20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ČLOVĚČINY: Rok 1968 (2) – Dovolená

A tak v úterý 27. srpna vyrážíme na naši dovku, jak bylo plánováno, jen se čtyřdenním zpožděním. Byli jsme optimističtí a mysleli jsme si, že za tři týdny co budeme na dovolené, bude zase všecko v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jakub S. 23.9.2008 13:06

Tak on je ještě nějaký Brixen u Worglu - beru to teda jako fakt,

ale: ten Havlíčkův je Brixen = Bressanone v Jižních Tyrolích, v jedné z těch dvou provincií, co si Taliáni od totálně na kolenou se octnuvšího RU vzali v listopadu 1918, a už pod nima zůstaly. Asi tak - vy jste nám okupovali půlku severní Itálie, svého času až po Benátky - tak terazky vám dáme přes hubu my.

A ten jihotyrolský Brixen je krásné kouzelné městečko, lázně, radost pobýt. Ovšem dobrovolně a bez zákazu komunikace s vlastí - a s novinama. Pokud jste novinář... Samo o sobě o trpění, fyzickém, nemohla být řeč. Dokonce nějakou dobu tam s ním byla žena a Zdenička. MMCh, aji vyhnanci na Sibiři se měli stejně - naprosto ne tak, jak nám to líčili v učebnicích. Solidní ubytování, strava, případně rodina - o tom si každý mužik mohl nechat zdát. Napadá mne určitá částečná analogie s určitýma kotelnama... no, radši toho nechám.

YGA 23.9.2008 12:09

Milý Jiří,

Jsem ráda, že jste si užili tak krásné léto. A tuším, že od teď to bude drama, ale zaplaťpambu s dobrým koncem. Zdravím za sedmero hor a sedmero moří.

Jakub S. 23.9.2008 12:49

A hlavně tušíme, tedy víme, že tyhle dva a tisíce dalších za to přetěžké rozhodování - a rozhodnutí -

strašlivě obdivujeme, že? My jsme se v září vrátili... Klobouk dolů. A. z Města Gótů s mužem, Švehlovi, HanoW, Possum - taky tehdy? - a nesčíslně jiných... A to je třeba ještě ani nenapadlo, že jim brzo zabaví domy/byty a všecko. Protože chtít prostě žít jinde je zločin proti státu a buďte rádi, že vás hned nestřílíme, jako po víťazném Februáru.

Omlouvám se, ale dost možná, že mladší to neznají - : Nuž, starý otec rozprávajte, ako to bolo vtedy - keď ste boli mladý - ? Ééé... nuž, všetko išlo dobre, živnosť dobrá, aj zme dačo ušporili - ale, az íštenem, potom prišiel ten oný - jaguár - a všetko zožral... Čo to hovoríte - aký že jaguár? Ééé.. čo to hovorím... Február!!

Alča 23.9.2008 10:02

Díky za napínavé vyprávění

je to moc zajímavé, i když konec všichni známe...V

Velká kočka 23.9.2008 9:36

Svědectví doby

Milý Georgi, pochopitelně nevím jak tvé vyprávění pokračuje i když to tuším. Takových co právě před okupací naší země a nečekané následující emigraci nabíralo síly na dovolených bylo asi dost. Zážitky a vyprávění jsou to různá ale člověk ze všech cítí atmosféru té doby. A vzpomínky všech kdo odešli i co zůstali se tak slévají dohromady a jsou svědectvím těch časů. Citlivě nám tu předáváš svůj díl svědectví, tvoje osudy spojené s osudy nás druhých tvoří tak naše společné dějiny. A za to předání ti moc děkujeme. VVVVVV

veram 23.9.2008 10:26

Re: Svědectví doby

VVVVVV

terra-san 23.9.2008 12:23

Re: Re: Svědectví doby

K tomu poděkování se připojuji - člověk si uvědomí, jak obtížně si v hlavě srovnává věci, které sám nezažil, jak ošidný je čas. Proč  dnešním školákům připadají padesátá léta stejně neskutečně daleko jako napoleonské války. Opravdu mě nenapadá, jak budu třeba jednou našim slečnám vysvětlovat, co to byl devizový příslib nebo výjezdní doložka8-o Ale budu se snažit, patří to k věci. Protože jedna z nejhorších ztrát vůbec (pro jednotlivce i pro společnost) je ztráta paměti. A tím i souvislostí. Takže ještě jednou - díky, pane Jiří:-)

Jakub S. 23.9.2008 12:57

Trochu bych upřesniL. vysvětlit, co to bylo, tyhle obludné dokumenty -

to samo o sobě, pokud člověk dovede precizně nazývat věci a fakta, není těžké. Mě se to daří. Zádrhel je v tom, aby to ti pod dvacet  p o c h o p i l i .  A aby přijali jako fakt, že jsme s tím, v tom, prostě žili, a raději na to a ono nemysleli -- to je dáno a fertyk, to je tabu... Trojí pasy, přísliby, doložky, ty lejstra pro celníky, kolik a co kdo veze s sebou a nazpátek - jak se jmenovaly - ? Po příjezdu se dostavit k pracovníkovi pro zvláštní úkoly (za pancéřovanýma dveřma) a vše s ním jako upřímně otevřeně probrat... a podepsat, že jsem tam nevedl s nikým podezřelé řeči a nekontaktoval mě žádný emigrant ani žádná bestia z CIA... satis.

alimo 23.9.2008 13:12

Re: Trochu bych upřesniL. vysvětlit, co to bylo, tyhle obludné dokumenty -

Celní a devizové prohlášení??? nebo jsem to popletla?

Si vzpomínám, jak jsme tuhle nebetyčnou kra/vinu pečlivě vyplňovali, když jsme jeli k Dederonům. děc běs, i snubní prstýnky a řetízek na krku a hodinky...všechno se muselo při cestě ven vypsat, aby jsme se s tím zase mohli vrátit.

Jakub S. 23.9.2008 15:51

Ano, bože. Jak nedůstojné...

Ovšem zdeptat do prachu lidskou důstojnost je radostí a ctižádostí každého imperativního* režimu. Důstojnost? Pokora? Nedotknutelnost práv? Kde žijete, souzi?

*Můj osobní termín místo totalitní. To slovo se bleskově začalo nadužívat a stalo se k velké škodě věci nálepkou.

Kočka 23.9.2008 9:34

Brixen

Ale K.H. Borovský byl v italském Brixenu, Jižní Tyrolsko, ale je tam také nádherně, měl tuberu a tam se tehdy léčila, aso odporně čistý vzduch.

terra-san 23.9.2008 12:25

Re: Brixen

Taky mi chvíli trvalo, když jsme se ocitli v městečku Bressanone, než mi došlo, že tohle je TEN Brixen :-D A pěkně tam je, to zase ano.

LA 23.9.2008 9:22

Určitě to byly nervy

a asi i nelehké rozhodování. Na druhou stranu ta solidarita a pomoc Italů, kterých se to v podstatě netýkalo, ale i tak si uvědomovali, že se něco děje a že to Češi nemají lehké. R^

zana 23.9.2008 8:50

Ahoj Georgi

tu slovinskou část jsme po vás opakovali s nějakým tím rokem zpoždění (cca před pěti lety;-)). Je to tam úžasný a pořád se mi zdá, že ještě ne moc zničený hromadnou turistikou.

Ovšem tohle je jiná pohádka... 

Jakub S. 23.9.2008 13:12

Slovinci jsou nejkuptivovanější, nejvyspělější, nám nejbližší slovanský národ.

A jako stát si taky vedou úžasně. No dyť byli taky jak dlouho v jednom státě s náma! Jenom škoda, že ten jazyk je hodně odlišný - bez vposlouchání a určitých znalostí předem, příp. jiných jihoslov. řečí, neporozumíte někdy ničemu. Když vidíte slovinské divadelní představení,  nelze spoléhat na intuitivná chápání aspoň smyslu. U většiny lidí - nefilologů. Ale Lublaň, Maribor, stejně jak Záhřeb, a Štýrský Hradec, a Linec, a Brno a Olomouc a Pécs a Kluž a Košice... - dyť jsme jedné krve... kdo chce, vidí to.

Hana W 23.9.2008 13:48

Re: Slovinci jsou nejkuptivovanější, nejvyspělější, nám nejbližší slovanský národ.

Ano Jakube, ja to taky tak vetsinou vidim. A pak ten kulturni sok, kdyz se vnitrozemim projede  z byvaleho mocnarstvi do Srbska a tam prasata na hlavni ulici a bor/del......

Jakub S. 23.9.2008 15:59

Re: Re: Slovinci jsou nejkuptivovanější, nejvyspělější, nám nejbližší slovanský národ.

Rozhraní mezi katolicko-evangelickou, tedy západní, církví - a pravoslavím/ortodoxií a sousedícími slovanskými muslimy. Ano. Taky jeden z reálných daných důvodů historické neudržitelnosti SFRJ.

V jednadevadesátém mě - já pořád myslím historicky, že - napadlo: kdyby tak BaH bylo bývalo dopřáno strávit delší čas v mocnářství... a pomalu se uhladily ostré hrany, a došlo k prolínání... kdoví. Možná nemuselo to pitomé století začínat ani končit válkou. Kór na kraji Evropy...

terra-san 23.9.2008 16:18

Re: Re: Re: Slovinci jsou nejkuptivovanější, nejvyspělější, nám nejbližší slovanský národ.

Když ona hranice Osmanské říše byla trochu moc "pohyblivá", Jakube. A jak se tak stěhovala z jihovýchodu na severozápad, vždycky část obyvatel daného území vyhnala před sebou a část se uchýlila ke konverzi. Jenže pak se hranice hnula opačným směrem - ti, kdo utekli, se vraceli do kulturně odcizené země (pokud se vraceli), konvertité byli náhle obklopeni kulturně odlišnou společností. Jedni za to, aby nemuseli opustit víru, zaplatili zemí, druzí - aby nemuseli opustit zemi - zaplatili vírou. A když se tohle párkrát za tisíciletí zopakovalo, na docela dost velkém území Evropy docela dost lidí nevědělo, čí jsou - místně ani kulturně. Asi to tam opravdu nebylo jednoduché. Slovince to více méně minulo...

Jakub S. 23.9.2008 16:43

Dobre hovoríš!

Nejsi ty zakuklená historička či polito-, resp. socioložka?

terra-san 23.9.2008 16:53

Re: Dobre hovoríš!

Nejsem, Jakube. Jsem "hybridní přírodovědec":-D asi tak třetinou geolog, zbytek biolog. Ale dějiny evropských států ( a nejen evropských) zabírají v naší knihovně kolem 3 běžných metrů knih. Mnohokrát přečtených knih - ráda přicházím věcem ( a lidskému konání) na kloub, víš?:-D Teď zrovna mám rozečtené "Španělsko, Říše a Čechy "od pana Forbelského a tiše žasnu, jak jsou si ty politické manévry podobné, století nestoletí. A jak jsme to stavovské povstání strašlivě "prokaučovali...":-D 

Jakub S. 23.9.2008 17:33

Re: Re: Dobre hovoríš!

Taktak. Čítanková ilustrace neuvěřitelné neschopnosti chytit příležitost za pačesy, sebrat síly, přitáhnout spojence, vybrat správnou hlavu (Fridrich a jeho útěk - nelze komentovat) a zvolit ke všemu pravou chvíli. A jako třešinka nahoře, na potvrzení toho všeho - prakticky všichni vůdci pak poklidně zůstali doma. Však ono to nějak dopadne, dyť Vídeň bude uznalá... no, byla.

Jste oba fajn, su rád, že jsem vás poznal.

RenataE 23.9.2008 1:11

Milý George,

tak tohle si fakt radši přečtu až zítra. Zdravím do KlokánieV

Jakub S. 23.9.2008 0:17

Ahoj, donutil jsem se ještě to před spaním začít číst - a pak už to šlo samo,

dyť já jsem tam se ženou byl, v Rakousku item v Netálii, v tu samou dobu!

To se nám tady to vzpomínání  n ě j a k  rozjíždí. Teda ve smyslu startuje. Ne že to jde na šíf!

George 23.9.2008 3:33

Re: Ahoj, donutil jsem se ještě to před spaním začít číst - a pak už to šlo samo,

Jakube, víme prdlajs, třeba jsme se tam někde potkali a teprve teď se to dovíme.... jak říkám, svět je malej. Bylo by zajímavý upřesnit data a místa. Teda pokud to půjde....:-D