25.6.2022 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

KOČKY: Epileptické záchvaty kocoura Odyssea

Začalo to zcela nenápadně někdy během letošní zimy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Dalmi 14.9.2020 19:49

Alenka mě požádala o radu, jojo, jsem ranhojička :-)

Myslím si, že se jedná o nádor a bohužel asi nedobré prognozy. Praskliny se nebudou hojit, protože probíhá proces, který by se musel nějak zastavit. A to nejrychleji chirurgicky.

Plácám to jen tak z vody, protože jsem to neviděla. Ale ta krev a šedá hmota nevypadá dobře. Smrdí to?

Jestli operovat nebo ne, to je velmi těžká otázka. Záleží na celkovém zdravotním stavu pejsky. Držím palce na správné rozhodnutí.

R. Vaňousová 14.9.2020 20:53

Dalmi, ranhojičko :-), děkuju za reakci. Ne, to co vytejká zatím nesmrdí (prasklo jí to zhruba před týdnem), dneska ani nebyla krev, asi se jí gáza na ty praskliny přilepuje a když to sundávám, krvácí to. Včera jsem to popatlala ještě framykoinem, aby se jí to nelepilo a dneska jsem obvaz v pohodě sundala, a bez krve. No nevím, jestli to dělám správně, ale nějak to zafungovalo. Jaké rozhodnutí by bylo správné, dopředu samozřejmě nevím, ale nějak srdcem a snad i rozumem cítím, že operaci ne... Před 5 lety Ejmy prodělala poměrně velkou operaci páteře, vzpamatovala se z ní dobře, ale ty pooperační stavy teda nebyly nic moc, mám to v živé paměti, tak si to ani teď už nedovedu v tomhle věku vůbec představit...

Z. Dalmi 14.9.2020 21:00

Namazat okolí, aby se to nelepilo je správně. Doporučila bych mastný tyl a teprve potom něco savého. Tak se na ránu nepřilepí. Nevymačkávat, nedráždit. A pejsinku pohladit V

R. Vaňousová 15.9.2020 7:06

mastný tyl jsem vůbec neznala, teď si o tom čtu. Tak díky moc za radu, zakoupím. A hladíme, hladímeV

Š. Matyášová 15.9.2020 12:13

trochu to štípe, když ho blbě namícháš...zajdi k jinýmu vetovi...

A. Zemanová 14.9.2020 17:16

Ahoj Romano! Na Ejmy se pamatuju (přesto si ráda článek připomenu, díky Liko) a je mi moc líto, že má takové trápení.

Do operace bych nešla. Pídě bylo teprve deset, když jsem ji nechala v květnu operovat nádor na mléčné žláze. Když se v létě objevila boule, říkali mi na veterině, že to je pooperační kýla a že se to odoperuje. Jenže to byla recediva, velice agresivní nádor. Dva dny po operaci začaly Pídě naskakovat boule všude po těle a začaly se otevírat, hrůza. V úterý byla na operaci a v pátek jsem ji musela nechat uspat. Moc jsem litovala, že musela v posledních dnech tolik zkusit.

Pošlu odkaz na článek Dalmi, je to zdravotní sestra a o ošetřování ran ví hodně.

Držte se, Romčo. V

R. Vaňousová 14.9.2020 20:43

Děkuju Vavísku, pomohla jsi mi tou svojí zkušeností s Píďou, to muselo být fakt hrozné, achjo..vím, že na ní často vzpomínáš a že pro tebe byla výjimečná.. Když někdo říká, rozhodně operovat, připadám si pak úplně bezcitně, že do toho nechci jít. Vetka mi asi 3x opakovala - a uvědomujete si, co to bude znamenat bez operace? Asi jsem vypadala nějak příslušně retardovaně, že mi to pořád zdůrazňovala :-) Ano, uvědomuju si to, a bojím se, že by to bylo jasné za pár měsíců i s tou operací a s tím vším trápením po ní, s rekonvalescencí...Dneska mi odpověděli i z jedné veterinární poradny - operovat, stáří není nemoc, ale nádor ano..toť jasný názor veterináře..

Š. Matyášová 15.9.2020 12:19

stáří neodstraní, nádor když to jde, tak ano... ty máš jiný zábrany než oni..oni se drží aby ti nevynadali a neřvali na tebe něco sprostýho a ty zas nechceš ubližovat Ejmy....je to jen na tobě, jen na tobě!!! v tomhle ti nikdo z nás neporadí...v tomhle jsi ty a Ejmy.

Š. Matyášová 14.9.2020 8:34

Renato, na kapky pozor, je v nich alkohol, ten je na epi špatně...dej mletej kozlíkovej kořen...

EPI reagují na každej větší vzruch a změnu, hlasitou hudbu, rezonování,blikání i televize je špatně, počítač...

na ty pády pozor..

epi poznají,že to přichází,ale někdy ti to nědokáží říct ani lidi,natož kočky...buď to vysleduješ a uvidíš,že to přichází...někdy je z nich i cítit taková zvláštní vůně...

tumor? to Oddyskovi ani tobě nepřeju...možná by to šlo poznat i podle očí, zkus se o tom poradit s MVDr.Jiřím Beránkem, má ordinaci v Pardubicích a v Praze...

R. Žaludová 14.9.2020 15:09

Takže asi mít po ruce takové ty myšičky s kozlíkem a nechat si je v neprodyšném obalu, aby nevyčichly, tam by mohl být asi ten mletý kozlíkový kořen.. Pořídím si do zásoby, až zas bude nějaký ten kočičí bazárek.

Š. Matyášová 15.9.2020 12:20

jdi s myšičkama ...zajdi do lékárny a kup ho...stačí to nasypat na kus látky nebo na hračku..

R. Žaludová 23.9.2020 0:11

V lékárně ho nemají, poradili mi prodejny s bylinkama. Náhodou ho má v Alza krámku i má příbuzná, tak pro něj zítra zajdu.

Z. Lika 14.9.2020 7:38

Myšánek měl asi taky epilepsii, ale bez záchvatů, jen jakousi tzv. lokální (dezorientace, strach, pevně sevřené čelisti, rozšířené oči, mohutné slinění, později padání z pelechu). A na veterině říkali, že dokud nebudou ty záchvaty opravdu časté, nic s tím nebudou dělat, až pak se nasazují barbituráty, přesně jak píšeš. Důležité je si s veterinou ujasnit, co je to "časté".

Ty záchvaty vysilují. Budeš muset pozorovat, jak se Odyskovi daří - jestli bude stále skleslejší, bojácnější, přestane o sebe pečovat... Přeju vám, aby byl ještě dlouho v dobré kondici, kdy si bude život hezky užívat.

Ty fotky! Takové tři pěkné buclaté polštáře na posteli míti, to je lahoda a pohoda.

Renato, děkuji, že jsi o tom napsala. Mně tehdy u Myšánka epilepsie vůbec nepřišla na mysl, teď bych byla chytřejší. Je strašně stresující koukat na zvíře v záchvatu a netušit, co se děje.

Držte se a ať vás síla provází!

R. Žaludová 14.9.2020 15:06

Ano, rozšířené oči také mívá, a slinění se často přitom objeví, to spíš ale při větším záchvatu buď slinění, nebo únik moči (náhlý, povolí svěrač). A dezorientace také, i při malém záchvatu zpočátku začal zmateně pobíhat, nebo těsně po větším také, až to přejde jde se hned nažrat. A té únavy po záchvatu jsem si všimla, po tom větším trvá den i dva. Malý záchvat nezkušený člověk asi nepozná, teď vím že typická je ta chvilka zmateného pobíhání.

R. Žaludová 14.9.2020 15:39

Ty tři buclaté polštáře na posteli jsou opravdu krásné, ale ten vzadu - to je Odysseus - tuto pozici vprostřed postele s hlavou na polštáři má v oblibě, horší je že mě tam občas večer nechce ani pustit - když se ho snažím odstrčit trochu na bok, tváří se nevrle a případně naznačí že by mě mohl kousnout! Je paličatý a urážlivý. A mě těch asi 20 cm po jeho boku fakt nestačí ... To Frank (uprostřed) ví že když odhrnu cíp deky, má seskočit dolů a až zalehnu, najít si vedle mne jiné místo. Sally většinou ustoupí hned, ta má ráda svůj klid a přemístí se na křeslo nebo na skříň.

Z. Xerxová 14.9.2020 6:14

hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

S epilepsií zkušenosti nemám. Co vím, tak léky mají řadu vedlejších účinků a opravdu se nasazují až už četnějších záchvatů. Moc bych Vám přála, aby jejich četnost byla nízká a průběh záchvatů slabý. A aby si kočičák užil ještě řadu let v báječné kočičí tlupě.

R. Žaludová 14.9.2020 0:52

Zapomněla jsem se zmínit o jedné zajímavé věci. Bylo to myslím při prvním větším záchvatu, kdy mě napadlo zkusit navlhčit hadřík troškou kozlíkových kapek a dát mu ho blízko hlavy – měly by mít snad uklidňující účinek. Záchvat už pomalu končil, a Ody po něm opravdu náruživě vztáhl packy a přisunul si ho k hlavě, jako by se té vůně nemohl nabažit. Reaguje na vůni kozlíku i normálně, ale nikdy tak moc. Tak nevím, zda mu to mohlo nějak pomoci. Ale při dalších záchvatech jsem to nezopakovala, nebyl čas a neměla jsem lahvičku s kapkami tak po ruce. Zajímavé je také to, že sotva se trochu ze záchvatu vzpamatuje, jeho první cesta vede vždy k misce s jídlem.

Z. Lika 14.9.2020 10:44

Kozlík jsem si koupila jako sušenou bylinu, vysypala ji do dobře uzavíratelné krabičky a nechávám v ní ležet kočičí myši a míčky na načichnutí. To jen jako alternativa k alkoholovým kapkám.