3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

PSI: Tradiční dovolená – 1. díl

Coby člověk kynologicky postižený jsem volno trávila nejraději se psy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 17.8.2022 19:57

Stanová dovolená na kterou jezdíš už 28 let musí opravdu stát za to a přeji ještě mnoho dalších v oblíbeném stanu,. Nedivím se, že se i pejsci začínají těšit. Ty krásné louky a okolí na litání a cachtání.

MMCH - co je to za pozemek - soukromý, který si každý rok pronajímáte, nebo patří nějakému psímu klubu? A také by mě zajímalo, kolik se tam sjede pejsků a jak se vzájemně snášejí. Já takové psí hemžení znám jen se Zvířetnických setkání a i to bohužel pouze z fotek. A když píšeš že je to cvičák - to každý trénuje svoje vlastní psy, jen tak v nějakém "koutě"? Nebo je na tom obrovském prostranství lemované stany postavená agility trasa a cvičí se společně? Chodíte i na mnohapsí splečné procházky? A jak se uhlídají psi (feny), které nejsou kastrované, aby se pak některá fena třeba nevracela z dovolené "s outěžkem"? Prostě u tolika stanů musí být i hromada psů (když ti jsou hlavní důvod ke každoročnímu setkávání) a já nemám dost představu jak to tam pak funguje, jen spoustu dotazů :-). Tak prosím napiš o tom vice, moc by mě to zajímalo.

M. Crossette 17.8.2022 20:05

A hmyz v uchu - máš moje úplně pochopení, a prožívala jsem to s tebou ;-O. Mně asi před rokem či dvěma také "něco" uprostřed noci vletělo do ucha. Začalo to nejprve jen šimrat, no spíše škrábat, takže jsem myslela že by to mohl být i šváb. Pak ale i bručet a já fakt zpanikařila. Nejprve jsem vyjekla a sedla si v posetli, což vzbudilo manžela. Pak jsem splašeně třepala hlavou a fakt byla hóódně vylekaná. Asi se mi vybavila "táborová" fáma z dětství, že když ti ve stanu vletí moucha či jiný breberka do vlhkého ucha, snese tam rychle vajíčka, ta se vylíhnou a mouchy se proderou (prokoušou) do mozku.8-o Manžel mi baterkou svítil do ucha, ve kterém mi furt bzučelo a já nakonec byl ochotný vézt mě na pohotovost, jak jsem z toho byla "vedle". No později jsem se za to svoje jančení styděla, ale v ten moment mě bzučení "v hloubi" ucha prostě děsilo. Po chvíli šimrání a bzučení přstalo, moucha či co to bylo asi vyletěla. Shodou okolností jsem o pár dnů později měla pravidelnou kontrolu u doktora. Tak jsem mu popsala svůj noční horor a zeptala se, kam až může moucha v uchu zalézt. Prý ne moc daleko, jen pár cm, kde "narazí" na ušní bubínek a dál nemůže. No uklidnil mě, ale i těch "pár cm" mi stačilo na to, abych měla pocit, že mi moucha sedí s bzučí přímo na mozku. Opakovat ten zážitek bych rozhodně nechtěla..;-O

F. Ifijová 17.8.2022 20:23

Počet psů a lidí na táboře je vysoký, netroufám si odhadovat. Ale opravdu si každý svého "trhače" hlídá tak, aby nedošlo k žádným problémům, nemáme tam sluníčkové pejsky. Rtw, belgičtí ovčáci, němečtí ovčáci fungují v rámci své domácí smečky, nejsou to moc kamarádíčkové k ostatním. Takže každý si venčí po svém, má psy na lukách i v areálu plně pod kontrolou, nejsou konflikty.

No fuj, tys dala hmyzákovi v uchu novou dimenzi! Ještě dumat o potomstvu zvukovodního vetřelce, kam se prožere! ;-D Brr, brrrrrrr! Jančil by každý i s malým mravenečkem v uchu, ano, jak říkáš, je to jak hmyz v mozku. Opravdu tohle nikomu nepřeji.

F. Ifijová 17.8.2022 20:13

Maričko, spousta dotazů, na které ráda odpovím. :-) Prvotní tábory byly na malém cvičáku, který patřil Svazarmu. Současný areál patří soukromému majiteli, původní cvičák leží hned vedle. V areálu se střídají přes léto turnusy táborů agility, obedience a sportovní kynologie. Do sportovky patřím já, psi trénují obranu (pes kouše do rukávu), poslušnost (cviky dle řádů) a stopy (pes vyhledává stopu a předměty), program tábora je jasně stanoven (kdo chce, účastní se). Brzy po ránu stopy, přes den poslušnosti a celé odpoledne obrany s těmi nej "fíky" (figuranty). Já se už jen flákám a relaxuji, dřív jsem tam také skládala zkoušky.

U agility je běžné, že jsou psi pořád na volno a nějak rotují, nic moc majitelé neřeší. U nás tomu tak není, každý má svého psa zajištěného (úvaz, prostorná klec, klimatizovaný box v přívěsu) a hromadné vycházky se nekonají. Háravé feny se na táboře běžně vyskytují a žádná s outěžkem neodjíždí.

M. Crossette 17.8.2022 21:25

Fifi, vřele děkujůů za zodpovězení otázek. Tak to musí být moc fajn i to "poflakování", to by se mi líbilo, jen tak si sednou před stan a sledovat ten ruch kolem. Mít u nohy vlastní pejsky by bylo ideální, ale I jen tak bezpsí pohoda by se mi líbila - jako divák :-)

F. Ifijová 17.8.2022 21:39

Maričko, cvrkot ze stanu pozoruji. Ptačí, hmyzí, rybí. Cvičí se na jiné obr louce, která leží asi 200 m od kempovacího placu. Já říkám poflakování tomu, že se neúčastním výcviku, jen si procházkujeme, blbneme ve vodě. Letos tedy nedošlo na klasické, veledlouhé proťápky, naštěstí se koleno postupně umoudřilo a aspoň kousek jsme se podél Labíčka vydali.

Vlastní pejsek se u vás neplánuje?

M. Crossette 17.8.2022 22:35

Bohužel neplánuje, na štěně už máme oba víc, než vyšši věk (manžel o dost vyšší, než já) a na pokus sžít dospělého psa se třemi kočkami už chybí nervy. S Trixie jsme měli veliké štěstí, že už od stěněte byla zvyklá být venku sama(opuštěná), přizpůsobila se pendlování mezi našimi dvěma zahradami a kočky zase zvládaly "vězení" v naší ložinici, v době, když ona byla uvnitř. Naučit tohle dospělého či starého psa by nemuselo vyjít. Ale roky s Trixie byly nezapomenutelnéV a kočky v domě budou tak dlouho, jak to jen půjde V

F. Ifijová 17.8.2022 22:40

Třeba natrefíte náhodou na nějakou psí duši, která bude na kočky zvyklá. Never say never. ;-) Příběhy s Trixie patřily mezi mé oblíbené. :-)

Z. Asteris 17.8.2022 18:01

To je ale krásná dovolená a ještě v mém skoro rodném městě. Měla jsem pocit, že město není moc pejskům nakloněno. Hezky jste si užívali. Máme něco podobného okolo strakáčů, tábor, kde se bydlí v podsadových stanech ovšem uprostřed lesa, bez nějakého extra zázemí, zaztřešená kuchyň s kamny na dřevo, koupelnou je potok. Chodíme na výlety, hrajeme hry a cvičíme spíš amatérsky s pejsky...je to bezva. Dovedu si představit, že to máte úžasné a je to krásný relax. Taková tradice je k nezaplacení.

F. Ifijová 17.8.2022 20:52

Strakáčová tradice musí být také skvělá, váš tábor zní ještě méně civilizovaně a to se mi líbí! Byla si s Emičkou letos prvně?

Z. Asteris 17.8.2022 23:12

S Emmou prvně, předtím jsem jezdila s Arinkou. Emma si to tam úžasně užívala. A musela se toho spoustu naučit, jako odpočívat zavřená v kleci (nemá ráda uzavřený prostor), že nesmí do kuchyně, atd. Zato přinutila ke hře i ty psy, kteří si už moc nehrají...

Z. Yga 17.8.2022 15:50

A to bylo krásné povídání - taková dovolená je určitě balzám na nervy (i když při ní potřebuješ i balzám na bolavé kolínko). V

F. Ifijová 17.8.2022 17:10

Díky, nikde jinde si tak neodpočinu. Odstřižená od netu, zpráv... :-) Kéž by každý měl takovou svou bublinku.

Mimochodem, nechci dělat reklamu, ale ve Dvoře Kr. je možnost si pronajmout kanoi/raft včetně pádel, vest pro děti a sjet si Labe až ke Kuksu (určitě vygooglíte). Pohodový 10km vodní výlet vhodný i pro rodiny, větší bandu na dopoledne nebo odpoledne, žádné peřeje, zhruba v půlce trasy se můžete najíst v bývalém mlýně. Vřele doporučuji, je to paráda.

F. Ifijová 17.8.2022 14:34

Díky za milé odezvy a Lice za vložení článku. :-) Jediným mínusem této dovolené bývají krevsající mouchy, nejspíš bodalky. Některý rok je jich strašně moc a chudákům psům jsou schopné rozežrat uši i čenich do krve. Zabírá na ně jen repelent nebo natření postižených míst vazelínou.

Z. Lika 17.8.2022 15:55

Jestlipak by jim pomohl B-komplex? Tělesný pach se změní a lecjaké potvory pak ohrnou sosák. Ale bodalky... co to je? Muchničky? Musím guglit.

F. Ifijová 17.8.2022 16:59

Nene, googli bodalku stájovou. Vypadá úplně jako moucha, jen je menší. Jde občas i po lidech. Pangamin psiska dostávají, proti těmhle potvorám je k ničemu.

Z. Lika 17.8.2022 17:48

Snad to není ta potvora, která obsypává dobytku oči a všechno... jako by nestačili ovádi. :-/

Z. Jenny 17.8.2022 14:05

Parádní dovolené. Taky jsem si říkala, kdyby 89 rok byl dříve,tak bych už měla nacestováno v mladším únosném věku a další roky bych trávila na nějakém letním bytě či stanu,pravděpodobně na oblíbeném stejném místě. Ráda se vracím tam, kde mi bylo dobře. Než jsem začala cestovat po zahraničí, byli jsme s našimi boxerkami ve stanu leckde. Bývaly spokojený a my taky. Díky za bezva sdílení Vašich dovčí se psy, moc fajn to bylo.R^V Na fotky se kouknu až večer, teď se mi nenatahují,dík 02 a jeho blbému připojení.

E. Schlittermann 17.8.2022 13:07

Predstava studeneho potoka, tedy reky! je v parnu kancelare prijemna. Uplne se vidim, jak jsem nalozena ve vode a kolem poskakuji (cizi) psi :).

Po revoluci jsme jezdili na rodinne vylety s tezkym vojenskym megastanem. Nastesti rychle zplesnivel. Pote pamatuji na jednovrstve stribrne iglu, nepropoustelo vodu dovnitr ani ven. Budili jsme se v louzich vlastniho dechu. Sverazny dedecek to tenkrat vyresil po svem - podlazku nam probodal nozem. I tenhle stan putoval do kontejneru.

Z ucha jsem pred lety lovila cosi okridleneho, co mi vlitlo pod krempu klobouku a schovalo se do ucha. Pomohlo si lehnout postizenym uchem nahoru a smerem ke slunicku.Fuj, hnus, nikdy vice.

F. Ifijová 17.8.2022 14:28

Mně vlastně také jednou něco vlétlo do ucha. Bylo to v noci, když jsem s čelovkou likvidovala slimáky na kytkách. Ale vlétlo to jen "na krajíček" a tam to bzučelo. Svítila jsem si u ucha baterkou a modlila se, ať to letí za světlem. Vyletělo to. :-)

Z. Lika 17.8.2022 15:53

Já hned, zavalena dojmy, jsem začala pátrat na internetu po metodách, jak dostat brouka z hlavy. Asi si přestanu čistit uši, abych v nich měla pořádné přírodní špunty! ;-D

F. Ifijová 17.8.2022 17:02

Myslíš, že by to zabralo? :-)

Z. Lika 17.8.2022 17:47

Ty "přírodní špunty" mě ale přivedly na myšlenku, jestli by pomohlo (na brouka) kapat si do ucha peroxid vodíku (ten se kape právě na špunty). Že by jako překvapen vybublal.

F. Ifijová 17.8.2022 17:59

Kysličník byl v záloze jako třetí možnost, když by výplach nezabral. Brr, radši na to nevzpomínat, pár nocí jsem pak měla divoké sny. :-/

J. Hlavsová 17.8.2022 10:45

Krásně jste si to užili a ve zdraví přežili (doufámR^;-)). Pro mě by při mém současném zdraví už stanování nebylo ;-(. Výrobce Tvého stanu dřív vyráběl i bundy. Mám ji možná víc jak třicet let, slouží dodnes, i když ji můžu nosit leda tak na venčení, protože je dost opotřebovaná, kromě jiného na mě Korinka jednou skočila a drápem ji natrhla.🥰😏 Když jsem si chtěla pořídit novou, zjistila jsem, že firma už bundy nedělá a soustředila výrobu na stany.😥

Když jsem sloužila u VZS, taky jsme měli pár případů tahání hmyzáků z ucha.🦟🕷😏

F. Ifijová 17.8.2022 14:35

Vidíš, to jsem nevěděla, že vyráběli i bundy. Tak ať ti ta Tvá, byť natržená, ještě dlouho vydrží. :-)

Z. Lika 17.8.2022 8:33

Mimochodem "psí dovolenou", sice kratičkou, jsem si užívala vždy na zvířetnických Setkáních - doufám, že na to zase dojde. :-)

T. Zana 17.8.2022 8:16

Panečku, krásná dovolená! Pro psy i lidi :-)

Teda až na toho mravenečka, to by mě asi kleplo. Nic proti mravenců, ale v uchu?!

Jo a ten člověk, co má ujímá ze škvorů, jsem já. Kupodivu čím jsem starší, tím líp to zvládám, už jsem ho dokázala i vytřepat z žínky, ale stejně :P

Z. Lika 17.8.2022 8:29

V prvním letmém čtení jsem četla, že se ujímáš škvorů ;-D a že ti to jde stále líp - říkala jsem si, zana se nezdá!

Škvoři jsou schopni sežrat makovou úrodu nastojato a pak chodí spát do růží!

J. Fialová 17.8.2022 10:45

Někde jsem četla, že škvor ty "kleště", co má na zadečku, používá jako příbor. Drží si v nich baštu, a celý se zkroutí tak aby si mohl hezky ukusovat :)