23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


OVCE: Oslavná óda na ouessantské ovečky

18.10.2017

První ovečky jsme pořizovali vloni, nebyli jsme si jistí, jak to zvládneme, proto první stádečko tvořil kastrovaný beránek a dvě ovečky. Nekastrovaný kolega přibyl až letos. Po prvním roce zkušeností můžu za naši rodinu prohlásit, že to byl moc dobrý nápad.

Výběr plemene: původně bylo v hledáčku několik menších plemen ovcí, jasným favoritem byla valaška. Nicméně když jsem dostala nabídku od kamarádky, o jejíchž zvířatech vím, že jsou zvyklá na děti a naprosto neagresivní, bylo rozhodnuto a pořídili jsme ouessantky.

Beran s ovečkami (ovce ouessant)

Původ plemene: Někteří z vás asi znají Quessantky (kvesantky, quesantky, těch názvů je prostě mnoho). Ano, to je to samé plemeno. K této české variantě jména došlo při jejich prvním dovozu, kdy pracovník Svazu chovatelů ovcí a koz opsal špatně první písmeno z nekvalitní faxové kopie. Plemeno samotné pochází z Francie, z ostrova Ouessant a je to plemeno malé, otužilé a nenáročné.

Velikost: ovečky mají kolem 45 cm v kohoutku a váží cca 15 kg.

Ustájení: vyhledávají pouze, když dlouho prší.

Využití: vlna, maso, vypásání, zahradní architekt, mazlík, úklidová četa.

Potrava: nežerou kopřivy (i když tuhle jsem přistihla Ferdu, jak jednu opatrně ožvýkává), jinak žerou vše. Viděla jsem je okusovat tavolníky, břečťan, dřišťál, ale trávicí problémy mají jen, když sežerou více jadrného krmiva. Přesněji řečeno, když se těm potvorám podaří vloupat se do krmiva pro králíky, je to pak poznat na struktuře odpadu, který z nich vychází. Pokud se nepřekrmují, jsou to bobky odpovídající velikostí i tvarem králičím. Malý synovec je považoval za bonbónky.

Trus velikosti a konzistence králičích bobků nenarušuje běžný trávník

Letos sklidily veškerou úrodu padaných jablek, docela statečně se pustily i do úrody švestek, vše zvládly zpracovat v plném zdraví.

Chovatelka mi doporučila přidávat maximálně půl krajíčku tvrdého chleba denně, já dávám spíš pár granulek vojtěškových granulí nebo malou hrstičku zrní. Seno, vodu a solný liz mají k dispozici neustále. Apetitem bych je přirovnala k šeltiím, možná až bíglům.

Beránci - mladší vepředu (ovce ouessant)

Dosah: Rozhodně není pravda, že by nebyly schopné stát na zadních jako koza. Jsou a umí to velmi dobře. Vyskočí asi 80 cm vysoko a docela rády toho využívají. Venkovní nábytek nese neklamné stopy jejich návštěv. Jestli tam posedávají v době siesty, se mi zjistit nepodařilo. Naše ovečky plůtky nepřeskakují, ani nízké okolo 60 cm. Nejvíce ohrožené jsou mladé výhonky, jejich zájmu neujdou ani tulipány, narcisy a hyacinty. Bledulky a sněženky zůstaly ušetřeny.

Takto dopadne jabloň za jediný den (okousaná ovcemi ouessant)

Vypásání: chovatelka říkala, že jedna ovečka je schopná vypást cca 300 m2, je to možné, máme zahradu větší, takže to neodhadnu. Travní porost udržují vcelku dobře, ale pořád je třeba občas ho projet sekačkou, zejména na jaře a v létě. Tráva ovšem není tak vysoká a hustá, aby se v ní drželi slepýši a žáby, takže nedochází ke ztrátám těchto zvířátek, za celý rok jsem nenašla ani jedno zvířátko přeseknuté sekačkou, a to přes to, že zvířata na zahradě stále potkáváme.

Co je potřeba k chovu: registrace hospodářství (najdete zde), přístřešek, voda, seno, dobré oplocení všeho jedlého (z pohledu ovcí) a všeho, co chceme na zahradě zachovat, a jednou ročně ostříhat, dočetla jsem se, že ostříhat lze i dvakrát.

Beránci (ouessant)

Jak se stříhá ovečka: nejčastěji na jaře, s ohledem na březost. Stříhali jsme ve dvou, jeden držel a druhý stříhal. K ostříhání jsme použili elektrický ruční strojek, a když se po dvou ovcích porouchal, obyčejné nůžky. Manžel upřednostňuje strojek, já nůžky. Ten strojek je do ruky docela těžký. Je ale pravda, že ovce ostříhaná strojkem vypadá poněkud úhledněji.

Povaha: vybírali jsme vysloveně jen podle povahy z prověřeného chovu a nelituju. Ovečky by pravděpodobně mohly být i přátelštější, ale mně to vyhovuje právě takhle, tedy že přijdou, když jsme venku, drží se blízko nás, žerou z ruky, nechají se jemně podrbat na čumáčku. K lidem jsou naprosto neagresivní. Jinak jsou to milá, veselá zvířátka, která často letí se psy ke plotu, když jde někdo kolem, na sousedku s berňákem se vysloveně těší, s dětmi z okolí nemají problém. Do domu v zásadě nechodí, ale kdyby mohly, určitě by se nám sem nasáčkovaly hned. Pokud je zatažený závěs, dovnitř se dostat nesnaží.

Zábrana proti okusu ze stočené 4mm kari sítě

Zdravotní náročnost: při stříhání se doporučuje zkontrolovat a případně zastřihnout paznehty, dle potřeby zkontrolovat během roku (i podle diskusí je růst paznehtů velmi individuální záležitost).

Finanční náročnost: pořizovací cena (bez rodokmenu) se pohybuje u oveček do 3000 Kč, u beránků do 500 Kč, nůžky (vzhledem k poruše na el. strojku jsme použili běžné kancelářské nůžky z IKEA) nebo el. strojek na ovce (náš stál v akci cca 2200 Kč), nůžky na kopyta (běžné na stromky), ochrana stromků, oplocení, balík sena, solný liz (cca 100 Kč a už ho máme přes rok), registrace hospodářství je zdarma.

Dospělý beránek

Závěrem bych řekla, že pořízení oveček u nás splnilo očekávání a jediná bytost nespokojená s ovcemi je pravděpodobně náš vlčí špic, který tyto mírumilovné býložravce považuje za tvory životu nebezpečné.

Zdroj informací najdete zde.

Foto: autorka. Další obrázky si můžete prohlédnout zde.

Kachna Neviditelný pes