19.3.2024 | Svátek má Josef


PŘÍRODA: Co dělat, když najdete veverčí mládě?

30.4.2020

Z naší spřátelené záchranné stanice pro veverky PINKY jsem i přes jejich momentální maximální vytíženost vyloudila krátký článeček na velmi aktuální téma.

Zatímco pro mláďata většiny savců (nejtypičtěji zajíčci či srnčata) platí, že tráví většinu dne sama bez matky, „odložená“ na klidném místě (a není žádný důvod na ně sahat ani je sbírat), u veverčat je to přesně naopak.

Obecně platí, že veverče nikdy nemá co dělat na zemi. Má být nahoře na stromě v hnízdě, kam ho matka chodí pravidelně kojit. Leží-li tedy bezvládně v trávě, ať už na zahradě, v parku či v lese, vždy potřebuje lidskou pomoc. To je případ především veverčat do zhruba čtyř týdnů věku, která jsou ještě slepá a na zemi jen pasivně leží poté, co z hnízda z nějakého důvodu vypadla. Do této kategorie patří i veverčata cca 5 týdnů stará, která už vidí, ale po zemi se jen plazí či jsou schopná udělat jen pár vratkých krůčků.

U starších veverčat (ve věku mezi 6. a 8. týdnem), která už opouštějí hnízdo a občas slézají na zem při prozkoumávání okolí, záleží na tom, zda vědí, kde mají hnízdo, a dokáží se do něj vrátit. Pokud se totiž ztratí, i ona zemřou hlady, protože i v tomto věku jsou plně odkázaná na mateřské mléko matky. Ztracené mládě v tomto věku se pozná nejsnáze podle toho, že pronásleduje člověka - chodí za ním či po něm přímo leze. Má totiž strašný hlad a tak se v zoufalství přidává k člověku (psovi, kočce...), protože hledá kohokoli, kdo by ho nakojil.

Veveřátka

Při nálezu veverčat z obou výše popsaných kategorií je nejlepší okamžitě (nejlépe hned z místa nálezu) zavolat do jediné na veverky specializované záchranné stanice v ČR v síti ČSOP. Stanice Pinky má telefon 606 070 632 a je „na příjmu“ v každou denní i noční hodinu. Po telefonu s nálezcem zkonzultuje okolnosti a místo nálezu a vysvětlí, jak veverčeti poskytnout první pomoc a jak postupovat dál. Pro část veverčat si přímo přijede (téměř automaticky to platí pro ještě slepá veverčata kdekoliv v ČR), u starších předá kontakt na územně příslušnou všeobecnou záchrannou stanici, která se o veverče postará.

A pozor! Jakkoliv staré nalezené veverče by se nálezci nikdy neměli pokoušet sami krmit, protože ho tím snadno můžou i zabít.

Na fotky různě starých veverčích mláďat se můžete podívat tady na stránkách záchranné stanice.

Petr Soukup Neviditelný pes