22.5.2022 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

KOČKY: Epileptické záchvaty kocoura Odyssea

Začalo to zcela nenápadně někdy během letošní zimy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Karel 16.9.2020 8:51

ota.karel@seznam.cz Ten mail byl špatně, chybělo tam na konic písmeno l .....Sem to přehlídnul.

O. Karel 16.9.2020 8:45

Dobrý den! Pošlete mi fotku kocoura s jeho jménem. Zkusím s tím něco udělat. Otakar Zobec, Brno ota.kare@seznam.cz

R. Žaludová 18.9.2020 12:37

Nevím proč bych Vám ji posílala a co s ní chcete udělat, takže nepošlu.

O. Karel 18.9.2020 14:40

Máte svobodnou vůli. Nemusíte nic posílat, jestli ve věku vědy, techniky a kosmických letů věříte na uřknutí a černou magii, proč nee. Mohla jste mít kocoura bez epilepsie, máte ho raději tak jak je. Je to asi Boží vůle, a vy se jí nesmíte protivit, jinak by vás asi Bůh potrestal a spravedlivě!

A. Zemanová 14.9.2020 20:20

Držím palce, aby epi Odyssea trápila co nejméně. V A obdivuju pěkné černobílé polštářky na fotkách. :-)

O. Karel 18.9.2020 14:44

Zkuste se za kocoura modlit. Jsem ateista, ale takhle občas i léčím. Mám i na sono potvrzený, že zmizel močový kámen 5mm kočce, co měla jít na operaci. U dospělého chlapa 7mm ledvinový kámen, potvrzeno na rtg, že tam nic není ...

R. Žaludová 1.10.2020 21:19

Tak dnes už je to zas přes měsíc od posledního záchvatu ...

A. Zemanová 1.10.2020 22:48

Nový záchvat? Nebo přes měsíc úplně bez?

M. Crossette 14.9.2020 19:05

Už kdysi jsem to sem psala, teď to nerada píšu znovu. My máme bohužel s epilepsií u koček smutnou zkušenost. V březnu 2015 nám jediný záchvat zabil mladou kočičku Lucky (2 roky, my jí měli jen rok a půl). Psala jsem tenkrát článek, že Lucky měla astmatický kašel, který se stupňoval a sílil, takže nakonec musela brát lék. Navíc, hned při první prohlídce nám vet řekl, že Lucky nemá nejsilnější srdíčko (ale na léčení to nebylo). Záchvat přišel zcela nečekaně, kočka jen moment před tím ještě ležela vedle manžela a předla. Chvili po tom, co se manžel zvedl se "zvedla" i kočka a to tak, že proletěla domem jako střela a pak padla v záchvatu v ložnici na zem. V silných křečích cvakala zuby, kopala všemi čtyřmi, ocas zježení, oči rozšířené. Děsný pohled, my byli v šoku a nevědli co dělat, s ničím podobným jsme se do té doby nestkali. Jeli jsme okamžitě na veterinu (manžel tam volal), ale už když jsem Lucky zvedala z koberce, podle nereagujících , černých zorniček jsem věděla, že jí nezachráníme a cestou v autě umřela, což potvrdil i vet, když ji poslechl srdce, pomoci už také nedokázal. Nikdy se nedozvíme, co děsný záchvat způsobilo, neuměl to vysvětlit ani vet. Jen dohady - reakce na nahromaděný atmatický lék, kterou oslabené srdce nezvládlo, i ten nádor v mozku vet zmínil. Nemáme odpověď.

Takže vám milá Renato moc držím palce, aby se u krásného Odysea podařilo jeho záchvaty když ne vyléčit, alespoň tlumit a pauzy mezi nimi mít co nejdelší. Poradit bohužel neumím. Lucky záchvat sice vet také nazval epileptický, ale právě, že byl nečekaný a silný, měl i tragický konec. Ale byl to zcela jiný průběh, než co píšete u Odysea, který má záchvaty kratší, takže snad si na ně jeho tělo postupně "zvykne" a přeji mu ještě hodně spokjených let. Nebo mu třeba zabere nějaký podobný prášek, jako brala fenka od Bubu.

Krásné fotky !!!

Z. Yga 14.9.2020 20:11

Maričko, reaguji na tvou poznámku k mému příspěvku pod pátečním článkem. Písnička Mikulecká dědina je opravdu moc hezká, ale nevztahuje se k Mikulovu (ač se to nabízí), ale k Mikulčicím. To je jiná folklorní oblast, samotná dědina je známá areálem vykopávek a snad zde kdysi působili věrozvěsti C+M. No a navíc zde žil skladatel Fanoš Mikulecký, jehož písně zlidověly ještě za jeho života - například vele známé Vínečko bílé... i Mikulecká dědina je jeho dílo.

M. Crossette 14.9.2020 20:49

YGo, mockrát děkujů za informac. Že nejde o známý Mikulov nás určitě nikoho v rodinném klanupři při zpívání nenapadlo. Tedy ne že by se tím snížila obliba písničky, ale je samozřejmě dobře to vědět. :-)

Z. Matylda 14.9.2020 15:09

S epilepsií u koček jsem se nesetkala, vím jen, že ji měla labradorka od Bubu a ta brala prášky doživotně a muselo to být na hodinu přesně.

Z. Maya 14.9.2020 12:37

Mám kočku s epilepsií. Občasné záchvaty měla už jako kotě, asi od půl roku věku, ale tak 1 záchvat za 1-2 měsíce, také jsme se od veta dozvěděli, že v takovém případě se to neřeší. Asi po roce jí záchvaty ustaly a vrátily se když jí bylo 6 a tentokrát v plné síle. Měla silné záchvaty skoro každý den. Vet jí dal prášky, bere 1 denně a od té doby žádný záchvat neměla, teď je jí 11. Zajímavý je, že se jí vylepšila i povaha, předtím byla strašně lekavá a úplně nekontaktní, to lekání ustalo, i když opatrná je pořád a už se i občas nechá pochovat.:-)

L. Vrána 14.9.2020 12:24

My jsem měli psa, fenku bígla, s občasnými quasiepileptickými záchvaty. Skutečná epilepsie potvrzena ale nebyla. Patrně to bylo od páteře. Jinak jsme byli upozorněni, že pokud přistoupíme na nějakou medikaci, tak to bude pro psa na doživotí a bez ní se to bude zhoršovat.

R. Žaludová 18.9.2020 12:48

To že to bylo "patrně od páteře, ale epi potvrzena nebyla", by mě zajímalo. Mám totiž dojem, zatím nepotvrzený (vet chce video záchvatu, to se mi zatím nepovedlo) že to, co se Odyskovi třese, je právě páteř, ne nohy, které se sice třesou nejvíc, ale jsou spíš toporně natažené a ve skutečnosti se třesou s tělem, tedy asi právě páteří. Ody leží na boku, nohy toporně natažené dopředu, ale podle mě se samy nepohybují.

L. Vrána 28.9.2020 15:15

Omlouvám se za pozdní reakci, byl jsem mimo internet. U naší Růženy, odešla nám v r. 2012, se to stalo asi 4x, když už byla starší - od cca 8 roku. Celá toporně ztuhla ze spaní, asi 2x do takového kruhu, nebo nohy natažené, netřásla se, počůrala se, vůbec nekomunikovala, nereagovala na naše mluvení, nevěděla co se s ní děje. Pak se chtěla někam schovat, možná, jak se styděla, že se počůrala. Byli jsme s ní na klinice, veterinář říkal, že je to asi od páteře. Možnost epilepsie připustil a v zásadě nevyloučil, ale chtělo to další vyšetření.

R. Vaňousová 14.9.2020 8:56

O.T., ale také z lékařského soudku

Milí Zvířetníci, mám dotaz z poza buku :-) Máme jezevčíkoidní fenku Ejmy, za chvíli ji už bude 15 let, možná si ji někdo pamatuje z prvního setkání Zvířetníků, psala jsem o ní i článek. Ejmy má nádor na mléčné žláze, zjištěno asi před měsícem. Je to jeden nádor o velikosti menšího pinpongového míčku, okolní bradavky má zduřelé, možná je tam i nějaká další cysta. Vyšetřena u veterináře, který mě silně tlačil do operace, což jsem vyloučila, nechci ji v tomto věku rozhodně trápit nějakým zásahem, takže na mě trochu koukali jak na vraha psů ;-). Minulý týden jí nádor na dvou místech praskl (praskliny o vel. cca 0,5 mm), mírně vytéká krev a šedá hmota, nepáchne. Jednou denně dezinfikuji betadinou, měním sterilní gázu a Ejmy nosí celodenně pruban, na tu veterinu se mi nějak prostě už nechce.. Jinak vypadá zatím naprosto v pohodě, místa nádoru si nevšímá, žere, loudí v jednom kuse, vylučuje, vítá, chodí ven, dobře spí... Chci se zeptat na váš názor, zda je můj postup správný, nechci ji již opravdu podrobovat nějakému zákroku a stresovat vyšetřením nebo jestli se dá ještě něco udělat, aby se praskliny zacelily? Někde jsem četla, že se to nějak snad dá vypálit hypermanganem..? Vím, že její čas asi pomalu nadešel, ale zatím na ní fakt vůbec nevidím, že by nějak strádala, takže bych ji chtěla svým amatérským ošetřováním ještě nějaký čas udržet... ... Předem moc děkuju za každou radu, vím, že je tu mnohem víc zkušenějších lidí, než jsem já... :-)

Z. Lika 14.9.2020 10:01

Článek o Ejmy jsem našla:

https://neviditelnypes.lidovky.cz/zviretnik/portret-ejmy.A070610_230728_p_zviretnik_dru

Bohužel poradit neumím, nemám ty zkušenosti. Doufám, že se někdo najde. Jinak držím palce pěsti :-)

A děkuji za nákuk!

Š. Matyášová 14.9.2020 14:31

dělali rentgen? kam to metastázuje a jak to je rozlezlé? Když už to teče, je to špatné...já bych tu operaci - po zjištění na rentgenu riskla...je to velkej zákrok, ale oni podle toho dokážou říct, jestli to má nebo nemá cenu....když je to v plicích,tak neoperují...jen jak ji to začne bolet, tak uspat..to není udržitelný...a pokud tě poslouchá tak ji zrentgenujou i bez uspání....budeš si ji na stole držet při snímkování, dostaneš vestu a za chvilku je hotovo, pak počkáš na verdikt...vezmou obě mléčné lišty..buď po jedné nebo obě naráz....

R. Vaňousová 14.9.2020 14:53

Šárko, díky za názor. Ne, RTG nedělali. Veterinářka tak nějak "od stolu" hned mluvila o operaci. Ale co to vlastně je to - jestli to má nebo nemá cenu... prodloužení života v 15 letech o pár měsíců, třeba v bolestech po operacích..? Já vím, že to člověk nikdy dopředu neví, to asi ale nechci..;-(

Š. Matyášová 15.9.2020 12:09

Chtěj rentgen..oni to chtějí operovat,protože j eto rozlezlé a finální tadium, ale pokud to nezasahuje do jiných orgánů, což je na snímcích vidět, tak když mi na tohle operovali kočku, taky jsem se obviňovala- když mi ji vrátili potřenou stříbrným sajrajtem, s oblečkem přes operační ránu a s práškama na bolest...kočka si hopsala po křesle, lezla nahoru na postel a dolů..já na šlupky, ona jen chtěla sundat ten pruban a oblízat ten sajrajt...do měsíce lítala po bytě a juchej...je to přes dva roky..operovali ji v 10 letech.... nikdy nevíš, kolik času ...ale rozhodně ne v bolestech...rozhodnutí je jen na Tobě, ona sama neřekne- dělej něco..

Z. Xerxová 14.9.2020 16:55

odebrání celých lišt je obří, dlouho se hojící zákrok - to bych u stařičké fenky dělat nedala...

R. Vaňousová 14.9.2020 20:35

Díky Xerxová, také si to myslím, že už by to bylo zbytečné trápení

R. Žaludová 17.9.2020 8:36

Rentgen bez uspání před léty absolvoval i kocour Odysseus, ano, měla jsem vestu a hladila ho něžně po hlavičce, to se mu líbilo, tak držel. A to on není pes, takže neposlouchá.

Z. Matylda 14.9.2020 15:13

Asi bych žádala rtg nebo ultrazvuk a podle toho se rozhodla. Ani jedno vyšetření není tak drahé jak u lidí.

Š. Matyášová 15.9.2020 12:11

přesně....

J. Fialová 14.9.2020 15:29

"za chvíli ji už bude 15 let"

15 let. Já bych s ní do operace nešla. Ani náhodou. A jestli veterinář silně tlačil do operace - změnila bych veterináře.

R. Vaňousová 14.9.2020 15:36

taky si to myslím, vůbec jsem o operaci neuvažovala (o peníze by mi nešlo). Ano, veterinářka dost tlačila, což mě vcelku zarazilo, ještě mi sdělila, že to není tak velký zákrok8-o. V mém dotazu tady šlo spíš o tom, jestli nemá někdo zkušenost, jak feňuli ošetřovat ten mokvající nádor. Jinak fakt vypadá dobře a na svůj věk v pohodě, trápit ji rozhodně nenechám. Teď jsem četla o hypermanganu, nevím, jestli to bude lepší než ta Betadina. Každopádně všem děkuju za názor :-)

J. Fialová 14.9.2020 15:46

Já bych to co teče zkusila ještě opatrně za pomoci ubrousku vymačkávat, aby víc vyteklo.

S betadinou mám sama dobrou zkušenost, ale vím že někdo zase špatnou že to mokvá.

Dost se mi osvědčuje od "mé" vetky jako desinfekce sprej: Skinmed Chlorhexidin Spray, je nabízen i na netu.

R. Vaňousová 14.9.2020 15:48

díky moc za radu, mrknu na to