21.4.2021 | Svátek má Alexandra


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Co je skutečnost?

Zamyšlení nad tím, v čem jako lidé žijeme, kdo jsme a co vlastně je skutečnost, jak ji vnímáme, mě pronásleduje už několik desetiletí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zana 1.9.2020 20:15

Milá Fallowo, hodně zdraví a všecko nej!!

Ach jo, Anežka...

Z. Jenny 1.9.2020 12:12

R^V

E. Žampachová 1.9.2020 11:46

Tyto otázky jsou zřejmě od doby, kdy se lidstvo stalo lidstvem, stálé. Pochopitelně s mírou poznání se mění i pohledy a hlavně terminilogie. Od skřítků, víl, božstev po homo technologicus. Těch posledních se tak nebojím, ona i ta technologie je jen nástroj a podobně jako dřív nechlastal každý, není dnes každý závislák na mobilu. A vždy byly doby temné a osvícené, časy lepší a horší. Z hlediska blahobytu žijeme v nejpokojnější a nejblahobytnější době - a někteří si stěžují. Ale problematika je široká a každý ji vidí trochu jinak. Protože každý má svůj mozek aten pracuje komplexně. Kůra je jen slupička, pod ní je spousta starších struktur, emoce, a další, které to pochopeni, Ratio kůry, komplikují. Je to téma na tlustou knihu, ne na na článek a já bych ji napsat nedokázala.

A. Zemanová 1.9.2020 10:58

Ještě malé O.T. Dnes má narozeniny Fallowa, přeju jí všechno nejlepší, hlavně hodně zdravé a pohody.

Prvního září je také den, kdy se pro nás Zvířetníky před lety (už je to 13? nebo snad 14 let?) narodila Anežka Šejbalová. Chybí mi tu stále, stejně jako její alter ego. Docela by mě zajímalo, jakou historku by Anežka k tématu vyprávěla. Možná by byla tragická, ale zcela nepochybně by nebyla smutná. :-)

A. Zemanová 1.9.2020 10:49

Zmíněnou přednášku pana doktora Beneše jsem poslouchala tento víkend, byla nesmírně zajímavá. Kvantový pohled na svět je mi velmi blízký a představa, že si všechno jsoucí vlastně zhmotňujeme sami, je po všech stránkách velice silná. Je to obrovská svoboda i odpovědnost, jako rub a líc jedné a téže věci.

Nemohu se v této souvislosti nevrátit k tomu, co už jsem mnohokrát zmiňovala, ke slovu "timšel", o kterém se mluví v knize Na východ od ráje. Nakonec bylo přeloženo či vyloženo jako "můžeš".

Ještě jedna poznámka, která mě teď napadla. Neměli bychom vůbec připouštět, že by naše planeta mohla být pro člověka člověkem zničena, protože nechceme, aby se tato představa zhmotnila. Měli bychom ale dělat všechno proto, aby se nám lidem na ní stále dobře žilo.

Z. Lika 1.9.2020 9:44

Technická: ty odkazy na tituly tam nadělal pan Vonosamo, nějaká automatika, tak pardon.

K věci: raketám na Mars a dál fandím, ale jako odkojenec scifárnami jsem zabetonovaná v přesvědčení, že lidský faktor je nezbytný.

Lidé chodící se sluchátky na uších nebo smáťou před nosem si pak za draho kupují knihy a kursy o umění žít tady a teď, protože nemůžou spát a časem vnímají, že nežijí. Možná by se jim měla odoperovat ta potřeba žít, u živých organismů sama od sebe nezanikne :D

Z. Yga 1.9.2020 8:50

Milý Jiří - velmi zajímavý a podnětný článek. Určitě si večer doma kliknu na odkaz. Takže autoři sci-fi románů nakonec budou mít pravdu - člověk se poddá robotům. Akorát to nebudou roboti typu Robot Emílek, ale mikro robůtky v naší hlavě... no, budoucnost nám nachystá ještě nejedno překvapení... bude-li nějaká budoucnost 8-o

OTéčko: Od včerejška u nás prší, děcka jdou zase do školy, Břeclav je dopravně zimpotentněna (rýpou do jediné průtahové silnice skrz) a vůbec je to dneska takové smutné – tak tady jsou vzpomínky na konec prázdnin ;-)

https://yga.rajce.idnes.cz/2020_Srpen_10_-_posledni_sobota/

https://yga.rajce.idnes.cz/2020_Srpen_11_-_nedelni_rano/

Z. Jitur 1.9.2020 8:34

Zase zajímavý přemýšlivý článek!

P. S. omlouvám se, včera jsem doma neprobudila PC, takže některý příspsěvek mohl zůstat bez reakce ;-(

Z. Jenny 1.9.2020 8:05

Ano,často přemýšlím o takových věcech a kladu si otázky. Jen mne mrzí,že se toho všeho už nedožiji a nebudu vědět jak se svět vyvíjí. Profesor Beneš a Grygar jsou taktéž favority mého srdce a sleduji všechny možné debaty s nimi,obohacují můj život a jsem pyšná na to, že je máme a mohu aspoň virtuálně sdílet rozsah jejich vědomostí a umu. Díky za článek s myšlenkami, moc potěšilo. V

T. Zana 1.9.2020 7:15

Uf, nějaké náznaky už jsem taky pozorovala. Inu, svět se mění.

Na ten odkaz mrknu.

Z. Xerxová 1.9.2020 6:14

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

zajímavý pohled na svět současný i budoucí :-)