10.4.2021 | Svátek má Darja


PSI: Trixie v plence

19.2.2018

Loni na podzim jsme si všimli, že Trixie začala při procházkách za chůze učůrávat. Jako vždy se po výstupu z auta vyčůrala a šla se procházet. Jenže teď jak šla a čmuchala, buď z ní krátce ukapávalo, nebo trhavě tekly kratší pramínky. Nepovažovali jsme to za nic vážného, dělala to pouze venku, v domě nikdy. Přičetli jsme to jejímu zapálenému čmuchání cizích pachů, kdy si ani neuvědomila, že povolila dotyčný sval.

Loni kolem Vánoc Trixie spokojeně spala v domě. Když se zvedla, pod ocasem zůstal na koberci malý mokrý flek. Nepočůrala se, na to byl flek příliš malý, ale nejspíš teď začala učůrávat i ve spánku. Loni se v domě jednou opravdu počůrala a jak jsme to vyřešili (přesněji vyřešila sama Trixie), jsem psala v článku zde.

Co teď? Na dlaždicích jakékoliv vlhko snadno utřu a koberec ode zdi ke zdi není nijak luxusní. Je nízký, tmavý a stejně ho jednou za rok vyšamponuju a vydrhnu kartáčem. Přesto jsme netoužili denně v domě čistit flíčky od psí moči. Ale přeci kvůli tomu nepřestaneme Trixie pouštět dovnitř! Navíc jsem si byla jistá, že určitě není první pes s tímto problémem, a šla jsem se poučit na internet. A opravdu! Psí inkontinence není zdaleka výjimečná, postihne až 20 % psů. Nejčastěji stárnoucí, kastrované feny, někdy i ty mladší, které byly kastrované příliš brzy. Problém se začne projevovat právě občasným ukapáváním moči. Přesně jako u Trixie, které bude v březnu jedenáct let.

Látkové plenky pro psa

Látkové plenky pro psa

Než mě napadlo hledat radu na internetu, zvažovala jsem ušít Trixie vhodné kalhotky „na doma“, do kterých bych vložila buď kus savé látky, nebo vrstvu ubrousků. Nebo zkusila upravit dětskou plenku. Jak se ukázalo, problém plenek pro psa už někdo vymyslel, nám stačilo jen si vybrat a koupit. A že byl výběr opravdu bohatý, nestačila jsem se divit! Plenky látkové, papírové, v různobarevném a vzorkovém provedení. Použití jak na inkontinenci, tak pro hárající feny, nebo jako zábrany pro dychtivé psy. Okamžitě jsme objednali balíček tří látkových kalhotek s všitou plenkou a manžel ještě ten večer zajel do obchodu koupit plenky papírové na dobu, než přijde zásilka.

Když jsme před lety u Trixie zápasili s vyrážkou, oblékala jsem jí někdy tričko, aby se nemohla tolik drbat. Proto byla zvyklá mít občas „něco na sobě“ a bez námitek si nechala plenku upnout. Plenka vypadá a používá se stejně jako dětská, jen s tím rozdílem, že má otvor pro ocásek.

Zkusili jsme zkřížit kšandy pod hrudí

Zkusili jsme zkřížit kšandy pod hrudí

Navléknout a upnout plenu šlo snadno a rychle. Problém byl s jejím udržením na psu. Držela, jen pokud Trixie nehybně stála. Jakmile udělala pár kroků a „vlnila se v pase“, začala klouzat. Možná na chlupatých psech by držela i při chůzi, na hladké Trixiině srsti nikoliv. Napadlo mě přidržet ji kšandami. Stejný nápad měla i jedna paní na internetu, důkaz, že s klouzající plenkou zápasí více lidí. Některé stránky rovnou nabízely plenkové kalhotky s laclem nebo celé oblečky (převážně pro malé psy). Hlavní problém je v tom, že je plenka krátká. Její spodní část končí „pod pupíkem“ psa. Při tom by ji stačilo prodloužit do poloviny břicha a určitě by držela. Divím se, že tuhle vadu dosud výrobci nenapravili.

Křížení pod hrudí se neosvědčilo, kšandy padaly

Křížení pod hrudí se neosvědčilo, kšandy padaly

Manžel si vzpomněl, že stále někde má staré kšandy. Našel je a problém padající plenky byl vyřešen. Trixie plenku nosí pouze v domě a já si nemusím dělat starost, kde zrovna leží a zda po sobě zanechá flek. Než jde na zahradu, plenku jí sundám (obrázek Trixie venku v plence je jen pro lepší kvalitu fotky). Paní na internetu si pochvalovala křížení šlí pod břichem psa. To se neosvědčilo, šle Trixie klouzaly, i když jsem je na hřbetě spojila. Vyhovuje jí křížení pod krkem. Vznikne ohlávka, která se dá rychle sundat, znovu nasadit a připnout k plence. Pružné kšandy Trixie pod krkem neškrtí a může si v nich pohodlně sednout i lehnout.

Křížení pod krkem drží

Křížení pod krkem drží

Zajímavé je, že plenka zůstává převážně suchá. Jen když je Trixie v domě delší dobu, bývá trochu navlhlá. Možná Trixie při pocitu „něčeho“ na nohách podvědomě drží sval stisknutý. Večer stále funguje Trixiina nová rutina, popsaná ve zmíněném článku. Jen jí teď navíc pro zbytek večera obléknu plenkové kalhotky. Před návratem na její zahradu je sundám. Plenku nedávám do pračky, přepírám ručně. Na své zahradě má Trixie celou noc otevřené dveře z garáže a plenku nepotřebuje. Ale začala jsem jí pro jistotu na pelíšek dávat starou plážovou osušku. Někdy je ráno mírně navlhlá, vysloveně mokrá zatím nebyla ani jednou.

Kšandy pod krkem pruží, netlačí

Kšandy pod krkem pruží, netlačí

Problém s učůráváním jsme tedy vyřešili a možná se situace nebude dále horšit. Jistě bychom se u Trixie vyrovnali s jakoukoliv formou inkontinence, ale třeba se jí dá zabránit, nebo alespoň zmírnit. Dočetla jsem se, že se tenhle problém přičítá hormonálnímu nedostatku a odpovídají tomu i léky – hormonální náhražky. Trixie musí celoživotně brát prednison. Sice už jen půl prášku každý druhý den, ale zcela vysadit nejde. Po pár dnech dostane vyrážku a začne se škrábat. Nestála jsem tedy o to krmit ji další chemikálií s vedlejšími účinky a hledala jsem alternativní léčbu.

Našla jsem tři přírodní přípravky (s kladnými výsledky), které mě zaujaly nejen kvůli inkontinenci. Kokosový olej, curcumin a prášky přírodního složení. O kokosovém oleji a o curcuminu je toho na internetu hodně. Nejvíce mě zaujaly jeho blahodárné účinky na zlepšení kloubů i svalů a oddálení či zlepšení psí artritidy. Podobné účinky se přičítaly curcuminu a navíc má pomoci při ekzémech a alergiích (léčivých účinků je víc a platí i pro lidi).

Proč oboje nezkusit u Trixie? S ekzémem zápasíme celý její život a po starém, vyléčeném kulhání ji zase hrozí předčasná artritida. A protože se curcumin rozpouští v tuku, podávání kapslí s kokosovým olejem byla skvělá kombinace. Curcumin jako lék není stejný jako koření do jídla – kurkuma (angl. Turmeric). Curcumin tam samozřejmě je, ale v nedostatečném množství. Ten „léčivý“ se prodává samostatně a má obsahovat 95 % čistého curcuminu. Také kokosový olej jsme koupili nerafinovaný. Kdysi jsem pro sebe koupila oba a vím, že co do vůně se s rafinovaným nedá srovnat a celkově je to kvalitnější výrobek. Třetí přípravek, prášek z přírodních výtažků, by měl Trixie posílit stěnu močového měchýře a tím pomoci při inkontinenci.

Trixie můj pokus o léčbu přijala víc než kladně. Vždy milovala kokosovou chuť, takže jsem neměla pochyby, že jí olej bude šmakovat. Na dlaň si dám necelou lžíci oleje (vypadá jako sádlo), do kterého zapíchnu curcuminovou kapsli (500 mg). Trixie olej zblajzne, jen se olízne a kouká po přídavku. Stejně rychle v ní zmizí i větší prášek, který má mít játrovou příchuť (potvrdit nemohu). Olej a curcumin jí dávám dopoledne, prášky večer. Prášek jsem nejprve dávala jeden, aby toho do jejího žaludku nebyla najednou moc. Nežádoucí reakce nebyla, tak jsem dávku zvýšila. Podle váhy by měla dostávat 2-3 prášky, dvakrát denně. Zatím jí stále dávám jeden prášek ráno a dva večer. Na výsledek, jestli léčba pomáhá, si budeme muset asi nějaký čas počkat. Doufejme, že bude kladný, nebo alespoň léčba pomůže situaci udržet na současném stavu.

Foto: autorka. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Marička Crossette Neviditelný pes


Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...