28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ČLÁNKY S HŘÍVOU: Studium v digitálním věku

Ano, studium se z velký části přesunulo do digitálního věku, ale namísto jednoduššího systému se z toho stalo dada čistý jak šestkrát destilovaná vodka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zana 6.6.2018 20:17

Jasně

Umím si to živě představit!

A musím připomenout, že školou to nekončí. Ještě v roce 2010 jsme v práci sice měli "multifunkční kartu", ale docházka se stejně dělala tak, že sekretářka rozeslala hromadný mail, na který bylo nutno odpovědět (pokud možno slušně :-), aby viděla, že jsem v práci.

O tom, jak někteří kolegové místo doplnění třicetistránkového elaborátu v revizích tento vytiskli a opravy smolili propiskou, raději nemluvím...

D. Ruščáková 6.6.2018 22:06

Re: Jasně

:D V tomhle měla práce v oboru IT výhodu, podobných blbostí se dělalo o něco míň!

Z. Lika 6.6.2018 22:55

Re: Jasně

Dovoluji si poznamenat, že tato premisa platí v případě, že se lid IT nesetkává s lidem Uživatelů :D

D. Ruščáková 6.6.2018 20:06

Zase

skvělej článek! Jo, technologie samospasitelné nejsou, bez dobrých lidí za nimi jsou (zatím) v podstatě k ničemu :)

R. Enatae 6.6.2018 17:34

V pravěku před internetem

někdy nebyla ani papírová skripta :) Bylo to v době, kdy člověk musel mít povolení strany a vlády málem i na psací stroj. Nastávaly následující situace: nebyl papír, přednášející nesměl oficiálně publikovat, nebyl papír, cyklostyl v suterénu fakulty se rozbil, nebyl papír, cyklostyl sice fungoval ale nebyly k sehnání blány, nebyl papír, byl cyklostyl, blány i papír, ale písařku zavřeli za opisování zakázaných textů - ad libitum :)

Z. Lika 6.6.2018 17:39

Re: V pravěku před internetem

Jo, shánění skript, to byla kapitola sama o sobě, v knihovně jich bylo pár, ke koupi jich bylo taky pár... jen toho MDH aspol. bylo dost.

Z. Maya 6.6.2018 16:03

Další zajímavý článek

ráda si čtu o téhle škole neb kdysi jsem se tam taky hlásila, ale nevzali mě. Tak když to tak čtu, tak nevím, jestli je to dobře nebo špatně. :-)

T. Zana 6.6.2018 20:18

Re: Další zajímavý článek

Ono je to určitě všude stejný :DDD

K. Miháliková 6.6.2018 13:35

Milý Hrivnatec,

áno, technika je vraj na to, aby šetrila čas a očakáva sa to od nej, ale v skutočnosti ho neuveriteľné množstvo proste iba zožerie bez úžitku. Všetko popisované mám z prvej ruky od synovčeka môjho najmenšieho (23), ktorý sa z nejakého dôvodu dal na tú istú školu, ako kedysi pred n.l. ja, a mám pocit, že to je už fakt úplne iný level a nejaká iná škola (aj keď niektorí exoti vyučujúci a funkcionári tam figurujú dodnes a zrejme ich odtiaľ až vynesú). Minulý víkend som jemu a jeho priateľke pomáhala s abstraktom do bakalárky a aj oni narážajú na to, že sa od nich chcú profesionálne naformátované a formálne dokonalé písomné diela, ale základy práce s textom a informáciami sa majú naučiť akosi za pochodu. A tí čo im tie formálne nedostatky vyčítajú, sami s textom ani grafikou robiť nevedia... Držím place, aj my sme bývali pred skúškami a odovzdaním prác hore do rána, to už proste tak býva :-). A keď sa v tom všetkom človek naučí chodiť a má to zmáknuté ľavou zadnou, tak skončí a hurá do praxe (a to tá sranda ešte len začne)...

O. Joklová 6.6.2018 12:15

tak to je

dosti podrobný vhled do dnešního VŠ studia a liší se opravdu snad úplně všechno... díky za zajímavý a poučný článek - nikoho dalšího už na VŠ nezažiju (Kačka studovala "úkáčko" při zaměstnání, ale taky už podpromovala před pár lety), a kdybych i zažila, kdoví jestli v té době nebude už zas všechno JEŠTĚ JINAK než dnes, i když to přesahuje i moji bujnou fantazii

a koukám s potěšením, že už máš rubriku, jejíž název se mi MOC líbí :-))))))))

Z. Vave 6.6.2018 10:31

Učit se ověřovat

informace a pracovat s nimi, to by měla být na základce něco jako prvouka kdysi. Občas si hledám návody na nějaké ruční aktivity, nebo informace o určitých místech, stavbách, historii, a vždycky žasnu, jak se v několika článcích objevují úplně stejné věty, pochopitelně bez uvedení zdroje. Ověřit se dají sem tam v nějaké bakalářce; dobrá práce je příjemný zdroj věrohodných a utříděných informací, navíc poměrně bezpracných.

