4.8.2020 | Svátek má Dominik


Diskuse k článku

PSI: Taková normální fletí rodinka

Uvědomila jsem si, že z mých předchozích povídání by se zdálo, že naše fletí holky žijí jen lovem, soutěžemi, případně výstavami. V podstatě opak je pravdou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pajakerryková 5.9.2016 22:26

Re: Mám taky moc ráda

já vím, že to tak je.....chudáci psi, venčení na flexe, aby byli pak štastní, že na ně páneček promluví

D. Ruščáková 5.9.2016 18:59

Re: Mám taky moc ráda

Pájo, je... Je to v tom, že špičkové stabilní výkony obvykle podává zoufalec, který se dostane z kotce jen na tu práci a nedovolí si takové věci jako: nemít svůj den, prožívat fakt, že třeba druhý pes z rodiny je nemocný nebo se stal jiný problém, nevlčí - tedy nezkouší, co páníček vydrží, když má chuť zlobit místo pracovat. Není to nejšťastnější pes... to rozhodně ne. Ale jestli máš společnost a volnost jen když pracuješ, jinak jsi někde zavřený sám, kdo by rád nepracoval? Takhle jsou "vyráběni" mnozí pracovní psi.

I já jsem kdysi dostala doporučení, která by nejspíš zvedla výkonnost mých psů - např. přes den by se holky neměly flinkat po zahradě nebo doma ve vzájemných hrách. Proč? Lépe by se soustředily na práci. Věřím, že by to byla pravda. Ale, my stejně nic nevytrhneme, tak holt holky nejsou tak dobré, jak by mohly být (však ani já nejsem extra psovod), ale mají prima život - a na stopování se těší prostě proto, že je to baví, ne proto, že je to konečně únik z nudy kotce.

Eva má pravdu.

Ale ty to s Chickem dotáhneš velmi daleko - umíš s ním pracovat, věnuješ se mu, a pes je šťastnej člen smečky. Možná tě někdy někde porazí takový "vyrobený" šampion, ale pak budeš vědět proč. Chick by určitě neměnil:))

M. Crossette 5.9.2016 18:34

hezky popsané společné soužití

páníků a psů !!! Já takováto soužití mohu jen závidět, ale samozřejmě i přát. Protože pokud je to možná, je to tak správně, mělo by to tak být. Proč by se jinak říkalo "pes, přítel člověka"? My máme psa jen jednoho, ale kdyby to šlo, s radostí bychom měli Trixie v domě od rána do večera. Bohužel to nejde, takže ona je s námi jen dop. od 11 do 3 a pak znovu večer od 8 do 11. Ale v tu dobu je naše vzájemné "užívání se" radostné myslím z obou stran.

A fotky jsou Evo skvělé doplnění článku !!!

A. Lex 5.9.2016 18:19

Re: Milá Evo,

Yveto souhlasím, nosič semínek, bláta, písku a stále padajících chlupů je ..... kocour :-) .

Z. Yga 5.9.2016 18:11

Milá Evo,

opět úžasné povídání o úžasné smečce.

A jsem taky přesvědčená, že pes patří do domu (:o))) ... i když někdy ten dům vypadá jak kotec. Ovšem od té doby, co jsme definitivně zrušili koberce (nejenom kvůli psům, ale i kvůli alergii na domácí prach a roztoče), mě to už ani nevadí ... a navíc KONEČNĚ naše domácnost patří mezi nezouvací, neb než hledat návštěvě padnoucí pantofle, tak je rychlejší pak zamést či vytřít (a stejnak nejvíc bordelu nanosí kocour).

Z. Matylda 5.9.2016 18:04

Re: jo a dnešní šok...

To je teda nervák. Ale dopadlo to!

E. Šusová 5.9.2016 16:31

Moc hezký počtení

Evo, moc hezký, holky se mají skvěle.:-)

Z. Jenny 5.9.2016 16:10

Re: Evo,

Dojeď! :-)

M. Pajakerryková 5.9.2016 15:45

Mám taky moc ráda

Eviny články, souhlasím s Tebou vždy a všem ale tentokrát s jednou věcí nesouhlasím a to, že špičkový pracovní pes zná jen kotec a práci. Já chci z Chicka špičkového pracovního psa a v žádném případě ho nikdy nedám do kotce!!! Myslím, že být špička v nějakém kynologickém odvětví není o tom kde můj pes spí.....

M. Pajakerryková 5.9.2016 15:37

Re: Evo,

Conny je inteligentní mazlivá - to je jasné, celá jááááááá :)

moc se těším do Brna!!! a vlastně mám asi tak absták, že by velet do Býškovic???

Z. Rpuťová 5.9.2016 15:30

Re: hezký den

Inu, co pes, to individualita, stejně jako u lidí!

Právě proto je tak strašně důležité dodržovat u rasy i povahový standard a důsledně vyřazovat z chovu mimoně, jinak to dopadne jako u něm. ovčáků.

E. Žampachová 5.9.2016 15:17

Re: Evo,

Smečka je prima. Moc ráda o tvé čtu. U tebe je to složitější. Psi jsou rasisti a jedno plemeno jde dohromady lépe. Kamarádka má belgičanku Tervuerena a flatku a ty nejsou dohromady taková smečka. Mají se rády, ale není to taková vazba, jako naše holky. Takže tvoje smečka je lepší o ten hendikep.

E. Žampachová 5.9.2016 15:14

Re: Krásné

Dík. Senimentalitu se snažím potlačovat vědomě. Ostatní je tak nějak spojeno s tou smečkou. Vtipné jsou spíš holky.

E. Žampachová 5.9.2016 15:13

Re: Evi, moc pěkně

Jo, když smečka funguje, je to senzační. Oni i učí mladé, vychovávají psy, co máme na hlídání. Je spíš problém, když někam musí některá sama. A přitom jsou každá jiná...

E. Žampachová 5.9.2016 15:10

Re: No jasně,

Jasně, pes (a flet zvlášť) potřebuje svoje lidi. Bez kachny nebo bažanta se docela dobře obejde. Bez své rodiny ne. Proto nikdy nemám podmínku, aby se psem chodili majitelé na výstavy nebo pracovali, ale nedám štěně do kotce. Bez výstav a práce s epes docela obejde (i když zaměstnat by se měl, aby nebyl pracovitý jinak)

Z. Jitur 5.9.2016 15:09

opět díky...

...za hezké vyprávění o psí smečce, která krásně funguje!

P. S. nedávno jsem se taky přesvědčila, o tolerantnosti k starším a nemocným - moje smečka - westík, kocour a dvě kočičandy - bezproblémově přijala 16tiletého yorkshirka Kima, prostě instinktivně všichni pochopili, že je starý, nemocný a že péči opravdu potřebuje, že to není nemístná protekce z mé strany... :-)

Z. Dalmi 5.9.2016 14:25

No jasně,

naši pejskové jsou také s námi doma. Večer překračuji volně ložené psy a klestím si cestu ke kafi. A tak to má být :-)

T. Zana 5.9.2016 13:57

Krásné

Evo, strašně ráda si tvoje články čtu. Je to psané s láskou, nesentimentálně a vtipně... prostě díky.

O. Joklová 5.9.2016 13:21

Evi, moc pěkně

napsané, ano je to vyznání - a úplně mě nadchly fotky, třeba plachtící Fleur nad vodou, ale taky ta veliká smečka

"Nenávidějí brusle inlajny a skejtbordy. Asi jim vadí ten zvuk" - víš co? já ho nenávidím taky!!!! aspoň teda když jsem doma, venku je to o něco lepší... a moc si s tím nezadají dětská odrážedla, pokud nemají gumová kolečka... kdysi to byly takové ty ornažové Tatry, to byl taky rachot... zvláštní je, že jim nevadí luxování - to je u nás jasný nepřítel číslo jedna

"Laser šel poté, co Ája začala zřetelně vykazovat známky závislosti, spát" - musím se smát, protože to moc dobře znám, kočky laser taky milují... akorát mi to u nich teda nevadí

"Tuhle se pokoušela na Áju vytahovat mladá ovčanda a Derča na ni vyběhla s vrčením celá zježená" - to je moc pěkné, jak si brání smečku :-)))))

Z. Xerxová 5.9.2016 13:06

jo a dnešní šok...

Šli jsme na veterinu vyřídit náležitosti cesty přes Kanál. A fakt mi bylo najednou hodně ouzko. protože kontrola čipu: píp - čip nenalezen. Píp - čip nenalezen. Věděla jsem, že ho nemá standardně umístěn, i paní doktorka hledala všude možně - ale stejně ... píp - čip nenalezen. To by znamenalo píp - dovolená zrušena... Ale naštěstí asi na posedmé jiné píp - čip nalezen. Ufff spadl mi balvan. Má ho chlapec tam, kde normální pejskové mají známku na obojku. Prostě pod bradou. Aneb čip cestovatel... Snad ty dva dny vydrží na stejném místě, abychom ho složitě nehledali

O. Joklová 5.9.2016 13:05

Re: Lovecký gaučák

Matyldo, veliké palce pro Kačku !!!!!!!!!!!

Z. Jenny 5.9.2016 11:14

Evo,

budu se opakovat, máte skvělou smečku a Tvé rady a postřehy jsem leckdy zužitkovala. Díky!

Moje smečka taky respektuje starušku Babu, Conny ji dokonce postrkuje zadeček do schodů, pomáhá jí šlapat. :-) Conny je mazlivá, inteligentní, bude mít 6 měsíců a chystáme se s Pájou do Brna na výstavu. Malá barevná rusanda je svéráz, má svoji hlavu a je taková urputná,taky se mazlí ale raději mírně cvičí Conny. Ta se podvolí ale zase jen do určité míry, tak nějak blahoslonně :-). Snášejí se výborně, jen se špatně fotí, furt mám dvě černé čmouhy.

Z. Jenny 5.9.2016 11:06

Re: Lovecký gaučák

Matyldo! Pořád na Kačku myslím a přeji jí aby bylo už konečně lépe!

