ČLOVĚČINY: Vzpomínka na Signal Festival 2023
Signal 2023 foto: Jitur, Neviditelný pes
Od čtvrtka 12. října až přes víkend, mezi 13. – 15. říjnem 2023, probíhal v pražských ulicích Signal Festival. Šlo o již 11. ročník. Tentokrát věnovaný přírodě, technologiím, společnosti, kultuře. Instalace a projekce byly k vidění na veřejných prostranstvích Prahy, nebo promítány na historické památky. Zájemci mohli navštívit 20 festivalových lokací, s tématy ekosystémů.
Z nabídky jsem si vybrala jen část, která se nacházela v historickém centru Prahy. Svou procházku jsem začala na stanici tramvají Staroměstská a odtud se vydala k Městské knihovně, kde byla má první zastávka – Luminary Glyphs, od autora Andráse László Nagye. Když si čteme v knihách, jejich příběhy nám ožívají v myšlenkách a v mysli nám běží jako film – podobně to dokáže vrcholná technologie umělé inteligence.
Pokračovala jsem na Staroměstské náměstí, kde byla vystavena instalace Axis Mundi od Dagmar Šubrtové. Výtvarnice v ní symbolicky propojuje několik sfér světa – podsvětí, zem a nebesa. Použitím recyklovaných materiálů ukazuje autorka cestu možného udržení ekosystému života.
Dál jsem prošla kolem Tylova divadla a Karlovy univerzity na Ovocný trh, kde se nacházela interaktivní instalace As Water Falls, montrealského studia Iregular. Měla představovat virtuální vodopád, reagující na světla mobilů, odrážející se v zrcadlových stěnách a ve vibrující vodní hladině.
Odtud jsem se vydala k Prašné bráně a dál na Náměstí republiky, kde byly instalace hned dvě. Nejdřív jsem se zastavila u Siemens EQube od studia Innovate, které snoubí značky s prožitky. Instalace na hranici člověkem vytvořeného abstraktního umění a strojově dokonalé technologie, která vznikla v komerční spolupráci s firmou Siemens. Uvnitř kostky pak mohli návštěvníci objevovat svět kávy i procesy vzniku kávových nápojů. Vše podkresleno autentickými zvuky i vůní.
Proti budově OC Palladia byla umístěna sochařská instalace Irideus Bulla od Jana Kalába. Tvarem připomínající lasturu, pokaždé jiná, zářící jinou barvou.
A má poslední zastávka vedla na Senovážné náměstí, na parkoviště hotelu Andaz, kde byl objekt nazvaný Kaluže, od Václava Mlynáře a studia Monument Office. Kaluž, zde prý vznikl život. Autoři pracují se základními elementy – světlem, vodou, pohybem, zvukem a prostorem. Obyčejná kaluž, v jejíž jediné kapce, je obsažen kód vesmíru. Instalaci doprovázela hudba Poliny Khatsenko, hydrofony snímané zvuky kapek.
Ještě jsem se nakonec prošla Jindřišskou ulicí, obdivovala nasvícené budovy a pak už se vydala na cestu domů.
Večerní a noční Praha je sama o sobě magická, pozoruhodná a okouzlující, co pak teprve s takovým bonusem navíc! Takže budete-li mít letos čas, pohlídejte si termín konání Signalu a určitě se vypravte obhlédnout festival na vlastní oči. Letos se koná od 10. do 13. října. Stojí to za to!
Foto: Jitur. Obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo zde na Rajčeti.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/signal-festival
https://www.signalfestival.com/signal/