9.2.2023 | Svátek má Apolena


KOČKY: Epileptické záchvaty kocoura Odyssea

14.9.2020

Začalo to zcela nenápadně někdy během letošní zimy. Když jsem kočkám naservírovala mokré krmení, Odysseus přiběhl rychle ke své misce a začal hltat jídlo. Občas se ale stalo, že náhle od jídla odběhl (někdy předtím vydal i zvuk podobný vytí), chvíli zmateně pobíhal po bytě, ale pak se rychle k misce vrátil a jídlo zkonzumoval už normálně. Zdálo se mi, že mu při jeho hltavém způsobu jídla možná zaskočilo nějaké sousto, tak jsem tomu nevěnovala pozornost.

Později, někdy v půli května, to ale bylo doprovázeno náhlým vyloučením moči. Ne jako normálně, kdy si u toho na záchodku přidřepne, ale prostě se pod ním náhle objevila louže. To už mě zarazilo, ale myslela jsem, že je to reakce na zaskočení sousta.

Odysseus v křesle

Pak ale jednoho dne dostal vážný záchvat, kdy ležel na boku zkroucený do oblouku, pod ním se zase rozlila moč, a celé tělo sebou škubalo. To už jsem se vyděsila a kontaktovala naši veterinu.

Paní doktorka mi sdělila, že jde zřejmě o epileptický záchvat, a doporučila vyšetření krve, aby se vyloučila nějaká metabolická choroba.

Začala jsem přemýšlet o tom, proč se to stává vždy ve zcela stejné situaci, na začátku krmení. To probíhalo tak, že při přípravě mokrých porcí krmení jsem před kocoury Odysseem a Frankem zavřela dveře kuchyně, aby při tom neotravovali. Sally se umí chovat slušně, tak u toho směla být.

Jakmile jsem byla hotová a rozmístila misky na jejich místa – Odyskovi asi 2 m ode dveří, před ledničku, Frankovi dozadu ke spíži –, pustila jsem kocoury dovnitř a nastal úprk k miskám. A přesně v momentě, když se Odysek naklonil nad misku s jídlem – všimla jsem si, že někdy ani nestihl sníst jediné sousto –, se to vždy stalo. Takže bylo jasné, že ty záchvaty nevyvolává samotné jídlo, ale daná situace, a začala jsem pátrat, co je toho příčinou.

Frank a Odysseus

Procházela jsem internet i knížky o kočkách, abych zjistila, co může vyvolávat epileptické záchvaty. Nepomohla výměna misky, ani její přemístění dozadu a Frankovy misky do vedlejší místnosti. Ani rozbor krve na veterině neodhalil žádnou chorobu. Nakonec pomohlo jedině to, že jsem ho už nenechávala čekat za dveřmi kuchyně, než jídlo nachystám, ale směl být přítomen po celou dobu přípravy stejně jako jeho sestra Sally. Takže směl být v kuchyni už i Frank, protože jestli mi do toho strká nos jeden nebo dva kocouři, je už jedno. Ale oni se časem naučili, že se musí chovat slušně, jinak jsou z kuchyňské linky sundáni.

Skoro tři měsíce byl klid. A potom, v sobotu 29. 8. před půlnocí, dostal Odysseus další, třetí epileptický záchvat (předchozí, tj. druhý byl 6. 6.). Tentokrát ale nevím, co ho způsobilo. Už jsme spali (Ody v nohách mé postele), když mě probudil tlumený pád něčeho na zem. Našla jsem ho vedle postele ležet na boku a škubat sebou, zadní tlapku zaklíněnou mezi žebry pojízdného radiátoru. Ten jsem nazdvihla, naštěstí byla tlapka jinak v pořádku. Spadl z výšky asi půl metru s mezipřistáním na krabici s knihami.

V posteli

Záchvat byl asi trochu mírnější než ten předchozí. Z tlamky mu tekly sliny, ty jsem mu utírala. Skvrnu od slin jsem ale našla potom i na dece na posteli, takže záchvat asi začal už tam. Jakmile záchvat skončil, Ody se šel najíst granulí. Po záchvatu bývá dost unavený a odpočívá ještě i další den.

Co ho mohlo způsobit? Asi hodinu po tomto záchvatu, po půlnoci, jsem si všimla, že se dost blýská a prší. Bouřka nebyla nijak blízko – nebyl slyšet hrom –, ale blesky nad Kraví horou byly dost intenzívní a z postele je Ody mohl dobře vidět. Třeba se některého lekl. On ani Frank a Sally se ale jinak bouřky nebojí, to jedině nebožka Penelopa se před bouřkou schovávala.

Samozřejmě jsem kontaktovala naši veterinu, a odpověď paní doktorky mě moc nepotěšila. Cituji:

Pokud se u Odyse záchvaty nebudou vyskytovat častěji než jednou za měsíc, s medikací bych posečkala. I tak, pokud se vyskytnou epileptické záchvaty ve starším věku, je to podezřelé. Může se jednat o tumor mozku, ale to by odhalilo jen MRI. Pokud by se záchvaty objevovaly častěji, nasadily bychom léky (barbituráty). Záchvat mohla vyvolat změna počasí… nemusí to být jen světelnými impulzy.

Má někdo z čtenářů s epilepsií u koček zkušenosti? Ten tumor mozku mě bude strašit, Odysek pro mne moc znamená!

Foto: Renata Žaludová

Renata Žaludová Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !