19.3.2024 | Svátek má Josef


PSI: Než přijde domů štěně

27.4.2020

Máte vybrané plemeno vašeho budoucího pejska, vybrali jste chovatele a zamluvili štěně. O výběru konkrétního jedince se píše často, někdy fundovaněji, někdy méně. Chovatel vám může s výběrem poradit, ale rozhodnout se musíte sami. Ostatně život bude pes trávit s vámi, ne s chovatelem.

Poměrně dost chovatelů vám umožní návštěvy vašeho vyhlédnutého štěněte ještě před odběrem. Stáří štěňat, od kterého mohou „přijímat návštěvy“, se může stanici od stanice lišit. U nás to záleží na feně, kdy začne být ochotná ukázat štěňata cizím lidem. Vzhledem k tomu, že štěňata se začnou projevovat až tak ve stáří kolem 5 týdnů, je pro vás jako zájemce nejlepší toto období. Máte ideální možnost pozorovat, jak se štěňata chovají, jak se chová jejich matka a štěně se seznámí s dalšími lidmi.

Fleur se štěňaty, leden 2020. Flat coated retrívr. | foto: Eva Ž.

V této fázi, prosím, mějte ohledy i na chovatele, nejen na psy. Chovatel má v době, kdy přikrmuje a socializuje a hlavně uklízí po početnějším vrhu, opravdu hodně práce. Navíc musí minimálně vyvenčit matku, dojít nakoupit, občas má i jinou povinnost. Proto je pro něj značně obtížné čekat na vás celé odpoledne, aby pak zjistil, že z nějakého důvodu nemůžete nebo místo v 15 dorazíte po 18 hodině. Je jasné, že zejména při cestování na delší vzdálenosti nelze odhadnout příjezd na minutu, ale s tím se počítá. Opoždění o hodiny je slušnost oznámit.

Máte tedy vybráno a nastává den D, kdy si jedete pro nový přírůstek do rodiny. První zásada je se domluvit na dni a přibližném čase odběru, aby měl chovatel vše připraveno.

V současné době je již poměrně časté, že chovatel dává štěněti „startovní balíček“. Nejčastěji je tam krmení na nejbližší dny, další vybavení bývá velmi různé. Dobrý chovatel vám řekne, co všechno budete pro štěně potřebovat a co štěně do případné výbavičky dostane. Proto je velice důležitá komunikace ještě před odběrem štěněte.

Dále byste měli dostat základní papíry – očkovaní průkaz nebo pet pas s identifikací zvířete a zaznamenaným alespoň prvním očkováním a zhruba trojím odčervením. Vše by mělo být potvrzeno veterinárním lékařem a doplněno datem dalšího očkování. Doporučuji nekupovat štěně bez smlouvy. Smlouva by měla obsahovat alespoň nacionále prodávajícího i kupujícího a základní údaje o štěněti včetně ceny.

Ve smlouvě by mělo být, zda bylo štěně prohlédnuto veterinářem, zda je zdravé, nemá zjevnou vadu (i drobnou kosmetickou). U pejsků samců si dejte pozor, zda má sestouplá obě varlata. Nesestouplá mohou být příznak kryptorchizmu, který vám může způsobit mnoho komplikací v budoucnosti.

Zda přistoupíte na různé podmínky, které si někteří chovatelé kladou (účast na výstavách nebo práci, možnost kontroly psa u vás a podobně), je jen na vás. Tyto podmínky jsou obtížně právně vymahatelné. Průkaz původu ještě nemusí chovatel z plemenné knihy, v době odběru štěněte, dostat. Pokud vám ho nepředá, měla by tato skutečnost být v kupní smlouvě.

Není možné vystavit průkaz původu dodatečně, vrh se musí registrovat brzy. Zároveň není pravda, že na „přespočetná“ štěňata se PP nevydá. Každé štěně, které je z vrhu po chovných jedincích registrovaného v plemenné knize, dostane PP. Někteří chovatelé dávají i „návod k použití“, většinou rady a informace o péči a krmení, někdy rady o výchově a tipy na zabavení psa.

Co je tedy potřeba připravit doma?

