29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Blechy - jak s nimi zatočit

Dnes si trochu zopákneme, co je blecha zač, a něco málo přidáme, abychom si udělali představu, jak silný je nepřítel, kterého nám mohou naši mazlíčci přinést domů

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Červená 19.5.2020 22:15

Jen ještě k těm obojkům přidávaným do vysavačů a jinde. Jedna kolegyně mi k tomu napsala, že u některých to asi funguje, ale jsou i takové, které účinkují jen při kontaktu s tělesným teplem, tak u těch by to asi nefungovalo.

Ale přiznám se, že z tohoto hlediska jsem obojky nikdy nezkoumala a bylo by to na pročtení příbaláků u každého jednotlivého obojku. Nedokážu poradit konkrétně.

Ale pokud to tu většině z vás funguje, tak proč ne. Každá zbraň se počítá :-)

J. Hlavsová 19.5.2020 20:49

Velmi aktuální téma. Už jsem tu myslím psala - Goliáš je magnet na klíšťata, do lesa už nechodíme - přinesl si kloše, ondyno jsem se s ním jen prošla po asfaltové polní cestě, jen si zašmejdil po kraji a z kufru v autě jsem sebrala čtyři kousky klíšťat. Díky Forestu se nezakousnou, zatím se mi daří najít je už v autě. Použité antiparazitní obojky dávám právě pod psí podložku do auta. Kora je opačný přírodní úkaz, za deset let neměla jedinou blechu nebo klíště, pro jistotu jí dávám obojek s rostlinnou silicí (myslím, že levandule). Na léto mám pro oba nachystané Bravecto. Myslíte, paní doktorko, že některá zvířata jsou od přírody vybavena tak, že tyto škůdce nejen nepřitahují, ale dokonce odpuzují? Kora (louisianský leopardí) má v předcích vlky. Vlčí krev nám v mnohém komplikuje život, ale v případě fungování odpuzovače hmyzu by se ukázala jako pozitivum.

Z. Červená 19.5.2020 22:09

Vzhledem k tomu, že já v naší rodině funguju jako lákadlo na veškerou havěť, nepochybuju, že jiní naopak onu havěť úspěšně odpuzují :-)

Holt někteří parazité asi mají mlsné jazýčky a jen tak někdo jim nechutná :-)

Neznám biologickou podstatu, ale nepochybně to takto funguje, protože těch případů, kdy jedni chytají všechno a druzí jsou přes sezonu v pohodě, je tolik, že už je to natolik statisticky významný vzorek, že by to možná vydalo i na studii :-)

Z. Jenny 19.5.2020 20:35

Podnětný článek, však už se drbu !

:-) My jsme na Bravectu a bez problémů, kočky mám doma,takže v klidu.Celý den jsme byli na zahradě,bylo nádherně, teď se mračí a začíná foukat. Díky za článek!

Jinak na blechy jsem jediný "hák" já. :-)

M. Crossette 19.5.2020 17:39

Děkuji za další zajímavý díl o blechách. Tady v horké a vlhké Alabamě se jim samozřejmě take skvěle daří.

Kočičku Indy jsme na noc dávali do vedlejšího domu. Sice jsem jí pravidelně kontrolovala blechy a když bylo třeba, používala jsem spot Advantage II (používám na všechny kočky). Když Indy umřela, chtěli jsme se ujistit, že v domě nejsou blechy a pro jistotu jsme zavolali "postřikovou firmu", která nám přišla celý dům vystříkat (a pak jsme mohutně luxovali). A prý, jestli si chceme být opravdu jistí, ať použijeme "bleší pastičky" a se něco chytí, ať zavoláme, přijedou zdarma vystříkat znovu.

Do to doby jsme o pastičkách neslyšeli, ale koupili jsme hned dva druha. Do každého pokoje a do chodby jednu. Je v nich lepivý papírek a nad ním světýlko. V noci svítí jen to a blechy přitáhne. Druhý den na dvou byly přichacené asi 3 blechy v každé. Takže blechy v domě byly, sice ne zamořeno, ale byly. Zavolali jsme, opravdu přijeli podruhé a při další "noční kontrole" už na nich nebylo nic. Zkusili jsme je pak i v našem domě, kde se žádná blecha nepřilepila, což bylo radostné zjištění vzhledem k počtu zvířat (spot fakt funguje). Půjčili jsme pastičky pak kamarádce, když si koupila dům a chtěla se ujistit, že v koberci nejsou blechy (nebyly). Když tu pak několik dnů ve vedlejším domě byl manželův synovec se svojí fenkou, po jejich odjezdu jsme kontrolovali znovu - fenka blechy neměla. Nevím, jestli se to u vás prodává, ale je to ve zvířecích domovech docela fajn věc.

Zasekává se mi počítač, chtěla jsem poslat odkaz, zkusím později.

M. Crossette 19.5.2020 18:07

Takhle vypadá jedna pastička, snad se to otevře

https://tinyurl.com/ybn4cl5k

M. Crossette 19.5.2020 18:10

a takhle druhá, system stejný.

https://tinyurl.com/ycwlqmwf

Z. Červená 19.5.2020 18:35

Odkazy se mi bohužel nezobrazují, což je škoda.

M. Crossette 19.5.2020 18:55

Zkusím jiný a nezkráceně. Jestli se otevře, tak ta mřížka se zvedne a pod ní je děsně lepkavý papír

https://s3.amazonaws.com/cdn.gardensalive.com/images/800/3257A.jpg

M. Crossette 19.5.2020 18:56

A tohle je druhý typ, jen bez mřížky.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51mIIhl7vbL.jpg

A. Lex 19.5.2020 19:37

Maričko, už se to zobrazilo. Díky.

Z. Hanča 19.5.2020 15:35

Dnes v kadeřnictví jsem byla přítomna debatě o parazitech, zejména klíšťatech, a paní na vedlejším křesle si velmi pochvalovala gázový pytlíček s rozdrceným fenyklem, který nosí s sebou do lesa zavěšený na krku nebo v kapse. Prý to funguje výborně - tak jen předávám dál, kdyby chtěl někdo zkusit.

Děkuji za názorný a vtipně podaný článek - i když doufám, že tyto informace nebudu nikdy muset využívat. Ale je dobré být připraven! :-))

A. Lex 19.5.2020 15:16

Chtěla jsem se zeptat, prosím. Ty blechy, když si cucnou repelentovaného zvířete, je jedno čím je pes nebo kočka ošetřené, tak chcípnou, nebo se rychle odstěhují na někoho jiného. Prostě si takových hostitelů nevšímají a rovnou prchají v dál.

Z. Červená 19.5.2020 19:47

Pokud je účinek čistě repelentní, tak seberou svých 5 švestek a jdou na jiný autobus :-)

Ale pokud je účinek -cidní (tedy v tomto případě adulticidní - zabíjí dospělce), tak by měl být s blechami po napití amen.

Ty, co zabíjejí blechy, by měli fungovat až po napití. Ty repelentní k tomu nepotřebují, aby se blecha zakousla.

Nevím, jestli je to srozumitelný.

Z. Červená 19.5.2020 19:50

Ale samozřejmě, jako u všeho, záleží, jak moc je ten repelentní účinek dobrý. Parazité obecně jsou velmi přizpůsobiví a na lecos si časem zvyknou.

A. Lex 19.5.2020 15:11

Hurá, jsme zase u blech. Tak ty už máme zmáknuté, a kdy přejdeme třeba k těm hnusným klošům. Jednou jsem zažila v lese takovou invazi, že jsme (ještě s Klérkou) ten den z lesa utekly.

Bezva ilustrace, povedly se!

T. Zana 19.5.2020 19:15

Ttaky jsem to zažila a vzhledem k tomu, že mne klošové považují v podstatě za jelena, jsem se poprvé v životě téměř dopracovala k hysterickému záchvatu :P

E. Zvolánková 19.5.2020 20:44

To jsem ráda, že v tom nejsem sama. Taky už jsem zažila doslova nálet klošů...Poštípali mě ve vlasech, doma mi je vybírali, vyčesávali, do hysteráku jsem taky neměla daleko. Hlavně, jak to potom strašně svědí....u nás na chalupě je jich vždycky tolik...je tam hodně těch smíšených a listnatých lesů no...to ono milujou

E. Žampachová 19.5.2020 12:15

Vzhledem k tomu, jaké mám psy, mám jedinou volbu a to tablety. Holky jsou 20x za procházku ve vodě (takže jsou na nic jak spot on tak spraye) a v sezóně buď trénují nebo na podzim pracují, takže prolezou šílená křoví. Obojky jsou tedy buď riziko, nebo jich máme větší spotřebu (až 3 ztracené za sezonu na psa). Kdo má obavy z "chemie" ať si uvědomá, že zvíře se olizuje a tudíž to, co mu nanesu na srst pozře tak jako tak. Doporučené "přírodní" extrakty jednak nefungují a jednak smrdí (třeba postříkat psa směsí octa a rozmarýnu, tak mám asi psy v boudě a ne doma). Bravecto funguje fakt skoro celou sezonu (a to jsme v Jižních Čechách v semeništi klíšťat a na březích řek a rybníků). Jen ta cena na 4 psy mezi 35-40 kg je jaksi nechutná. Jinak je naším stálým společníkem smrtička, malá lahvička s lihem, kde hubím na srsti nachytaná klíšťata. Díky nekončícímu boji s klíšťaty jsou u nás blechy zcela vzácné.

A. Lex 19.5.2020 15:13

V rámci domácnosti prohlásit blechy za ohrožený druh ;-) .