Bezva článek, Hřívnatče. Pokaždé překvapíš a pokaždé mile.

Z. Matylda 6.6.2018 10:20

Jo,

něco na tento způsob říkají i moje děti... Kačka školu spíš chválí (ale ta už v pondělí odstátnicovala), zatímco brněnské vysoké školy předvádí neuvěřitelné věci, tam se vyhazuje ze školy za nesplněný zápočet, kdy zápočet lze dostat jedině za dvě napsané písemky během semestru- a omlouvá jedině pobyt v nemocnici, takže například synek jednu nenapsal za dostatek bodů prostě proto, že ji psal s horečkou přes 39. Opravné termíny se nedávají, profesoři klidně studentům řeknou, že to je životní lekce. Vždycky jsem si myslela, že vysoké školy jsou férovější.

Z. Jenny 6.6.2018 9:20

Milý Hřivnatče,

díky za průhled současným VŠ školstvím. Já žasnu! Snad v budoucnosti bude ještě něco fungovat, jsem skeptik. :-) A co teprve až někdo zhasne! :-)

Z. Inka 6.6.2018 7:40

jo a protože za nás emily ani semesky nebyly

musel se člověk na ten Suchdol dohrabat, aby si na daných dveřích přečetl, že ..... není a bude možná asi tak nějak až

Z. Lika 6.6.2018 7:34

Moc dobře popsáno

Hřívnatec mi potvrdil, že internet nenahradí vzdělání. Když slyším "vždyť si to všechno najdou na internetu", napadá mě - co když nepůjde elektřina? Ale kromě tohoto scifistického argumentu je ten základní: vědí ale vůbec, na co se ptát, co hledat? Zejména v českém jazykovém prostředí je znát, jak se leccos "pastuje" (=kopíruje i s chlupama) furt dokola a je to prostě na prd. Měla jsem tu pochybnou čest vyjádřit se k nějakému textu, který měl být originální prací, a když jsem upozornila na očividné kopírování včetně charakteristických chyb, ještě jsem čelila veleuraženosti. Já vím, že i dřív se podvádělo, někdo z ročníku uměl kreslit výkresy nebo něco sepsat - ale podvodník za to musel aspoň zaplatit, třeba dvacku. Dneska nemusejí ani to :D

Jo, a to noční posílání e-mailů s důležitým termínem nebo informacemi, to mě taky se*e. Je to alibismus lenochů a často manipulátorů. Jsem se nějak rozhořčila. Jsem ráda, že jsem zažila papírové nástěnky s vyvěšenými oběžníky. Tam bylo jasné, že si to lidi přečtou nejdřív tak ráno, na škole se nenocovalo.

Z. Inka 6.6.2018 7:29

náhodou mám perfektní srovnání

protože moje kamarádka si zřejmě do důchodu přeje složené státnice, tak ve svých asi 47 letech začala studovat Speciální chovy na zemědělské univerzitě. Již má za sebou bakaláře a právě je na magisterském studiu. Dělá to dálkově při zaměstnání, ve kterém slouží dvanáctky a veškerá její dovolená jde už pár let na studia.

Z toho, co po ní někdy profesoři chtějí na zápočtech či zkouškách mi vstávají vlasy na hlavě. Z toho, jak rychle se 90% studujících vzdalo, také. Že i při té bídě studenti nemohou sehnat někoho, u koho budou dělat diplomku, tak to je pro mne naprosto nepředstavitelné, stejně jako úroveň daného - dostala se mi do ruky práce z jiné školy k oponentuře. Náš pan docent vyžadoval a kontroloval každou kapitolu našich diplomek a to měl pět diplomantů najednou, protože jsme byly souběžné studium. Nedovedu si představit, že by něco takového opustilo jeho kancelář (navíc bych tu asi nedatlovala, protože by mi ruce přelámal). A co se týče zjišťování informací - teta Wiki a strejda Google opravdu nejsou ty správné zdroje pro vysokoškoláky. Tak na základce bych to vzala

Z. Xerxová 6.6.2018 6:57

hezký den

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům... :o)

myslím, že se ti povedl krásně popsat realistický pohled na univerzitní svět.

Z. Iva 6.6.2018 6:01

Davide,

Mail celých šest hodin před zrušenou akcí je nevídaný luxus. Syn dojížděl na UPOL, kolikrát se mu stalo, že mail přišel až v době, kdy seděl ve vlaku. A kolikrát to byla jediná věc, kvůli které do toho Olmu jel. Takže půlden v tahu, protože vyučující to měl zamálo poslat mail včas.