6.12.2020 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

PSI: Psí hlavylámání II.

Aneb – jé, já na něco zapomněla :D

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lika 12.2.2018 15:34

Re: Rumíček je moc šikovný pejsek.

Je to tak, "moje-moje" :D

O. Joklová 12.2.2018 15:43

Re: Rumíček je moc šikovný pejsek.

taky nezapomínej, že FŠÉÉÉÉÉÉÉCKO je moje :-DDDD

E. Šusová 12.2.2018 15:43

Re: Rumíček je moc šikovný pejsek.

áá tak mrkání je taky komunikace, jako u psů.Psi tím uklidňují situaci.

Z. Lika 12.2.2018 16:17

Re: Rumíček je moc šikovný pejsek.

Pro mě byla největší škola, když jsem si k jedné kočce pořídila nového kocoura, plašana už skoro dospělého,a ten kašlal na mě a snažil se spřátelit se s kočkou. Bedlivě jsem pozorovala, jak se k ní chová, jaká gesta používá. A s jejich pomocí jsem se pak spřátelila s ním. Bylo úžasné pozorovat, jak to zabírá - protahování pacek, mžourání okolo, žraní (z mé strany naznačované) z misky kousek od něj... o jé, Chocholoušek by měl asi radost, ale zabralo to :-)

E. Šusová 12.2.2018 19:19

Re: Rumíček je moc šikovný pejsek.

Chocholoušek ať se jde bodnout, co von ví vo zvířatech? :-) díky za info.

Z. Matylda 12.2.2018 8:45

Hlavolamy

jsou u nás problém, když ho vydám jen jedné, druhá kvílí a cpe se tam, když oběma, je to souboj jak tanková bitva u Kurska. Navíc když se je snažím něco naučit a nechci jim to vydat hned, tak se zatváří "no asi je to tvoje, tak si to nechej" a vyprdnou se mi na to. Tak nevím....

E. Šusová 12.2.2018 9:04

Re: Hlavolamy

musíš zpočátku opravdu odděleně. Jedna bude čekat na pelíšku třeba v předsíni za dveřmi a pracovat půjde ta druhá. Ta co čeká, dostane něco dobrýho, žužlavýho, co jí zabaví a nebude ukřivděná, po krátký chvíli je prohodíš. Přidáš k tomu postupem času nějaký slovní označení (Karamel čeká! Světlucha de! :D ) a oni to vezmou za svý. Taky se zpočátku může tý co nehlavolamuje věnovat páníček s míčkem třeba, jako kompenzaci.

Z. Matylda 12.2.2018 13:34

Re: Hlavolamy

Když ono není moc věcí, které by byly lepší než hra s paničkou nebo s páníkem. Do onehdá jsem si myslela, že syrová kost jo... ale jak jsem naznačila, že jdu dělat něco s nima, tak flákly s kostí a letěly za mnou. Hm.

E. Šusová 12.2.2018 13:52

Re: Hlavolamy

No tak k tomu přistoupit jako ke každýmu jinýmu cvičení / povelu.

Z. Maya 12.2.2018 8:29

Rumíček

hezky umí. S těma ruličkama je to super nápad, to asi realizuju. Zatím máme v krabičce brčka, někdo používá víčka od petek. Taky používám formu na mufiny, do tho mlsky a na to co dům dal, obykle psí míčky a jiný hračky nebo větší víčka od něčeho.

E. Šusová 12.2.2018 9:07

Re: Rumíček

víčka od petek jsem používala taky, od mlíka, ty byly dostatečně velký, ale s Tali nic takovýho není dostatečně velký :D takže víčka šly z domu a v jedný krabici jsou korkový špunty, ty když uhlodne a ukousne, tak se nic moc nestane a v druhý jsou malý zmačkaný petky, aby to chrastilo. Ty mufiny jsou taky fajn.A jsou rozhodně odolnější, než to květináčkový plato , ale zase z něj se ten květináček musí trošku pracnějš vyndat a je zajímavý, jak to obě fenky (jak Bubi, tak Tali) řešily stejně - prostě květináček vezmou do tlamy a vyndajího. Zatímco kucí to vždycky vyšťuchujou čumákem ven.

Z. Lika 12.2.2018 8:15

Na Rajčeti

je i "Pes, který prochází zdí", na to jsem taky byla zvědavá.

Rumíček je holt dobrý učeň. To jeho starostlivě nakrabacené čelo hovoří o velkém zaujetí pro problém.

Petro, máš bezva nápady, lehce přenositelné do každé psí domácnosti, díky.

E. Šusová 12.2.2018 9:11

Re: Na Rajčeti

ajooo, já to sem zapomněla dát!! to se omluvuju, takže kdo chtěl vidět Rumíčka, kterak prochází zdí, už je to u mně na rajčeti. Jenže tady v práci se na rajče nedostanu, tak vám sem nemůžu dát přímo odkaz. Kdo nezná, tak Rajče-tam si zadat zrzavec - v uživatelích a tam je album Rumíček a tam už to najdete snadno.

A ano, Rumíček je vědátor, ten jednou objeví rádio v úplně kovovým stavu jako ta MaryjeKurýSklodowská :D :D (Světáky prostě miluju :D )

Z. Lika 12.2.2018 10:23

Re: Na Rajčeti

Ta videa se zdí jsou v Rajčeti, na které je odkaz přímo v článku, nebuj.

Světáky taky můžu :D

E. Šusová 12.2.2018 13:52

Re: Na Rajčeti

a jo! Séém matla!! :-D . Světáci se nikdá nevochodí, tuhle jsem si je zase užila, jak je dávali. ...."Ondynoj mi ten chlapec míchal táák řídkou maltu...!" :D

Z. Lika 12.2.2018 13:53

Re: Na Rajčeti

Řídká malta je děs, soucítila jsem. Velmi vděčné téma v každé společnosti :D

E. Šusová 12.2.2018 14:08

Re: Na Rajčeti

To je fakt, chce to méně té vody, chlapče, méně té vody :-D

Z. Lika 12.2.2018 14:15

Re: Na Rajčeti

:DDD Mě nejvíc bere "Já taky sedim" :D

E. Šusová 12.2.2018 14:17

Re: Na Rajčeti

Ty sedíš? Vona sedí! :-D jo to taky miluju.

"No a já je všechny znám osobně! " I toho Vojtu :-D

Z. Lika 12.2.2018 14:21

Re: Na Rajčeti

A nejlepší je, že tenhle film je taky o výcviku. Dosti starých psů :D

E. Šusová 12.2.2018 14:40

Re: Na Rajčeti

a jak pěkně se kucí naučili!

E. Žampachová 12.2.2018 7:09

Tohle jsou

pěkné nápady. Ale prosím tě, jak to děláš v bytě s dvěma psy? Mně se na cokoliv vrhají všechny a když ostatní zavřu, tak je ta vyučovaná na nerv a ostatní kvílí jak zhrzený milenec. Zajímavé je, že venku dokážou čekat, když jiný pes pracuje, Venku neschovávám pamlsky, ale aporty. My vůbec víc děláme na pochvalu a kontakt. Pamlsky jsou druhořadé. Aspoň u našich. Psi ve výcviku jsou trošku jiní, tam je pamlsek nutnější, protože majitel neumí pořádně pracovat s emocemi psa. Já začínala dávno, když ještě tzv, pozitivka nebyla. Přitom sem měla dalmatina, na kterého nešlo použít dril. Tak jsme hledali svou cestu a šli přes pozitivní motivaci pochvalou. Fungovalo to. Teď už kombinujeme s pamlsky, ale stejně mám pocit, že pro našr psy je větší odměna to "jé paničko, to jsme to krásně vyřešili, koukej" než žrádlo. Ale každý pes je jiný a u Talířové by ses bez žrádla ani nehnula. Na vztah musíš mít psa od mala. Nebo ho postupně přes to žrádlo budovat. To se ti daří.

Moc zajímavé tipy na zabavení psa.

E. Šusová 12.2.2018 9:01

Re: Tohle jsou

Já vždycky učím psy ten velekynologickej povel "X-čeká,Y-de!" Plus to, že mají učené, že dokud neřeknu, můžeš, vezmi, nebo tak, tak se prostě musí sedět, jinak je smolikof a hra se nekoná. Myslím, že k tomu pomáhá i jmenovitý volání k miskám. A plus pochopitelně i to, že je odměňován nejen cvičící, ale i ten čekající. Za to, že hezky čeká. A takový ty jednoduchý hlavolamy (rolování ručníku, nebo hledání v bedýnce s korkama, či petkama), ty dělají vyloženě spolu, a učí se, že když jeden skončí, tak se tomu druhýmu do ničeho nesomruje. No a vždycky je to taky o tom, že ten služebně starší už ví :-) a dbá (i když taky někdy ujede, ale pak stačí slovní napomenutí) . Ono u nás to není jen o pamlscích, vůbec. Nemám pesany, co bez pamlsku nejedou a pořádná pochvala a pomudlání,nebo honička, hození joooo, to je panečku odměna. Ten pamlsek je bonus navíc. Už i Talinka se v tomhle směru posouvá, jsou venčení, kdy nevezmu vůbec nic záměrně a prostě jen tak jsme. Ale pokud nás čeká něco echtgold, tak jsem pochopitelně vybavená. Ale s ní je lepší mít pořád něco v záloze, proto, že je milijoun věcí, který musí zvládnout a když je zvládne - právě proto že sama chce, tak já jí chci taky udělat radost. Ten pamlsek vlastně není platidlo jako takový, je to vyjádření ocenění její snahy. A taky máme různý úrovně ocenění, když se něco povede, tááák to se pánčička vycení, jééjda, to má v ledvince schovanej kousek toho chlebíčku aaaaa to je radosti, až z toho začasto zmizí i kus prstíčku :D, chleba je prostě vášeň :D a proto ho taky s sebou nosívám, páč když sama odmítne chleba na zemi, tak by bylo nespravedlivý, kdyby to stejný nedostala jako uznání za to, jak výborná byla :-) . Jo budování vztahu se konečně daří tak, jak má. Teď o víkendu byla boží, byli jsme v lesích, ona na volno a krom jednoho jedinýho "záseku" u místa, kde byl čerstvě před tím střelenej kanec, a to se její reakce dá víc než pochopit (však jsem ji taky před páníčkem hájilaú, byla bombastická.

E. Žampachová 12.2.2018 12:18

Re: Tohle jsou

To je prima, že se Taly takhle mění. Jde ledacos naučit i staršího a deprivovaného psa, ale je to dřina.

Naše holky samozřejmě umí počkat, dělat jedna po druhé, jmenovitě chodit pro aport i k miskám. Ale prostě cvičení doma neberou jako cvičení, tam se ke mně hrnou všechny. Jistě, nebyla jsem dost důsledná, dalo by se to. Ale prostě ony mají zafixováno, že doma je relax a venku se cvičí (a milujou cvičení). Odměňování čekajícího samozřejmě taky dělm. Já vím, že maďary jsi neměla jen na pamlsek. U Taly je to jiné, tam se muselo přes žrádlo začít.

E. Šusová 12.2.2018 13:43

Re: Tohle jsou

No jasně, doma to není tak "na vážno" :-) . A u nás je to taky asi trochu jiný. Mně tohle hračičkování a bádání kam s tím psem můžu zajít hodně baví, takže si pro to ten prostor a podmínky vytvořit chci. A navíc jsou i psi zvyklí - a Tali nejvíc - že se všechno nejdřív učí doma v klidu. Tali ani jinde nebyla schopná vnímat, to bylo hůř než se štěnětem. Takže tady jsme začínali úplně od píky. co si člověk může se štěnětem lajsnout venku (protože je do určitý doby pohotovější, rychlejší a má víc šancí si to ošéfovat), tak s ní nepřicházelo vůbec v úvahu. Takže i ona se naučila to, že teď "pracuje" jeden a ten druhej čeká. Stejně tak i při hraní - platí vždycky teď X, Y-čeká, jinak by Rumíček neměl šanci si se mnou hrát, ona by ho odtlačila :D . Tali a pamlsky- heh a to jsme ji na to nejdřív museli ještě naučit :D . Viděla jsem tuhle jedno video, kde si chovatelé hráli porůznu s tlupou štěňátek a budovali tak nenápadně vztah k lidem. Bylo mi Tali dost líto, protože přesně je vidět, že tohle je chybějící a důležitý moment, který v jejím životě chybí. A krom vztahu k člověku se tak nenaučila ani tomu, jak si hrát a trochu se ovládat, což pak taky je dál komplikace.

E. Žampachová 12.2.2018 17:35

Re: Tohle jsou

Jasně, Tali to neměla lehké, tím lépe se te\ď má. To hraní s tlupou štěňat je důležité. Proto tvrdím, že je chovatel dost důležitý, protože tohle nikdo jiný nevybuduje. My měsíc neděláme skoro nic jiného, než si hrajeme se štěňaty. Taky jsou ti hajzlíci úspěšní, většina se propracovala do bytu i když měla být nejdál v chodbě (do kotce nedám).

E. Šusová 12.2.2018 19:21

Re: Tohle jsou

No přesně - tohle období ne nejdůležitější, pak se toho spousta blbě dohání, ne že by nešlo, ale jde to ztuha. Taky bych pesana do kotce nedala. U nás u práce mají dva velký fleťáky a teď jednoho "mrňouse". To je vždycky veselosti, když jsou venku.

Z. Xerxová 12.2.2018 6:55

hezký den

hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Ruličky od toaleťáku jsou báječnou hračkou - jen pozor - omylem jsem v akci koupila velebalík kvalitního papíru a on má "rozpouštěcí" ruličky (aby se daly spláchnout - moc nechápu, ale je to tak...) No a nedošlo mi to, a ruličku automaticky vydala Nightovi k demolici - a vlivem flusů se to rozpustilo do šílené břečky - a já psisko pomáhala se té hrůzy zbavit...

E. Žampachová 12.2.2018 7:11

Re: hezký den

Pokrok nezastavíš ani v oboru hajzlpapíru. Dcela jsem se nasmála, umím si to představit.

A. Lex 12.2.2018 10:05

Re: hezký den

Hi, hi, to se mi stalo v počátcích tohoto papíru také, tehdy ještě neznalá věci (a také nechápu smysl, asi aby se víc zatěžovaly odpadní vody) a já tu břečku tahala z fousů.