19.4.2021 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Jak vyrobit vitráž

Sklo je materiál, kterému jsem propadla už jako malá holka. Mé okouzlení sklem začalo ve sklárnách v Janštejně, malé vesničce pod Javořicí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Tora 24.3.2016 23:13

Re: Děkuji

Maričko, moc děkuji za obsáhlý komentář. Jsem trošku v časové tísni, tak jsem se sem nestihla vrátit dřív, nevím, zda sem ještě nakoukneš, když tak ti v další diskusi napíšu odkaz. K dotazům - já kupuji sklo 3 mm široké, existuje i 4 mm. Jestli je i širší, to nevím, tam, kde jej nakupuji, mají hlavně 3mm. Pokud kousek praskne při řezání - jako že se to stane - to není takový problém, pokud tedy je dost skla potřebné barvy. Tak se prostě namaluje znovu a znovu vyřeže. Kousky se složitým záhybem někdy řežu i na třikrát, kdyyž se "zadaří". Horší je to, když to sklo praskne až při letování - horkem, pokud se dlouho drží rozehřátá pájka v jednom místě. Zvlášť pokud je už nějaká část hotová, sletovaná - a najednou jeden kousek rupne horkem napříč. To pak fakt zbydou jen oči pro pláč. Mám takhle vitráž horkovzdušného balonu, krásné barevné pruhy koš zavěšený na řetízku.. a mám to pověšené dole v dílně, protože při závěrečných úpravách mi praskl jeden barevný pruh. Od té doby si na pájení dávám ještě větší pozor.

Vitráže by se samy o sobě rozpadnout neměly, drží je pohromadě ta pocínovaná konstrukce. Na co jsou náchylné, je na vylomení právě v tom bodě pocínování, zvláště pokud jsou to rovné dlouhé plochy. Tam opatrně při manipulaci, mýt raději položené na rovné ploše - pozor na to, když se drží například oběma rukama, aby se nezkoušelo je ohýbat, to se právě mohou zlomit.

Profil H je profil na průřezu ve tvaru písmene H - snad se mi podaří dát odkaz.

http://www.norelem.fr/xs_db/BILD_DB/0/www/30242/01560.jpg

Do těch úžlabin se vloží sklo - nemusí se olepovat měděnou páskou, jen se zasune do profilu příslušné šířky - asi to neumím moc dobře vysvětlit, to se omlouvám.

Z. Xerxová 24.3.2016 7:09

Re: Mám smutnou zprávu od Ap

Petro, je mi to moc líto. I když víš, že jeho věk byl na "velkého" koně úžasný - stejně ti bude chybět. Mocmoc chybět.

Z. Matylda 23.3.2016 23:14

Re: Mám smutnou zprávu od Ap

Na koně neuvěřitelný věk. Tak mu za Duhou přeju zelenou trávu a spoustu klisniček. Milá Ap, objímám tě.

Z. Tora 23.3.2016 23:02

Re: Mám smutnou zprávu od Ap

Krásný věk, na koně, myslím. A určitě si prožil i krásný život. Ale to neznamená, že odchod nebolí. Nedivím se, že je po něm smutno. Ať se mu dobře cválá tam za Duhou...

Z. Tora 23.3.2016 23:01

Re: večerní info z bedýnky

A co teprv až začnou po té kuchyni lozit, to bude veselo!

Z. Tora 23.3.2016 23:00

Re: Krásné vitráže, Toro,

Jejda, to by se mi fakt líbilo, ale je to pro mně trochu z ruky :), škoda.

Tu kočku s obloukem jsem kreslila v malování a tam to fakt líp neumím :). Díky.

Z. Tora 23.3.2016 22:58

Re: Toro,

Jajko, nemusíš hledat kurs, můžeš přijet a u nás si to vyzkoušet :) až bude ta volná dílna. Myslím to vážně - nebudeš první ani poslední :).

Z. Tora 23.3.2016 22:58

Re: Moc hezké

:) už jsem psala níž, pokud budu mít volnou dílnu, počítám s tím :) vloni to neklaplo právě proto, že jsem dílnu jaksi neměla. No tak doufejme letos pár dní volná bude a pak bychom se domluvily, určtě :).

Z. Hanča 23.3.2016 22:02

Re: Mám smutnou zprávu od Ap

Punc měl bezvadný život, byl milovaným koníkem a dožil se opravdu úctyhodného věku. Vzpomínám na všechny ty krásné články o něm a objímám Tě, milá Ap!

Z. Yga 23.3.2016 21:44

Re: Mám smutnou zprávu od Ap

Je mi to moc líto - Puncík už spásá trávu na druhém konci duhy. Nechť jsou tvé nohy lehké ...

Milá Ap - objímám tě.

D. Ruščáková 23.3.2016 21:22

Mám smutnou zprávu od Ap

Ryzák Punc dnes večer v úctyhodném věku 32 let přešel přes duhový most. Ap sice chápe, že ani koně nejsou nesmrtelní, ale stejně jí je děsně smutno. A protože dnes už nebude u počítače, tak jsem slíbila, že vám to oznámím.

M. Pajakerryková 23.3.2016 21:17

Re: večerní info z bedýnky

no když oni fatk voní miminkama ale i Nastěnka voní, to bude to mateřské mléko....

R. Enatae 23.3.2016 21:12

Moc hezké

zdalipak by byl nějaký kousek do aukce? Prosím :)

Z. Jajka 23.3.2016 21:11

Toro,

jsi moc šikovná. Ty Tvoje dvě drobnůstky z vánočního Brnění mi zdobí okno.

Perfektní popis, já si snad najdu nějaký kurz, abych to zkusila... až budu v důchodu :-)...

Z. Lika 23.3.2016 21:02

Re: večerní info z bedýnky

Pájo, bezva! Máš krásně barvité popisy :-)

M. Pajakerryková 23.3.2016 20:38

večerní info z bedýnky

mimina rostou, už to jsou tlustí křečci, takové baculaté černé válečky, krásně tu voní celá kuchyň miminkovskou vůní

vše ok

M. Pajakerryková 23.3.2016 20:31

Re: Krásné vitráže, Toro,

tak já bych pohořela už u nákresu, protože prostě na toto fatk nemám buňky, už teď trpím jelikož Olik začíná kreslit a maminka prostě kreslit neumí nic, slovy nic

takže Toro, máš můj neskutečný obdiv!!!! a všeci co něco takového dokážou

Z. Hanča 23.3.2016 20:25

Krásné vitráže, Toro,

jsi moc šikovná! Já bych pohořela už u bodu č. 1 - základní nákres. Možná bych svedla nakreslit tu ohlížející se kočku, jak na ní ilustruješ oblouk. :-))

Urrčitě by se ti líbilo tady u nás Sklářské sympozium. Po dobu jeho konání jsou přístupné různé sklárny v Novém Boru a okolí i pro veřejnost, je možno si i nějakou techniku vyzkoušet. Přijeď se podívat!

M. Crossette 23.3.2016 20:05

Re: Děkuji

Toro, to je nádherná kočka a dokonalý, obrázkový popis velmi zajímavé práce. Jsi nesmírně multi-talentová. Protože vitráže nejen dáváš dohromady, ale si je umíš i navrhnout(číslovaně nakreslit). Vždyť obě kočky - u článku a dokaz od Bedy (plus motýl u Liky), to jsou náherná umělecká díla. Klidně bys mohla svůj talent ještě rozšířit o návrh omalovánek, jak o nich jednou psala Matylda.

Mně by asi u téhle práce nejvíce nervovalo řezání(lámání) skla. Představa, že si vše pracně rozložím na plochu a pak mi některý kousek praskne nebo se zlomí jinak, než má...no to musí být přímo k pláči. Mají vitráže nějakou předepsanou sílu skla, nebo se některé dělají ze silnějšího? Já mám vitrážní technikou udělaného velkého anděla, který stojí nad krbem a na verandě zase zavěšeného, na kruhu sedícího asi 30cm velkého papoucha. Oboje jsem dostala dárkem a mám je moc ráda. Ten papoušek je z několika barevných kusů, mám ho už skoro 40 let a když ho jednou za čas umyji, dělám to velice opatrně. Mám totiž strach, že třeba za ty roky už spojení tolik nedrží(pták je těžký) a že by mu třeba mohla odpadnout křídla. A co je profil H ?

Také miluji sklo všeho druhu. Při našich projížďkách po vlastech českých se mi toho fakt nahromadilo hodně, prostě jsem kráse skla nedokázala odolat. Mám dva hezké modré slony (20cm velké) z vyfouknutéh, několik velkých, různobarevných foukaných koulí, dlouhatánské těžké skleněné květiny na stoncích, spoustu figurek z taženého skla z Žel.Brodu a křišťálových i jiných váz také hodně. Mám té krásy dost rozestavěné po domě, ale ještě víc uložené. Občas "vystavené" věci vystřídám s těmi uloženými, ale prostě na všechno nemám v domě místo ač bych to měla ráda na očích pro potěchu.

Z. Tora 23.3.2016 18:51

Děkuji

všem, co jste mi napsali, jsem ráda, že se článek líbil. Stejně jako minule se omlouvám - dostávám se z práce domů až docela pozdě a v práci se na Zvířetník nedostanu. Ještě jednou díky.

Z. Tora 23.3.2016 18:50

Re: Ten je, macan!

Stejně jako u Ygy mě moc těší, že motýl ještě pořád visí, že se neokoukal :). Díky za perfektně vysazený článek.

Z. Tora 23.3.2016 18:50

Re: hezký den

Jsem ráda, že to zaujalo. Bála jsem se, že taková věc asi lidi moc zajímat nebude, takže jsem moc potěšená za vaše ohlasy.

Z. Tora 23.3.2016 18:49

Re: Krásné

Tak to chápu, s tramvají se vitráže vyrábějí velmi špatně :).

Z. Tora 23.3.2016 18:48

Re: Milá Toro

Ygo, moc jsi mě potěšila tím, že ti pořád ještě visí moje vitrážky na dveřích. Jsem moc ráda, že se líbí pořád.

Z. Tora 23.3.2016 18:48

Re: Nádherné!

Já mám na to svou dílnu - tedy většinou, pokud ji nepotřebuje nějaká kočka na zotavení nebo jako přechodné bydliště :). Momentálně je v mé dílně Sofinka, která v zimě někde moc prochladla a málem nám umřela na zápal plic, našli jsme ji za pět minut dvanáct, zalezla v té venkovní dílně a nemohli jsme ji najít. Takže jsme ji přemístili ke mně a jí se tam zalíbilo, tak tam teď přebývá. Uvidím, snad se na jaře vrátí zas do původního bydlíku :) a dílnu mi přenechá.

Z. Tora 23.3.2016 18:45

Re: Tuhle techniku

Viď, je to pěkná práce. Ale já když vidím rozsah tvých zájmů, je mi jasné, že toto už by se tam asi těžko vešlo. Já zas obdivuji to vaše šití.

Z. Tora 23.3.2016 18:44

Re: Milá Toro

Milá Dede, potěšila jsi mne, ale ono to opravdu spíš náročně vypadá, než je. Spousta kamarádek už si to u mně zkusila a zjistila, že to fakt není tak složité. Ano, velké věci, jako třeba ten kůň, co měl rozměry 50 x 70 cm, to už byla těžší práce. Ale tyhle drobnosti, to je opravdu docela "na hraní". A s tím kreslením - opravdu neumím moc kreslit. To, co si předkresluji, je pro mně největší boj, vyrobit vitráž už je pak hračka :). Vždycky to v duchu vidím zcela jasně, ale ta ruka to na ten papír ne a ne obtáhnout :).

Z. Tora 23.3.2016 18:42

Re: Týjofka!

Jé, moc děkuji. Tak je to piplačka, ale jsou horší věci, kde je to piplačka ještě větší, že... třeba takové paličkování a tak.

Z. Tora 23.3.2016 18:41

Re: nádherné!!!

Díky, Bedo, jsem ráda, že se popis i výrobek líbí. A do další aukce snad nějakou kočku zas dodám, doufám, že už budu mít volnou dílnu, že mi ji zas neobsadí nějaká potřebná kočka. Jakmile je tam kočka, je po vitrážích, bojím se tam manipulovat se sklem, aby si nějaký malí odštěpek nevrazila do packy... tak doufejme, že se zadaří a bude dílna volná :).

Z. Tora 23.3.2016 18:40

Re: Toro je to nádherné :)

:) ono to zas není tak náročné, kdyby sis to zkusila, určitě bys to taky dokázala. To jen ten popis vypadá složitě :)