14.4.2021 | Svátek má Vincenc


ČLOVĚČINY: Mikulášská nadílka v domově seniorů v Trnové

23.12.2020

Modří sice vědí, ale třeba si také rádi připomenou, co znamená tajemná zkratka ZU a jak vlastně Zvířetnická akce „zvláštního určení“ vznikla.

Psal se rok 2009, když se několik Zvířetnických patchworkářek rozhodlo ušít patchworkovou deku, jež by se následně vydražila ve prospěch opuštěných zvířat v rámci plánovaného předvánočního podnikového večírku. Leč už v průběhu léta jsme se dozvěděli, že se dotyčná firma rozhodla podpořit jiný charitativní projekt. V té době již byla deka rozešitá a tak Zvířetníci přemýšleli, co s ní.

Nakonec jsme se rozhodli ji věnovat jedné osamělé Zvířetnici, žijící již desítky let v zahraničí. Současně jsme rozhodli věnovat dva polštářky dvěma dalším kamarádkám, které v té době bojovaly s rakovinou.

Deka pro Velkou kočku

Deka pro Velkou kočku

Motýl pro Jiřinu

Motýl pro Jiřinu

Pejsek pro Li

Pejsek pro Li

A aby se dosáhlo původního cíle, totiž pomoci opuštěným a nemocným zvířatům, zavedl se institut tzv. vykupování, kdy Zvířetníci na oplátku za věnované předměty podpoří vybranou aktivitu týkající se ochrany zvířat. Vše se domlouvalo napůl veřejně a tak jsme začali používat pro polštářky i deku krycí název „předměty zvláštního určení“, aby se o nich obdarované nedozvěděly dříve, než je dostanou.

Tato poněkud krkolomná, z nouze vzniklá aktivita se nám Zvířetníkům zalíbila. Potěšila příjemkyně deky i polštářků, potřebným zvířatům přinesla slušnou podporu a nás všechny pobavila. Od té doby rok co rok pečlivě vybíráme příjemce nejčastěji patchworkových polštářků, ale švadlenky šily i přehozy na inkubátory pro nedonošené děti. Polštářky směřovaly do hospice, dostávali je na cestu domů pacienti opouštějící onkologické oddělení, ale nejčastějšími příjemci jsou domovy seniorů, které většinou doporučí někdo z rodinných příslušníků jejich obyvatel.

V letošním roce putovaly polštářky do domova seniorů v Trnové, ve kterém se od letošního jara starají o manželovu maminku. Vzhledem k přetrvávající a stále se vracející koronavirové nákaze bohužel jsme za ní nemohli většinu doby jezdit na návštěvu. Ostatní obyvatelé domova jsou na tom stejně, letos si návštěv svých blízkých užili poskromnu. Personál domova se proto snaží svým klientům pobyt v domově co nejvíce zpříjemnit, pořádá pro ně tradiční i netradiční aktivity a snaží se co nejlépe zahnat stesk, který mnozí senioři v dlouhodobém odloučení začínají pociťovat.

Mikulášská nadílka v domově seniorů Trnová 2020
Mikulášská nadílka v domově seniorů Trnová 2020
Mikulášská nadílka v domově seniorů Trnová 2020

Mikulášská nadílka v domově seniorů Trnová, 2020

Jsem moc ráda, že jsme letos mohli svými polštářky rozšířit mikulášskou nadílku v Trnové. Soudě podle fotografií, polštářky přinesly obdarovaným radost. A protože jako tradičně z nich budou mít užitek i zvířátka v nouzi, mohou se za letošní akcí ZU s radostí a uspokojením ohlédnout všichni Zvířetníci.

Foto: domov seniorů Trnová, Vave

Vave Neviditelný pes