4.8.2021 | Svátek má Dominik


AKCE: Povídání o Domově seniorů Blaník

26.9.2018

Letošní akční polštářky poputují do Domova seniorů Blaník. Přečtěte si příběh Jitur a její maminky.

Zhruba před čtyřmi roky jsem se dostala do situace, kdy jsem byla nucena nějak vyřešit, jak a kdo se nadále postará o celodenní péči o mou maminku. V té době jí bylo 76 let, de facto celoživotně má diagnostikovánu maniodepresivní psychózu (nebo také bipolární poruchu). Již několik let předtím jsem se přistěhovala k ní do jejího bytu, a tak jsem alespoň částečně mohla zajistit starost o ni. Tzn. v době, kdy jsem nebyla v práci. V blízkosti jejího bydliště jsem zajistila i docházení dvakrát týdně do stacionáře, aby alespoň trochu měla kontakt s jinými lidmi. Bohužel, jak utíkal čas, maminka, ač fyzicky relativně způsobilá, začala postupně odmítat docházet do stacionáře, na kontroly k lékařům, odmítala se koupat i mýt; stávalo se, že během dne, kdy jsem já byla v práci, ona doslova „vybílila“ obsah lednice, najednou tak snědla např. do zásoby koupených osm jogurtů. Začalo tak docházet i k drobným „nehodám“, které se mohou přihodit i člověku mladšímu. Jenže, když jsem ji opravdu nemohla přinutit se poté umýt, musela jsem přemýšlet, jak budu věc řešit dál.

A právě v denním stacionáři na Lhotce jsem si náhodou všimla letáčku s kontaktem na Domov pro seniory Blaník v Mnichovicích. Zavolala jsem, dohodla si schůzku se sociální pracovnicí a panem ředitelem. Setkání a jednání na místě samém bylo příjemné, prostředí Domova se mi líbilo a navíc na rozdíl od pražských zařízení byla zde krátká čekací doba na umístění. S vedením jsem v dalších měsících byla v písemném kontaktu a asi po pěti měsících byla maminka do Domova přijata. A je v něm dosud.

V Domově seniorů Blaník pořádají řadu akcí

Domov pro seniory BLANÍK s.r.o. najdete v Mnichovicích, v malebném městečku 30 km východně od Prahy, okres Praha – východ. Funguje jako domov se zvláštním režimem a domov pro seniory. Klienti jsou ubytovaní na jedno, dvou a třílůžkových pokojích. Domov provozuje rodinná firma. Základním cílem je spokojenost klientů, zajištění stabilního a kvalifikovaného týmu, jemuž jde o poskytování péče v nejvyšší kvalitě, protože kvalita péče je odrazem a nositelem dobrého jména a dobré pověsti. Personál pracuje s historií (biografií) každého klienta a snaží se v maximální míře přizpůsobit péči klientovým zvyklostem a naučeným rituálům, které si přeje zachovat. Interiér domova je vybaven v bytovém stylu 50. let, ve kterých byla většina klientů v aktivním produktivním věku, vychovávali děti, chodili do práce atd., tak aby se prostředí co nejvíce podobalo skutečnému domovu. Je na klientech, jaký si zvolí denní režim, kdy budou vstávat, kdy a co budou jíst, co budou dělat během dne, kdy budou odpočívat. Domov pořádá různé aktivity a motivuje klienty, aby se dle svých možností a zájmů do nich zapojili, tak aby pokud možno měli pocit smysluplně stráveného dne. Aktivity probíhají 2x denně a podporují hrubou a jemnou motoriku a cvičení paměti.

Vánoce v Domově seniorů Blaník

Kromě pravidelných aktivit, Domov připravuje i akce, vztahující se například k jednotlivým svátkům v roce, dodržování starodávných zvyků a oslav; zajišťuje návštěvy dětí ze škol a různé menší koncerty. Některých těchto akcí jsem se sama zúčastnila a tak mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že jsou personálem vždy hezky připravené a je to pro klienty krásné zpestření běžného programu. Zažila jsem v Domově např. Masopustní odpoledne nebo Mikulášskou nadílku.

Na návštěvu mohu přijet prakticky kdykoliv, tedy v rozumnou denní dobu; pokud není počasí na posezení venku, můžeme využít „kavárničky“ u recepce, kde nám čas trávený u kávy zpestří svou přítomností papoušek Kubíček; nebo posedět v jídelně – která je zároveň společenskou místností, popř. v koutku v prvním patře na odpočívadle schodů. Při pěkném počasí je možnost trávit návštěvu v prostorách a zahradě zařízení, vzdáleného jen přes ulici od hlavní budovy Domova.

Tolik krátké představení Domova Blaník, můžete se podívat i na stránky Domova: http://www.dsblanik.cz.

Foto: Jitur

Jitur Neviditelný pes