25.6.2022 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

KOČKY: Epileptické záchvaty kocoura Odyssea

Začalo to zcela nenápadně někdy během letošní zimy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 1.10.2020 22:48

Nový záchvat? Nebo přes měsíc úplně bez?

R. Žaludová 1.10.2020 21:19

Tak dnes už je to zas přes měsíc od posledního záchvatu ...

L. Vrána 28.9.2020 15:15

Omlouvám se za pozdní reakci, byl jsem mimo internet. U naší Růženy, odešla nám v r. 2012, se to stalo asi 4x, když už byla starší - od cca 8 roku. Celá toporně ztuhla ze spaní, asi 2x do takového kruhu, nebo nohy natažené, netřásla se, počůrala se, vůbec nekomunikovala, nereagovala na naše mluvení, nevěděla co se s ní děje. Pak se chtěla někam schovat, možná, jak se styděla, že se počůrala. Byli jsme s ní na klinice, veterinář říkal, že je to asi od páteře. Možnost epilepsie připustil a v zásadě nevyloučil, ale chtělo to další vyšetření.

R. Žaludová 23.9.2020 0:11

V lékárně ho nemají, poradili mi prodejny s bylinkama. Náhodou ho má v Alza krámku i má příbuzná, tak pro něj zítra zajdu.

O. Karel 18.9.2020 14:44

Zkuste se za kocoura modlit. Jsem ateista, ale takhle občas i léčím. Mám i na sono potvrzený, že zmizel močový kámen 5mm kočce, co měla jít na operaci. U dospělého chlapa 7mm ledvinový kámen, potvrzeno na rtg, že tam nic není ...

O. Karel 18.9.2020 14:40

Máte svobodnou vůli. Nemusíte nic posílat, jestli ve věku vědy, techniky a kosmických letů věříte na uřknutí a černou magii, proč nee. Mohla jste mít kocoura bez epilepsie, máte ho raději tak jak je. Je to asi Boží vůle, a vy se jí nesmíte protivit, jinak by vás asi Bůh potrestal a spravedlivě!

R. Žaludová 18.9.2020 12:48

To že to bylo "patrně od páteře, ale epi potvrzena nebyla", by mě zajímalo. Mám totiž dojem, zatím nepotvrzený (vet chce video záchvatu, to se mi zatím nepovedlo) že to, co se Odyskovi třese, je právě páteř, ne nohy, které se sice třesou nejvíc, ale jsou spíš toporně natažené a ve skutečnosti se třesou s tělem, tedy asi právě páteří. Ody leží na boku, nohy toporně natažené dopředu, ale podle mě se samy nepohybují.

R. Žaludová 18.9.2020 12:37

Nevím proč bych Vám ji posílala a co s ní chcete udělat, takže nepošlu.

R. Žaludová 17.9.2020 8:36

Rentgen bez uspání před léty absolvoval i kocour Odysseus, ano, měla jsem vestu a hladila ho něžně po hlavičce, to se mu líbilo, tak držel. A to on není pes, takže neposlouchá.

O. Karel 16.9.2020 8:51

ota.karel@seznam.cz Ten mail byl špatně, chybělo tam na konic písmeno l .....Sem to přehlídnul.

O. Karel 16.9.2020 8:45

Dobrý den! Pošlete mi fotku kocoura s jeho jménem. Zkusím s tím něco udělat. Otakar Zobec, Brno ota.kare@seznam.cz

Š. Matyášová 15.9.2020 12:20

jdi s myšičkama ...zajdi do lékárny a kup ho...stačí to nasypat na kus látky nebo na hračku..

Š. Matyášová 15.9.2020 12:19

stáří neodstraní, nádor když to jde, tak ano... ty máš jiný zábrany než oni..oni se drží aby ti nevynadali a neřvali na tebe něco sprostýho a ty zas nechceš ubližovat Ejmy....je to jen na tobě, jen na tobě!!! v tomhle ti nikdo z nás neporadí...v tomhle jsi ty a Ejmy.

Š. Matyášová 15.9.2020 12:13

trochu to štípe, když ho blbě namícháš...zajdi k jinýmu vetovi...

Š. Matyášová 15.9.2020 12:11

přesně....

Š. Matyášová 15.9.2020 12:09

Chtěj rentgen..oni to chtějí operovat,protože j eto rozlezlé a finální tadium, ale pokud to nezasahuje do jiných orgánů, což je na snímcích vidět, tak když mi na tohle operovali kočku, taky jsem se obviňovala- když mi ji vrátili potřenou stříbrným sajrajtem, s oblečkem přes operační ránu a s práškama na bolest...kočka si hopsala po křesle, lezla nahoru na postel a dolů..já na šlupky, ona jen chtěla sundat ten pruban a oblízat ten sajrajt...do měsíce lítala po bytě a juchej...je to přes dva roky..operovali ji v 10 letech.... nikdy nevíš, kolik času ...ale rozhodně ne v bolestech...rozhodnutí je jen na Tobě, ona sama neřekne- dělej něco..

R. Vaňousová 15.9.2020 7:06

mastný tyl jsem vůbec neznala, teď si o tom čtu. Tak díky moc za radu, zakoupím. A hladíme, hladímeV

Z. Dalmi 14.9.2020 21:00

Namazat okolí, aby se to nelepilo je správně. Doporučila bych mastný tyl a teprve potom něco savého. Tak se na ránu nepřilepí. Nevymačkávat, nedráždit. A pejsinku pohladit V

R. Vaňousová 14.9.2020 20:53

Dalmi, ranhojičko :-), děkuju za reakci. Ne, to co vytejká zatím nesmrdí (prasklo jí to zhruba před týdnem), dneska ani nebyla krev, asi se jí gáza na ty praskliny přilepuje a když to sundávám, krvácí to. Včera jsem to popatlala ještě framykoinem, aby se jí to nelepilo a dneska jsem obvaz v pohodě sundala, a bez krve. No nevím, jestli to dělám správně, ale nějak to zafungovalo. Jaké rozhodnutí by bylo správné, dopředu samozřejmě nevím, ale nějak srdcem a snad i rozumem cítím, že operaci ne... Před 5 lety Ejmy prodělala poměrně velkou operaci páteře, vzpamatovala se z ní dobře, ale ty pooperační stavy teda nebyly nic moc, mám to v živé paměti, tak si to ani teď už nedovedu v tomhle věku vůbec představit...

M. Crossette 14.9.2020 20:49

YGo, mockrát děkujů za informac. Že nejde o známý Mikulov nás určitě nikoho v rodinném klanupři při zpívání nenapadlo. Tedy ne že by se tím snížila obliba písničky, ale je samozřejmě dobře to vědět. :-)

R. Vaňousová 14.9.2020 20:43

Děkuju Vavísku, pomohla jsi mi tou svojí zkušeností s Píďou, to muselo být fakt hrozné, achjo..vím, že na ní často vzpomínáš a že pro tebe byla výjimečná.. Když někdo říká, rozhodně operovat, připadám si pak úplně bezcitně, že do toho nechci jít. Vetka mi asi 3x opakovala - a uvědomujete si, co to bude znamenat bez operace? Asi jsem vypadala nějak příslušně retardovaně, že mi to pořád zdůrazňovala :-) Ano, uvědomuju si to, a bojím se, že by to bylo jasné za pár měsíců i s tou operací a s tím vším trápením po ní, s rekonvalescencí...Dneska mi odpověděli i z jedné veterinární poradny - operovat, stáří není nemoc, ale nádor ano..toť jasný názor veterináře..

R. Vaňousová 14.9.2020 20:35

Díky Xerxová, také si to myslím, že už by to bylo zbytečné trápení

A. Zemanová 14.9.2020 20:20

Držím palce, aby epi Odyssea trápila co nejméně. V A obdivuju pěkné černobílé polštářky na fotkách. :-)

Z. Yga 14.9.2020 20:11

Maričko, reaguji na tvou poznámku k mému příspěvku pod pátečním článkem. Písnička Mikulecká dědina je opravdu moc hezká, ale nevztahuje se k Mikulovu (ač se to nabízí), ale k Mikulčicím. To je jiná folklorní oblast, samotná dědina je známá areálem vykopávek a snad zde kdysi působili věrozvěsti C+M. No a navíc zde žil skladatel Fanoš Mikulecký, jehož písně zlidověly ještě za jeho života - například vele známé Vínečko bílé... i Mikulecká dědina je jeho dílo.

