29.9.2020 | Svátek má Michal


PSI: Krejg

16.1.2017

Narodil se v dubnu 2003. V té době jsem o něm ještě vůbec nevěděla. Ale od srpna 2003 se stal mým osudovým psem...

Za všechno může Vlastička

Vlastička

Vlastička

Ani jako dítě jsem neměla touhu mít psa. To se změnilo až v době, kdy jsem potkala Vlastičku. Bylo to v létě 2003. Vlastička je pes naháč bez průkazu původu, a pokud mám dobré informace, stále ještě žije. Její zvláštní a naprosto nestandardní vizáž a neuvěřitelně milá povaha mně tenkrát učarovaly. Začala jsem se zajímat o rasu čínský chocholatý pes a byla jsem lapena! A šlo to ráz na ráz. Nastudovala jsem vše o plemeni, výcviku a potřebách psů, objevila Zvířetník, přemluvila manžela a syna a zamluvila si pejska u výborného a velmi úspěšného chovatele, což jsem zjistila záhy, a jsem vděčná za to, že mě osud s chovatelskou stanicí Modrý květ svedl dohromady.

Krejg

Krejg závodní

Krejg byl velmi temperamentní štěně. Jelikož jsme si ho brali od chovatele až ve 4 měsících, musel se všechno teprve učit. Neštěkat doma, chodit do schodů, socializovat se, netáhnout na vodítku, nepočůrat vánoční stromeček, nezhltnout okamžitě vše, co mu přišlo zajímavé k jídlu, jezdit v autě, seznámit se s naší ruskou modrou kočkou, která se jako roční kočka stala respektovanou vůdkyní smečky.

Krejg v Benátkách

Krejg v Benátkách

Navštěvovali jsme s Krejgem kynologické cvičiště a bylo nám to velmi k užitku. Dozvěděla jsem se tolik informací z kynologického světa a světa zvířat vůbec! Doma byl mazlivým a hodným psem, venku temperamentním pometlem. Postupně jsme museli vynechat na venčení louky, které byly příliš malé pro takového blázna, jakým byl Krejg, protože když začal lítat dokola, poloměr rozptylu byl hodně velký a mohl by vběhnout do silnice.

Krejg temperamentní

Krejg temperamentní

Přemýšlela jsem, jak využít jeho energii, a zkusili jsme agility. Na to jsem však byla velmi pomalá já. Objevili jsme coursing a zjistili, že to bude to pravé. Nesmírně ho to bavilo! Úspěšně složil licenční zkoušky jako první pes svého plemene vůbec a mohl se účastnit coursingových závodů v kategorii nechrtích plemen. A začalo velmi krásné období ježdění na závody a tréninky po celé naší republice, seznamování s mnoha zajímavými psími lidmi, objevování různých psích plemen, která se také věnovala coursingu, a éra, kdy jsem psala články a reportáže pro kynologické časopisy.

Krejg na coursingu

Krejg na coursingu

Hodí se vůbec, abych zde vyjmenovala Krejgovy tituly? Protože psovi je to jedno. Jenže Krejg byl opravdu výjimečný pes a jeho úspěchy bych zmínit měla. V době, kdy závodil, mohl ještě získat titul Mistr ČR v coursingu, později to ČMKU u nechrtích plemen už neumožnila.

Tak tedy: Mistr Čech 2005, Mistr Moravy a Slezska 2005, Mistr ČR 2005, Coursingový vítěz za rok 2005, Mistr Čech 2006, Mistr Moravy a Slezska 2006, Mistr ČR 2006, Vítěz plemene Sdružení MSC za rok 2006, Coursingový vítěz za rok 2006, Mistr Čech 2007, Mistr ČR 2007, Mistr Moravy 2007, Vítěz plemene Sdružení MSC za rok 2007, Coursingový vítěz za rok 2007, Mistr Moravy 2008, Vítěz Mistrovství Čech 2008, Mistr CCC 2008, Coursingový vítěz za rok 2008, Cena RHS Slovensko pro nechrty 2009.

Tak šel čas

Když dosáhne závodní coursingový pes 8 let, nesmí se dál závodů účastnit, protože je to pro něj už velká zátěž. Pes totiž závodí stále v plném nasazení a mohly by utrpět jeho vazy a srdíčko. Věnovali jsme se tedy jen tréninkům a běhání u kola. Ke konci života už téměř neslyšel, o to víc však vnímal.

Krejg ve svetru

Krejg ve svetru

Naše domácí smečka se časem rozrostla ještě o kocourka sphynxe. Tak, jak přišli postupně k nám do rodiny, takovou si zachovali hierarchii. Velitelkou byla ruská modrá kočka Mařenka, druhým naháč Krejg a posledním kocour sphynx Bubíček. Když před 3 lety Mařenka zemřela na selhání ledvin, bylo jí necelých 11 let, uvědomili jsme si, jak měla všechno ve smečce pod kontrolou. Ona určovala, jak se který člen smečky bude chovat, kdy je čas na hru a kdy už ne, co se doma smí. Učila kocoura, že se nehltá, ale že se jí z misky průběžně celý den. Že věci se dějí, jen pokud ona dovolí. Jakmile Mařenka nebyla, kocour si například zařídil úplně jiný stravovací režim.

Letos začátkem listopadu odešel Krejg. Bylo to vlivem velmi zákeřné nemoci. Nebyla jsem vůbec připravená na to, jak moc to s námi doma zamává. Jak moc mi chybí. Jak moc byl součástí našeho každodenního života. Byl to můj osudový pes. Nemám zatím potřebu zaplnit po něm volný prostor jiným psem. Pokud se tak stane, bude to, až nadejde ten správný čas.

Krejg

Krejg

Za všechno, co jsem se s tebou naučila, za nové přátele, které jsem díky tobě poznala, za tvoji bezpodmínečnou náklonnost, děkuju, Krejgu!

Foto: archiv Bláža. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Bláža Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!