Neviditelný pes

ČLOVĚČINY: Světový den mládeže

29.7.2008

 
Od 15. do 20. července 2008 bylo setkáním mládeže, které patří mezi největší na světě. Dosud největším W.Y.D. byl roku 1995 v Manile na Filipínách kterého se zúčastnilo 5 000 000 mladých poutníků.Švehla - Austrálie - světový den mládeže 1
W.Y.D. 2008 byl oficiálně zahájen 15. července na místě zvaném Barangaroo Point na březích krásného sydneyského zálivu Port Jackson. Zahajovací mší svatou pod širým nebem slouženou kardinálem Georgem Pellem, jinak sydneyským arcibiskupem. Této události se zúčastnilo více jak 175 000 mladých, nadšených, poutníků ze všech koutů celého světa. Atmosféra byla elektrizující, přetékala vzájemnou dobrou vůlí a pochopením mezi zúčastněnými. Ke zdárnému průběhu nepřispělo jen ukázkové chování mladých účastníků ale i ukázkové počasí a kouzelný západ slunka. Po mši následoval koncert.
Papež však přiletěl do Sydney už o dva dny dříve a v tuto dobu se stačil setkat s čelnými politiky Klokánie a také zdejší unikátní zvířenou jako medvídek koala, klokánek wallaby, wombat medvědovitý a jinými které do jeho přechodné residence dopravili ze ZOO.
Toto světové setkání mládeže je dědictví po minulém papeži, Janu Pavlovi II., který dal k tomuto počin v roku 1984. Tehdy pověřil mládež celého světa, aby nesla kol celičké země velký, skoro čtyřmetrový, dřevěný kříž jako symbol naděje a míru, Kristovy lásky ke všem lidem. Podobně jak se kolem světa nosí olympijský oheň. V roce 2003 papež Jan Pavel II. k tomuto kříži přidal i velkou ikonu Panny Marie, jako symbol Mariiny mateřské lásky ke všem mladým lidem.     
K tomuto velkolepému setkání se do zimní Sydney sjela mládež ze 170 zemí světa. A to nejen katolíci ale i příslušníci jiných křesťanských církví, židé, buddhisté, hinduisté, muslimové a také bezvěrci. Všichni mladí jsou vždy vítáni. Jen ze zámoří přijelo 125 000 poutníků, více než na olympiádu v roce 2000. A nescházel ani kontingent zhruba 200 mladých z České republiky, doprovázených dvaceti kněžími a dvěma biskupy. Tohoto setkání se zúčastnilo 500 000 poutníků z celého světa.
Celý týden byl pro účastníky setkání bohatý program. Každé ráno a dopoledne od 15. do 17. července se na 300 místech konaly katecheze s biskupy a byly slouženy mše svaté. Odpoledne se konal Festival Mládeže, zahrnující umělecké výstavy, koncerty, semináře a konference.
Ve čtvrtek 17. července odpoledne přivítalo 500 000 poutníků papeže Benedikta XVl při jeho prvním oficiálním aktu, kdy byl nejprve přivítán australskými domorodci a pak jel na lodi překrásným zálivem Port Jackson na Barangaroo Point, kde byl nadšeně vítán účastníky setkání. Jak za plavby na lodi, tak na Barangaroo Point se Benedikt XVl setkal s četnými mladými poutníky v přátelském rozhovoru. Švehla - Austrálie - světový den mládeže 2
Odpoledne, v pátek18. července se konala velkolepá křížová cesta, které se zúčastnilo kolem 270 000 poutníků. Krásně zazpíval sbor Ukrajinců na schodech před sydneyskou operou v tradičním ladění ukrajinské církve. Celá křížová cesta byla přenášena televizí, jako ostatní události tohoto setkání, a kolem světa byla sledována půl miliardou diváků po celé tři hodiny jejího trvání. Začala odpoledne v 15 hodin u katedrály Sv. Panny Marie a končila po západu slunce v 18 hodin na Barangaroo Point.
V sobotu, 19. července, v sydneyské katedrále Sv. Panny Marie, na ranní mši svaté sloužené Papežem Benediktem XVl, se tento před kongregací 3 500 věřících, plně omluvil za katolickou církev mladistvým obětem sexuálního zneužití některými kněžími. Odpoledne stejného dne se 235 000 poutníků vydalo na 10 km dlouhou pěší pouť ulicemi Sydney, od kaple Mary MacKillop, australské blahoslavené, v severní Sydney přes známý sydneyský "Harbour Bridge“ do čtvrti Randwick.
Zde, na velkém dostihovém závodišti, se v sobotu večer konala vigilie za účasti jeho svatosti Benedikta XVl následovaná koncertem a ohňostrojem. Ztemnělé závodiště za svitu statisíců svíček poskytovalo nádherný pohled a pro účastníky velice hluboký spirituální zážitek. Na stejném místě pak strávilo noc pod širákem 300 000 poutníků, aby v neděli ráno o 9 hodinách začala společná, závěrečná mše svatá, které se zúčastnilo 400 000 poutníků přímo na závodišti a odhadovaných dalších 200 000 v blízkém okolí a v parku Centenial. 
Zde byly velké obrazovky přímého přenosu, zrovna tak jako vysílání v TV do celého světa. Mše byla sloužena papežem Benediktem XVI a celebrovaná zástupem kardinálů, arcibiskupů a biskupů. Na této mši přijalo svátost biřmování dvacet čtyři poutníků ze všech koutů celého světa přímo od svatého otce. Součástí mše byli i naši ostrované ze severu, kteří velice pěkně zpívají a jejich seminaristé pod vedením jejich kněze donesli na jakýchsi nosítkách Bibli svatou k oltáři.
Oltář byl zbudován na jakémsi podiu a byl zastřešen. Jinak bylo podium pod širým nebem i s kardinály, biskupy, orchestry a pěveckými sbory, spolu se všemi poutníky na ploše závodiště. Jakési dlouhé bílé stany na ploše byly zpovědnice pro ty, co pociťovali potřebu zpovědi před nedělní mší svatou. Bezprostředně za oltářem byly tři velké kytice překrásných kytek z buše, co nám tu nyní v zimě kvetou. Švehla - Austrálie - světový den mládeže 3
Sokl oltáře a křeslo pro papeže bylo vyrobeno z různých zdejších tvrdých dřev, od nejsvětlejšího barvy světlého písku do temně hnědé. Nádhera sama. Biskupové měli na ornátu na rudém podkladu na zádech mezi lopatkami stylizovanou holubici představující Ducha Svatého, vyvedenou v tečičkách a navrženou australskou domorodkou. Kněží zase měli rudé štoly s jasně zářícím bílým Jižním Křížem.
Svaté přijímání pro 300 000 věřících bylo zvládnuto na jedničku armádou 2 000 kněží a "Special ministers of the Eucharist“. To jsou ti věřící z kongregace co po školení a kurzu mohou podávat chléb a víno, tedy svaté přijímání. Tato chvíle byla krásnou demonstrací sjednocení a dobré vůle všech přítomných. Velice silný spirituální zážitek, téměř čtyři hodiny dlouhý, pro všechny zúčastněné.
Na závěr sv. otec Benedikt XVl oznámil, jaké místo bylo vybráno k příštímu W.Y.D. Bude se konat za tři roky v Madridu ve Španělsku. 10 000 Španělů, co se nacházeli na závodišti, vypuklo v ohromný jásot a začali ihned oslavovat.
Ano, po dobu konání setkání mládeže se do Sydney přestěhovala polovina Vatikánu. Byla tu hlava katolické církve, sv. otec Benedikt XVl, 28 kardinálů, 500 biskupů a 2000 kněží. To asi proto, aby měl kdo ty mladé usměrňovat. Abych snad nepřeháněl. Mladí se svým vzorným chováním po celou dobu setkání přímo vyznamenali.
Zúčastnily se tisíce poutníků z celičké Klokánie, domorodců z tropického severu nevyjímaje. Ti přijeli společně se svým jako bota černým farářem. Také ostrované z Torres Strait co leží mezi nejsevernějším výběžkem Klokánie, Cape York, a Papuou Novou Guineou. Nescházeli ani naši nejbližší sousedé z Nového Zélandu. Jak bílí, tak i ti tmaví, domorodí.
Toto světové setkání mládeže poprvé využilo moderních telekomunikačních prostředků a tak nejen rozhlas a televize pořádaly nesčetné každodenní přenosy, co se vysílaly do celého světa, ale i na internetu jsou doposud stránky této významné události. Zde je odkaz, videa jsou zde.
S přípravami Sydneyského W.Y.D. se začalo už před dvěma lety. Není to jen tak uvítat, nakrmit a někam uložit 250 000 poutníků. Situace byla trochu ulehčena tím, že ve zdejších školách právě byly zimní prázdniny a tak 100 000 poutníků spalo ve školách, ale také 10 000 v hotelích a 20 000 po rodinách a zbytek ve farnostech. Většina, hlavně ti ze vzdálených míst a ze zámoří, dojeli už o týden napřed a byl pro ně připraven poznávací program v různých místech Austrálie, aby se pak všichni sjeli do Sydney na zahajovací mši svatou.Švehla - Austrálie - světový den mládeže 4
A trocha statistiky, aby bylo jasno, že to nebyla jen procházka růžovým sadem. Za celou dobu trvání W.Y.D. tedy za šest dnů bylo servírováno 3 500 000 teplých jídel, 210 000 krajíců chleba, 425 000 čokoládových tyčinek. A také trocha australské "gurmánské“ klasiky, 200 000 meat pies (maso zapékané v těstíčku), 300 000 porcí Weet-Bix, Tim Tams, Pomazánka Vegemite (vyrobená z extraktu kvasnic co zbudou po vaření piva, bohatá na vitamín B), Lamingtony (piškotové těsto s čokoládovou náplní a polevou posypané kokosem) a staré dobré Baked Beans, čili opečené fazolové boby v tomatové omáčce.
Také se rozhořelo přes 200 tradičních australských BBQ, čili barbecue kde se opékalo a rožnilo hodně dobrot. Pro účastníky setkání bylo nachystáno spousty upomínkových předmětů, mezi nimi i kšiltovky, trika a baťůžky. S tímto vším pomáhalo 7 000 dobrovolníků, jak už tu je zvykem.
V pondělí, 21. července ráno papež Benedikt XVI. odlétal zpět do Říma, avšak nejprve se na soukromé mši svaté setkal s reprezentanty těch, co byli v minulosti některými kněžími zneužíváni, aby je vyslechl a ujistil je jakou cítí osobní hanbu za to, čeho se mohli někteří kněží dopustit. Ještě jednou se jim omluvil za vytrpěná příkoří.
Pak ještě na Domayne promluvil k velkému davu dobrovolníků kteří měrou nemalou přispěli ke zdárnému průběhu W.Y.D. Poděkoval jim osobně a vyzdvihl jejich nezištnost. Zdůraznil fakt, že větší vnitřní uspokojení přináší, když dáváme, než když přijímáme. Pak požehnal všem přítomným a všem Australanům. Tuším, že se mu u klokanů líbilo.
Protože sem přijelo tolik hostů ze zámoří, není lehké je zase všechny najednou dopravit domů, ať to už je kamkoliv. A tak spousty mladých je stále v Sydney a okolí a byl pro ně připraven poznávací program jak města samého, tak i jeho okolí. Právě včera, 22. července, byli poutníci s faráři i biskupy z České kotliny tady u nás, v Blue Mountains.
My máme od pondělka, tedy 21. července, otevřený dům a máme zde tři účastnice a jeden účastník tohoto setkání, včetně Zvířetnice Goretti aka Dáši. Ano, uskutečnilo se první reálné setkání Zvířetníků v Klokánii. I když jen tří lidí a dvou zvířat, psa Ferdy a kočičáka Packy.
Fotky: Goretti, Pavel, George a z TV, další najdete zde
George a Míla Švehlovi


zpět na článek