Z. Dalmi 14.9.2020 19:49

Alenka mě požádala o radu, jojo, jsem ranhojička :-)

Myslím si, že se jedná o nádor a bohužel asi nedobré prognozy. Praskliny se nebudou hojit, protože probíhá proces, který by se musel nějak zastavit. A to nejrychleji chirurgicky.

Plácám to jen tak z vody, protože jsem to neviděla. Ale ta krev a šedá hmota nevypadá dobře. Smrdí to?

Jestli operovat nebo ne, to je velmi těžká otázka. Záleží na celkovém zdravotním stavu pejsky. Držím palce na správné rozhodnutí.

M. Crossette 14.9.2020 19:05

Už kdysi jsem to sem psala, teď to nerada píšu znovu. My máme bohužel s epilepsií u koček smutnou zkušenost. V březnu 2015 nám jediný záchvat zabil mladou kočičku Lucky (2 roky, my jí měli jen rok a půl). Psala jsem tenkrát článek, že Lucky měla astmatický kašel, který se stupňoval a sílil, takže nakonec musela brát lék. Navíc, hned při první prohlídce nám vet řekl, že Lucky nemá nejsilnější srdíčko (ale na léčení to nebylo). Záchvat přišel zcela nečekaně, kočka jen moment před tím ještě ležela vedle manžela a předla. Chvili po tom, co se manžel zvedl se "zvedla" i kočka a to tak, že proletěla domem jako střela a pak padla v záchvatu v ložnici na zem. V silných křečích cvakala zuby, kopala všemi čtyřmi, ocas zježení, oči rozšířené. Děsný pohled, my byli v šoku a nevědli co dělat, s ničím podobným jsme se do té doby nestkali. Jeli jsme okamžitě na veterinu (manžel tam volal), ale už když jsem Lucky zvedala z koberce, podle nereagujících , černých zorniček jsem věděla, že jí nezachráníme a cestou v autě umřela, což potvrdil i vet, když ji poslechl srdce, pomoci už také nedokázal. Nikdy se nedozvíme, co děsný záchvat způsobilo, neuměl to vysvětlit ani vet. Jen dohady - reakce na nahromaděný atmatický lék, kterou oslabené srdce nezvládlo, i ten nádor v mozku vet zmínil. Nemáme odpověď.

Takže vám milá Renato moc držím palce, aby se u krásného Odysea podařilo jeho záchvaty když ne vyléčit, alespoň tlumit a pauzy mezi nimi mít co nejdelší. Poradit bohužel neumím. Lucky záchvat sice vet také nazval epileptický, ale právě, že byl nečekaný a silný, měl i tragický konec. Ale byl to zcela jiný průběh, než co píšete u Odysea, který má záchvaty kratší, takže snad si na ně jeho tělo postupně "zvykne" a přeji mu ještě hodně spokjených let. Nebo mu třeba zabere nějaký podobný prášek, jako brala fenka od Bubu.

Krásné fotky !!!

A. Zemanová 14.9.2020 17:16

Ahoj Romano! Na Ejmy se pamatuju (přesto si ráda článek připomenu, díky Liko) a je mi moc líto, že má takové trápení.

Do operace bych nešla. Pídě bylo teprve deset, když jsem ji nechala v květnu operovat nádor na mléčné žláze. Když se v létě objevila boule, říkali mi na veterině, že to je pooperační kýla a že se to odoperuje. Jenže to byla recediva, velice agresivní nádor. Dva dny po operaci začaly Pídě naskakovat boule všude po těle a začaly se otevírat, hrůza. V úterý byla na operaci a v pátek jsem ji musela nechat uspat. Moc jsem litovala, že musela v posledních dnech tolik zkusit.

Pošlu odkaz na článek Dalmi, je to zdravotní sestra a o ošetřování ran ví hodně.

Držte se, Romčo. V

Z. Xerxová 14.9.2020 16:55

odebrání celých lišt je obří, dlouho se hojící zákrok - to bych u stařičké fenky dělat nedala...

R. Vaňousová 14.9.2020 15:48

díky moc za radu, mrknu na to

J. Fialová 14.9.2020 15:46

Já bych to co teče zkusila ještě opatrně za pomoci ubrousku vymačkávat, aby víc vyteklo.

S betadinou mám sama dobrou zkušenost, ale vím že někdo zase špatnou že to mokvá.

Dost se mi osvědčuje od "mé" vetky jako desinfekce sprej: Skinmed Chlorhexidin Spray, je nabízen i na netu.