2.8.2021 | Svátek má Gustav


105 PLUS: Do plavek

12.2.2019

Je to k zbláznění. Ještě jsme ani nestihli dojíst štědrovečerní bramborový salát, a už se začínají objevovat naléhavé výzvy, že si musíme koupit ten či onen přípravek nebo se zapsat do nějakého fit centra, protože je třeba začít hubnout do plavek. Zadavatelé výzev zjevně spoléhají na to, že nalákají zoufalce, kteří se v silvestrovském velikášství rozhodnou do léta vypadat jako ta vnadná kráska či nabušený krasavec z reklamy. Odhodlaný zoufalec zaplatí značnou, údajně zvýhodněnou cenu, a po několika lekcích či dnech požívání bobulí hubnutí vzdá, plavky neplavky, protože hubnutí je otrava, nebo se mu podaří vytrvat a pomocí cvičení a chroupání salátových listů bez chuti a bez zápachu dosáhnout kýžené plavkové formy v době, kdy teprve začínají kvést krokusy. Takové neuvážené zhubnutí dokáže celou záležitost značně prodražit, protože po následném jojo efektu je potřeba shánět plavky větší než titěrné, které si zoufalec ve svém opojení předčasně objednal.

Zkušení borci, zejména pak borkyně vědí, že pokoušet se hubnout hned od začátku roku je pitomost. Jednak je potřeba nejdřív dojíst všechny sváteční zbytky včetně cukroví, aby doma nezůstalo žádné pokušení, jednak tělo v lednu si rozhodně nežádá pohyb a studenou zeleninu a jogurty. Tělo moc dobře ví, že v této době je důležité jíst teplé kaše, ořechy, jitrnice, tlačenku, mastit máslem a sádlem a šetřit energií, protože zima vlastně teprve začala a proti chladu se každý živočich musí chránit dlouhou srstí nebo poctivou vrstvou podkožního tuku. Jelikož jsme my lidé převážně holí, je zjevné, že v našem případě se evoluce vydala cestou tukových zásob. A vzpírat se evoluci je zbytečné, protože – řečeno s klasikem – je to marný, je to marný, je to marný.

Teprve když se den začne čím dál víc prodlužovat a sluníčko začne vytvářet naše nejen dlouhé, ale i široké stíny, bystrozrace si uvědomíme, že ačkoli naše teplé zimní kalhoty jsou v pase na gumu, ty jarní kalhoty nikoli. V tomto okamžiku se vzedme druhá vlna zoufalců, kteří začnou obléhat tělocvičná zařízení či na internetu objednávat váhu zaručeně snižující lisované cosi.

Zkušení borci, zejména pak borkyně dobře vědí, že kdo přepálí začátek, daleko se nedostane, a jdou na to zvolna. S těžkým srdcem začnou se zmenšováním, případně vynecháváním porcí jídel, jako jsou kupříkladu večerní čokolády, smetanové zmrzliny či smažené brambůrky. Přestanou snídat po pansku, kdy si krajíc chleba bohatě obkládali klobáskou, hermelínem a vařeným vejcem s kopičkou majonézy a ten druhý bohatě mazali medíčkem, a ošidí se kouskem chleba lehce máznutým lučinou. Vynechají před obědem zimně hustou polévku a večeří střídmě nejpozději v šest večer. Dokud doma nedojde sádlo na vaření.

Protože pak je nutné koupit plát hřbetního sádla, nakrájet ho na kostičky a vyškvařit ho. Zatímco odlévám po sběračkách horké sádlo do sklenice, začínají se v hrnci růžově usmívat škvarečky. Jejich vůně se mísí s vůni právě pečeného chleba. A to je konec všem dobrým předsevzetím o menších porcích. Ujídám teplé škvarky a teplý chleba, a když se mi zdá, že přece jen něco tak mastného, že z toho teče tuk, bych jíst neměla, umelu škvarky a udělám z nich škvarkovou pomazánku, která vypadá stejně zdravě jako sójová pasta. Tak!

Mažu si stále ještě teplý chleba hříšnou pochoutkou a myslím na to, že tam vzadu nahoře ve skříňce mám plechovku s čokoládovými pecičkami a že není nic lepšího před spaním do žaludku než hrnek skvělé teplé čokolády. Vždyť pořád ještě ráno lámu led na jezírku, aby ryby mohly dýchat. Ani ty sněženky ještě nevystrčily prstíky, protože půda je zamrzlá, tak kdo by teď myslel na plavky.

Ostatně, kdyby náš Stvořitel chtěl, abychom byli hubení, tak by nám nechal srst a žádné plavky bychom ani nepotřebovali.

Osobní stránky autorky: http://www.vave.biz

Vave Neviditelný pes


LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...