24.9.2020 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

PSI: Psí hlavylámání II.

Aneb – jé, já na něco zapomněla :D

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lika 12.2.2018 13:53

Re: Na Rajčeti

Řídká malta je děs, soucítila jsem. Velmi vděčné téma v každé společnosti :D

E. Šusová 12.2.2018 13:52

Re: Hlavolamy

No tak k tomu přistoupit jako ke každýmu jinýmu cvičení / povelu.

E. Šusová 12.2.2018 13:52

Re: Na Rajčeti

a jo! Séém matla!! :-D . Světáci se nikdá nevochodí, tuhle jsem si je zase užila, jak je dávali. ...."Ondynoj mi ten chlapec míchal táák řídkou maltu...!" :D

E. Šusová 12.2.2018 13:50

Re: Rumíček je moc šikovný pejsek.

ááá to vypadá výborně!!! No já si přesně myslím, že je to bude bavit. Ono mít všechno zadáčo, není tak zábavný, jako když si to musí ulovit. Tak to je skvělý, že už i pro kočenky vymyslili!! a ono si člověk může i pro ně vít ruličku od papírových utěrek a doprostřed dát dobrůtku, ať si to vykutálí ven. A třeba by je bavil i ten ručník.

E. Šusová 12.2.2018 13:48

Re: To jsem

nic není nemožný, jen by to muselo být sudoku do čísla pět :-) je dokázáný už, že pes dokáže k určitýmu číslu zobrazenýmu počtem puntíků - zatím je to do čísla pět - přiřadit příslušný počet hraček. Takže by to mohlo jít :D :D :D

Z. Lika 12.2.2018 13:43

Re: Rumíček je moc šikovný pejsek.

Pokud jde o kočky, jsou i pro ně hlavolamy a mívají je ve velké oblibě. Myšánkovi jsem pořídila toto 1url.cz/et9K7 a on si k tomu skutečně rád sedne a zaluští si, i když má granule jinde volně k dispozici.

E. Šusová 12.2.2018 13:43

Re: Tohle jsou

No jasně, doma to není tak "na vážno" :-) . A u nás je to taky asi trochu jiný. Mně tohle hračičkování a bádání kam s tím psem můžu zajít hodně baví, takže si pro to ten prostor a podmínky vytvořit chci. A navíc jsou i psi zvyklí - a Tali nejvíc - že se všechno nejdřív učí doma v klidu. Tali ani jinde nebyla schopná vnímat, to bylo hůř než se štěnětem. Takže tady jsme začínali úplně od píky. co si člověk může se štěnětem lajsnout venku (protože je do určitý doby pohotovější, rychlejší a má víc šancí si to ošéfovat), tak s ní nepřicházelo vůbec v úvahu. Takže i ona se naučila to, že teď "pracuje" jeden a ten druhej čeká. Stejně tak i při hraní - platí vždycky teď X, Y-čeká, jinak by Rumíček neměl šanci si se mnou hrát, ona by ho odtlačila :D . Tali a pamlsky- heh a to jsme ji na to nejdřív museli ještě naučit :D . Viděla jsem tuhle jedno video, kde si chovatelé hráli porůznu s tlupou štěňátek a budovali tak nenápadně vztah k lidem. Bylo mi Tali dost líto, protože přesně je vidět, že tohle je chybějící a důležitý moment, který v jejím životě chybí. A krom vztahu k člověku se tak nenaučila ani tomu, jak si hrát a trochu se ovládat, což pak taky je dál komplikace.

Z. Matylda 12.2.2018 13:34

Re: Hlavolamy

Když ono není moc věcí, které by byly lepší než hra s paničkou nebo s páníkem. Do onehdá jsem si myslela, že syrová kost jo... ale jak jsem naznačila, že jdu dělat něco s nima, tak flákly s kostí a letěly za mnou. Hm.

O. Joklová 12.2.2018 13:33

OT - "překlep"

to si takhle prohlížím leták z Lidlu a tam je "drain cleaner gel" - a já čtu BRAIN CLEANER GEL

ani nevíte, jak jsem se vyděsila, že už jsme až tak daleko :-DDDDD

tak a jdu si v klidu přečíst článek

A. Bytová 12.2.2018 13:25

To jsem

zvědavá, kdy to peso začne luštit sudoku. :D

E. Žampachová 12.2.2018 12:18

Re: Tohle jsou

To je prima, že se Taly takhle mění. Jde ledacos naučit i staršího a deprivovaného psa, ale je to dřina.

Naše holky samozřejmě umí počkat, dělat jedna po druhé, jmenovitě chodit pro aport i k miskám. Ale prostě cvičení doma neberou jako cvičení, tam se ke mně hrnou všechny. Jistě, nebyla jsem dost důsledná, dalo by se to. Ale prostě ony mají zafixováno, že doma je relax a venku se cvičí (a milujou cvičení). Odměňování čekajícího samozřejmě taky dělm. Já vím, že maďary jsi neměla jen na pamlsek. U Taly je to jiné, tam se muselo přes žrádlo začít.

Z. Lika 12.2.2018 10:23

Re: Na Rajčeti

Ta videa se zdí jsou v Rajčeti, na které je odkaz přímo v článku, nebuj.

Světáky taky můžu :D

E. Šusová 12.2.2018 10:18

Re: Petro

viď? |Já si prostě myslím, že v tom pes má mít jasno. A zvlášť fakt ten, který má k bufetu sklony. I proto mám tu "Stopu" vlečenou a odměny v krabičkách. Ale s Tali je i tohle blbý, byly by schopná vdechnout i krabičku (měla jsem malý, od léků, od filmů). Tak s ní mám inovaci - konečná odměna je v rukavici. Ovšem v pánský kožený pracovní. Tu nevdechne. Mojí už jsem jí lovila ze žaludku, to taky neprojde. :D

A. Lex 12.2.2018 10:13

Petro

ty by jsi měla vydat knížku. Výborné nápady . A souhlasím s tebou, že dobrůtky na zem venku nepatří.

A. Lex 12.2.2018 10:05

Re: hezký den

Hi, hi, to se mi stalo v počátcích tohoto papíru také, tehdy ještě neznalá věci (a také nechápu smysl, asi aby se víc zatěžovaly odpadní vody) a já tu břečku tahala z fousů.

A. Lex 12.2.2018 10:00

Re: Šikovní pejsci

Ygóóóó!!! :-) :-) :-)

E. Šusová 12.2.2018 9:54

Re: Šikovní pejsci

:-D ano Brůčka to pojala tak jako většina fen - jdu tou nejpřímější cestou. Bubi se s tím taky nemazala a Tali má přesně tyhle tendence. Zatímco jak Ešus, tak Štajn jdou na všechno s hodinářskou prací. Úplně ten cirkus vidím naživo :D :D

ale ona tomu časem přijde na chuť a naučí se ovládat taky. Když to zvládla Bubi s Tali, dá to ona taky.

Z. Yga 12.2.2018 9:47

Šikovní pejsci

Rumíček je opravdu šikula a má vysoké psíkvé.

Já na naše vyrukovala nejprve se srolovaným ručníkem - tohle už Ernest znal z cvičáku, takže pro něj žádná novinka, Brooke od něj rychle odkoukala a taky zvládla na jedničku. Rozradostněna rychlým úspěchem jsem přešla na vajíčková plata - tak do otevřených se dostali opět oba dva (i když Erník jinak proslul jako likvidátor těchto obalů, tady pochopil, že jest třeba je nechat pokud možno celá a jen z nich vybrat obsah). Pak jsem přešla na polozavřená ... no, Ernest jakž takž zvládl (i když mu ujížděla - příště musím položit na rohožku), za to Brooke se vyznamenala. Koukla na plato, koukla na mne - praštila do něj tlapkou, úspěšně všechno vysypala a úspěšně sežrala. Navíc si všimla, že ještě furt držím sáček s pamlsky v ruce. Tudíž předvedla svou škálu uměn - sednout, lehnout, vstát, otočit se - to všechno v rychlém sledu třikrát za sebou a zakončila to důrazným tač do ruky s pytlíkem, což jsem nečekala. Pytlík vyletěl, Brooke se na něj vrhla jak gepard na gazelu, načež já se na ni vrhla jak lev na geparda, sáček vyrvala z huby (už prázdný) a bylo zalíčené ... Příště asi zkusím tu krabici se špunty.

