20.9.2020 | Svátek má Oleg


ČLOVĚČINY: Léto budiž pochváleno

25.9.2019

Myslím, že nejvíce příznivců tohoto ročního období bude mezi dětmi. Ty už se tak nějak od konce května a dál po celý červen, každým rokem, nemohou dočkat, až se ve školních budovách rozezní zvonění, pro tento školní rok poslední; a jim začnou prázdniny, spadající právě do nadcházejících dvou letních měsíců.

Letní úroda

A co takoví zahrádkáři a pěstitelé všeho možného? Těm po dnech trávených pipláním předpěstovávaných rostlinek, pokračováním pracemi ve skleníku a dalším pečováním o to vše na záhonech jsou odměnou jejich výpěstky.

A práce pro ně nekončí – co bylo zaseto, musí být nejen sklizeno, ale i zpracováno. Ale kdo by neměl rád domácí zavařené okurky nebo meruňkovou zavařeninu či domácí malinový sirup?

Léto je také symbolem dovolených, ať už jsou trávené v zahraničí, nebo u nás doma v Čechách. Je to čas lenošení, odpočinku, procházek, výletů, ale i čas na koníčky. A k létu patří neodmyslitelně i koupání – v potoce, řece, rybníku, v jezeře, v plaveckém bazénu, nebo jen cachtání capartů v napuštěném bazénku na zahrádce.

Je to zvláštní, v zimě se všichni těšíme na jaro, aby už bylo léto – jenže v posledních desetiletích se pomalu zdá že zima přechází prakticky plynule v léto, a to horké, s teplotami mnohdy až tropickými.

Mám léto ráda, ale tohle šplhání rtuti po žebříčku v teploměru, až má jeden dojem, že jí nebude stačit stupnice a její kuličky se rozutíkají všude kolem, až teploměr vedrem praskne, to mne tedy docela zmáhá. Jak příjemně je přitom při teplotách do 30 °C…

A jak to máte s létem vy? Je pro vás obdobím výletů a cestování? Nebo je trávíte na chatě, u vody? Pečujete o zahrádku a zpracováváte úrodu? A máte nějaký recept, jak co nejlépe přežít tropické teploty?

Koupel

Co se mi vybaví, když se řekne léto:

- farmářské trhy

- obležená koupaliště

- koncerty a festivaly v přírodě

- letní kino

- motorkáři na silnicích

- stromy obtěžkané zrajícím ovocem

- dovolená pod stanem

- Letní shakespearovské slavnosti

- rozkopané silnice a všudypřítomné objížďky

- vodácké „… ahóóój…“

- spálená místečka na těle i tam, kam běžně sluníčko nepouštíme

- zeleninové saláty v míře víc než hojné

- košíky naplněné ovocem a zavařovačky

- les, borůvky, maliny, ostružiny a houby

- výlety na kolech

Foto: Jitur a její archiv. Další obrázky najdete přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !