19.10.2021 | Svátek má Michaela


Diskuse k článku

Divoký MLSOTNÍK od Kess

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Hanča 24.9.2021 23:43

Jelen na jablkách je senzační fotoúlovek! Já vím, ono se to lehko říká,, když ta jabloň je cizí. :-)

My bydlíme na kraji města, v poslední ulici před lesem a na protější volnou parcelu (mezi dvěma domy) se srnky chodí popásat běžně. I jelena jsme už viděli, i srnu se dvěma koloušky. Jedna průzkumnice přešla silnici a pásla se na trávníku u domu. O průnik na zahradu se dosud nepokusil nikdo, takže zatím sledujeme pasoucí se zvěř se zalíbením. ;-)

Z. Janaba 24.9.2021 22:14

Moc hezky napsaná stížnost na divou zvěř!:-)

Sousedka na jaře, na ochranu tulipánů, nad ně věší takovou tu hmotu, jak se do ní zapichují kytky, do něčeho namočenou a srnčí to nemá rádo. Můžu se zeptat.

Asi nebudu populární, ale já jim naopak v předjaří servíruju, aby se toho jara vůbec dožili. Příslušný orgán doporučil šlupky od brambor. Tak dostávají brambory, jablka a mrkev. Hezky nakrájené, na podnose, srovnané podle druhu. Dobře, já vím... S tím už nic neudělám, ani nechci, vlastně.:-P

A vůbec. Jedné naší rostlině pomohli k životu. Na jedné straně garáže máme cosi, aby bylo zeleno. Psí víno to není a zeleno to moc nebylo. Jenom šlahouny s pár lístečkama. Jedné zimní noci vidím tři kusy srnčího, jak si to bez nadšení okusují, zdálo se, že jim moc nechutná. Leč hlad byl, tak... No a od té doby to zelené cosi je pěkně husté, zelené a zdobí.

Nebít, ale i škodná je někdy užitečná.:-/

L. Jakovljevičová 24.9.2021 15:51

Mám v mrazáku kus jelena. A tak jsem se těšila na neobvyklý recept ;-D. No tak zas bude holt svíčková. Ale fotka jelena na jablkách nemá chybu!!

Z. Lika 24.9.2021 12:21

Ještě mě napadlo, že pokud by se naučili chodit na spadaná, nakvašená jablka, mohli byste mít na zahradě pěkně veselo :D

A. Alimo 24.9.2021 11:32

Krásné fotky a vtipně napsáno, dík za vylepšení nálady.

U nás je srnčí jak naseto, o kancích nemluvě. Teda v lese myslím. Srnky a srnce běžně potkávám na procházkách z Darkem, těsně za vsí, takže si myslím, že s překonáním plotů u zahrad na kraji obce asi problém moc nemají. My jsme naštěstí ! uprostřed vsi, takže mi bohatě stačí ta malá havěť- myši, zvlášť výživní jsou hryzci, slimáci a mšice.

A. Rgova 24.9.2021 11:10

Jelen na jablkách je má fotka roku:-). Známe. Kolem domu jsou ploty dobrý tak na zádrž kachen. Ostatní by muselo být tak bytelný, aby odolalo zimě, tak tvarovaný aby zvládlo kopce a dolíky, že náklady jsou nesmyslný. Takže srnčí spásá jahody, jablka a i cokoli na co má chuť. Většinou se to nějak přejde mávnutím ruky, ale jedno jaro, když srnec ožral mladou skvěle rodící třešeň a zlikvidoval, bylo u nás srncodusno. To byl táta fakt naštvanej. Lidi jezdí mlsat za svoje hranice, divá zvěř za hranice zahrad. Napsáno skvěle. Po Zdenovsku. Bony, Kess a teď i jeleny můžu kdykoli.

M. Crossette 24.9.2021 19:10

Hezké shrnutí vtipného článku "Lidi jezdí mlsat za svoje hranice, divá zvěř za hranice zahrad" ;-D Fotky jelena jsou parádní.

Ano vysoká umí vysoko vyskočit a ani metrový či vyšší plot je neodradí. U bratra na chatě jim srnky od louky také přeskákali dost vysoký plot a okousali hrášek a mnoho ostatního. Pak ještě přišli kanci dokonale přerýt trávník, prý pak lidem trvalo pěkně dlouho ty díry zašlapat. Kanci by plot u louky nepřeskočili, ale vzali to odspodu z rokle, kde plot není.

Mně tu jeden čas housenky podhryzávaly co kořínky mladých sazenic. Mladičké sazenice se krásně chytily, vyrazily další lístky - a pak další den ráno ležely jak podťaté na zemi (no ony byly - čistě dole u stonku odhryznuté) a lístky vadly. To také dokázalo naštvat a od té doby raději vždy kupuji sazenic víc. A pak, když je nic nezničí, mám jich zase nadbytek.:-)

Z. Jenny 24.9.2021 10:08

Dnes jsem se fakt pobavila neb co jiného nás nejvíc rozesměje a potutelně se usmíváme, no přece, když se tohle stane někomu jinému,že?! No, jo ale jináč lity,lity, potfóry lesní nenažraný,znám to dobře z vlastní zkušenosti,ještě,když jsme měli chatičku u lesa pod Hostýnkem. Ať tam bylo, co bylo,sotva to vylezlo z hlíny,bylo všechno pryč,nakonec jsme to vzdali a jen sekli trávu,jediné co jim nechutnalo byly narcisy pod studnou. Chápu vaše rozhořčení ale napsáno hezky svěže a vtipně, díky! R^;-DV

Z. Yga 24.9.2021 9:35

No, protože k rýpání v prsti mám dost ambivalentní vztah (u jiných se mi to líbí, u sebe to nesnáším), tak je mi jasné, co vám ti paroháči chtějí říct - vys...kašli se na zahradničení, akorát máš po ní loupání v zádech a zdecimované nehty, a radši se u kafíčka pokochej ladností a krásou místní divočiny. ;-D;-D

Jinak souhlasím s Jarkou - suprový mlsotník, pro čtoucí je to recept na dobrou náladu... a přitom bez práce a zadarmo ;-D

Z. Matylda 24.9.2021 9:34

Brácha na chalupě stavěl plot, protože jim srnčí chodilo na zeleninu i ovoce, klidně na dvoře ožíralo třešně ze stromu... a ještě mi myslivci budou říkat, že je to divoká zvěř a chudáci! Plot snad zabrání i v návštěvách škodné s košíčkem, co na zahradu přišla, otrhala rajčata a v klidu odešla. Kamera na střeše to viděla, posléze byla přistižena i osobně... a tvářila se, že jen tak jde s košíkem kolem.

A. Zemanová 24.9.2021 8:39

Mrkla jsem na titulek a říkám si, hmmm, to dnes není nic pro mě. Pak jsem mrkla na fotky a začala pobaveně číst. Ne že bych Ti takovou pohromu snad přála, ale napsala jsi to moc pěkně a vtipně.

My jsme měli srnku na zahradě loni na podzim. Vpředu máme jen nízký metrový plůtek z prken, za ním se najednou objevilo cosi hnědého. Velký pes? Ne, srna to je! Byla překvapená snad ještě víc než my a hladce proskočila stařičkým drátěným plotem do vedlejší neužívané zahrady a odtud se nějak propasírovala nad brankou, či překonala zděný plot a přes silnici se vrátila do polí. Tato srnčí návštěva rozhodla o tom, že ačkoli by nový plot měli postavit dva různí dědicové sousedního pozemku, uděláme to my. Plot byl vetchý, na mnoha místech vyspravovaný kari sítěmi i dalšími různými mřížkami a dokonce tály a rostliny, které jsem k němu zasadila, se začaly rozrůstat, takže za čas už by s výsadbou mohl být problém.

Co se týče ožírání rostlin, jsem skromná, vystačím si se slimáky a hlemejždi a myšmi. Letos se postarali o to, že mám jen žluté cukety a jen uvnitř oranžové špagetové dýně, taky nemám žádné salátové okurky a tak na jídlo nechávám přerůstat různé druhy nakládaček. Vlastně to není tak špatné. :)

Z. Lika 24.9.2021 8:07

Ještě že vám na zahradu nechodí brigáda kanců! Na takového jelena je aspoň hezké pokoukání, a i bobky na hnojení nechá... Prosím nebít. Tohle je prostě zápas člověka s divočinou, v Americe jim takhle chodí medvědi třeba. Oni stačí i mývalové s těma šikovnejma pacičkama.

Osobně se spokojím s mšicemi. Vyšší zvěř ráda přenechám vám, statečným hraničářům! A posílám podrbání Kess, že se nebojí a zahání nepřítele s vámi :-)

T. Zana 24.9.2021 7:16

Hezké čtení, zvlášť když se mě to netýká ;-). Kdysi jse viděla srnčí v Dendrologické zahradě v Čestlicích. Úplně vzadu měli oplocenku s mladými ovocnými stromky. Plot byl vyšší než já. A jak ho hezky přeskakovali ;-D.

J. Fialová 24.9.2021 7:11

To je velice dobrý Mlsotník, dnes úplně bezpracný ;-D ;-D

U nás u chalupy byly jabloně vysoké, tak nejvíc mlsala zvěř podzemní - myši likvidující mrkev.

Z. Xerxová 24.9.2021 6:22

hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

proč by si dávali obyčejnou trávu a křoví, když můžou do superhospůdky i s exotickou krmí. Někdo si dává suši, jiný si dá japonský javor. a sladkokyselá jablíčka jsou prostě vynikající moučníček ;-D;-D.

Skvělá fotodokumentace, nedivím se, že tě štvou... taky by mě honila mlsná na jelena na smetaně. Nebo na víně :-P

M. Skálová 24.9.2021 7:48

Letos na jaře mi taky přiskotačil srnec k baráku. Koukala jsem na něj oknem, otevřela a volám na něj : chutná ti to chutná? A potvora se na mně díval ani neutekl, až po chvíli. A to jsme měli ještě dva psy. A kamarádce na chalupě ožírají i tůje. Mrchy jedny, kdyby neměli co žrát tak je budu i krmit ale takhle?