17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


Diskuse k článku

PSI: O psích jménech

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Rgova 1.12.2020 0:22

Článek pobavil a Fousisku lze závidět počet sociálních kontaktů. Já jsem na jména nenápaditá, Argo od Vlčavy byl prostě Argo, to jméno se mi líbí moc, Dan je nejen bratranec a koník ( co s tím jménem k nám přišel), ale i dva pejsci toho jména v rodině byli, Šmudlovi zůstalo jméno ze vzhledu při prvním shledání, Garf je kocour zrzavý a od mládí svůj, tak se to nabízelo, jméno mu daly děti podle filmu. Zrovna tyhle děti bílou kočičku Marcelku překřtily na Růženku pro její růžový nos ( daří se jí pořád dobře, před dvěma lety za pomoci ATB přeprala ledvinový potíže a už je docela věchýtek,ale p ořád ještě zdobí), landsseřice Barunka ani nevím jak ke jménu přišla- sluší ji moc. Malina prdlá a milovaná skoro ovčačka s velkýma ušima svý jméno nosí s grácií. Irská cobka Megan má jméno v papírech a její syn se narodil po půlnoci tak je Midnigte a Méďa je proto, že se jak medvídek nezvedenej chová;-D. Stařenka Babu( babička) a jednooká kočka Míca dostaly vlastně jména od hodné sousedky co mi se zvířátky pomáhá. Rubín si své zvláštní jméno přinesl z útulku. Má zajímavý efekt, když říkám "pojď Ruby", v únavě mi už kolikrát znělo jako "potrubí". A všichni mají jmen nepočítaně, když zlobí. Jiná, když se mazlí. Rubín a Babu se teda nemazlí. Babu boxuje;-) a Rubín prchá:-).

J. Hlavsová 30.11.2020 22:35

U louisiánských leopardích psů by se o zvláštních až bizarních jménech dala napsat vědecká práce, a to jak chovných stanic, tak jednotlivých psů. Ta moje pejska se jmenovala Modré Pivo (Blue Beer), její sestra Black Milk, chovka Espero Koro (po dlouhém pátrání jsem usoudila, že by to mohlo znamenat "věřím v sílu"). Rozmýšlela jsem se, jestli jí mám říkat Bery nebo Kora, vyhrála Kora. Pamatuju, že pes, teda z jiné CHS se jmenoval Cocote ;-). Koho by to zajímalo, doporučuji web www.leopardipes.eu a projet samotnou CHS i Odkazy. Vzpomínám, když tátu jako tlumočníka navštěvovali soudruzi z partnerské fabriky z NDR, že se podivovali, proč se tolik psů u nás jmenuje Pocem ;-D. Naše první kočka se jmenoval Káča, aby se na ni mohlo volat Kačičičí.

Z. Jenny 30.11.2020 22:54

Šmánkote, kokoko a pocem. Tož to je bombózní! ;-DR^

A. Rgova 1.12.2020 0:24

No to jsou skvělý hlášky. Pocem ;-D

E. Zvolánková 1.12.2020 7:38

Tak tos mě fakt rozesmála;-D;-D;-D Pes se jménem Cocote...bože můj, doufám, že tak na něj nikdo nevolal;-D;-D;-D

Já jsem nebožtíku Akínkovi občas říkala "Baboon" protože uměl ječet jako ten pavián. A můj brácha z toho udělal "Babouna"....Jednou na procházce si to zase "Babounek" jako obvykle hasil tak 20 metrů před námi a v tom se vynořila ze křoví stará paní s něčím mrňavým a už na dálku děsně uňafaným. Brácha si ji všiml dřív, tak na psa zavolal "BABOune" k noze. Aki to otočil a běžel, ale bráchu hned paní sprdla, že jí "ňákej cucák" nebude nadávat "babo";-D;-D;-D A to pak nevysvětlíš;-D

Z. Jenny 30.11.2020 20:41

Nevím, co se stalo ale totálně se mi přeházely příspěvky. Vave vzpomínala na prince Utěrku a já jsem dala na něj odkaz a oboje je někde jinde. ;-O

J. Fialová 30.11.2020 20:56

Nepřepla sis "Všechny podle vláken" na "Všechny podle času"?

Z. Jenny 30.11.2020 21:48

Aha! Díky šéfová ! Jsem lama, kdybych se aspoň napřed podívala. :-) No,jo, už se mnou. 8-o

M. Crossette 30.11.2020 19:23

Evo, to je moc hezké téma na článek (a krásné fotky) a koukám, že Eda o psí kamarády(ky) nemá nouzi. Dokonce má jednu čerstvou . Zasmála jsem se doze pod stolem a vylitým půlitrům a teď jsem si s chutí dočetla moc pěkné komentáře.

Lidská jména u zvířat mi nevadí , však jsme měli kočku Moniku (první a druhou), a zcela chápu, když se jméno vzpomínkově vztahuje k tomu lidskému (viz. zmíněný Pepíček). Třeba je to jediná možnost, jak si "nahlas a často" milovanou osobu připomínat, "povídat si s ní".

Trixie jsme se ujali už se jménem, na které slyšela,líbilo se nám a měnit jsme ho nechtěli. Přišlo nám takové holčičí a spolu s červeným obojkem zcela odpovídalo její milé povaze. Přesto jsme jednou oba zkoušeli najít jméno, které bychom jí byli dali, kdyby žádné neměla. Nic k ní nesedlo, jen ta prostěTrixie.

Protože jsme se usadili na am. Jihu, navrhla jsem pro naši první kočičku jméno - Dixie. Navíc tenkrát měla alabámská SPZ středové logo "Heart of Dixie" a s manželem máme trička se stejným nápisem, manžel navíc ještě kšiltovku. Kočička tak skvěle doplňovala. Druhá Smoky, byla "kouřové" barvy. Ze současných koček mají Rusty a Ginger jména, která odrážejí barvy jejich srsti. Woody žila jako maličké, plaché kotě dva měsíce v lese a manžel jí proto vybral i lesní jméno. Kočička Lucky zase měla štěstí, protože její příchod k nám nebyl právě jednoduchý, ale bohužel se jí štěstí moc dlouho nedrželo, opustila nás příliš brzy. Stejně tako jsme velmi předčasně ztratili našeho jediného kocourka Bobíka, který dostal jméno podle krátkého ocásku rasy "bob tail". Bílá kočička Indy se dožila hezkého věku, se jménem jsme ji už podědili od sousedky, když se odstěhovala. Zrovna včera přijela Kris na návštěvu, tak jsme svorně vzpomínali jak na Indy, tak na fenku Sadie..

M. Crossette 30.11.2020 19:35

A lidská jména ? Kdysi jsem krátece znala mladou ženu, která se jmenovala Kopretinka. Byla tak pokřetěná a musela se tak i podepisovat. Ale ona byla na své jméno pyšná a trvala na tom, aby se jí tak říkalo. Jenže byla tmavovlasá, tmavooká, docela baculka,. navíc rozmazlená a celkově nepříjemná osoba. Prostě do kopretinky měla fakt daleko, ale možná jí jako malá holčička opravdu připomínala, kdo ví. :-) Byla jsem tenkrát teenager, kdo ví, jak se Kopertinka se svým jménem v životě popasovala a zda na něm neadále trvala.:-)

T. Zana 30.11.2020 20:23

Jako holka jsem znala jednu Jitřenku. To není zdaleka tak nevídané jméno jako Kopretinka, ale stejně jsem si vždycky říkala, co si s ním počne, až jí bude padesát a více :-P.

To aby se přejmenovala na Večernici...

Z. Lika 30.11.2020 20:41

No co, bude se jim říkat Jitřeno a Kopretino. Ale setkala jsem se s tím, že i dámy hodně v letech trvají na správném zdrobnělém tvaru svého jména. Uvízl mi z nich pocit, že byly podivínky - a přitom to asi způsobilo to jejich jméno...

E. Zvolánková 1.12.2020 7:32

Manželova babička byla Ivanka a na magistrátu v Praze kdysi zas pracovala jedna paní, která se jmenuje Venuška. Taky se v naší lokalitě pojmenovávaly domy podle žen, takže tam máme třeba Richardku.

Ale jmenovat se Kopretinka by dneska už asi na matrice neprošlo, tipuji

Š. Matyášová 1.12.2020 7:04

a já Maričko vyčítám mojí mamině, že jsem Šárka ... UŽ TO NEUDĚLÁM !!!!

Z. Lika 30.11.2020 20:11

Angličtina je tak mnohotvárná - Ginger je i Rogers(ová), Woody je i Allen... A nejenže ta jména něco o kočkách vypovídají, ale jsou i libozvučná. Umím si představit, že třeba na Ginger bych mazlivě volala Džinži, skoro Čičí :-)

M. Crossette 30.11.2020 21:02

Liko, máš se jmény našich koček zcela pravdu :) . Jak člověk později zjistí , ani jedno není žádný "originál" ,naopak jsou všechna dost běžná a nám je to fuk. Třeba ta Dixie zde na Jihu běžná, nebo kočka srsti barvy "ginger":-) . A protože Američani zdrobněliny jmen (lidí i zvířat) především zkracují, než prodlužují (jako v češtině), málokdo pak s takovými krátkými jmény kouzlí dál :-). Takže my jména koček "láskyplně" prodlužujeme voláním "Díííxóóó. Woodýýýý, Gingeerrrr, Rustýýý a souhrně je voláme "kittíííís"V Kupodivu pro žádnou z koček (ani Trixie) jsme nikdy neměli alternativní jméno ani nadávku. V druhém případě pak to které jméno kočky naopak zařvu krátce (no vyštěknu) hlasem hromovým;-€ Naštěstí to nejsou ničitelky (ani Trixie nebyla), takže to dělám hlavně v sebezáchově pro kočku a mne (aby uhly z cesty, nepletly se mi pod nohy). Zrovna před chvílí jsem v kuchyni uklouzla na řídkých zvratkách od Rusty 8-o;-€. Dostala k vyzkoušení novou konzervu (typ paštiky), velmi jí to chutnalo, dožadovala se přídavku, dostala ho. No a v nehlídaném okamžiku to vrátila v kuchyni na tmavou podložku u dřezu. Já to neviděla, neslyšela a jedna noha se mi po tom rozjela téměř do podřepu. Rusty pryč, přesto jsem její jméno tentokrát nezařvala, ale zakvílela a pád vybalancovala ;-D

E. Žampachová 30.11.2020 18:05

Katalogy z výstav jsou pro nás zdroj zábavy. Lidé, kteří evidentně neumí jazyk se cpou do cizích jmen a jsou z toho neskutečné paskvily.V tomto směru je můj favorit Bohemia orchis (asi chtěli orchidej, ale orchis je řecký název pro varle). O anglických paskvilechnemluvím. Také třeskutě veselá jména, jako Cvalíček Gulášek z--- jsou srandovní. Nebo kombinace, kde chovatel nezkusí, jak to bude vypadat dohromady, zde je mým favoritem Borůvka Zabiják (První jméno psa, druhé chovka). Jinak Rambo pro jorkšíra je zřejmě otřepaná vtípek, znám dva. Ovšem moc vtipné je, když rozhodčí na zkouškách vyhlašují výsledky a teď klopýtají přes ta cizí, pro ně nesrozumitelná jména. Je mi těch chlapů líto.

Zážitly se jmény by byly na povídání celý večer nebo na pár článků. Ale nechci se nikomu posmívat. Snažím se vrhy nějak logicky poskládat (třeba H byla řecká mytologie), ale občas to nevyjde. Když mám spoustu krásných jmen pro kluky, je víc holek a naopak. Takže také to občas skřípe. Proto se nikomu neposmívám, jen se bavím nad tím, když někdo, kdo neumí jazyk se do něj zuřivě cpe. Bez konzultace. I zahraniční chovky mají občas hloupé nápady a to některé státy nejsou svázané pravidlem, že vrh musí být od stejného písmene.

Z. Lika 30.11.2020 19:36

Tak u toho bohémského varlete jsem odpadla ;-D

T. Zana 30.11.2020 20:24

Dobrý, co ;-D;-D.

J. Fialová 30.11.2020 20:54

Strejda Gůgl říká, že orchis je kytka.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vstava%C4%8D

Š. Matyášová 1.12.2020 7:09

tak to když jsme se sžívali já a Miňák (kocour Malej kočka), tak jsem občas říkala - Mý nervy! A z toho je Minerva (Athéna)..ale když mu řeknu Minervo nebo Minerve, je okamžitě hodnej,pozornej a přijde.;-)

E. Zvolánková 1.12.2020 7:45

Evi, válím se smíchy pod stolem....Já se sice taky nechci posmívat nikomu, ale když se to neumí vybrat, tak je to fakt k smíchu. Ale máš pravdu s těmi rozhodčími na zkouškách, těch je mi taky líto....Ale i oni se asi baví...Známá měla borderáka Bumblebee Ambra Profesional....Když hlásila na zkoušce to "bamblbý", tak se rozhodčí dokonce nahlas rozchechtal a ona měla zkoušku předem hotovou už jen proto, že se báječně pobavil. Nicméně Bárny (jak pejskovi říkala) byl šikula a dal by to i tak.

A. Zemanová 30.11.2020 16:51

:-) Vzpomněla jsem si na "prince Utěrku", Uthera Pendragona. To byla skvělá kolektivní práce a báječná debata. Už je to dávno...

