2.12.2020 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokec(ník)

Aneb co už je pomalu třeba udělat pro zahradu za oknem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Polák 17.1.2016 19:59

Hrůza

Nejen, že chrápu já, chrápe i žena, chrápe i pejska , tady, jak teď poslouchám, chrápe i kočka..

Z. Iva 17.1.2016 22:33

Re: Hrůza

Normálka, kocour je u nás slyšet přes dvě patra ;)

H. Williamson 17.1.2016 18:29

Chet dekuje za prani k 60.narozeninam

A ma stesti, ze ty narozky ma, protoze prudi, ze tam budem pozde. Nebudem. :)

Z. Vave 17.1.2016 19:58

Re: Chet dekuje za prani k 60.narozeninam

Prosím vyřiď také mé přání všeho nejlepšího. Hodně zdraví a pohody zejména. :)

J. Jovo 17.1.2016 20:22

Re: Chet dekuje za prani k 60.narozeninam

Také se přidáváme s gratulací, přejeme všechno nej, nej a posíláme kytičku.

http://jovo.rajce.idnes.cz/Pranicka_27_2015#Chet_nar_2016.jpg

Z. Jajka 17.1.2016 10:42

Ibišky

Děkuji za bezva návody. Kopíruji a ukládám, včetně návodů z diskuse. Ibišky jsem si přivezla před lety z Chorvatska, ale s tím pěstováním se mi moc nedařilo... Hlavně oceňuji návod Alex, co s kořenovým balem. Jak mi totiž ibišky rostly a měly čím dál, tím větší květináče, končilo to tak, že šly k adopci (veliké jsem neměla jak přezimovat)... A já začala zase malými z řízků.

Mám světle růžový s tmavým okem (ten před týdnem vykvetl jedním květem) a dva tmavě růžové, oba mají jednoduché květy.

Z. Xerxová 17.1.2016 9:45

tak jsem dali opět delší lesní okruh...

prošlapávali jsme bílou neporušenou peřinku. Po Najtím tryskošílenství to tam však vypadá, že tam proběhlo stádo divočáků... Myslím, že bude hezky spinkat :o)

Ž. Petrs01 17.1.2016 13:39

Re: tak jsem dali opět delší lesní okruh...

V Praze padá a padá, my jsme teď přišli a Vašek padnul taky. Já jsem pořádně naštvaná, protože se mi povedlo někde cestou ztratit náhubek a všimla jsem si toho až u metra, kdy už nemělo smysl zkoušet ho hledat. Byl připnutý zvenku na batohu. Nedávno jsem ztratila jeden, teď druhý. Musím honem nějaký koupit, Barda je bez něj venku na zabití a s Vaškem bychom měli konec toulání dál než kam doťapem po svých.

Z. Vave 17.1.2016 9:02

Praha hlásí,

že nasněžilo a stále sněží. Vzhledem k avizovanému ochlazení je to jen dobře. Vlastně jsou to taky práce na zahrádce, hezky všechno přikrejt bílou peřinkou. :)

Přeju všem dobrý den. <3

O. Joklová 17.1.2016 11:33

Re: Praha hlásí,

ano prosím, Jižní Město též hlásí bílou peřinku, ale už se nesype a mám pocit, že je kolem nuly nebo mírně nad, tak nevím co z toho bude

nejhorší varianta - nataje to a pak se opravdu ochladí a zmrzne to :-(((

T. Zana 17.1.2016 17:42

Re: Praha hlásí,

To je scénář na zítra ráno, ach jo.

Z. Rpuťová 17.1.2016 8:53

Sakra fíííík!

A padá! A padá bílej sajrajt!

Žádné zahradní práce, zametat se bude! Grrrr!

Njn, ale zas bude víc vláhy, co jeden nadělá...

Z. Xerxová 17.1.2016 6:24

hezkou neděli

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Mrzne, jemně sněží... zima jak má být. A to je dobře.

Z. Lika 17.1.2016 7:55

Re: hezkou neděli

V Praze je taky nasněženo. A je to krása, udělalo mi to výbornou náladu. A všimli jste si, že jakmile začalo trochu sněžit, je mnohem více světla?

M. Crossette 16.1.2016 21:53

Liko tvůj ibišek je krásný

Takhle rudý by se mi také libil. Když jsme dům koupili, pod oknem ložnice byl ibiškový keř. Kvetl růžově, květy byly velké. Ale jak to ibišek dělá (alespoň tady), květy vydržely jen den, pak se srolovaly a byly "odstřeleny" mimo keř, takže pokud jich nebylo hodně, samotný keř moc krásný nebyl, neměl ani tak tmavé a šťavnaté listy, jako vypadají u tvého.

Hanko, gratuluji Chetovi ke kulatinám, užijte si oslavu všichni.

Renato (a třeba i ostatní) - hodně Am. si správné psaní státu Miss. pamatuje podle téhle písně, známé zpěvačky, rodačky z Miss. Když si zapamatuješ ten začáteční rytmus a melodii "hláskování", budeš si to pak už furt pamatovat, prostě se ti to vryje do mozku :) Mě to kdysi "předzpíval" manžel a stačí mi si to zabroukat a už víš :) Rozumět dalším slovům písně se nenamáhej, nerozumím jim ani já :)

https://www.youtube.com/watch?v=Rdi-8V5-pkk

R. Enatae 16.1.2016 22:07

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

Díky, Maričko. Musím si to pustit až v práci, protože můj domácí počítač z nějakého záhadného důvodu není ochoten přehrávat zvuk (obávám se, že se se mnou loučí). Na Hřívnatcově iPadu se to zase tváří, že ty písničky na youtube neexistují :) Je něco divného mezi nebem a zemí :)

M. Crossette 17.1.2016 3:36

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

Renato, mě to funguje. Zkus tu zkopírovanou adresu vlepit až úplně nahoru (předem vymaž, co tam je). Jinak si najdi "Bobbie Gentry - Mississippi Gelta (1967) je tam mudra fotka. V téhle verzi se totiž pomalu ukazuje slovo Miss. takže se to zpívá lépe. Držím palce, aby počítač ještě chvilku spolupracoval.

Z. Lika 17.1.2016 7:56

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

K té písničce - páni, ta ženská má hlas!

Z. Lika 17.1.2016 7:51

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

Maričko, ten můj ibišek má také jednodenní květy. Líbí se mi představa, jak je keř "střílí" od sebe. Ten můj si je sice také sroluje, ale nechá je volně upadnout. S trochu trvanlivějšími květy jsem se setkala jen u plnokvětých ibišků. Začínám mít chutě pořídit si další ibich... no jo, ale co když se mu bude dařit? :D

M. Crossette 17.1.2016 17:10

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

Liko, já to "odstřelení" květu viděla :) Nejprve jsem se divila, jak to, že odpadlé květy leží tak podezřele dál od keře a ne jen pod nim. A jednou jsem úplně náhodou viděla, jak stočený květ odskočil od stonku, nejprve jsem myslela, že to byl nějaký chroust :)

Jo a samozřejmě v názvu písničky je překlep, má být Miss. Delta (ne Gelta).

Včera jsem měli fakt den Blbec. Nejprve mi přetekla pračka. Naštěstí je v garáži, ale máme tam koberec a spoustu jiného harampádí, které se muselo vytahat. Pak jsme chtěli jet s Trixie ven. Manžel vycouval s naším starým Fordem, který už slouží jen jako "dog mobile"(pro Sadie a Trixie a taky podle toho vnitřek vypadá). No z garáže auto vycouval, ale pak už s ním nehnul. Na dotaz u mechanika je to zřejmě převodovka a vzhledem ke stáří auta (letos 20 let) nemá cenu opravovat, už tak jsme jeho život prodlužovali dost dlouho. Tak jsme na procházku jeli našim Nissanem, do kterého se ovšem T. vzpírala vlézt, není a nevoní to jako "její" auto a cestou byla nervózní, jestli je někam neodvážíme. Po návratu, se choti nelíbil "tvar" jednoho kola a při bližším pohledu zjistil, že je v něm zaražený velký šroub (ne hřebík, šroub)!!!

Z. Lika 17.1.2016 17:33

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

Tedy Maričko, tři takové pechy po sobě, to by opravdu mohlo stačit! A ještě chudinka Trixie z toho měla nervy, beruška. Tak snad už máte smůlu vybranou. A co pračka, vydrží ještě? Mně tedy přetekla (tedy vrchem) jenom jednou, když jsem do ní dala hodně pěnivý prostředek, a to bylo jako hrnečku vař. Tedy spíš pračko, vař!

Na těch ibiškových květech mě fascinuje, jak se úhledně uklidí: srolují se do tenké roličky, klaním se, děkuji vám.

M. Crossette 17.1.2016 18:01

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

Pračka byla "naštěstí" moje chyba, protože je stará jen 2 roky. U té předešlé jsem mohla klidně doplnit hladinu vody. Když jsem třeba zapomněla včas dolít aviváž, nebo jsem chtěla znovu vymáchat. Mohla jsem ji zastavit třeba ke konci vypouštění ždímacího cyklu, vodu znovu doplnit a jelo se dál. V té staré musela být výše vody nastavená nějakým plovákem, asi jak u záchodu. Pod tímto dojmem jsem včera chtěla dolít (zapomenutou) aviváž a protože už bylo málo vody, přetočila jsem cyklus znovu na máchání, pračka se naplnila, já ji znovu spustila a šla pryč. JENŽE se ukázalo, že u téhle nové pračky není plovák, ale výše vody je načasovaná - tolik a tolik minut na takovou a takovou výši hladiny. Prostě už plná pračka se podle naprogramováného času ještě dál plnila vodou, která přetekla !!! No alespoň jsem poučená, zjistila jsem něco, co jsem nevěděla.

Z. Lika 17.1.2016 18:18

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

Poučení za pochodu :D O vodu v bytě není o co stát, i když je to v garáži. Vzpomínám si, že kdysi sousedé nad námi (v paneláku) měli odtokovou hadici od pračky zaháknutou (hadice orpavdu byla vytvarovaná do háku) za okraj vany. Ale pračka odčerpávala tak vehementně, že hadice pokaždé vyskočila. Což jsme se my v bytě pod nimi brzy dozvěděli. Pak už si ji uvazovali :-)

M. Crossette 17.1.2016 19:54

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

Liko, děsná představa, že se nade mnou nadouvá strop vodou a ta bublina se může kdykoliv protrhnout (možná u vás i stalo). Tady je odtoková hadice také "na volno" zasunutá do dlouhé trubky ve zdi. Ale když není pračka správně vyvážená, nebo už stará ložiska či co, při odstředění vody s sebou umí mlátit, někdy i poskakuje a je to tanec s hlasitými kastaněty :) A nejednou jsem slyšela, že i dost hluboko zasunutá hadice vyskočila z trubky a voda vytekla kam neměla.

Právě jsme odvezli auto na výměnu píchlého kola (manžel doplnil, vzduch unikal naštěstí pomalu a servis není daleko), mají tu otevřeno i v neděli. Uvidíme, zda to stihnou do odpoledne, na T. prochajdu. Jedna z výhod mít tři auta :) Ale to třetí je naše "čisté auto", tedy ne pro psa a stejně pochybujeme, že by do něj Trixie vlezla :) )

Š. Matyášová 18.1.2016 6:32

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

a odstříhané jsi doufám dala do vody, aby zakořenily...

Z. Lika 18.1.2016 10:50

Re: Liko tvůj ibišek je krásný

Sharko, nedala, už jsem po těch letech tak otrlá, že je vyhazuji. Nemám je kam dávat!

H. Williamson 16.1.2016 20:40

Chystam jidlo na prednostovy kulatiny

Resp. chystam se, ze budu chystat na zitra.Bude pecena sunka se zalivkou z medu a jablecneho mostu a ruznych koreni a nahodou krome te kurky to neni sladke - jen vonave a taaaak stavnate diky triku jak to delat. Oblozim pomeranci, cervenymi hrozny a nakladanou zeleninou, ktera se nahodou nachazi v lednici a ve spajzu. Pro zdravou vyzivu zelenina nakrajena na spalicky a k tomu dip/pomazanka. Jednoduche s bylinkama. Dort jsem zbabele objednala ve ksefte - tradicni cheesecake newyorskeho stylu. Doma na to ozdobne naskladam jako ta Maruska ze 12 mesicku boruvky, maliny, kiwi a co kseft da a potru glazurou z pytlicku od Dr.Oetkera a bude to. Ted se jenom musim dokopat jit nakoupit. Zotavuju se z utoku oparu... Toz tak.

Z. Yga 16.1.2016 20:47

Re: Chystam jidlo na prednostovy kulatiny

Že přeji Chetovi hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a plno dobrých lidi kolem sebe.

A tobě přeju rychlé zotavení od oparu - já vím, jak ti je!

R. Enatae 16.1.2016 20:53

Re: Chystam jidlo na prednostovy kulatiny

Hanko, vždycky mě zajímalo, jestli opravdu existuje recept na šunku kuchařky Quennie z románu Loď komediantů od Edny Ferberové. Odehrává se to tuším v Mississippi nebo Louisianě.

Mississippi si musím pokaždé vygůglit, nejsem schopná si zapamatovat, že jsou všechny souhlásky zdvojené :)

H. Williamson 17.1.2016 1:13

Re: Chystam jidlo na prednostovy kulatiny

Ale jo, Renato, existuje. A ja sunku delam velmi podobne. Vycetla jsem si to v opravdu starych kucharkach, ale upravila to na dnesni pomery. Nevim, jake sunky byly v te dobe k disposici, ale urcite nebyly castecne predvarene a zatavene v igelitu. Ten recept, o kterem se zminujes, jsem si musela vygooglit a teprve pak mi docvaklo, ze to tak delam - upravene na dnesni sunky - tedy kratsi doba pripravy.

LIKO, BUDE MLSOTNIK. Kdyz uz to budu delat a aranzovat, tak to i nafotim. Cestne pionyrske. :)