25.7.2021 | Svátek má Jakub


ČLOVĚČINY: Vzpomínka na „Cow Parade“

24.3.2021

Asi před týdnem mne ze spaní v noci za pět minut dvanáct vzbudila hlasitá rána. Po chvíli jsem rozsvítila a rozespalá si uvědomila, co se vlastně stalo. Rustikální prosklený skleník s porcelánem, sklem, soškami, se utrhl ze zdi a s duněním a rachotem dopadl na zem… Nejprve jsem zkontrolovala, zda je všech pět zvířat v pořádku, že žádné z nich není zraněné pod skříňkou.

Pak jsem jen letmo okem přehlédla tu spoušť – dobré 2/3 obsahu byly rozbity. Pravému míšeňskému cibulákovému šálku se rozbil talířek; až na jeden hrneček s talířkem zbyly střepy i z rýžového servisu; skleněná karafa na likér po mých rodičích přišla o tři štamprličky; a na kousky byly i hrnečky s talířky s drobnými kytičkami, které jsem měla po babičce z tátovy strany… A pak ještě na kusy keramická soška kravičky s dekorem pštrosích hlav na vytrčených dlouhých krcích.

Rozbitá kravička s namalovaným pštrosem, zbyla přední noha

Rozbitá kravička s namalovaným pštrosem, zbyla přední noha

Koupila jsem si ji kdysi; ve chvíli, kdy mi bylo těžko na duši, pro radost… Taková spoušť – to přijde jednomu hodně líto.

Pražáci, ale myslím, že i mimopražští, si možná vzpomenou, že před několika roky proběhla v Praze (a probíhala i dříve v různých městech světa) výstava „Cow Parade“. O co šlo? No, po městě se objevily desítky soch krav v životní velikosti a každá byla ztvárněna nějakým umělcem, jedna jako druhá samý originál.

Cow Parade v Praze

A tak vám dnes předkládám, jedněm pro připomenutí, druhým k pokoukání, jejich fotografie. Račte se, prosím, pokochat, přímo zde v albu na Rajčeti.

Foto: Jitur a PŽ

Jitur Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !