16.4.2024 | Svátek má Irena


MLSOTNÍK: Jarní

27.3.2015

Je jaro a já mám chuť na něco lehkého, dobrého, trochu zeleného (nesmí to být loňský salám), trochu pikantního, trochu zvláštního.

Co třeba Jarní vaječné soufflé

Je to vylepšený recept, převzatý ze švédské kuchyně, přizpůsobený našim podmínkám. Dělala jsem to kdysi docela často a mělo to velký úspěch.

Potřebujeme cca 500 ml mléka, 8 vajec, sůl, pepř, šafrán, petrželka čerstvá, nasekaná na jemno, lze i pažitku, libeček…, kousky nadrobno pokrájeného grilovaného kuřete a listový špenát nebo mladé kopřivy.

Ohřejeme si mléko na teplotu cca 40 °C a do něj opatrně vlijeme rozšlehaná vejce se solí, pepřem, šafránem a čerstvou petrželkou.

Zapékací malé misky vytřeme tukem, na dno vložíme lístky spařeného špenátu, na ně plátek grilovaného kuřecího masa a opět špenátové listy. Lze to i s mladými kopřivami. Zalijeme směsí mléka a vajec, navrch položíme několik špenátových lístků a vložíme do pekáče s horkou vodou, který vsuneme do trouby, předehřáté na cca 180 °C. Nechám asi 30 min.

Dá se to udělat i v srnčím hřbetu, pak prokládám ještě dalšími kousky grilovaného kuřete a lístky špenátu a nechám déle ve vodní lázni.

Studená křenová omáčka s bylinkami, vhodná ke grilovanému nebo vařenému masu

Nastrouháme si křen, stačí malá miska.

Ten zamícháme do směsi z malého kelímku bílého smetanového jogurtu (používám choceňský), cca 2 lžíce majonézy (vhodná je kupovaná vážená), cca 2 lžičky plnotučné hořčice, do celého nasypu sekané bylinky – petrželku, jarní cibulku, šnytlík, libeček, můžete použít i vysetou řeřichu. A ten strouhaný křen. Když je omáčka příliš hustá, tak doředím šlehačkou.

Výborná je tato omáčka s novými bramborami, ani k tomu není zapotřebí maso.

Křenová omáčka je vynikající k velikonočnímu uzenému masu, ale hodí se také na uvařená vajíčka, když zbudou. Z těch jsem dělala vajíčkový salát, ale dobrá jsou, když se nakrájí na čtvrtky a přidá se na ně ta křenová majda.

Tuto omáčku lze obměňovat dle chuti. Místo křenu můžete použít jarní cibulku, bude cibulová. Nebo česnek, bude česneková.

Nové brambůrky s máslem a tvrdým tvarohem s bylinkami

Ten recept asi nemusím nijak zvlášť připomínat. Je jednoduchý jako facka. Uvaříme si dobře omyté nové brambory ve slupce. Než se dovaří, nastrouháme si tvaroh, do kterého v misce zapracujeme najemno sekané bylinky, sůl, bílý pepř… Dle chuti.

Pak máme více možností, jak jídlo podávat. Buď na talíř položíme rozkrojené nové brambůrky, na které dáme vlnky másla a bohatě posypeme tvarohem s bylinkami, nebo si připravíme misku s máslem, jednotlivé brambůrky si nabodáváme, na ně umístíme kousek másla a sypneme na vidličce směsí tvarohu a bylinek.

Je to úžasné a když je k tomu čerstvé podmáslí, tak bezkonkurenční mňamka.

Občas jsem ovšem tvrdý tvaroh nahradila tím klasickým.

V misce se smíchá plnotučný tvaroh s trochou šlehačky na kašičku. Zapracuje se jemně posekaná jarní cibulka, bylinky dle chuti jemně posekané, sůl, bílý pepř, prolisovaný česnek a do misky se namáčejí jako do fondue kousky uvařených nových brambor.

Kopřivová nebo špenátová sýrová rolka

Jemně sekané spařené kopřivy nebo listový špenát dáme do misky a přidáme k nim jarní cibulku, osmaženou na trošce másla a trochu šlehačky. Přidáme sekané ančovičky, můžeme i kapary, kdo je má rád, já ano, prolisovaný česnek podle chuti a vytvoříme zelenou pastu. Nesolíme, ančovičky jsou slané dost. Vyložíme si anglickou slaninou formu na srnčí hřbet tak, aby nikde nebylo vidět formu. Prostě musí to být dokonalý kabátek. Plátkový sýr rozložíme na ten kabátek asi do poloviny formy, aby se pak slaninou dal sýr překrýt. Sýra dáme tolik, jak chceme, aby byla roládka více nebo méně sýrová. Posypeme strouhanou houskou a dovnitř dáme vrstvu spařeného špenátu nebo kopřiv s jarní cibulkou, vrstvu smažených vajíček a opět vrstvu zeleného. Vrch opět posypeme strouhanou houskou.

Přeložíme sýrové plátky, přes ně slaninu a dáme pomalu péct do vyhřáté trouby. Asi na 30 min., aby se „okřupala“. Sýr se rozteče, ale neměl by vytékat ze slaninového obalu. Ta strouhanka ho trochu zbrzdí v roztékání a ve finále pěkně křupe. Toto je varianta teplého pokrmu.

Lze také udělat studenou verzi sýrové rolky a to tak, že vyválíme placku z teplého sýra, který jsme v mikrotenovém sáčku ponořili do horké vody. Potřeme zelenou pastou, pak vajíčky a srolujeme a necháme v lednici vychladnout. Pro hezčí mozaiku můžeme přidat i čerstvou kapii nebo sterilovanou. Krájíme na plátky. Je to dietnější nežli s tou slaninkou.

Ale obě verze jsou výborné.

Dobrou chuť!

Karolína Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !