Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Buš a erotika.

16.4.2019

Ne, zde se nedočtete, že se už i v buši otevírají erotické salóny a nebo, že sexuální pracovnice rozšiřují svoje služby do panenské přírody. Avšak jeden nikdy neví…

Australský buš je pro oko Evropana a nebo i Severoameričana přinejmenším podivný. Tvary stromů, převážně akácií a eukalyptů, jsou jako z jiné planety. Australská jména pro tyto stromy jsou vtipně výstižná a navíc nezatěžují mozkové závity průměrného Australana nad nežádoucí míru. Všem eukalyptům a nebo česky blahovičníkům se tu hovorově říká „gums“ a akácie se globálně jmenují „wattles“. Těchto tu roste kolem šesti set druhů a „gums“ je něco přes 500 druhů.

Rostou skoro ve všech ekosystémech. Některé „gums“ mají podobnou vlastnost jako hadi. Když je příznivě, tedy tady mezi klokany dostatek vláhy, a takový strom roste, tak je mu za nějakou dobu kůra malá. Povrchová vrstva kůry popraská a začne se loupat. A tak pod těmito stromy je kůry jako nastláno. Podobně se loupou i po požáru buše, kdy ohořelý povrch kůry, co ochránil strom od plamenů, odpadává ve velkých kusech. Tyto stromy mívají kůru až 3 cm tlustou a skládá se z několika vrstev. A čím blíže k dřevině stromu, tím je porézní kůra více nasycena mízou a nebo pryskyřicí. U některých se dá tekutina vymačkávat jako z houby.

Protože některé „wattles“ se od sebe liší jako vrba od lípy a s „gums“ to není jiné, tak jednotlivé druhy dostaly trefné přívlastky.

Cootamundra Wattle, tento roste v okolí městečka Cootamundra.

Fringed Wattle, má listy jen 2 – 5 mm široké a 5 cm dlouhé.

Golden Wattle, v květu je doslova obalen „zlatými“ květy a navíc je florálním symbolem Austrálie.

Silver Wattle, má šedozelenou kůru se „stříbrnými“ fleky.

Blue Gum, má šedomodrou kůru.

Grey Gum, má šedou a tmavošedou kůru, která se loupe ve velkých kusech.

Ghost Gum, má světle šedou hladkou kůru.

Scribbly Gum, má šedou kůru, loupající se v kouscích a povrch má jakoby „počmáraný“, jinak to ovšem jsou stopy po larvách, co žijí pod kůrou, a které jsou po oloupání vidět na povrchu.

Snow Gum roste ve Sněžných horách, listy ani v zimě neshazuje a proti mrazu v nich má

nemrznoucí směs.

Red Gum, má starou kůru růžovou až oranžovo-hnědou. Po oloupání je kůra tmavě žlutá.

Na kmeni má bizarní výrůstky, které někdy mohou pánům navodit i erotické myšlenky.

Takže teď už víte, proč chodím s naším čoklem Maxem denně na procházku bušem. Okukuju tam kmeny Red Gums a marně vzpomínám, která to byla dívčina, co měla podobně lepé tvary.

Psáno 12/4/2019, fotoalbum najdete zde přímo na Rajčeti. Nebo si zaklikejte níže v okénku:zpět na článek