12.7.2020 | Svátek má Bořek


ROZCESTNÍK: Igrane

4.7.2016

Tak nějak se mi zdá s každým dalším rokem, že čas letí rychleji. Neobjevila jsem Ameriku, možná to souvisí s tím, jak čas člověk vnímá jako dítě, jak jako dospělý. Zkrátka – je to chvíle, začal nový rok a už jsou tu první letní dovolené.

Vlnky, vlny

Vlnky, vlny

V posledních letech trávívám dovolenou hlavně doma, málokdy cestuji. Naposledy jsem byla před čtyřmi roky v Rimini, v Itálii. Může za to jednak nový začátek – vlastní bydlení a s ním spojené splácení úvěru, a jednak také potřeba, v případě mého odjezdu, nejprve zajistit hlídání zvěřince. Zatím v obou případech hlídal člen rodiny, kamarádka. Sice dnes fungují psí, kočičí hotely – a ne všechny jsou cenově nedostupné, ale i tak, s placeným hlídáním 4 čtvernožců, se dovolená řádně prodraží. Nejraději bych čtvernožce vzala s sebou, což už v posledních letech nebývá problém u psíků...

Osobně jsem hodně konzervativní, narozená v raku, takže i váhající, než se rozhoupu... uteče „moře“ vody. Ale mám akční tetu, jsme od sebe jen pár let, takže je to vztah spíše dvou sestřenic než tety s neteří. A když jsem nedávno v řeči připomněla naši společnou dovolenou před čtyřmi roky a uronila slzu, jak bych vyrazila k moři... měla jsem hned po víkendu v poště e-mail s rezervací nabídky last-minute zkráceného pobytového zájezdu do Chorvatska. Bylo rozhodnuto.

Městská pláž ráno, Igrane

Městská pláž ráno, Igrane

Krátce k historii Chorvatska: nejstarší archeologické nálezy osídlení území dnešního Chorvatska pocházejí z doby kamenné z oblasti Krapiny. V době bronzové osídlili toto území kmeny Dalmatů, následovali další indoevropské kmeny – Ilyrové. Po r. 219 př. n. l. byl celý Balkánský poloostrov začleněn na několik století do Římské říše. V r. 924 n. l. je jako první chorvatský král zmiňován kníže Tomislav.

Země čelila neustálému tlaku Byzantské říše z východu, Uherského království ze severu a Benátek ze západu. Na přelomu 14. a 15. stol. v r. 1389 po bitvě na Kosově poli padl východ Balkánu do rukou Turkům. Ti postupně pronikli až na území dnešního Chorvatska, od mořského pobřeží až k vnitrozemí. Po porážce Turků u Vídně v r. 1683 dosedli na trůn Habsburkové a Chorvatsko se stalo až do první světové války nedílnou součástí Rakouského císařství.

Igrane

Igrane

Po první světové válce a rozpadu Rakouska-Uherska došlo 1. prosince 1918 k vyhlášení Království Srbů, Chorvatů a Slovinců s hlavním městem Bělehradem. V r. 1929 se název země změnil na Království Jugoslávie. Po skončení II. světové války a osvobození Jugoslávie byla 29. listopadu 1945 vyhlášena Federativní lidová republika Jugoslávie a prezidentem se stal Josip Broz Tito. V r. 1963 byla vyhlášena nová ústava a název státu byl změněn na Socialistickou federativní republiku Jugoslávii. V této době dosahovala SFRJ relativní stability a ekonomického růstu.

Po smrti prezidenta Tita došlo k výrazným změnám, ekonomická situace se zhoršovala, až v polovině 80. let vyústila v krizi, domácí výrobky nebyly konkurenceschopné, dluhy vysoké, docházelo ke stávkám. V r. 1981 došlo v Kosovu k povstání, které krvavě a dočasně potlačila jugoslávská armáda. Zatímco na severu země vznikala demokratická, liberální a pacifistická hnutí, na jihu převládaly nacionalistické nálady.

Zahrada kostela Sv. Michala

Zahrada kostela Sv. Michala

Krize v Kosovu přerostla v ozbrojený válečný konflikt, nejkrvavější na území Evropy od druhé světové války. V r. 1991 pak došlo postupně k vyhlášení nezávislosti Slovinska, Chorvatska, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Makedonie. Chorvatsko s Bosnou a Hercegovinou svou nezávislost vybojovalo ve čtyři roky trvající krvavé válce. 14. prosince 1995 byly v americkém Daytonu podepsány dohody, které chorvatsko-bosenskou válku ukončily, potvrdily rozpad Jugoslávie a samostatnost Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Makedonie. Prvním prezidentem nezávislého Chorvatska se stal F. Tudžman. Chorvatsko je od r. 2009 členem NATO a od r. 2013 členem EU.

Cesta autobusem z Prahy do cíle naší dovolené trvá kolem 17 hodin. Krajina se za okny míhá a mění s přejezdem na území jednotlivých států, Rakouska, Slovinska a cílového Chorvatska, kde projíždíme nespočtem tunelů.

Cestou do Igrane, další pohled z autobusu na hory

Cestou do Igrane, další pohled z autobusu na hory

Konkrétní místo našeho pobytu je klidné a malebné městečko Igrane na Makarské riviéře – samotná Makarská je odtud vzdálená asi 15 km. Staré opravené domy jsou zasazeny do prudkého svahu přímo pod pohořím Biokovo, které se táhne v délce cca 50 km a jehož nejvyšší hora Sveti Jure měří 1672 m n. m. Obyvatelé městečka zde žijí z turismu, pěstování a prodeje oliv. Je zde přístav – přímo u něj stojí budova olejářského družstva. Pláže jsou tu oblázkové. Nad městečkem stojí kostelík sv. Michala z 11. století.

Sarkofágy nalezené na hřbitově svědčí o existenci osady i v římské době a Igrane je prvně zmiňováno r. 1466. V tomto čase, začátkem června, jsou pláže skoro prázdné, ale počasí je již opravdu letní a přitom ne úplně středomořsky tropické. Stejně tak je tomu při pobytech v září. Jadran je znám vysokou slaností moře, která dosahuje 38 g v 1 litru vody a je také proslaven svou čistotou.

Samo Igrane svou polohou vybízí k různým výletům po okolí, ať už se rozhodnete pro národní park Biokovo; města Dubrovník, Split, Trogir; nebo ostrovy Brač, Hvar, Korčulu. Igrane je cca 100 km od Mostaru a Medžugorje v Bosně a Hercegovině.

A pokud patříte k těm, kteří touží po klidném odpočinku, bez velkých promenád, obchodních center, je pro vás to pravé právě Igrane. Jsou zde krámky se suvenýry, malé restaurace, bary, cukrárničky, s nabídkou místních specialit, mořských plodů, úžasné zmrzliny...

Horko je i pejskům

Horko je i pejskům

Pro zájemce o adrenalin tu je nabídka různých vodních sportů, cyklistiky, možnost půjčení dopravních prostředků. Milovníkům koček navíc nabízí spoustu příležitostí k focení, seznámení i pomazlení s těmito úžasnými zvířaty.

V Chorvatsku jsem byla letos poprvé, ale už teď vím zcela jistě, že to nebylo naposledy.

Zdroj a foto: internetové stránky CK Mundo, pan řidič CK ABC Tours, Jitur, Eva Václavíková.

Klikněte do kteréhokoli obrázku a podívejte se do bohaté fotogalerie, anebo se můžete podívat na fotografie přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes