Neviditelný pes

ROZCESTNÍK: Město Halifax, Nové Skotsko, Kanada

21.8.2019

K tomuto článku mě inspirovali přátelé, čeští manželé, kteří žijí v Halifaxu již padesát let. Jejich vyprávění mě natolik zaujalo, že jsem se rozhodla seznámit s „jejich“ městem i vás. Třeba se bude líbit i těm, kdo nemají toulavé boty :-)

Pohlednice, Halifax

Halifax je hlavní město druhé nejmenší kanadské provincie – Nového Skotska (55 284 kilometrů čtverečních) – ležícím na jihovýchodním pobřeží země. Má 400 000 obyvatel, největší etnické skupiny jsou zde Kanaďané, Britové, Skoti, Irové a Francouzi. Oficiálními jazyky jsou angličtina, francouzština a kanadská gaelština. Věřící jsou zde převážně protestantského (48,8 %) a katolického vyznání (36,6 %).

Z dávné, ale i mladší historie

Halifax je jedno z nejstarších měst v Kanadě. Bylo založeno kolem r. 1750 a pojmenováno Halifax na počest sira Georga Montagu Dunka, hraběte z Halifaxu. Podmínky v prvních letech osídlení byly více než krušné – část osadníků utekla do přívětivějších končin Nové Anglie; někteří se nakazili pohlavními chorobami; jiní nepřežili tvrdou zimu; mnoho jich zemřelo i během epidemie tyfu; město decimovaly i opakující se nájezdy Indiánů kmene Mi´kmaq. Osadníky doplnili nově příchozí z Evropy, a to především ze Švýcarska a Německa. Ani třicet let od založení nebyl Halifax místem vhodným pro klidný a spokojený život. Obrat přišel až s válkou za nezávislost, kdy do Halifaxu přicházeli britští royalisté prchající před americkou revolucí, a ti s sebou přivážejí nový kapitál i černé služebnictvo.

Kanadské muzeum přistěhovalectví

Na vrcholku nad přístavem stojí budova vojenské pevnosti Citadele. Současnou podobu získala Citadela v roce 1856 po výstavbě trvající dvacet osm let. Její charakteristický hvězdovitý tvar je typický pro podobné stavby z 19. století, stavěné britskou armádou. Halifaxský přístav byl od prvopočátku nedílnou součástí města. Došlo zde i k několika tragickým srážkám lodí. Asi nejhorší byla srážka z prosince 1917, parníku Imo se zásobovací lodí Mont Blanc, která vezla 200 tun TNT. Vše bylo okamžitě v plamenech, následoval mohutný výbuch. O život přišlo skoro 2 tisíce lidí, 9 tisíc bylo raněných a počet pohřešovaných není znám dosud. Za druhé světové války odtud vyplouvaly válečné lodě, jiné sem přivážely kromě zásob i konvoje zraněných. V současné době se zde opravují lodě, je zde i velká námořní základna a jsou tu rafinerie nafty.

Další historickou událostí, spjatou s tímto městem, je vyzvednutí těl obětí z moře po srážce „nepotopitelného“ Titanicu s ledovcem. Právě z Halifaxu vyrážel parník Mackay-Bennet, který dostal za úkol najít a naložit na palubu mrtvé z potopené lodi. Ve vlnách rozbouřeného oceánu se podařilo hned první den najít 51 těl. Do Halifaxu bylo následně přivezeno 190 těl a většina z nich je pohřbena na hřbitově Fairview.

Nedaleko Halifaxu, poblíž rybářské vesnice Peggy´s Cove došlo v r. 1998 k havárii letadla společnosti Swissair, všech 229 lidí na palubě zahynulo.

Někteří z původních obyvatel, Indiáni kmene Mi´kmaq žijí v reservacích, mohou se odtud ale kdykoli vystěhovat, mají řadu výhod, např. nemusí platit daně. Ale většinou jsou téměř úplně integrováni. Chodí do škol jako ostatní. Mají vlastní jazyk, ale anglicky mluví lépe než většina přistěhovalců, tedy bez přízvuku. V minulosti spočíval jejich problém v tom, že propadali daleko více alkoholu a drogám, než většina ostatních.

V parku, Halifax

Českých emigrantů v Halifaxu skončilo málo, většinou šli do Toronta, Montrealu, Vancouveru či do západních oblastí Kanady, kde je daleko více průmyslu a tím i větší možnost získání zaměstnání. Naproti tomu je v Halifaxu větší klid a podstatně levněji.

Halifax je spojen dvěma mosty se sousedním městem Dartmouthem a pro zajímavost – letecká vzdálenost Halifax-Praha je kratší než vzdálenost Halifax-Vancouver.

V sousedním New Foundlandu má svůj původ novofoundlandský pes. Zvláštností tohoto plemene jsou plovací blány mezi prsty tlapek. Z těchto psů byli později křížením s menším labradorským psem vyšlechtěni dnešní labradoři.

Novofoundlandský pes, 1915

Kultura

Halifax je hlavně universitním městem se 3 universitami a mnoha dalšími institucemi. Město má vlastní symfonický orchestr a jedno větší divadlo, jinak je tu spousta kin. Je tu veliké Museum imigrace. V létě zastavuje v přístavu spousta výletních lodí – cruise ships, mají až 10 poschodí a nalodit se může až 4000 pasažérů. Také je tu veliký Oceanografický ústav. Určitě vás zaujme návštěva Lake Tobias Wildlife Park – menší zoologické zahrady. A známé je i zdejší pivo, památka „otce skvělého piva“ Alexandera Keitha se slaví v den jeho narozenin, 5. října. Jsou zde i vinice, na kterých se pěstuje skvělé víno. Během procházky po pobřeží narazíte na spoustu restaurací, zábavních podniků, kasino a hlavně množství jachet. V restauracích můžete ochutnat kromě jídla tradičního pro anglosaské země – steaku – i všechny možné zdejší ryby, dále humry, ústřice, krevety…

Viktoriino divadlo, Halifax

Svátky

New Year´s Day – Nový rok, 1. ledna. O Velikonocích mají Kanaďané volno na Velký pátek, ale na Velikonoční pondělí Easter Monday už zase pracují. I zde se slaví Den matek – Mother´s Day, ale i Den otců – Father´s Day. 24. květen je pak Dnem královny Viktorie – Victoria Day. Canada Day – se slaví 1. července. Labour Day - Svátek práce – zde slaví první pondělí v září a teprve po něm jdou děti do školy. Na druhé pondělí v říjnu připadá kanadský Den díkuvzdání – Thanksgiving Day - jde o příležitost sejít se s rodinou - samotný svátek se slaví jen v pondělí, ale hoduje se v průběhu tří dní – tradičně se podává nadívaný pečený krocan, brusinky, šťouchané brambory a dýňový koláč. Halloween – podobně jako naše Dušičky – je oslavou všech svatých a vzpomínkou na zemřelé. Vánoce – na Štědrý den je zvykem jít o půlnoci na mši. Kanaďani i Američané slaví Hod Boží vánoční – Christmas Day – tedy 25. prosince, kdy ráno najdou pod svátečně vyzdobeným stromečkem dárky.

Podnebí

Je tu značně ovlivněno kontinentálním počasím, Labradorským a Golfským proudem. Nové Skotsko je poloostrovem, tudíž k moři tu nikde není daleko. Typické jsou husté mlhy. Zimy jsou mírnější než v jiných částech Kanady, teploty se pohybují od 0 °C do -15 °C. Zato sněhu tu napadá vždy hodně. I léta mají mírné teploty, v průměru mezi 22 °C až 25 °C. V noci teploty spadnou k 15 °C. Je tu řada krásných pláží, ale voda v moři svou teplotou připomíná spíše chladnější vody Baltu.

Příroda

Vzhledem k teplotním podmínkám podobným těm v Evropě i příroda se zde v lecčems podobá, té, jak ji známe. V zahradách se zde daří pěstovat jiřinky, hortensie, begónie, růže, magnolie, ibišky, rododendrony, azalky, šeříky, kaliny, cedry a další okrasné keře. Nejčastějším stromem je tu javor, jehož list zdobí i kanadskou vlajku. V teplejších částech Nového Skotska, dál od moře, pak pěstují jablka, jahody a nejrůznější zeleninu.

Mýval se neostýchá

Sice roztomilým, ale ne vždy vítaným návštěvníkem je tu medvídek mýval – dokáže se velmi šikovně dostat přes „překážky“ a zabydlet se v podkroví vašeho domu, takže nezbývá než se obrátit na odchytovou službu a nezvaného návštěvníka nechat přemístit na vhodnější místo do přírody. V lesích jsou tu medvědi, divoké kočky. A spousta jelenů, kteří občas zavítají až do zahrádek. V Novém Skotsku nejsou jedovatí hadi. Nádhernou čistou přírodu objevíte v Národním parku Kejimkujik, kde na vás dýchne duch původních obyvatel v jejich nástěnných malbách. Projít se můžete po turistických stezkách, nebo proplout v kánoi některým jezerem, či řekou. Pokud se vypravíte na moře, můžete pozorovat velryby a hejna zvědavých tuleňů.

Pokud jste nadšenými cestovateli a máte pro takový výlet podmínky, rozhodně tato část Severní Ameriky stojí za zhlédnutí a bližší poznání… :-)

V článku jsou použity informace a fotografie z Wikipedie; z portálů jakdokanady.cz, national-geographic.cz, www.czech_press.cz, google.com, kanada.orbion.cz, tripadvisor.cz a z vyprávění mých přátel, českých manželů, kteří zde žijí již padesát let.

Další obrázky najdete přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes


zpět na článek