A OTéčko - včera neděla byla, včera byl krásný den ...

http://yga.rajce.idnes.cz/2018_Unorova_nedele/

E. Šusová 12.2.2018 9:11

Re: Na Rajčeti

ajooo, já to sem zapomněla dát!! to se omluvuju, takže kdo chtěl vidět Rumíčka, kterak prochází zdí, už je to u mně na rajčeti. Jenže tady v práci se na rajče nedostanu, tak vám sem nemůžu dát přímo odkaz. Kdo nezná, tak Rajče-tam si zadat zrzavec - v uživatelích a tam je album Rumíček a tam už to najdete snadno.

A ano, Rumíček je vědátor, ten jednou objeví rádio v úplně kovovým stavu jako ta MaryjeKurýSklodowská :D :D (Světáky prostě miluju :D )

E. Šusová 12.2.2018 9:07

Re: Rumíček

víčka od petek jsem používala taky, od mlíka, ty byly dostatečně velký, ale s Tali nic takovýho není dostatečně velký :D takže víčka šly z domu a v jedný krabici jsou korkový špunty, ty když uhlodne a ukousne, tak se nic moc nestane a v druhý jsou malý zmačkaný petky, aby to chrastilo. Ty mufiny jsou taky fajn.A jsou rozhodně odolnější, než to květináčkový plato , ale zase z něj se ten květináček musí trošku pracnějš vyndat a je zajímavý, jak to obě fenky (jak Bubi, tak Tali) řešily stejně - prostě květináček vezmou do tlamy a vyndajího. Zatímco kucí to vždycky vyšťuchujou čumákem ven.

E. Šusová 12.2.2018 9:04

Re: Hlavolamy

musíš zpočátku opravdu odděleně. Jedna bude čekat na pelíšku třeba v předsíni za dveřmi a pracovat půjde ta druhá. Ta co čeká, dostane něco dobrýho, žužlavýho, co jí zabaví a nebude ukřivděná, po krátký chvíli je prohodíš. Přidáš k tomu postupem času nějaký slovní označení (Karamel čeká! Světlucha de! :D ) a oni to vezmou za svý. Taky se zpočátku může tý co nehlavolamuje věnovat páníček s míčkem třeba, jako kompenzaci.

E. Šusová 12.2.2018 9:02

Re: Rumíček je moc šikovný pejsek.

No taky sbírá sobíky! :-) já nevím, jak by to bylo s kočičkama... ale možná bych do toho šla, nebo ne možná, určitě! jsou inteligentní, hravý, rádi loví tlapkama něco od někud...takže.... jo, šla bych do toho.

E. Šusová 12.2.2018 9:01

Re: Tohle jsou

Já vždycky učím psy ten velekynologickej povel "X-čeká,Y-de!" Plus to, že mají učené, že dokud neřeknu, můžeš, vezmi, nebo tak, tak se prostě musí sedět, jinak je smolikof a hra se nekoná. Myslím, že k tomu pomáhá i jmenovitý volání k miskám. A plus pochopitelně i to, že je odměňován nejen cvičící, ale i ten čekající. Za to, že hezky čeká. A takový ty jednoduchý hlavolamy (rolování ručníku, nebo hledání v bedýnce s korkama, či petkama), ty dělají vyloženě spolu, a učí se, že když jeden skončí, tak se tomu druhýmu do ničeho nesomruje. No a vždycky je to taky o tom, že ten služebně starší už ví :-) a dbá (i když taky někdy ujede, ale pak stačí slovní napomenutí) . Ono u nás to není jen o pamlscích, vůbec. Nemám pesany, co bez pamlsku nejedou a pořádná pochvala a pomudlání,nebo honička, hození joooo, to je panečku odměna. Ten pamlsek je bonus navíc. Už i Talinka se v tomhle směru posouvá, jsou venčení, kdy nevezmu vůbec nic záměrně a prostě jen tak jsme. Ale pokud nás čeká něco echtgold, tak jsem pochopitelně vybavená. Ale s ní je lepší mít pořád něco v záloze, proto, že je milijoun věcí, který musí zvládnout a když je zvládne - právě proto že sama chce, tak já jí chci taky udělat radost. Ten pamlsek vlastně není platidlo jako takový, je to vyjádření ocenění její snahy. A taky máme různý úrovně ocenění, když se něco povede, tááák to se pánčička vycení, jééjda, to má v ledvince schovanej kousek toho chlebíčku aaaaa to je radosti, až z toho začasto zmizí i kus prstíčku :D, chleba je prostě vášeň :D a proto ho taky s sebou nosívám, páč když sama odmítne chleba na zemi, tak by bylo nespravedlivý, kdyby to stejný nedostala jako uznání za to, jak výborná byla :-) . Jo budování vztahu se konečně daří tak, jak má. Teď o víkendu byla boží, byli jsme v lesích, ona na volno a krom jednoho jedinýho "záseku" u místa, kde byl čerstvě před tím střelenej kanec, a to se její reakce dá víc než pochopit (však jsem ji taky před páníčkem hájilaú, byla bombastická.

M. Sedláková 12.2.2018 8:49

Rumíček je moc šikovný pejsek.

Tohleto vám pejskařům trochu závidím.

Kočky asi moc na rébusy nejsou.

Daník miluje lasrovou myšku, to tu červenou tečku honí jak divej. A miluje plyšomyši.

A je zajímavé, jak nám krade malého sobíka.

Máme na sedačce na horním opěradle posazené soby všech velikostí. My je sbíráme. A Daník vždy čórne toho nejmenšího a dá si do svého stanu.

Z. Matylda 12.2.2018 8:45

Hlavolamy

jsou u nás problém, když ho vydám jen jedné, druhá kvílí a cpe se tam, když oběma, je to souboj jak tanková bitva u Kurska. Navíc když se je snažím něco naučit a nechci jim to vydat hned, tak se zatváří "no asi je to tvoje, tak si to nechej" a vyprdnou se mi na to. Tak nevím....

Z. Maya 12.2.2018 8:29

Rumíček

hezky umí. S těma ruličkama je to super nápad, to asi realizuju. Zatím máme v krabičce brčka, někdo používá víčka od petek. Taky používám formu na mufiny, do tho mlsky a na to co dům dal, obykle psí míčky a jiný hračky nebo větší víčka od něčeho.

Z. Lika 12.2.2018 8:15

Na Rajčeti

je i "Pes, který prochází zdí", na to jsem taky byla zvědavá.

Rumíček je holt dobrý učeň. To jeho starostlivě nakrabacené čelo hovoří o velkém zaujetí pro problém.

Petro, máš bezva nápady, lehce přenositelné do každé psí domácnosti, díky.

E. Žampachová 12.2.2018 7:11

Re: hezký den

Pokrok nezastavíš ani v oboru hajzlpapíru. Dcela jsem se nasmála, umím si to představit.

E. Žampachová 12.2.2018 7:09

Tohle jsou

pěkné nápady. Ale prosím tě, jak to děláš v bytě s dvěma psy? Mně se na cokoliv vrhají všechny a když ostatní zavřu, tak je ta vyučovaná na nerv a ostatní kvílí jak zhrzený milenec. Zajímavé je, že venku dokážou čekat, když jiný pes pracuje, Venku neschovávám pamlsky, ale aporty. My vůbec víc děláme na pochvalu a kontakt. Pamlsky jsou druhořadé. Aspoň u našich. Psi ve výcviku jsou trošku jiní, tam je pamlsek nutnější, protože majitel neumí pořádně pracovat s emocemi psa. Já začínala dávno, když ještě tzv, pozitivka nebyla. Přitom sem měla dalmatina, na kterého nešlo použít dril. Tak jsme hledali svou cestu a šli přes pozitivní motivaci pochvalou. Fungovalo to. Teď už kombinujeme s pamlsky, ale stejně mám pocit, že pro našr psy je větší odměna to "jé paničko, to jsme to krásně vyřešili, koukej" než žrádlo. Ale každý pes je jiný a u Talířové by ses bez žrádla ani nehnula. Na vztah musíš mít psa od mala. Nebo ho postupně přes to žrádlo budovat. To se ti daří.

Moc zajímavé tipy na zabavení psa.

Z. Xerxová 12.2.2018 6:55

hezký den

hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Ruličky od toaleťáku jsou báječnou hračkou - jen pozor - omylem jsem v akci koupila velebalík kvalitního papíru a on má "rozpouštěcí" ruličky (aby se daly spláchnout - moc nechápu, ale je to tak...) No a nedošlo mi to, a ruličku automaticky vydala Nightovi k demolici - a vlivem flusů se to rozpustilo do šílené břečky - a já psisko pomáhala se té hrůzy zbavit...