29.3.2024 | Svátek má Taťána


PSI: Night a Ralská pahorkatina

26.3.2018

Když dorazí do Jizerek zima, musíme naše obvyklé výletní trasy pozměnit. A už tradičně naše kroky vedou do kraje krásné přírody, pískovcových skal, čedičových kopců a lesních rybníků... Do kraje opuštěných stavení, azbuky vyryté do kůry starých buků, tankodromů, střelnic...

Malá Buková. Ralská pahorkatina

Dvě stě padesát kilometrů čtverečných měl vojenský prostor Ralsko – a Ralská pahorkatina je stále ne příliš známou turistickou oblastí. Tady málokdy někoho potkáte (v zimním čase vůbec nikoho), všude je k vidění hodně zvěře (a Night zaslouží pochvalu) i spousta zajímavých míst.

Od silvestrovského kratičkého (neb děsně lilo a zbytky sněhu se staly čvachtou) výletu k Chrastenskému vodopádu až po hledání zamrzlých bruslitelných ploch ke konci února jsme tu byli sedmkrát. Nebudu popisovat jednotlivé výlety – jen pár fotek snad ukáže krásu kraje pod Ralskem.

Děvínský rybník. Ralská pahorkatina

Miluju lesní rybníky – mají nepravidelné tvary, tajemná protáhlá ramena zarostlá vysokým rákosím, prastaré duby na hrázi... svět labutí, kachen (ale i orlů – a my jednoho viděli). Letos jsme poprvé obešli i meandry Ploučnice – a přestože to je krajina „placatá“ – půvabu měla hodně.

Ploučnice.

Zajímavé pískovcové útvary jsou zcela běžnou součástí tamní krajiny – skalní věže, jeskyně, hluboké doly plné skal. Vybrala jsem hezkou Skalní bránu poblíž Hradčan (nehledejte to v Praze :o) ) a taky Psí kostel. Ten určitě zaujme každého návštěvníka – přírodní jeskyně je uměle dotvořena od dávných časů.

Psí kostel. Ralská pahorkatina

No a nemůžu opomenout zdejší „šílené“ kopce – jsou krásné, impozantní, s čedičovými vrcholovými skalisky... ale vylézt nahoru stojí dost sil a potu. Ty nejznámější už jsme dávno (a opakovaně) navštívili – a tak dnes představím Malou Bukovou, Velkou Bukovou, Malý Jelení vrch a Velký Jelení vrch.

Velký Jelení vrch. Ralská pahorkatina

A Night?? Ten je nadšený z každého výletu. Ať leje, sněží, mrzne, svítí slůňo... hlavně že jsme venku.

Foto: Xerxovi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do krásné fotogalerie. Jsou v ní také moc pěkné Najtí srovnávací fotky :-)

Xerxová Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !