23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


MLSOTNÍK: Zdravé mlsání – cuketovo-banánové muffinky

18.9.2020

Když jsem letos na jaře vysazovala předpěstované cukety, mrzelo mě, že ze všech venku nakonec přežila a ujala se pouze jedna. Skoro jsem nedoufala, že vůbec něco vyplodí, ale hnojila jsem a poctivě zalévala, a tak se mi rostlina nakonec odměnila a nyní sklízím jeden „obušek“ za druhým. Cukety ale nenechávám moc přerůst; sbírám nejpozději při délce cca 20 - 30 cm. Později už bývají plné semínek, která jsou tím tvrdší, čím větší je plod.

Při sběru menších cuket je i nižší riziko, že budou hořké, a tudíž jedovaté. Jed kukurbitacin patří mezi hořčiny a je tak naštěstí snadno odhalitelný, neboť ochutnáme-li cuketu a vzápětí zhnuseně hořké sousto vyplivneme, víme, že nám otrava nehrozí, protože něco tak odporného rozhodně nebudeme jíst :-) Dost dobře proto nechápu, že se vůbec může někdo cuketou otrávit (jak již proběhlo několikrát médii). Snad jedině někdo s narušeným vnímáním chutí…

Já každopádně všechny okurkovité plodiny vždy nejprve ochutnávám, než je sním nebo zpracovávám pro jiné. Ani jedna z letošních cuketek zatím nebyla hořká. Naopak byly moc dobré a vše, do čeho jsem je použila, se povedlo. Drtivá většina jídel, do nichž cuketu používám, je slaných, ale kdysi jsem pekla z cukety buchtu podle receptu od kamarádky a byla to lahoda. Když mi letos z kraje léta doktoři nařídili poměrně přísnou dietu, přemýšlela jsem, jak udělat z cukety buchtu, ale takovou, abych si jí také mohla kousek bez výčitek dát. A tak jsem ze surovin, jež jsem měla doma, vymyslela tohle:

Ingredience:

  • 2 skoro přezrálé banány (přirozené sladidlo)
  • 1 cuketa (ta moje měla asi 25 cm)
  • 2 celá vejce
  • 2 polévkové lžíce kokosového cukru (má nízký glykemický index, tudíž se po něm, na rozdíl od rafinovaného, ale i třtinového cukru, jen tak neztloustne)
  • 2 polévkové lžíce kokosové mouky
  • cca 8 polévkových vrchovatých lžic bezlepkové mouky (použila jsem směs – bramborový a kukuřičný škrob, rýžová a kukuřičná mouka)
  • prášek do pečiva
  • kávová lžička skořice (nemusí být, ale my ji máme rádi, tak ji dávám do lecčehos :-)
  • 2 polévkové lžíce kokosového oleje (obvykle se prodává spíše v tuhém stavu, tak před vmícháním do těsta nechat rozpustit)
  • vlašské ořechy (nebo jakékoli oříšky dle chuti)
  • mistička sezonního ovoce (nejlépe bobule - borůvky, maliny, ostružiny…)

Cuketa, banány a vejce

Další ingredience

Postup:

Cuketu oloupeme a nastrouháme; stačí na hrubším struhadle. Necháme pár minut v míse „vyplakat“. Jakmile cuketa pustí šťávu, dobře vymačkáme a šťávu slijeme do nádobky stranou na případné pozdější použití.

Mně osobně se šťáva z okurek i cuket osvědčila jednak jako osvěžující pleťová maska, ale protože mi shodou okolností opět otekl kotník, který dost často zlobí, namočila jsem tentokrát do šťávy z cukety obkládek, přiložila na kotník a zavázala. Když jsem večer rozvázala, otok byl znatelně menší a kotník nebolel.

Do nastrouhané cukety zbavené většiny šťávy přistrouháme (nebo rozmačkáme) banány a rozklepneme vejce, přidáme kokosový olej a vše důkladně promícháme. Úplně stačí měchačkou, šlehač netřeba vytahovat :-). V jiné míse si smícháme všechny ostatní sypké ingredience, tedy kokosovou mouku, bezlepkovou směs, skořici, prášek do pečiva a kokosový cukr. Vše postupně vmícháváme do cuketovo-banánové směsi. Konzistence by neměla být příliš hustá, ale ani moc řídká; asi jako na klasická „litá těsta“.

Těstem naplníme muffinkové formičky cca 1 cm pod okraj, ale může být i méně. S ohledem na suroviny těsto nevyběhne tolik, tudíž se nemusíme bát, že by z formiček úplně uteklo. Navrch ozdobíme oříšky a ovocem. Já měla na zahradě ostružiny a borůvky. (Malinu jen jednu… ty nám sežralo ptákovstvo :-). Muffinky pečeme v troubě předehřáté na 190 °C asi 45 min až hodinu.

Vzhledem k cuketě, ale hlavně banánu, jakožto základu těsta, budou muffinky uvnitř „mazlavější“, tudíž v průběhu pečení si moc nepomůžeme pícháním do nich špejlím pro ověření, zda už jsou. V podstatě jsou hotové, když navrch vypadají křupavě a jsou tmavě dozlatova.

Hotové muffinky

U nás doma se alternativní dezerty obvykle nesetkávají moc s úspěchem (jinými slovy to jím s chutí jenom já :-)), ale tentokrát jsem dostala pochvalu dokonce i od babičky, která je zvyklá vařit podle „Sandtnerky“ či Magdaleny Dobromily Rettigové. Tak jsem si řekla, že se o recept podělím. Vídeňský Sachr se šlehačkou to pochopitelně není, ale akutní touhu po sladkosti to zažene, aspoň podle mě, více než dobře a dietáři nemusí mít žádné výčitky svědomí :-)).

Foto (omlouvám se za zhoršenou kvalitu) Eva Zvolánková

Eva Zvolánková Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !