29.11.2023 | Svátek má Zina


AUSTRÁLIE: Pošta.

21.6.2022 0:01

V uplynulých dvou letech se kvůli kovidu hodně změnilo a to většinou k horšímu. Něco jako přípravka na ještě horší časy, které by mohly nastat, kvůli událostem na Ukrajině.

Podstatně se zhoršilo zásobování skoro vším. Stavebními materiály, elektronikou, potravinami a celou řadou dalších věcí, včetně služeb. Tím myslím dopravu a nebo i poštu. Kvůli těmto negativním změnám se také značně navýšily ceny, také skoro všeho. Jen energie zdražila o desítky procent. Bude-li to tak pokračovat, tak bude levnější si najít a vyvrtat vlastní vrt na naftu. $ 2 za litr benzínu je v zemi se zdejšími vzdálenostmi na bankrot.

Jako by nestačilo, že díky nedávným záplavám v Klokánii byla s polí spláchnuta i úroda a například cena hlávky salátu se vyšplhala na $ 13, což dnes představuje zhruba 315 Kč a nebo 1 kg žitného chleba $ 11. Díky tomu, že su už zasloužilej penzista, tak si jasně pamatuju, jak jsem jako osmiletý grázl v roce 1949 chodil k místnímu pekaři pro ještě teplou, jak jsme v Brně říkali, „štryclu“ chleba, 2 kg těžkou, s desetikorunou, tedy 1 kg za 5 kaček. Také si pamatuju na facky, které padly, když jsem donesl chleba s ožužlanýma, neodolatelně vonícíma, křupavýma patkama.

Co se také během kovidu změnilo k horšímu, byla poštovní a nebo doručovací služba kurýrem. Mám jediného kamaráda, který odmítá internet, a dopisujeme si klasickými dopisy. Tyto před kovidem cestovaly nejdéle 1 týden z Klokánie do Prahy, někdy to stihly i za 4 dny. Takže jen o den déle než podobný dopis dorazil ze Sydney k nám do hor, 80 km vzdáleným. Kovid vše změnil a dopisy strávily na cestách ze Sydney do Prahy a opačně 4 měsíce tam a 4 měsíce zpět. Cestovaly zřejmě jako kdysi, lodí. Tato nevábná situace trvala bezmála 2 roky, než se vše začalo vracet do normálu. Tedy mimo cen, ty zůstaly někde ve stratosféře. Však on si plebs zvykne, ne?

S potěšením mohu konstatovat, že dnes už se doprava vrací do normálu. Poslední dopis z Prahy k nám dorazil za týden. Toto však překonala místní doručovací služba kurýrem.

Jeden den ráno, jako obvykle, si chci udělat espresso a ejhle, mašinka odmítá kooperovat. Po rychlé diagnostice zjišťuju, že problém leží v elektronice, na jejíž měření nemám vybavení, a tak jsem se rozhodl koupit mašinku novou. Na internetu jsem si našel echt ten stejný model stejné značky, který nám sloužil posledních 12 let, a v pátek večer jsem jej přes internet v Amazonu koupil. Příjemné překvapení se událo v neděli po obědě, když kurýr espresso dovezl. Tedy vážení, tak si představuju, že by služby měly fungovat vždy a všude. Od koupi do doby dodání uplynulo zhruba 40 hodin.