31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


Diskuse k článku

PSI: Psí hlavylámání II.

Aneb – jé, já na něco zapomněla :D

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 12.2.2018 21:53

Petro, jsi úžasná

co všechno dokážeš Rumíčka naučit! Věřím, že vás to baví oba, ale Rumíček si chce "jen" hrát, zatímco ty si musít na tyhle jeho radovánky najít čas (tedy spoustu času) a mít ohromnou trpělivost. Otevřela jsem Zvíř., viděla tvůj článek a protože jsem věděla, že bude dlouhý a já musela z domu - ani jsem raději nezačala číst. Až teď a pak jsem si pustila videa - móóc krásná! Asi mají tihle maďarští ohaři radost z "rébusů" v DNA, nebo máš prostě na ty "chytrolíny" štěstí a nebo to prostě s nimi umíš. Podle mne platí oboje :) Je radost koukat, jak si Rumíček krásné kutálí balónek do vody, otevírá pokladničku, víko košíku a proskakuje zdí (a ty roztomilé "prosebné" zvuky co u toho vydává). Ohledně těch květináčů ho asi brzy naučíš ten trik se třemi, aby našel pamlsek pod správným (mám dojem, že jsem to viděla dělat jak papouška, tak myslím kočku). No a samozřejmě si moc krásně s Talinkou hrají na "dobývání hradu" (jak my takovéhle hry nazávaly - tedy hráli jsme sami). Koukala jsem jak Talinka nějak ještě víc zkrásněla, mohla by se ucházet o psí modelku krásy.

Bohužel naše Trixie na takovéhle rébusy nemá buňky, přesněji náladu. Sice pár povelů zvládne ale rozhodně není aportovací typ psa. A přesvědčit jí, aby šla něco vylovit z vody a navíc si to tam sama opětovně házela - tak to už vůbec ne. Možná by se naučila zvednout víko od koše, kdyby tam tušila pamlsek, ale aby to dělala opakovaně na povel - asi těžko. Prostě to není hračička jako Rumíček. No jsem ráda, že si na povel sama stoupne na váhu . Ale zvednout květináč mě láká, jen se bojím, že ho spíše packou srazí, to jí myslím půjde raz, dva. No zkusím to :)

E. Šusová 12.2.2018 22:03

Re: Petro, jsi úžasná

Talinka zkrásněla, protože se jí udělalo klidnějš na duši. A mně tím pádem taky. Je to teď trochu jiný pes. Tedy fena. Á já si moc a moc přeju, aby jí to takhle už zůstalo.

Ono to ty pesany baví, jsou na sebe pak takový hrdý. Bubi taky milovala rébusy. Ono totiž ulovená dobrůtka - i když je jen obyčejná, tak chutná víc, než jen tak položená flákota. Je to tím úsilím. A když se to pesanu zpočátku nastaví tak jednoduše, aby byl úspěšný a těžší se to dělá postupně, tak se pořád baví, je hrdobec, jak je šikovný a ani neví jak, naučí se to celé zvládnout.

Kdyby ses do toho s Trixie chtěla pustit, je dobré nejdřív ji naučit ten květináček vzít jen tak a až poté co to umí ho dát na zem a pod něj něco. Tím se vyhneš tomu, že do toho půjde packou. Ale v případě Trixie, to musí být nějaký festovní držátko :-)

Z. Hanča 12.2.2018 20:32

Královsky jsem se bavila

u těch videí, Petro, díky, díky!

Květináčky s uchem jsou fajn nápad, mám jich nasilážováno spoustu (zatím tedy bez ucha), tak aspoň bych jich mohla pár smysluplně využít. Zkusíme to! I když už vidím, že ten první krok - totiž přesvědčit psa, že ucho je tam od toho, aby bylo ucho-peno, bude oříšek. No uvidíme.

E. Šusová 12.2.2018 21:19

Re: Královsky jsem se bavila

tak držím palce, ať se brzo zadaří. některýmu pesanovi bude třeba udělat to ucho třeba výraznější, nebo příjemnější na braní do tlamičky- když to bude měkkopesan. Ale naši pesani umí brát jakýkoliv materiál, takže jim to jde. No a možná - by nebylo od věci začít nejdřív s něčím větším - ukázat mu to třeba na tom kelímku od jogurtu, co má ucho. Pak se líp naučí, že jak vidí ouško má za to brát.

E. Žampachová 12.2.2018 20:19

OT z bedny

Štěňata už přibrala 40-80 g, mají se k světu. Matka se dnes krátce šla projít, ale rychle mazala zpět za dětmi. Každý den se snižuje riziko komplikací. Tak do víkendu, pak budu klidnější. Pak už se může stát nehoda. ale to může kdykoliv.

Půlku vrhu máme zamluvenou. Hlavně aby měli fajn páníky.

T. Zana 12.2.2018 20:25

Re: OT z bedny

Tak to jsou dobré zprávy. tak ať se to takhle daří dál!

Z. Lika 12.2.2018 20:39

Re: OT z bedny

Moc pěkné, nadále přidržuji.

D. Ruščáková 12.2.2018 21:25

Re: OT z bedny

prima, držím palce dál! A těším se na fotky a povídání - bude, viď? :)

E. Šusová 12.2.2018 21:32

Re: OT z bedny

Tak ať se dobře zadaří - po všech stránkách, ať z nich vyrostou správný pesani a mají ten nej domov.

M. Crossette 12.2.2018 21:55

Re: OT z bedny

Evo, gratuluji, ráda čtu, že "matka i děti jsou v pořádku" Tak ať to tak vydrží dál a mrňousům přeji skvělé budoucí doma.

D. Ruščáková 12.2.2018 17:12

Petro,

jako obvykle smekám a květináčkování se mi moc líbí! jen nevím, jak bych přesvědčila holky, že je to psí věc (odmítají vzít do huby "lidské" věci), když jsem je občasným ječení naučila, že květináče (a kytky) se nežerou, nežvýkají, nekradou:))

Jo a moc dobře si vzpomínám, jak jsi mě už před mnoha lety varovala, abych neschovávala Nazgúlům pamlsky na zemi, že je to nebezpečné. Fakt jsem s tím pak přestala:))

Jo a když jsme kdysi začínaly s Berry dělat stopy, tak jsme zkusili jí podle zažitých vzorců dávat na první stopy pamlsky. Poté, co stopu prolítla a pamlsky si vyhledávala až cestou zpátky jsme toho nechali - nemělo to cenu a jak říkáš, je nebezpečné psa učit "sbírat":))

E. Šusová 12.2.2018 19:14

Re: Petro,

na ja, tak to asi nepůjde je přesvědčit, že ted by to šlo. Leda si pomoct s tím, že si tohle vyrobím z těch kyblíků od velikých jogurtů ty půlkilový kyblíky.

Já jsem radši s potravou v exteriérech extrémně opatrná, než si přidělávat problémy. Ä Berry skvělá, že stopu upřednostní a pak si dá sváču :D

E. Žampachová 12.2.2018 20:15

Re: Petro,

No, přečti si něco o sortovním stopování. Tam pes musí očuchat každou šlápotu, tak je věda, že mu musíš do každé šlápoty dít granuli, i tam je jak daleko od paty! a za každým pidicvikem mají psáno "psa rokrmujeme". Prostě skoro celou dávku dostane při cvičení. Tak nějak mi to nesedí. Na pamlsky na zemi jsem zkoušela, ale brzy toho nechala. Stopy je lepší dělat na vodítku nebo i na volno jen na povely a pochvaly. Pokud má být pes opravdu stopař, tak nevěřím, že to prokrmováním jde naučit. Přesto naše holky stopují dobře a rády. Jen Fleur je trochu netrpělivá a velkorysá, ale to se časem zlepší

E. Šusová 12.2.2018 21:17

Re: Petro,

jojo, já vím, o čem je sportovní stopa a přiznám se, že mi to ani není blízký, nedává to psu tu jeho přirozenost - nesmí unhnout po větru, musí jít přesně na lomu, ... maintrailing too je něco jinýho, a pak pochopitelně normální stopa lovečákova. I Bubi se naučila stopičku na vlečku, neboli "kuře f síti" a jak ji to bavilo.

T. Zana 12.2.2018 16:30

Petro!

Tradičně skvělé - makačka pro psí hlavu se určitě hodí :-) Tvoji psi mají určitě nejvyšší psíkvé v širokém okolí!

