28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KOČKY: Epileptické záchvaty kocoura Odyssea

Začalo to zcela nenápadně někdy během letošní zimy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Žaludová 14.9.2020 15:39

Ty tři buclaté polštáře na posteli jsou opravdu krásné, ale ten vzadu - to je Odysseus - tuto pozici vprostřed postele s hlavou na polštáři má v oblibě, horší je že mě tam občas večer nechce ani pustit - když se ho snažím odstrčit trochu na bok, tváří se nevrle a případně naznačí že by mě mohl kousnout! Je paličatý a urážlivý. A mě těch asi 20 cm po jeho boku fakt nestačí ... To Frank (uprostřed) ví že když odhrnu cíp deky, má seskočit dolů a až zalehnu, najít si vedle mne jiné místo. Sally většinou ustoupí hned, ta má ráda svůj klid a přemístí se na křeslo nebo na skříň.

R. Vaňousová 14.9.2020 15:36

taky si to myslím, vůbec jsem o operaci neuvažovala (o peníze by mi nešlo). Ano, veterinářka dost tlačila, což mě vcelku zarazilo, ještě mi sdělila, že to není tak velký zákrok8-o. V mém dotazu tady šlo spíš o tom, jestli nemá někdo zkušenost, jak feňuli ošetřovat ten mokvající nádor. Jinak fakt vypadá dobře a na svůj věk v pohodě, trápit ji rozhodně nenechám. Teď jsem četla o hypermanganu, nevím, jestli to bude lepší než ta Betadina. Každopádně všem děkuju za názor :-)

J. Fialová 14.9.2020 15:29

"za chvíli ji už bude 15 let"

15 let. Já bych s ní do operace nešla. Ani náhodou. A jestli veterinář silně tlačil do operace - změnila bych veterináře.

Z. Matylda 14.9.2020 15:13

Asi bych žádala rtg nebo ultrazvuk a podle toho se rozhodla. Ani jedno vyšetření není tak drahé jak u lidí.

Z. Matylda 14.9.2020 15:09

S epilepsií u koček jsem se nesetkala, vím jen, že ji měla labradorka od Bubu a ta brala prášky doživotně a muselo to být na hodinu přesně.

R. Žaludová 14.9.2020 15:09

Takže asi mít po ruce takové ty myšičky s kozlíkem a nechat si je v neprodyšném obalu, aby nevyčichly, tam by mohl být asi ten mletý kozlíkový kořen.. Pořídím si do zásoby, až zas bude nějaký ten kočičí bazárek.

R. Žaludová 14.9.2020 15:06

Ano, rozšířené oči také mívá, a slinění se často přitom objeví, to spíš ale při větším záchvatu buď slinění, nebo únik moči (náhlý, povolí svěrač). A dezorientace také, i při malém záchvatu zpočátku začal zmateně pobíhat, nebo těsně po větším také, až to přejde jde se hned nažrat. A té únavy po záchvatu jsem si všimla, po tom větším trvá den i dva. Malý záchvat nezkušený člověk asi nepozná, teď vím že typická je ta chvilka zmateného pobíhání.

R. Vaňousová 14.9.2020 14:53

Šárko, díky za názor. Ne, RTG nedělali. Veterinářka tak nějak "od stolu" hned mluvila o operaci. Ale co to vlastně je to - jestli to má nebo nemá cenu... prodloužení života v 15 letech o pár měsíců, třeba v bolestech po operacích..? Já vím, že to člověk nikdy dopředu neví, to asi ale nechci..;-(

Š. Matyášová 14.9.2020 14:31

dělali rentgen? kam to metastázuje a jak to je rozlezlé? Když už to teče, je to špatné...já bych tu operaci - po zjištění na rentgenu riskla...je to velkej zákrok, ale oni podle toho dokážou říct, jestli to má nebo nemá cenu....když je to v plicích,tak neoperují...jen jak ji to začne bolet, tak uspat..to není udržitelný...a pokud tě poslouchá tak ji zrentgenujou i bez uspání....budeš si ji na stole držet při snímkování, dostaneš vestu a za chvilku je hotovo, pak počkáš na verdikt...vezmou obě mléčné lišty..buď po jedné nebo obě naráz....

Z. Maya 14.9.2020 12:37

Mám kočku s epilepsií. Občasné záchvaty měla už jako kotě, asi od půl roku věku, ale tak 1 záchvat za 1-2 měsíce, také jsme se od veta dozvěděli, že v takovém případě se to neřeší. Asi po roce jí záchvaty ustaly a vrátily se když jí bylo 6 a tentokrát v plné síle. Měla silné záchvaty skoro každý den. Vet jí dal prášky, bere 1 denně a od té doby žádný záchvat neměla, teď je jí 11. Zajímavý je, že se jí vylepšila i povaha, předtím byla strašně lekavá a úplně nekontaktní, to lekání ustalo, i když opatrná je pořád a už se i občas nechá pochovat.:-)

L. Vrána 14.9.2020 12:24

My jsem měli psa, fenku bígla, s občasnými quasiepileptickými záchvaty. Skutečná epilepsie potvrzena ale nebyla. Patrně to bylo od páteře. Jinak jsme byli upozorněni, že pokud přistoupíme na nějakou medikaci, tak to bude pro psa na doživotí a bez ní se to bude zhoršovat.

Z. Lika 14.9.2020 10:44

Kozlík jsem si koupila jako sušenou bylinu, vysypala ji do dobře uzavíratelné krabičky a nechávám v ní ležet kočičí myši a míčky na načichnutí. To jen jako alternativa k alkoholovým kapkám.

Z. Lika 14.9.2020 10:01

Článek o Ejmy jsem našla:

https://neviditelnypes.lidovky.cz/zviretnik/portret-ejmy.A070610_230728_p_zviretnik_dru

Bohužel poradit neumím, nemám ty zkušenosti. Doufám, že se někdo najde. Jinak držím palce pěsti :-)

A děkuji za nákuk!

R. Vaňousová 14.9.2020 8:56

O.T., ale také z lékařského soudku

Milí Zvířetníci, mám dotaz z poza buku :-) Máme jezevčíkoidní fenku Ejmy, za chvíli ji už bude 15 let, možná si ji někdo pamatuje z prvního setkání Zvířetníků, psala jsem o ní i článek. Ejmy má nádor na mléčné žláze, zjištěno asi před měsícem. Je to jeden nádor o velikosti menšího pinpongového míčku, okolní bradavky má zduřelé, možná je tam i nějaká další cysta. Vyšetřena u veterináře, který mě silně tlačil do operace, což jsem vyloučila, nechci ji v tomto věku rozhodně trápit nějakým zásahem, takže na mě trochu koukali jak na vraha psů ;-). Minulý týden jí nádor na dvou místech praskl (praskliny o vel. cca 0,5 mm), mírně vytéká krev a šedá hmota, nepáchne. Jednou denně dezinfikuji betadinou, měním sterilní gázu a Ejmy nosí celodenně pruban, na tu veterinu se mi nějak prostě už nechce.. Jinak vypadá zatím naprosto v pohodě, místa nádoru si nevšímá, žere, loudí v jednom kuse, vylučuje, vítá, chodí ven, dobře spí... Chci se zeptat na váš názor, zda je můj postup správný, nechci ji již opravdu podrobovat nějakému zákroku a stresovat vyšetřením nebo jestli se dá ještě něco udělat, aby se praskliny zacelily? Někde jsem četla, že se to nějak snad dá vypálit hypermanganem..? Vím, že její čas asi pomalu nadešel, ale zatím na ní fakt vůbec nevidím, že by nějak strádala, takže bych ji chtěla svým amatérským ošetřováním ještě nějaký čas udržet... ... Předem moc děkuju za každou radu, vím, že je tu mnohem víc zkušenějších lidí, než jsem já... :-)

Š. Matyášová 14.9.2020 8:34

Renato, na kapky pozor, je v nich alkohol, ten je na epi špatně...dej mletej kozlíkovej kořen...

EPI reagují na každej větší vzruch a změnu, hlasitou hudbu, rezonování,blikání i televize je špatně, počítač...

na ty pády pozor..

epi poznají,že to přichází,ale někdy ti to nědokáží říct ani lidi,natož kočky...buď to vysleduješ a uvidíš,že to přichází...někdy je z nich i cítit taková zvláštní vůně...

tumor? to Oddyskovi ani tobě nepřeju...možná by to šlo poznat i podle očí, zkus se o tom poradit s MVDr.Jiřím Beránkem, má ordinaci v Pardubicích a v Praze...

Z. Lika 14.9.2020 7:38

Myšánek měl asi taky epilepsii, ale bez záchvatů, jen jakousi tzv. lokální (dezorientace, strach, pevně sevřené čelisti, rozšířené oči, mohutné slinění, později padání z pelechu). A na veterině říkali, že dokud nebudou ty záchvaty opravdu časté, nic s tím nebudou dělat, až pak se nasazují barbituráty, přesně jak píšeš. Důležité je si s veterinou ujasnit, co je to "časté".

Ty záchvaty vysilují. Budeš muset pozorovat, jak se Odyskovi daří - jestli bude stále skleslejší, bojácnější, přestane o sebe pečovat... Přeju vám, aby byl ještě dlouho v dobré kondici, kdy si bude život hezky užívat.

Ty fotky! Takové tři pěkné buclaté polštáře na posteli míti, to je lahoda a pohoda.

Renato, děkuji, že jsi o tom napsala. Mně tehdy u Myšánka epilepsie vůbec nepřišla na mysl, teď bych byla chytřejší. Je strašně stresující koukat na zvíře v záchvatu a netušit, co se děje.

Držte se a ať vás síla provází!

Z. Xerxová 14.9.2020 6:14

hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

S epilepsií zkušenosti nemám. Co vím, tak léky mají řadu vedlejších účinků a opravdu se nasazují až už četnějších záchvatů. Moc bych Vám přála, aby jejich četnost byla nízká a průběh záchvatů slabý. A aby si kočičák užil ještě řadu let v báječné kočičí tlupě.

R. Žaludová 14.9.2020 0:52

Zapomněla jsem se zmínit o jedné zajímavé věci. Bylo to myslím při prvním větším záchvatu, kdy mě napadlo zkusit navlhčit hadřík troškou kozlíkových kapek a dát mu ho blízko hlavy – měly by mít snad uklidňující účinek. Záchvat už pomalu končil, a Ody po něm opravdu náruživě vztáhl packy a přisunul si ho k hlavě, jako by se té vůně nemohl nabažit. Reaguje na vůni kozlíku i normálně, ale nikdy tak moc. Tak nevím, zda mu to mohlo nějak pomoci. Ale při dalších záchvatech jsem to nezopakovala, nebyl čas a neměla jsem lahvičku s kapkami tak po ruce. Zajímavé je také to, že sotva se trochu ze záchvatu vzpamatuje, jeho první cesta vede vždy k misce s jídlem.