23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


AUSTRÁLIE: Australské megakočky

17.10.2017

Na počátku tohoto povídání bych rád předeslal, že pro kočičí sekci Zvířetníku může být trochu drsné a pro některé jedince i brutálně drsné. Zvláště přiložené fotky. Následující řádky jsou však holá fakta.

Pozorování v posledních dvaceti letech dokazují, že některé zdejší zdivočelé kočky dosahují obludných velikostí malých leopardů. Toto sice říká místní tisk, ale já bych je velkostí spíš přirovnal k rysovi s dlouhým ocasem. Toto tvrzení mohu také potvrdit, jednou jsem se v buši s takovou obludou potkal. Bylo to daleko od lidí v divočině národního parku Kanangra-Boyd, kde je povodí, ze kterého stékají vody do jezera Burragorang, které vytváří přehrada Warragamba, která zásobuje Sydney pitnou vodou.  Tito jedinci zde dosahují délky až 1,5 m i s ocasem, výšky v ramenou 70 cm a váží až 30 kg.

Zdivočelá kočka s uloveným australským kakaduem růžovým

Zdivočelá kočka s uloveným australským kakaduem růžovým

Tyto obludné zdivočelé kočky decimují zdejší zvířecí druhy s úžasnou efektivností. Některé druhy už zcela vymazaly ze seznamu žijících. Není divu. Zdejší fauna nebyla a není na takového dravce zařízena a vybavena. Proto se tak stává snadnou kořistí. Tyto zdivočelé kočky za pět až šest generací v buši nabývají obludné velikosti. Je dokázáno, že již v druhé generaci v divočině dosahují dvojnásobné velikosti svých domácích předků.

Také nejsou vybíravé a je dokázáno, že žerou 400 druhů různých obratlovců. Z toho 123 ptáků, 157 plazů, 58 vačnatců, 27 hlodavců, 21 žab a dalších devět druhů exotických středně velkých savců. Některé se naučily lovit i ryby. Počet zdivočelých koček v celé Austrálii se konzervativně odhaduje na 18 milionů. Takže bílý muž opět zaúřadoval, podobně jako s králíky, liškami, ropuchami cane toad, velbloudy, koni, kozami, osly, prasaty a vodními buvoly, když vyjmenuji jen ty některé.

Zpozorování zdivočelé megakočky jdou do tisíců a dokonce, díky digi-udělátkám, se podařilo některé i vyfotit či nafilmovat.  Podle tělesné stavby, proporcí a pohybů se podle expertů skutečně jedná o kočky domácí – felis catus, a také to potvrzují testy DNA provedené na získaných vzorcích, i přes to, že jejich těla jsou více muskulární než u domácích kočiček. Vertikální zorničky, špičaté uši a tvar mordy svědčí pro kočky a nikoliv pantera a nebo leoparda. Hlášených zpozorování megakoček je tolik, že se tímto začala zaobírat i vláda a na výzkum vyčlenila trochu peněz. Také se jedná o tom, kterak počty zdivočelých koček regulovat, dokud nevyloví všechnu domácí faunu.

Psáno 10. 9. 2017.

Foto v článku: wikimedia, autor Mark Marathon. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

M. Beda Re: Člověk amen 13:46 17.10.2017
Z. Verenka Re: Člověk Pod toto sa podpíšem. 18:11 17.10.2017
T. Zana Re: Člověk No, tak nějak... 18:19 17.10.2017
Z. Jenny Re: Člověk Jj. 19:30 17.10.2017