15.11.2019 | Svátek má Leopold


ROZCESTNÍK: Igrane

4.7.2016

Tak nějak se mi zdá s každým dalším rokem, že čas letí rychleji. Neobjevila jsem Ameriku, možná to souvisí s tím, jak čas člověk vnímá jako dítě, jak jako dospělý. Zkrátka – je to chvíle, začal nový rok a už jsou tu první letní dovolené.

Vlnky, vlny

Vlnky, vlny

V posledních letech trávívám dovolenou hlavně doma, málokdy cestuji. Naposledy jsem byla před čtyřmi roky v Rimini, v Itálii. Může za to jednak nový začátek – vlastní bydlení a s ním spojené splácení úvěru, a jednak také potřeba, v případě mého odjezdu, nejprve zajistit hlídání zvěřince. Zatím v obou případech hlídal člen rodiny, kamarádka. Sice dnes fungují psí, kočičí hotely – a ne všechny jsou cenově nedostupné, ale i tak, s placeným hlídáním 4 čtvernožců, se dovolená řádně prodraží. Nejraději bych čtvernožce vzala s sebou, což už v posledních letech nebývá problém u psíků...

Osobně jsem hodně konzervativní, narozená v raku, takže i váhající, než se rozhoupu... uteče „moře“ vody. Ale mám akční tetu, jsme od sebe jen pár let, takže je to vztah spíše dvou sestřenic než tety s neteří. A když jsem nedávno v řeči připomněla naši společnou dovolenou před čtyřmi roky a uronila slzu, jak bych vyrazila k moři... měla jsem hned po víkendu v poště e-mail s rezervací nabídky last-minute zkráceného pobytového zájezdu do Chorvatska. Bylo rozhodnuto.

Městská pláž ráno, Igrane

Městská pláž ráno, Igrane

Krátce k historii Chorvatska: nejstarší archeologické nálezy osídlení území dnešního Chorvatska pocházejí z doby kamenné z oblasti Krapiny. V době bronzové osídlili toto území kmeny Dalmatů, následovali další indoevropské kmeny – Ilyrové. Po r. 219 př. n. l. byl celý Balkánský poloostrov začleněn na několik století do Římské říše. V r. 924 n. l. je jako první chorvatský král zmiňován kníže Tomislav.

Země čelila neustálému tlaku Byzantské říše z východu, Uherského království ze severu a Benátek ze západu. Na přelomu 14. a 15. stol. v r. 1389 po bitvě na Kosově poli padl východ Balkánu do rukou Turkům. Ti postupně pronikli až na území dnešního Chorvatska, od mořského pobřeží až k vnitrozemí. Po porážce Turků u Vídně v r. 1683 dosedli na trůn Habsburkové a Chorvatsko se stalo až do první světové války nedílnou součástí Rakouského císařství.

Igrane

Igrane

Po první světové válce a rozpadu Rakouska-Uherska došlo 1. prosince 1918 k vyhlášení Království Srbů, Chorvatů a Slovinců s hlavním městem Bělehradem. V r. 1929 se název země změnil na Království Jugoslávie. Po skončení II. světové války a osvobození Jugoslávie byla 29. listopadu 1945 vyhlášena Federativní lidová republika Jugoslávie a prezidentem se stal Josip Broz Tito. V r. 1963 byla vyhlášena nová ústava a název státu byl změněn na Socialistickou federativní republiku Jugoslávii. V této době dosahovala SFRJ relativní stability a ekonomického růstu.

Po smrti prezidenta Tita došlo k výrazným změnám, ekonomická situace se zhoršovala, až v polovině 80. let vyústila v krizi, domácí výrobky nebyly konkurenceschopné, dluhy vysoké, docházelo ke stávkám. V r. 1981 došlo v Kosovu k povstání, které krvavě a dočasně potlačila jugoslávská armáda. Zatímco na severu země vznikala demokratická, liberální a pacifistická hnutí, na jihu převládaly nacionalistické nálady.

Zahrada kostela Sv. Michala

Zahrada kostela Sv. Michala

Krize v Kosovu přerostla v ozbrojený válečný konflikt, nejkrvavější na území Evropy od druhé světové války. V r. 1991 pak došlo postupně k vyhlášení nezávislosti Slovinska, Chorvatska, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Makedonie. Chorvatsko s Bosnou a Hercegovinou svou nezávislost vybojovalo ve čtyři roky trvající krvavé válce. 14. prosince 1995 byly v americkém Daytonu podepsány dohody, které chorvatsko-bosenskou válku ukončily, potvrdily rozpad Jugoslávie a samostatnost Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Makedonie. Prvním prezidentem nezávislého Chorvatska se stal F. Tudžman. Chorvatsko je od r. 2009 členem NATO a od r. 2013 členem EU.

Cesta autobusem z Prahy do cíle naší dovolené trvá kolem 17 hodin. Krajina se za okny míhá a mění s přejezdem na území jednotlivých států, Rakouska, Slovinska a cílového Chorvatska, kde projíždíme nespočtem tunelů.

Cestou do Igrane, další pohled z autobusu na hory

Cestou do Igrane, další pohled z autobusu na hory

Konkrétní místo našeho pobytu je klidné a malebné městečko Igrane na Makarské riviéře – samotná Makarská je odtud vzdálená asi 15 km. Staré opravené domy jsou zasazeny do prudkého svahu přímo pod pohořím Biokovo, které se táhne v délce cca 50 km a jehož nejvyšší hora Sveti Jure měří 1672 m n. m. Obyvatelé městečka zde žijí z turismu, pěstování a prodeje oliv. Je zde přístav – přímo u něj stojí budova olejářského družstva. Pláže jsou tu oblázkové. Nad městečkem stojí kostelík sv. Michala z 11. století.

Sarkofágy nalezené na hřbitově svědčí o existenci osady i v římské době a Igrane je prvně zmiňováno r. 1466. V tomto čase, začátkem června, jsou pláže skoro prázdné, ale počasí je již opravdu letní a přitom ne úplně středomořsky tropické. Stejně tak je tomu při pobytech v září. Jadran je znám vysokou slaností moře, která dosahuje 38 g v 1 litru vody a je také proslaven svou čistotou.

Samo Igrane svou polohou vybízí k různým výletům po okolí, ať už se rozhodnete pro národní park Biokovo; města Dubrovník, Split, Trogir; nebo ostrovy Brač, Hvar, Korčulu. Igrane je cca 100 km od Mostaru a Medžugorje v Bosně a Hercegovině.

A pokud patříte k těm, kteří touží po klidném odpočinku, bez velkých promenád, obchodních center, je pro vás to pravé právě Igrane. Jsou zde krámky se suvenýry, malé restaurace, bary, cukrárničky, s nabídkou místních specialit, mořských plodů, úžasné zmrzliny...

Horko je i pejskům

Horko je i pejskům

Pro zájemce o adrenalin tu je nabídka různých vodních sportů, cyklistiky, možnost půjčení dopravních prostředků. Milovníkům koček navíc nabízí spoustu příležitostí k focení, seznámení i pomazlení s těmito úžasnými zvířaty.

V Chorvatsku jsem byla letos poprvé, ale už teď vím zcela jistě, že to nebylo naposledy.

Zdroj a foto: internetové stránky CK Mundo, pan řidič CK ABC Tours, Jitur, Eva Václavíková.

Klikněte do kteréhokoli obrázku a podívejte se do bohaté fotogalerie, anebo se můžete podívat na fotografie přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!