19.3.2024 | Svátek má Josef


PŘÍRODA: Bochnatka americká

8.8.2019

Letos jsme učinili objev! V Labi jsme si všimli divné koule.

Byla pevně přichycená na leknínu stulíku. Druhá se zase držela schůdků do vody. Na dotyk tuhá a slizká. Co to je? Připadali jsme si, jako bychom se právě potkali s mimozemšťanem.

Bochnatka americká v Labi, 2019
Bochnatka americká v Labi, 2019

Nakonec jsme ji identifikovali jako bochnatku americkou. A po nastudování dostupných informací z ní máme radost. Proč? Protože bochnatka žije ve sladké a čisté vodě. To znamená, že je Labe čisté. Bochnatka dosahuje velikosti až fotbalového míče a může vážit až několik kilogramů. V Čechách byl její výskyt pozorován od roku 2003. Živí se filtrováním vody a má ráda řasy a sinice. Lidem prý nejsou nebezpečné.

Bochnatka americká v Labi, 2019

Po týdnu pozorování je jasné, že bochnatka povyrostla. Pevně doufáme, že se jí u nás líbí.

Ke svému životu potřebuje, aby voda měla nad 20 stupňů. V době, kdy začne klesat teplota vody, začnou vznikat tzv. statoblasty, které umožňují přežití kolonie do další sezóny. Tyto drobné černé vnitřní pupeny chráněné silnou stěnou jsou vybaveny háčky umožňujícími snadné přichycení na okolní předměty. Statoblasty následně po uvolnění plavou volně ve vodě, kde se často přichytávají na peří vodního ptactva, které je roznáší do blízkého okolí, ale i dál, do větších vzdáleností (čerpáno ze zdroje na tomto odkazu). 

Bochnatka americká v Labi, 2019

Až někde v létě u vody potkáte bochnatku, nebojte se jí. :)

Foto: Bláža 

Bláža Neviditelný pes