Z. Matylda 19.5.2020 10:31

Kočce dávám spot, letošní značku si nepamatuju. Kocour dostává Broadline (i s odčervením, protože je vzteklej harant) a po aplikaci se se mnou nebaví a je uražen. I tak klíšťata mívá- a přijde si je nechat vytáhnout, nastaví mi krk, kde mám hledat. Případně na povel "Ukaž klíště" mi vyleze na klín a nastaví hlavu nebo krk. Po odstranění okamžitě odchází, zas takoví kámoši nejsme. A nesmím vzít žádný nástroj, to zdrhá hned, naučila jsem se klíšťata tahat ven prsty- protože je má jen na hlavě a na krku, nedá se pinzeta nebo cokoli zamaskovat.

Psům dávám na jaře a na podzim tabletu Nextguard podle potřeby- v létě v tom vedru klíšťata chcípnou nebo zalezou a v zimě je psi prostě nenosí.

Obojky nemám ráda- u koček mám strach (jsou polovenkovní) a kavalírům se po nich obvykle láme srst.

Z. Matylda 19.5.2020 10:32

A celé to samozřejmě platí i pro blechy, ale tam zastávám názor, že na některá zvířata jdou blechy víc a na některá míň.

Z. Červená 19.5.2020 10:54

Podobně jako u lidí. Souhlasím. Já funguju v naší rodině jako chodící repelent. Když jsou ostatní se mnou, prakticky se nemusí bát, že by je něco poštípalo nebo snad nedejbože kousla blecha :-)

Jinak já mám nejraději na vytahování klíšťat takový ten háček, co vypadá jako zmenšené páčidlo. Jde to tím ohromně rychle. Třeba by ho kocour vzal na milost.

Z. Matylda 19.5.2020 11:43

Zkusila jsem ho, ale jak vidí, že se to k němu blíží, zdrhá a s vytaženými drápy (útulkový drobeček nám trochu přerostl a s jeho drápy se potkávám nerada).

E. Zvolánková 19.5.2020 12:24

Tak to já jsem u nás v rodině přesný opak. U nás se nikdo nemusí bát, že něco chytí, protože všechno schytám já :-P Asi těm potvorám chutnám nebo co...A to se přitom snažím jíst potraviny, které odpuzují, nosím protikomáří náramky ven, stříkám si nohavice, když jdu do trávy, proti klíšťatům....no a stejně vždycky něco donesu (klíšťata naštěstí objevím většinou dřív, než se zakousnou). Loni jsem měla ale i tak víc klíšťat já, než fousisko a kdokoli z rodiny...Takže se budu jen modlit, abych ty blechy nikde nepotkala.

Z. Červená 19.5.2020 12:40

No, já to myslela právě tak, že všechno pochytám já, takže takový (tak trochu obrácený) repelent - od nich hmyz prchá ke mně :-)

Z. Maya 19.5.2020 10:10

Teda se přiznám, že mám nějaký psychický blok na podávání těch tablet, mám pocit, že bych ty zvířata krmila nějakým chemickým jedem. Dávám spot ony, na kočky Frontline a na psy už léta Advantix. Vždycky bez problémů, až teď se mi nejmladší pes začal po Advantixu drbat, vždycky druhý den se drbe to místo aplikace fakt dost, budu muset najít něco jiného. Přímo doma jsme blechy nikdy neměli a když to tak čtu, tak doufám, že ani nikdy mít nebudeme. Článek je moc pěkný a srozumitelný, často jsem se setkala s tím, že si lidi myslí, že když zlikvidují blechy na psovi nebo kočce, tak že mají vyřešeno a když je mají za pár dní zpátky, tak mají dojem, že je zas to zvíře odněkud přitáhlo.

Z. Yga 19.5.2020 9:14

Toya měla celé roky obojky Frontline a ty jí vyhovovaly. Pak po přednášce doktora Štourače jsem ho jeden rok chtěla vyměnit za spot a se zlou jsem se potázala - dostala alergickou reakci a strašlivě se drbala. Snažila jsem se co nejvíce z ní ten spot vymýt a pokorně se vrátila k obojku.

Erník dostal hned tabletu Bravecta (tehdá to byla docela novinka) a už jsme u něj zůstali - opravdu zatím stačí jedna dávka na rok, takže přestože je to drahé jako čert, v konečném důsledku (v porovnání se spoty) vyjde levněji.

Brůča dostávala spoty, ale nyní též přešla na Bravecto.

Jinak po přečtení článku mne napadá, že nejúčinnější zbraň bude oheň (:o)))

Z. Červená 19.5.2020 9:16

To je pravda :-) Původně jsem chtěla v článku napsat, že co nejde vyprat nebo vysát, tak hoďte do ohně. Ale dokážu si představit, že v zoufalství nad zablešenou domácností by pak někdo byl schopný nechat spálit půl baráku :-D

Tak jsem to tam nakonec raději nenapsala :-)

T. Zana 19.5.2020 15:32

Teda koukám, tyhle potvory jsou děs ještě větší, než jsem myslela.