23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ČLOVĚČINY: Vzpomínky starého zbrojnoše - Neprůstřelnej zakladatel

21.7.2009

Kvůli tehdejšímu hospodářskému debaklu v Asii, jela australská ekonomie také prudce s kopce. Každá společnost seděla na kapitálu a neinvestovala do nových projektů - což býval můj normální chlebíček - capital projects management and engineering.

Když se teda nepořizuje nové, tak se aspoň vyrábí se starou výbavou. Zrychleně jsem se rekvalifikoval - zpět do školy - doučil se programovat CNC (číslicově ovládané) obráběcí stroje. Přes známého jsem se dověděl o podniku, který někoho potřeboval a tak jsem čuměl denně 9 i více hodin na monitor, v palici jsem měl jako v mraveništi, a dělal jsem až se ze mě kouřilo.

Toto nové pracoviště se lišilo od většiny předchozích. Obvykle jsem dělával pro velké, globální, multinacionální společnosti. Spousta byrokracie, „red tape“ a interních předpisů. Ne tak zde. Je to australská RODINNÁ firma, asi s 50 až 60 ti zaměstnanci. Všichni makaj jako šrouby a VEŠKERÝ pracovní čas se tvrdě maká. Proč? To je jednoduché. Majitelé jdou příkladem.

Žádnej voblek, šlajfka a hogo - fogo. Poletují po podniku v dílně v modrákách a pracovních botech, v kanclu v kraťasách, triku a teniskách. Když jsem začínal a domlouval si s nimi kontrakt, tak jsme se, pro neustálé zaneprázdnění, dali dohromady až po čtyřech dnech se zarostlým a uspěchaným, asi třicetiletým, ale sympatickým mladíkem. Žádný velký cavyky, za 5 minut jsme byli domluveni, žádný papírování, vše na hubu a podáním ruky zpečetěno, dal mě tolik, o kolik jsem si řekl a honem znovu do práce.

Pomalu jsem se začal seznamovat s novým okolím a lidmi. Také se stylem práce. Většina zakázek je na cáru pomačkaného papíru, polovinu objednávek zákazníci volají telefonicky a co si kdo objedná, tak je dodáno do 24 hodin. Byrokracie téměř neexistuje. V administrativě je jedna sekretářka a jeden účetní. Po pár dnech mě v kumbálu, kde je počítač, navštívil usmolenej, asi 60 ti letej příjemnej a usměvavej děda. Zapřed hovor, a asi po 5 minutách z něj vylezlo, že to je majitel a managing direktor. Popřál mě, aby se mně u nich líbilo a sdělil mě, že jeho čtyři synové dělají v dílně a v kanclu. Ten mladík co jsem s ním jednal, byl jeden z nich. Ti ostatní tři dělají něco na úrovni mistra a holky pro fšechno.

Papírování tu VŮBEC neexistuje. Fšecko se tu děje slovně a hlavně rychle. Když náhodou někdo dojde a chce něco podle vzorku, tak se mu to obvykle udělá na počkání, podle hesla náš zákazník náš pán a spokojený zákazník je ta nejlepší reklama. Celkově se tu za týden vyprodukuje výrobků v ceně kolem jeden a půl milionu klokaních dolarů. To není špatný, na hlavu to je bratru $ 30 000...

Ale to nejlepší jsem si nechal na konec. Ne, nebude to o otlučených pickupech, ve kterých majitelé jezdí, nebo rychlosti, s jakou platí účty v ten stejný den. Bude to trocha historie a lidské dimenze tohoto podniku, který víc jak před 55 lety začal sloužit zákazníkům. Pan William Hyne Williams začal v přístřešku na zahradě, a jak jsem se časem dověděl, tak si ještě nedopřává klidu.

Denně se kolem desáté ráno objeví v kanclu a projde ty nejnutnější papíry, obejde zaměstnance a dokonce zavítal i ke mě. Dělá dojem čilého a neobyčejně bystrého sedmdesátníka. Denně tak stráví aspoň 8 hodin v podniku. Svoji kraxnu, co kdysi bývala auto, řídí bravurně a ještě jsem ho neviděl jít pomalu nebo čistýho. Vždycky se v dílně do nějaké práce zamotá a stačí se jaksepatří upatlat. Zjevně mu to dělá radost.

Taky se hned zezačátku velice staral jestli se mě u nich líbí. Jo a teď si představte, že mu ale není sedmdesát jak jsem si myslel a na co vypadá, ale zanedlouho mu bude 89 let. Rád bych panstvo věděl, z čeho ty lidi tehdá dělali.




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !