25.10.2020 | Svátek má Beáta


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 16.10.2020 18:24

Liko, to je náhoda. Zrovna včera jsem masala cast stránek z oblíbených a našla jednu o pečení. Asi jsem si ji uložila proto, že je tam recept na německý chleba s barmorami! Vím, že se do chlebového těsta mohou přidat i brambory, ale nikdy jsem nenašla odvahu to zkusit. Asi proto, že po letech v Am. jsem se po mnoha pokusech naučila dělat dobrý žitný chleba. A protože jsem chleba s br. těstem nikdy nejedla, nechtěla jsem pokoušet osud a případně vše zkazit :-) Jenže, teď je tady tvůj vyzkoušený recept, tak teď určitě vyzkouším. Jen mě překvapuje, že s br. v těstě chleba rychleji tvrdne, myslela bych, že to bude naopak. Já bochníčky( vykynuté v košíčcích) vyklápín na rozpálenou pečící dlaždici, která jim udělá výbornou kůrku. Kůrky miluji, ale když chleby někdy vytáhnu přeci jen trochu přepečený a kůrka je až moc tvrdá, stačí přes chleby(horké na mřížce) položit utěrku a kůrka změkne.

Porůznu a jako změnu jíme (nebo peču) jiné druhy pečiva k snídani. Ale pak se mi nevyhnutelně zasteskne po tom mém,, který se mi nikdy nepřejí. U čerstvého si namažu první krajíc máslem (sádlo na chleba mi nikdy nechutnalo) a posypu čerstvou pažitkou ze zahrady. Úžasná lahoda :-P Další den si pak na krajíce dávám sýr.

O chlebu mám pěknou knížku od Josefa Staňka "Ukrojte si u nás" (vydáno 1989). Text je tam často hodně "socialistický" ale jinak zajímavé čtení. A možná by tě Liko zaujala zmíněná stránka, kterou jsem měla uloženou. Německý chleba s br. je tam myslím v 6. řadě vpravo.

https://www.thespruceeats.com/german-breads-pastries-4162553

Jo a moc se mi líblila tvoje věta : "Tedy od té doby, co jsem se to naučila, což jsou nějaké sedmdesátky minulé stovky předchozího tisíciletí" :-).

Z. Lika 16.10.2020 20:22

Maričko, díky za odkaz. A žulovou dlaždici do plynové trouby jsem si také pořídila, když potřebuji udržet co nejvyšší teplotu. A ty chleby s bramborem tvrdnou rychle jen relativně, mnohem rychleji se sní.