Krmení: štěně by nemělo přecházet na novou stravu ihned po odchodu z domova. Nejméně první dny by mělo mít potravu, na kterou je zvyklé. Takže i pokud jste třeba zarytí BARFaři, první dny, než si u vás štěně zvykne, mu podávejte granule, na které bylo zvyklé. Od některých chovatelů je štěně zvyklé na maso i granule, pak je přechod rychlejší.

Hodně chovatelů již dává na první dny krmivo, aby nebylo štěně vystaveno dalšímu zbytečnému stresu. Pokud váš chovatel krmivo nedává (není to známka špatného chovatele, dříve to nebylo zvykem vůbec), domluvte se, čím štěně krmil, a předem si nakupte potřebné. Štěně bude jíst nejspíš už první den v novém domově a shánět granule na poslední chvíli je nesmysl. Kvalitu, typ a množství volte podle doporučení chovatele. Změnit se dá krmení později, když budete lépe znát potřeby štěněte.

Tříměsíční Eda pozoruje dospělého kohouta | foto: Z. Pokorný

Pelíšek: Každé štěně by mělo mít vlastní pelíšek. Může to být složená deka v koutě, může to být bouda s podestýlkou. V podstatě jakákoliv neklouzavá podložka je vhodná. Počítejte, že malé štěně je schopné se počurat i do pelíšku, zejména ve stresu po příchodu do nového prostředí. Proto by se měla dát podložka vyprat nebo vyčistit.

Pokud máte pejska doma, i tam by měl mít své místo. Počítejte s tím, že štěně skoro vše kouše. Proto nákup kvalitních a drahých pelíšků nechte raději na později, abyste šetřili výdaje. Není dobré, když štěně nemá své místo a může spát kdekoliv. Mělo by mít klidovou zónu, kde ho nikdo neruší.

Další otázka je, zda na štěně pořídit klec. Nejsem velký zastánce toho, aby bylo štěně větší část dne v kleci. Nemá tam dostatek podnětů a jeho psychika se nevyvíjí dobře. Něco jiného jsou psi připravovaní na vrcholové soutěže. Pro ty je umístění v kleci z hlediska majitele výhoda, protože pak je jim přítomnost člověka vzácná a lépe se cvičí. Pes má v kleci málo podnětů a je pak ochotnější pracovat. Ale klasický domácí pes chce být s vámi, ne v kleci. Aby štěně neničilo zařízení, lze využít klec nebo ohrádku po dobu nepřítomnosti majitele. Omezení pohybu po určitou dobu štěněti neublíží, spíš ho naučí odpočívat.

Misky na jídlo a na vodu: V obchodech je obrovský výběr. Určitě musí mít misky dvě, na vodu a na krmení. Pro větší plemena je riziko miska kameninová, protože psí dorostenec je schopen ji rozbít a zranit se. Plastové misky jsou levné, ale štěně je okouše. Musí se počítat s většími ztrátami. Nerezové misky jsou praktické a nerozbitné.

Miska na vodu by měla mít přiměřený obsah a hlavně stabilitu. Štěně ji může i nechtěně zvrhnout. Neměla by být moc velká a hlavně moc vysoká. Kdyby do ní štěně malého plemene spadlo, mohlo by si ublížit. Některá plemena (hlavně retrívři) milují vodu natolik, že i misku považují za koupátko. Proto počítejte s tím, že název „plovoucí podlaha“ může získat i nečekaný význam a kousek plastu jako izolace pod miskou je jen další zdroj zábavy. Proto je dobré misku s vodou umístit na podložku, kde rozlití nevadí.

Eda v plné práci | foto: Archiv Eva Ž.

Obojek a vodítko: Počítejte s tím, že štěně roste. Proto první obojek a vodítko nebude definitivní. Domluvte se s chovatelem, jaký je zhruba obvod krku štěněte, a podle toho volte minimální velikost obojku. Vodítko na štěně doporučuji kratší, kolem 120-150 cm. Kratší proto, aby se štěně nemohlo rozběhnout a vodítko ho nezarazilo až ve větší rychlosti.

