19.3.2024 | Svátek má Josef


PSI: Chodíme „na cvičák (1)

11.5.2020

Chodíme „na cvičák“.

To je informace, kterou při našich procházkách na příměstských lukách dostáváme i od majitelů nevycvičených, někdy vysloveně nevychovaných psů. Donutilo mě to zamyslet se, proč lidé, kteří „chodí na cvičák“, nemají vždy výsledky, odpovídající času a penězům, které vynaložili.

Kvalita cvičišť

Dnes je výcvik a výchova psů dobrý „byznys“ a výcviku se věnují i takoví, kteří mají doma aspoň druhého psa, mají čas a prostor a dostatek sebevědomí, aby si troufli cvičit ostatní. Výcvikář, který neodvedl psa na zkouškách nebo soutěži, těžko může radit druhým. Můj názor je, že by člověk měl cvičit ostatní zhruba o úroveň níž, než na jakou sám dosáhl. Jsou výjimky, ale jak už slovo výjimka napovídá, jsou vzácné. Kvalita výcvikářů se tedy liší a měli bychom se ptát, co daná výcviková „škola“ odvedla.

Agility

Pochopitelně výcvik není jen otázka kvality cvičitele.

Jeden z důvodů neúspěchu může být, že jsme si čím dál více zvykli na „servis“ institucí. Hodně lidí přijde k výcvikáři s tím, že má „problémového“ psa a očekává, že s tím výcvikář něco udělá. Diagnóza problému často není jednoduchá. Málokterý pes je přirozeně špatný, většinou vznikl problém v průběhu soužití konkrétního psa s konkrétním člověkem. Často je vztah člověk – pes zatížen dřívějšími chybami ve výchově a jen změna chování člověka může problém napravit. Musíme hledat chyby u sebe a to je velmi nepopulární. Jednodušší je udělat závěr jako „dominantní“ nebo „hyperaktivní“ pes. A závada je rázem ve psu, nikoliv v nás.

Správný výcvikář si takového psa nevezme do velké skupiny, ale podívá se individuálně na vztah psovoda a psa a snaží se najít, v čem je příčina nežádoucího chování. Pak začne vychovávat majitele. O to jde především. Naučit psovoda jak se psem pracovat, jak zjistit chybu a jak ji napravit.

Vypůjčím si skvělý slogan F. Šusty „největším odborníkem na vašeho psa jste vy“. Majitel ví, jak se pes chová v různých situacích, jak reaguje. Pokud bude ochoten psa sledovat, přemýšlet o něm a hledat cesty k dosažení cíle, dosáhne zdaleka nejlepších výsledků.

Výcvik psa

Cizího psa si může zkušený psovod půjčit a předvést cvik, jen aby ukázal, že to jde, případně jak cvik správně udělat technicky. Ale pozor, bázlivý pes se bude s cvičitelem chovat úplně jinak a tím, že si ho „vezme do parády“ někdo cizí, se dá udělat víc škody, než užitku. Je řešení, že pokud potřebujete pro psa zkoušky třeba kvůli zařazení do chovu, nebo získání šampionátu, necháte si psa vycvičit a předvést na zkouškách. Je to normální servis. Ale v takovém případě počítejte s tím, že nebudete mít vycvičeného psa, ale jen psa se zkouškami. Protože respekt jste si nezískali vy, ale cvičitel, a když nebudete získané dovednosti svého psa udržovat, posupně vymizí.

Přístup majitele, který očekává, že přijde na výcvikový kurs, tam mu vymění ve psu nějakou součástku a pes rázem začne poslouchat, je nejen naivní, ale pro další vyhlídky výcviku zhoubná. Pokud nebude psovod ochoten hledat cestu k svému psu a nebude se snažit pochopit, v čem je problém, nebude schopen rozvíjet schopnosti zvířete a vlastně ani své. Výchova a výcvik je dlouhodobý, v některých aspektech dokonce celoživotní proces a účast na kurzu může člověka posunout, ale psa nepřeprogramuje.

Pokračování příště.

Původně publikováno v Pes přítel člověka.

Foto: commons.wikimedia.org

Eva Ž. Neviditelný pes