Z. Jenny 30.11.2020 17:19

http://www.novahvezda.wbs.cz/Uther-Pendragon-Braudag.html

Terynek, nezapomenutelný kerrýk od Páji. V Zakladatel rodu Nové hvězdy,ch.s.

Z. Jenny 30.11.2020 19:29

Tohle patří pod Vave. Princ Utěrka.V

A. Zemanová 30.11.2020 23:12

Nezapomenutelný, nádherný. <3

Z. Mawe 30.11.2020 16:08

Moc hezky clanek a zasnezeny akinek je nadherna fotka!

ja mam moji Feri pojmenovanou podle sebe, podminka byla jen zachovat pismeno F. Puvodne jsem chtela psa, co se bude jmenovat Charlie, z toho pres Ferie vzniklo Feri. Chovatelce se ale zdalo jmeno moc klucici, tak jsem vymyslela, ze bude ta Feris, jako ta Mercedes :D

Vysledkem bylo, ze na jednech zavodech mam uvedeno na diplomu "Mawenzi s Ferisem" :D

Nas prvni pes, Ellis Gold z Cerne hlasky byla Eliska. Samozrejme. Kdyz zemrela, nasledovala ji Ellie Mae, tedy Eliska :D

Vokoun (mel jen jedno oko), si z utulku prinesl jmeno Glen, coz zni jako Hlen. To proste neslo. Trvala jsem na jmenu Zigul, coz mi nebylo povoleno, takze domaci rada rozhodla, Tim. Nakonec to byl stejne Vokoun :)

Ceska lidska jmena mi pro psa prijdou spis divna, asi bych psa jmenem Karlik uplne nechtela, na druhou stranu muze to vzniknout samovolne zkomolenim jeho exotickeho jmena a to mi prijde prirozene, dojit zkomoleninou k ceskemu lidskemu ekvivalentu:) ale primo bych jej tak nepojmenovala.

Ale co mi treba prijde vtipne, davat jmena podle prasku, zkomelin nejakych nazvu, treba mit psa jmenem Bágl by mi prislo super :)

A. Alimo 30.11.2020 13:33

Náš první pes stř. knírač P+S byl Dag, Dagi, Daginek, sama jsem ho tak pojmenovala podle psa - hrdiny z nějaké knížky, už nevím jaké:-). Druhý byl labroš papírák Mike, čteno Majk a to mu zůstalo, Majkýš, Majoušek, pušinka našeV. Další labroš je podle PP Dar, takže Darek, pušinka, pupík a další už méně publikovatelná jména;-D. Kočka byla ihned Čertina, Čerťa, na památku kočky mojí tety, moc mě mrzelo, že se toho teta už nedožila (umřela v požehnaných 92 letech), byla by ráda. To jméno jí sedí, stejně jako tetina kočka je černá jak uhel se zelenýma očima. Její koťata, taky černá, která už bohužel doplatila na silnici před domem, byl kocourek Mrouk, toho srazilo auto ještě jako kotě a kočička Pepina, ta se autům vyhýbala úspěšně 4 roky, ale ona byla janek, ne jako kliďaska Čerťa.

A taky jsem jako malá byla "Karel", říkali mi totiž Ájo a sousedi měli vlčandu Áju, už se s ní přistěhovali. Takže na zavolání jsme obvykle přišly obě, byla to moje věrná kámoška:-).

E. Zvolánková 30.11.2020 13:14

Přátelé, děkuji za milé reakce, jak to čtu, báječně se bavím...Člověk je tvor kreativní prostě ve všem. A ta jména mě fakt baví, takže díky, že píšete o těch svých drahoušcích. Jinak naše fousisko slyší kromě Edy, Eduarda, Eďouse i právě na "fousisko", "myšáku", a jak jsem zjistila, tak už i na "vole";-D;-D

Z. Maya 30.11.2020 13:07

Krásný článek, já teda žádnou inspirací ve vybírání jmen neoplývám, takže papírový Akim byl Kim, Dorset je Dorin a vybrat jméno jsem si mohla až teď naposledy, k severskému plemeni jsem chtěla Loki, ale vrh byl od B, tak jsem to nechala vymyslet chovatelce a Loki je oficiálně Ben Loki. Kočky jsem nechala pojmenovat děti, tak to bylo podle aktuálně oblíbených filmů a seriálů, takže kočka je Týna podle Bořka Stavitele a kocour je Sam podle Sama Hawkinse (z mayovek kdo nezná :-)). Jediný, kdo měl indiánské jméno, bylo morče Pišta (kdo zná morčata, ví proč ;-D).