dokonce tak pohyblivých a ozvučených, že někteří mají dojem, že toto je ten pravý Svět.

Hmm - dneska jsem nějaká ponurá, a přitom venku svítí sluníčko, Brůča nezdrhla za zajícem a oběd už mám hotový - takže samá pozitiva (:o))). Půjdu se porýpat v záhonku (tak to není moje hobby, ale co už)

Z. Matylda 30.3.2019 9:12

Já bych s tím časem

hlavně nešibovala. Zajímavý je letní čas jen pro toho, kdo začíná v práci v osm nebo v devět. Pokud jdete do práce na pátou- šestou, je posun času strašně nepříjemný a večer je vám světlo šumák, protože stejně jdete spát v deset.

Dneska je krásně, ale zaštupovaná Karamelína (kastrace- falešky byly čím dál horší) má mít klidový režim, tak žádné výlety nebudou.

Z. Jenny 30.3.2019 9:31

Re: Já bych s tím časem

To máš pravdu. MLP dojížděl a na ranní musel vstávat ve 3 hodiny ráno, autobus mu jel po čtvrté a pak na šest do práce v okresním městě. Domů přijel na majdu a jen spal a spal. Jsou profese a zaměstnání,kde se opravdu ale opravu na osm či děvět chodit nedá. Takže i za mně, chci normální jeden čas středoevropský na jehož plynutí jsou uzpůsobeny i mé biologické hodiny ( a zvířecí taky).

J. Hlavsová 30.3.2019 21:03

Re: Já bych s tím časem

Naprosto souhlasím. Jako sova jsem nastavená na středoevropský čas. Ten letní mě vždycky na pár dnů rozhodí. Zítřejšího a pondělního vstávání se děsím.

L. A 30.3.2019 8:12

Jsem pro středoevropský čas.

Díky letnímu času vstávám celoročně za tmy, nebo aspoň za silného šera.

Za chvíli vyrážíme na výpravu za velkými kočičkami.

Z. Xerxová 30.3.2019 6:17

hezký den

hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Jdeme zkusit Jizerky - tedy ne vrcholky (stále hodně přes metr), ale jižní stráně.

Jsem pro "normální - tj. zimní" čas. Protože v poledne má být slůňo nad hlavou. A teplé letní večery jsou báječné - u ohýnku, se svatojánky a Velkou Medvědici a celou Mléčnou dráhu