17.9.2021 | Svátek má Naděžda


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Australské megakočky

Na počátku tohoto povídání bych rád předeslal, že pro kočičí sekci Zvířetníku může být trochu drsná a pro některé jedince i brutálně drsná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Holubová 17.10.2017 12:48

Člověk

je největší predátor a největší škůdce přírody!

O. Joklová 17.10.2017 13:46

Re: Člověk

amen

Z. Verenka 17.10.2017 18:11

Re: Člověk

Pod toto sa podpíšem.

T. Zana 17.10.2017 18:19

Re: Člověk

No, tak nějak...

Z. Jenny 17.10.2017 19:30

Re: Člověk

Jj.

Š. Matyášová 17.10.2017 12:18

šikovná pruchatá...

měl si dávat kakadů větší pozor....

Z. Matylda 17.10.2017 12:22

Re: šikovná pruchatá...

Si představ, že tu kakadu uletí- kámoška má kočky běžně velikosti a kakadua už jednou na zahradě spěšně zahrabávala, holt někomu frnknul a kočky byly rychlejší.

K. Miháliková 17.10.2017 11:22

Prejavím sa

asi ako skeptik, ale na tieto správy o tvoroch dosahujúcich obrovské rozmery je treba byť opatrný. Žiadna z mačiek na fotkách ani zďaleka nemá popisované rozmery ani hmotnosť a ľudia veľmi radi preháňajú, pokiaľ ide o ich úlovky, alebo hoci aj len to, čo "na vlastné oči" videli. Aj známa fotka obrovského kanca niekde z USA ("boarzilla" a podobne) sa ukázala ako podvod a obrázky boli upravené. Všetci vieme, aké sa dnes s fotkami dajú robiť zázraky. Čo sa týka tých tisícov pozorovaní, nuž, však aj mimozemšťanov, duchov, yettiho, Nessie a pod. na vlastné oči videlo tisíce ľudí ... Navyše, každé spätne zdivočené domáce zviera má tendenciu sa vrátiť k svojej pôvodnej divej forme a aj naše európske mačky divé bežne dosahujú dĺžku vyše metra a hmotnosť 8 a viac kilogramov. Počet zdivočených mačiek a samotný fakt, že v Austrálii unikli do voľnej prírody samozrejme problémom je, nijak novým a nijak osamoteným, tam je snáď tretina fauny zavlečená človekom a veselo už nejakých pár storočí decimuje tú pôvodnú...

Z. Lika 17.10.2017 11:16

Že by to bylo

jako s těmi zakrslými králíky, kteří se prodávají se "zárukou" do kila, a při dobrém krmení z nich vyrostou pětikiloví macci?

Anebo je to tím australským vydatným sluncem :-)

A. Lex 17.10.2017 9:43

Georgi, díky

za článek. Doufám, že se vláda vzpamatuje dřív, než tyto zdivočelé kočky "vybijí" původní zvířata, tak jak to udělaly na některých ostrovech v oceánech.

Je to kruté, ale tak jako přemnožení divočáci udělali v Kotlince totální spoušť, (vím to, bydlím u lesa a chodím i po sousedních polích a lukách), tak tyhle kočkovité šelmy (to už nepovažuji za kočku domácí) zničí vše, co je kolem nich. Ta jejich mohutnost dokazuje, že mají výborné papu a život v divočině jim svědčí, přežívají a množí se jen ti nejsilnější jedinci.

Podle toho co píšeš, bych odhadla velikost labradora. To snad ani není možné. Tohle napraví jenom řízený odlov.

U nás se nakonec myslivci "vzpamatovali" až po řádných finančních injekcích (z rozpočtu státu). Celá léta mi tvrdili, že je to strašně složité odlovit divočáka a další ble, ble. A najednou lovit jdou. A hle, dnes je to i u nás v noci jako na střelnici. Za každého dostanou peníze. O Zlínsku ani nemluvím, tam z toho díky moru, udělali nechutná jatka.

Z. Yga 17.10.2017 9:56

Re: Georgi, díky

Zrovna včera jsem četla, že prasata budou střílet v noci i vojáci pomocí termovize (či jak se tomu říká). Aby tu nakonec nějaké to čtyřnohé prase zbylo ...

A. Lex 17.10.2017 10:37

Re: Georgi, díky

No přesně. U nás už také nejsou rozryté louky a zahrady se zničenými ploty. Je to nahoru a dolů. Loví je v noci s optikou s nočním viděním, a z auta, aby je divočáci nezranili. Kde jsou ty doby, kdy se lovili z dobře přiježděných honitbových koní, se smečkami psů většinou plemena různých "bulů",ti se nebáli rozzuřenému divočákovi postavit a držet jej v šachu. Lovec měl k dispozici oštěp nebo samostříl a chránila jej právě tahle vycvičená zvířata :-). Divočák byl tehdy nejlovenější zvěří, proto má do dnešního dne tak vyvinutý strach z člověka.

Dnešní "myslivci" ho nechali nebezpečně přemnožit, teď z jeho odlovu, kdy jej mají zaplacený udělají jatka a jak píšeš brzy bude přísně chráněný. A z loveckých plemen psů, kteří se dokáží divočákovi do dnešního dne postavit (dobře řízená plemenitba už z historie), dokáží ho udržet zakousnutí za mulec - to si nechají od pitomých poslanců udělat nebezpečné plemeno viz BULTERIÉR. Pitomci.

Ale znám asi dva dobré nimrody, kteří dokonce chovají tato plemena (konkrétně barváře), právě pro jejich dobrou práci v lese, cvičí je, na stopy divočáků a doufají, že se jim výcvik povede a nějaký divočák jim psa nezabije nebo nezraní. O tom je dnešní lov, pomalý systematický a ne ta jatka, která se rozpoutala. Jakpak asi likvidují ty chudáky, co se jim chytili do sklopců?

Š. Matyášová 17.10.2017 12:20

Re: Georgi, díky

ulovili 2 prasata...odstřelovači...hm..to je teda výkon....

Ś. Svobodová 17.10.2017 9:37

Trošku jste si zapřeháněl?

V odkazu se píše o kočkách 12-15 kilových. Příšera 70 cm v kohoutku by měla rozměry pantera, což je třetí největší šelma na světě a vážila by přes 50 kg.

Z. Yga 17.10.2017 8:13

No teda!

Že by měl ten Darwin nakonec pravdu a druhy se opravdu vyvíjejí?! (:o)) Takže z čičinky, která připlula v podpalubí lodě z Anglie, se vyvinula příšera, co loví za šera a co včil s ní?! Mám dojem, že se v Austrálii běžně loví - kdysi jsi nám ukazoval nějaké fotky, kde je plno kočičích kůží - myslím, že se vykupují. Nám to může připadat jako něco hrozného, u vás je to v podstatě pud sebezáchovy.

Jinak je dokázané, že kočka domácí patří mezi nejvýkonnější predátory naší planety - kam se na ni hrabe pes! Navíc ty potfory klamou tělem - když se podívám na Zikiho, tak vidím rozmazleného ťutínka a lehce zapomínám na ta zdecimovaná ptačí hnízda na našich tůjích a myš v našem okolí nenajdete. Tak co nadělá za paseku taková obrkočka, která je závislá na tom, co uloví ...

Z. Yga 17.10.2017 8:23

Re: No teda!

Až teď jsem si prohlídla fotky - tak kdyby lovily jen králíky, tak by byly ty kočky nakonec užitečné. A sem musím dát vzpomínku mojí mamky na jejich kočku z dětství - když měla koťata, tak chodila na lov králíčků a zajíčků, kteří byli téměř stejné velikosti jako ona. Takže i tady je důkaz, že když si zamane, uloví kde co ...

Jinak byste měli dát pod článek poznámku, že fotky jsou opravdu drastické pro milovníky jak koček, tak lišek. Ale uznávám, že v Austrálii je jejich lov naprostou nutností a že to stejně nestačí ... bohužel se člověk snaží napravit to, co napáchal, jenže to opět nestačí.

Z. Matylda 17.10.2017 12:21

Re: No teda!

No to je fakt- naši dospívající kocouři nosili králíky běžně. A ne úplně malé...

Z. Matylda 17.10.2017 7:08

Hmmmm...

Zajímalo by mě, jak je možné, že se tolik zvětšily? Požíráním kvalitní potravy to jen nebude...

Z. Xerxová 17.10.2017 6:51

hezký den

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Kočka je velká šelma. A evidentně se jí v Austrálii daří. Ta velikost mě přesto překvapuje - vždyť třeba dingové nejsou žádní obři - a přitom velikost psů se dá šlechtěním "upravit" snadněji než u koček (rozdíl mezi krysaříkem a dogou je podstatně větší, než mezi velkou a malou kočkou domácí)

Ž. Petrs01 17.10.2017 8:36

Re: hezký den

Ten velikostní skok je ohromující. Že by to bylo tím, že v každé domácí kočce dřímá tygr? Přece ale nemůže stačit dostatek potravy - to mají některé domácí kočky taky a nepřerůstají. Je pro to nějaké rozumné vysvětlení? Úzká příbuzenská plemenitba, protože přivezených koček bylo jen pár?

Austrálie na zavlečené druhy doplatila snad úplně nejvíc :-(

A. Lex 17.10.2017 9:45

Re: hezký den

Myslím, že je to komplexní, sice nesnadný, ale přirozený život v přírodě. Selekce, dostatek potravy .....

Š. Matyášová 17.10.2017 12:24

Re: hezký den

když pozoruju moje,tak některá poposkočí a nic a největší skokan je Noriska,ta přeletí ve skoku cca 5m pokoj na jeden skok...když si je prohlížím, tak má jinou stavbu těla,jinak klade packy, když letí-ve skoku, má úplně jinak natažený tělíčko než ty poposkakující...