Dneska jsem utrpěla šok - před barákem sousedka a kolem ní vlaje (doslova - ty víš, o čemu mluvím) na vodítku pes. Ale na rozdíl od tvojí princezny tohle byl šestiměsíční kluk nějakého maličkého plemene - na pinče se mi zdál malej, ale tak něco. Ptám se, co se děje - prý mladí odjeli na hory, tak jim ho hlídá. A mají ho na zahradě, tak ho (zatím???) nenaučili na vodítko...

E. Šusová 12.2.2018 16:41

Re: Petro!

joo na zahraděěě, tam přece pes nic nepotřebuje umět... :-/ (že se minimálně k veterináři musí, to asi nevadí) ach jo. No aspoň že to není pes jak stodola, líp pro okolí. Ale je to škoda, šestiměsíční pesan už má mít základy zažitý. Pokud ho to chtějí učit až dospěje... no je pravda, že ruce jin neurve. A je spousta lidí, kteří vlajou i za malým plemenem. No jo, s lidma se toho bohužel moc nenadělá. Hlavně, že každý musí mít psa.

Z. Vave 12.2.2018 16:18

Jste úžasní

hračíčkové a protože platí "kdo si hraje, nezlobí", tak jste taky všichni úžasně hodní. :)

E. Šusová 12.2.2018 16:39

Re: Jste úžasní

já ti nevím, ešivá by souhlasil pánik - páč mi kolikrát při tom hraní děsně zlobíme :D všickní :-D . A taky se občas stane, že tam necháme ty hračky roztahaný a jdeme škodit jinam, protože nás to zrovna napadlo /jak malý děti/ a jeho to zcela pochopitelně rozhořčí

Z. Vave 12.2.2018 17:17

Re: Jste úžasní

No ovšem, když neuklízíte po sobě hračky, se páníkovi ani nedivím! :) .... rozesmála jsi mě Petro. :)

E. Šusová 12.2.2018 19:16

Re: Jste úžasní

já se mu taky nedivím, a pak jdu a uklidím to, ani nepípnu. Jenže my prostě máme nápad nějakej a tak ho jdeme zrealizovat :D

Z. Asteris 12.2.2018 16:00

Jsi šikovná!

A co vůbec nechápu, jak vysvětlit psovi, aby dal kostičku do správného otvoru, resp. nevím, jak donutit Arinku, aby vůbec tu kostičku vzala. Já jsem ráda, že občas má náladu, aby přinesla míček nebo něco podala. Nebaví ji to, to už se musí moc nudit. Pamlskové hlavolamy - to je jiná. V poslední době už dokonce na to jde i tou tlamou a zvedne v našem případě víčko, aby se dostala k pamlsku. Venku to nemůžeme zkoušet jelikož je bufeťačka a máme velké problémy, protože se mi nedaří ji to odnaučit. Jinak, vím, že jsem Ti slíbila ta víčka, hmm mám je už i doma, napíšu Ti emila. Venku využíváme stromy, lavičky, lesní hřiště (pokud tam nejsou děti) apod. k různým cvikům, skokům a hrátkám, ale odměny jsou pamlsky, jelikož takový míček, to je pro ni vlastně práce a ne odměna.

E. Šusová 12.2.2018 16:13

Re: Jsi šikovná!

tak možná by jí v tomhle pomohl klikr, že by se to braní věcí naklikalo a měla by z toho zábavu??

Začínám tím, že pesa naučím dávat něco někam - prostě třeba balonek do vany - to je velký prostor, jde to relativně snadno. Další krok je kelímek od jogurtu do velký tašky na plasty a pak prostě jen něco do nějaký bedýnky. Až se dopracujeme k tý kostičce do otvoru a nebo k tomu, že pesan sám dává balonek rovnou do pytlíku a já ten pytlík jen nastavím. Je to zase formou hry, záabavy.

Z. Asteris 12.2.2018 16:35

Re: Jsi šikovná!

Jo, to jsem vlastně už někdy zkoušela - dávala míček do kýblu, tedy měla dávat. Hmmm asi to zkusím znovu, ono se to moc nedařilo, já neměla tu trpělivost :). Nedostaly jsme se z fáze, kdy jsem víceméně ten míček chytala do kyblíku a Uuž jsme nedošly k tomu, aby tam dávala míček cíleně. Nojo, je to o trpělivosti a nadšení z mé strany, já to zase zkusím,

E. Šusová 12.2.2018 16:43

Re: Jsi šikovná!

ano ano, trpělivosti jest zapotřebí nejvíce. ale tady vůbec o nic nejde, takže si s tím člověk může pohrát v klidu. A naopak na takových věcech naučit pesana, že ta spolupráce je vlastně fajn.

Z. Jenny 12.2.2018 15:44

Petróóó,

jste borci, umíte a bavíte se navzájem.Hold kdo umí, ten umí.

A přirozená inteligence, to se hned na jednom pozná,Rumíček není jen tak někdo a ty jsi skvělá učitelka.

U nás Jenka, tedy Jeníček,donese každou pojmenovanou hračenku. Conny na to kašle, jen se dívá, má raději venkovní hry, zejména na psy a zajíce.Líbí se jí i kačeny a koulení Jeníčka ve sněhu. :-))

E. Šusová 12.2.2018 15:51

Re: Petróóó,

:-D koulení Jeníčka ve sněhu :-D :-D, chudera Jeníček ale! Tihle moudří jedinci (mooočikovnej Jeníček, moočikovnej, že takhle umí názvy hraček!) to s těma chudýma duchem nemají vůbec jednoduchý :-D . Rumíček by mohl vyprávět . Tali ani nepotřebuje sníh, aby koulela :-D . Rumíček že vzkazuje Jeníčkovi, že je dobrá taktika hodit se na záda a převést hru do statického boje, kdy primitiv lítá kolem, předstírá výpady, ale už nemůže nikoho porazit, páč ten dotyčnej už leží a dělá výpady ze země a ukusuje primitivům nohy :D

Zkoušela jsi někdo to, že mezi dvě hračky dáč hračku novou, bez jména a řekneš pesanovi, aby přinesl tu hračku novou, jejíž jméno teď slyší poprvé? jsou borci, kteří to dokáží, seckvakne jim to a popadnou přesně tu novou hračku

Z. Jenny 12.2.2018 17:45

Re: Petróóó,

Tak k poslednímu odstavci říkám, že tohle jsem ještě nezkoušela ale zkusíme, časem.

Jeníček je moc šikovná, ona se schová většinou pod šípkový keř, kam čert nemůže bo se jí chytají větvičky do kožuchu a Conča obíhá keř a marně blafe. Jinak se Jeníček umí schovat do všech malých ďurek v domácnosti a Conči se vychechtává. Dohromady si pěkně hrají a malá kráválnice Conču zakusuje a ona pěkně drží. :-))

E. Šusová 12.2.2018 19:11

Re: Petróóó,

tooo je holka žižkovná ten Jeníček!!! Posílám jí vyznamenání inteligentního bojovníka :D. Je to skvělý, dívat se na ně, jak si hrajou a každej má svou strategii. Teda takhle,ty inteligentní mají strategii, primitiv lítá okolo a řve :D

O. Joklová 12.2.2018 15:16

Petro

ty jsi neskutečně neunavitelná, tvoji psi mají veliké štěstí na pánčičku - jestlipak si jí náležitě vážej???? :-DDDDD

jinak jsem okomentovala rajče, konečně jsem viděla psa který prochází zdí :-))))))

E. Šusová 12.2.2018 15:31

Re: Petro

máš mě vidět, jak neskutečně unavená jsem v sobotu tak do desíti :D , kdy dobíjím baterky. Vážej si mě, vážej ohaříci a dávají to najevo tím, že někteří jsou neskutečně hodní a vnímaví a ti druzí se učí být hodnými, aby jednou taky mohli být neskutečně hodnými a vnímaví dokážou občas už být taky. jen tím svým projevem pak člověka přizabijou :D .

To je žiškovnej Rumíček, že jo? Já se na rajče tady nedostanu. tak až doma. Až bude někdy příležitost zkusím ho natočit na Filajce, kterak leze po úzkých čtyřech různě vysokých kladinách. Je opatrnej, ale stejně jsem vždycky ve střehu, aby se u toho nezpřerážel. ale on umí i po provazových schodech.