V mládí jsem taky měla ledvinový problém, vyřešil se a od té doby nic,je průvan škodí ale nemocnice už nebyla. Tak věřím, že u Vás se to taky vyřeší.

E. Žampachová 5.9.2016 10:55

Re: Lovecký gaučák

Tvoje holky jsou bezvadné.

Všichni držíme Kačce palce.

E. Žampachová 5.9.2016 10:54

Re: hezký den

Ten úžas bude novinářská licence. Jinak to, že vědci neznají to, co běžní chovatelé je běžné. Bára je etolog a někdy je v práci za exota, když mluví o tom, co máme od psů odpozorované.

I když ne vždy je pes z domu nervoně odolný. Naše Derča je doma od narození, takže to nebude výchovou, a neunese zodpovědnost soutěže. V běžném životě je bezproblémová, byla by i skvělý canisterapeutický pes. Ale na zkouškách nebo na výstavě ztuhne a nepředvede, co umí. U člověka bych řekla, že má trému. A nezmizelo to s věkem, někdy to má, někdy moc ne. Je to její jediné negativum, ale kvůli tomu s ní končím se soutěžemi. Její dcera Fleur je úplně jiná. Ta se předvádí vysloveně ráda a na zkouškách je v pohodě. Ginny je Derči máma, ta nenáviděla výstavy a milovala zkoušky. Ája byla "náladová", někdy perfektní, někdy na zabití. Prostě kus je povaha a co pes to originál, i když jsou z jedné rodiny.

Povahově perfektní je Eda. Ten je vyrovnaný a odolný. Jen byl jako malý posera. Zlepšuje se. Jeho syn je asistenční pes a k překvapení všech i obranář. Jeho paničku obtěžovalo pochybné individuum a Toník nejdřív vrčel a když nic, tak si chlapa sundal a vrčel mu do obličeje. Potom chlapa přešly roupy. Panička špatně chodí a je po operaci páteře, takže ochranu docela potřebuje. Flet nekousne, ale podrží a vrčí. Vzhledem k tomu, že je dost velký a černý, stačí to. Pořád to člověka překvapuje

E. Žampachová 5.9.2016 10:41

Re: Přesně tak

K čemu by mi byl kamarád v kotci? Podle mě patří pes do rodiny. Proto nechci vrcholového psího sportovce. Ti jsou často systém kotec-práce. Ale na reálnou práci je pes domácí lepší. Proto třeba psi na drogy bývají doma.

E. Žampachová 5.9.2016 10:39

Re: Evo, to není článek, to je věcně napsané vyznání:))

Jestli chceš něco probrat, tak napiš, mail máš...

Jinak práce... no my už prakticky skončili. Máme dvě veteránky (Áje je 11,5 a Ginny 8,5) a Derče bude na nový rok 6. Derča je dobrá, ale přesto, že je doma, je psychicky labilnější. Není agresivní, není bázlivá, to ne. Ale neunese psychickou zátěž vyšších zkoušek. Tedy někdy, ale nejde dopředu říci, zda bude v pohodě, nebo zda bude jak svázaná. Je na ní vidět, že jí ta zodpovědnost vadí, že není v pohodě. Tak jsem se rozhodla její kariéru ukončit. Je to k vzteku, je ve vrcholné forně, ale nepředvede to. Stejné to bylo i na výstavách, také byla zaražená a jak neměla jiskru, skončila za méně kvalitními fenami. U ní je problém v hlavě. Bývá to i u lidí. A není to nadměrnými požadavky. Šampiona práce udělala, tak o nic nejde (a nešlo by ani kdyby neudělala). Jen nemám co dělat. Fleur vodí dcera a další pes zatím ne. Ostatně teď je na řadě můj muž. Škoda, dřív jsem si půjčovala Elwooda, jenže tomu je také 7. Na druhé straně jsem ráda, že naši psi nehynou předčasně (musím zaklepat). Zdraví je důležitější.

E. Žampachová 5.9.2016 10:30

Re: Dík za vhled do fletího civilu! :)

Jo, taky se nám stalo, že na velmi důrazný povel "lehni" se kolmjdoucí pán ptal, jestli má taky... Lidi si často řeknou, že když se na psa řve, tak asi bude zlý... Proto jsme začali s píšťalkou a už bez ní nedáme ani ránu.

Z. Xerxová 5.9.2016 10:22

Re: Lovecký gaučák

já jí napsala smsku - nechtěla jsem volat... Tak ať se to napodruhé povede a zánět odezní.

A. Lex 5.9.2016 10:04

Přesně tak

už žijeme se psem skoro čtyřicet let. Pěkně doma a na jedné hromadě. K čemu by mi byla sterilní vypiglovaná domácnost, k čemu by mi byl pes vyloučený z rodinného společenství venku na zahradě, nedej bože zavřený v kotci.

Ajvi jsem přejmenovala na Kuchtičku. V kuchyni musí být se mnou. Neplete se, neloudí, ale pečlivě sleduje který hrnec, ze které skříňky beru a podle toho už přesně pozná jestli se bude vařit, smažit nebo péct. Prostě Kuchtička. V nadšení ji přivádí příprava venkovního grilu. To přímo miluje.