Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Japonské korokke

11.5.2018

Pokud potřebujete zpracovat brambory, toto je recept pro vás.

Inspiraci jsem čerpala z videa (odkaz na konci článku), kde japonským mládencům vaří maminka, dosti letitá, takže opravdu půjde o zavedený japonský recept. Mládenci si z maminky dělají legraci, že je dnes nějaká pomalejší (maminka se brání: Je pošmourné počasí!), ale oni vědí, že před chvílí snědla celou skořicovou rolku a to ji zmohlo. Maminko, vždyť nikdy nejíš celé cukroví najednou, pak jsi líná! :DDD

Nicméně dovedli vaření do zdárného konce a my se do toho pustíme s nimi. Potřebujete:

Japonské krokety - suroviny

  • mleté maso, jedno jaké, tak 300 g
  • jednu cibuli
  • menší brambory, 8 ks
  • sůl a pepř
  • A pak potřeby na trojobal: vajíčko, hladkou mouku a strouhanku (kdo má panko strouhanku, sáhne po ní)
  • olej na smažení

Tak jedem, tentokrát velmi jednoduše:

Ideální je, když máte brambory již uvařené, třeba ze včerejška. Anebo si je prostě uvaříte pro tuto příležitost - nakrájené na čtvrtky, v osolené vodě. Na konci vodu slejete a hrnec s bramborami ještě postavíte na horkou plotýnku, brambory mícháte a necháte odpařit všechny zbytky vody (to je dobrá finta, zdůrazňuje japonská maminka).

Proces

Mezitím, než se uvaří brambory, dáme na pánvičku tak lžíci oleje a na něm necháme zesklovatět na velmi drobno nakrájenou cibuli. Zhruba po 5 minutách přidáme maso, mícháme ho a drobíme. Ochutíme solí a pepřem, a mícháme, dokud maso neztratí syrovou barvu.

Uvařené brambory, co nejsušší, rozmačkáme, ale zase ne příliš, větší kousky jsou žádoucí. Nahrneme k nim hotové maso a zamícháme. Ochutnáme a v případě potřeby přisolíme, připepříme.

Proces

Pak z hmoty uplácáme takové jako karbanátky, asi menší než dlaň. Pokud nemáte fritézu, plácejte je spíš plošší. Potom „karbanátky“ obalte v klasickém trojobalu. Japonská maminka radí, že pak je máme nechat odpočinout půl hodiny v lednici - a něco na tom je, jinak by se možná pak při smažení víc drobily. Prý je také možno je v tomto stadiu nechat zamrazit.

Já se však vrhla rovnou do smažení - spíše na středním ohni, aby se trochu propekly. K mému značnému úžasu nabobtnaly!

Špičaté zelí najemno krájené

A je hotovo. Japonská maminka důrazně radí jako přílohu jarní zelný salát. Nedávno jsem natrapírovala na špičaté zelí, takže se báječně hodilo: natenko nakrájet, trochu posolit, trošku octa, trošku olivového oleje (není nutný), důůůkladně promačkat a nechat tak hodinku postát na vzduchu - i za tu chvíli se stačí „zapiklit“ a bude krásně stravitelné.

Japonští mládenci si korokke (takto vyslovují „croquette“) polévají, ostatně jako téměř vše smažené, omáčkou tonkatsu. To mě zaujalo, tohle neznám a co když o něco přicházím? Vyguglila jsem si však, že tato omáčka má v podstatě nasládle nakyslou chuť, takže - pokud nemáte tonkatsu, znojemské nakládané okurky to báječně jistí!

Hotové krokety, zelný salát, nakládané okurky

Bylo to mimořádně chutné, a přestože smažené, nepřipadalo to žaludku těžké. Korokke se také dobře hodí na výlety nebo do krabičky do práce.

Jo a pokud jste masa pořídili víc, tak přidáte přiměřeně víc cibule, všechno osmahnete a přebývající část můžete zamrazit jako základ třeba pro boloňskou omáčku ke špagetám.

Takže přeji dobrou chuť, ať už budete vařit cokoliv!

Foto: Lika. Video, které posloužilo jako inspirace, je zde.

Lika Neviditelný pes


zpět na článek