30.3.2020 | Svátek má Arnošt


ČLOVĚČINY: Léto budiž pochváleno

25.9.2019

Myslím, že nejvíce příznivců tohoto ročního období bude mezi dětmi. Ty už se tak nějak od konce května a dál po celý červen, každým rokem, nemohou dočkat, až se ve školních budovách rozezní zvonění, pro tento školní rok poslední; a jim začnou prázdniny, spadající právě do nadcházejících dvou letních měsíců.

Letní úroda

A co takoví zahrádkáři a pěstitelé všeho možného? Těm po dnech trávených pipláním předpěstovávaných rostlinek, pokračováním pracemi ve skleníku a dalším pečováním o to vše na záhonech jsou odměnou jejich výpěstky.

A práce pro ně nekončí – co bylo zaseto, musí být nejen sklizeno, ale i zpracováno. Ale kdo by neměl rád domácí zavařené okurky nebo meruňkovou zavařeninu či domácí malinový sirup?

Léto je také symbolem dovolených, ať už jsou trávené v zahraničí, nebo u nás doma v Čechách. Je to čas lenošení, odpočinku, procházek, výletů, ale i čas na koníčky. A k létu patří neodmyslitelně i koupání – v potoce, řece, rybníku, v jezeře, v plaveckém bazénu, nebo jen cachtání capartů v napuštěném bazénku na zahrádce.

Je to zvláštní, v zimě se všichni těšíme na jaro, aby už bylo léto – jenže v posledních desetiletích se pomalu zdá že zima přechází prakticky plynule v léto, a to horké, s teplotami mnohdy až tropickými.

Mám léto ráda, ale tohle šplhání rtuti po žebříčku v teploměru, až má jeden dojem, že jí nebude stačit stupnice a její kuličky se rozutíkají všude kolem, až teploměr vedrem praskne, to mne tedy docela zmáhá. Jak příjemně je přitom při teplotách do 30 °C…

A jak to máte s létem vy? Je pro vás obdobím výletů a cestování? Nebo je trávíte na chatě, u vody? Pečujete o zahrádku a zpracováváte úrodu? A máte nějaký recept, jak co nejlépe přežít tropické teploty?

Koupel

Co se mi vybaví, když se řekne léto:

- farmářské trhy

- obležená koupaliště

- koncerty a festivaly v přírodě

- letní kino

- motorkáři na silnicích

- stromy obtěžkané zrajícím ovocem

- dovolená pod stanem

- Letní shakespearovské slavnosti

- rozkopané silnice a všudypřítomné objížďky

- vodácké „… ahóóój…“

- spálená místečka na těle i tam, kam běžně sluníčko nepouštíme

- zeleninové saláty v míře víc než hojné

- košíky naplněné ovocem a zavařovačky

- les, borůvky, maliny, ostružiny a houby

- výlety na kolech

Foto: Jitur a její archiv. Další obrázky najdete přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes


Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?