Přiznám se, že flexi vodítka považuji za nevhodná. Pes totiž není ani na volno, ani na vodítku, zvykne si na stálý tah na krku a nenaučí se nikdy pořádně chodit na vodítku u nohy bez tahání. To, co je roztomilé u malého štěněte, je u třicetikilového nebo těžšího psa už velmi nepříjemné. Věnujte radši čas výchově a naučte psa netahat na vodítku. Jinak důležitější je kvalita než barva nebo zajímavý vzor na vodítku. Karabina by měla odpovídat váze štěněte. Příliš malý pes s obrovskou karabinou nese zbytečnou zátěž, naopak malou karabinu je štěně většího plemene schopno přervat.

Hračky: Podobně jako u dětí i u štěňat jsou hračky nejvděčnější objekt nákupu. Podle mého názoru jsou drahé hračky zbytečné. Štěně neudrží dlouho pozornost a hračky ho omrzí. Proto doporučuji mít malou zásobu hraček, které střídejte. Vyměňte hračky skoro každý den. Stačí, aby štěně mělo zhruba 2-4 hračky na den, a další den nejméně jednu obměňte.

Flat coated retriever. Ája jako štěně | foto: Zdroj Eva Ž.

Nejvděčnější hračky jsou kartonové krabice k trhání, pet lahve (pozor na víčko) nebo polínko z listnatého dřeva. Ty může štěně likvidovat a škoda nevznikne. Pískací hračky si pořiďte, pokud máte extra dobré spaní, nebo je štěněti na noc (pokud spí v bytě) seberte. Zavřeštění pískací hračky ve 2 v noci není nejpříjemnější způsob probuzení.

U plyšáků pozor na skleněná očka a také na typ vycpávky. Vycpávka polystyrénovými kuličkami může být nebezpečná. Dát na hraní staré boty nepovažuji za rozumné. Boty by měly být psovi zapovězené absolutně, protože on nepozná rozdíl mezi novými ceněnými botami a starým škrpálem. Dobrá hračka jsou míčky, ale pozor na malé míčky, které je pes schopen spolknout.

Víc materiálních potřeb štěně nemá. O to větší má potřebu kontaktu s člověkem a hlavně potřebuje alespoň základní výchovu.

Výtržníci | foto: Archiv Eva Ž.

Samostatná kapitola je ochrana bytu případně zahrady před ničivými sklony štěněte. Štěně obdivuje krásy interiéru po svém. Je schopno počurat i drahý koberec, okusovat nábytek, hrabat díru do omítky a mnoho dalších, neodhadnutelných věcí. Proto nenechávejte štěně bez dozoru v interiéru, kde může škody způsobit. Nebo si chraňte např. nábytek nějakou ohrádkou. Koberce jde na nejhorší dobu odstranit.

Jenže pozor: klouzavá plovoucí podlaha nebo hladká dlažba je pro vývoj pohybového aparátu nevhodná. Dá se to vyřešit starým kobercem nebo několika vetbedy vedle sebe, které umožní štěněti snadný pohyb po bytě. Do výšky počítejte zhruba dvojnásobek výšky psa na zabezpečení předmětů.

Ája, štěně bojovné | foto: Archiv Eva Ž.

Dejte pozor na šňůry od elektroinstalace, štěně je může kousat. Ceněné záhony nebo rostliny na zahradě je lepší chránit plůtkem. Někteří psi hrabou. Asi více teriéři, ale hrabou i retrívři a jiná plemena. A dejte pozor na jedovaté jak pokojové, tak venkovní rostliny. Štěně kouše do všeho. Pes nemá vrozenou schopnost poznat jedovaté rostliny a otrava může být smrtelná.

Počítejte s tím, že pes není hračka. Pořízení štěněte je radost, ale patří k ní i dávka starostí a práce. Štěně nepovažuje ničení za pomstu nebo zlomyslnost. Ono si prostě hraje a jeho materiální stupnice hodnot se s naší poněkud míjí. Proto se na něj nezlobte, vychovávejte ho a mějte ho rádi.

Autorka souhlasí s dalším případným šířením článku, mimo komerční média.

Původně publikováno v Pes přítel člověka.

Eva Ž. Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !