21.9.2020 | Svátek má Matouš


Diskuse k článku

ZANINY CESTY: Fakt Chomutov?

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 10.8.2020 18:52

Chomutovem jsem několikrát pracovně projížděla, ale nikdy nebyl čas si ho prohlédnout. Na rozdíl od lomu pod zámkem Veveří - ten jsem teda viděla nejblíže odtud. Jet až dolů do lomu je zážitek, ale není radno se tam moc procházet, protože je to příliš nebezpečné. Příliš mnoho prasklin a děr, které nejsou vidět. Bude fajn, jestli tam jednou místo toho bude jezero zámek snad taky někdy bude upravený. Ono to tam celé sjíždí, není to tak dlouho, co tam ujel svah i nějaké mašiny. Bohužel je to tam tak zlé, že ani ten zámek není zcela v bezpečí, pokud by teda nastala nějaká nešťastná konstelace počasí a dalších jevů.

Rajče si nechám na později.

Jo! Franta vypadá u mašinek nadšeně jako dítě v hračkářství nebo zkušená dietářka v cukrárně. :)

T. Zana 10.8.2020 19:26

Vave, Franta tam byl na uhelném safari, když jsem před pár lety byla marod, vrátil se plný dojmů ( zejména tedy plný technických zážitků).

Opravdu doufám, že se podaří krajinu tady zrekultivovat, zasloužila by si to.

A. Zemanová 10.8.2020 21:01

Určitě! Je to opravdu krásný kraj a některé rekultivace jsou povedené. O tom safari jsi tuším psala, že? Doly jsou sice velkým hříchem na krajině, ale současně je to něco monumentálního a fascinujícího.

T. Zana 10.8.2020 21:44

Jo, psala.

Přesně jak říkáš - je to ošklivé a fascinující současně.

M. Crossette 10.8.2020 18:20

Zano, když se řekne Chomutov, rozhodně bych si nevybavila tolik krásných a zajímavých míst. A vida, jaká to klamná doměnka :-) Je fakt skvělé vidět, jak se spousta podobných měst vylupuje ze svě "zašedlé krásy", do čilého, moderního a moc hezkého města. Plného zajímavých staveb (vně i uvnitř) a dokonce i krásný zoopark tam je! Parní lokotky bych si také s radosti prohlédla, ač o tom na co je co také vím houby. Ale mají v sobě romantiku. Díky za další nakouknutí do míst, která neznám a fotky jako vždy super !!!

T. Zana 10.8.2020 19:22

Díky, Maričko, jsem ráda, že se ti výlet líbil :-).

Myslím, že hezká místa jsou (skoro) všude, jen se člověk musí odhodlat jít je hledat. Tady jsem byla příjemně překvapená, kdyby byl Chomutov někde ve středních nebo jižních Čechách, na jihu Moravy... nejspíš by se tam hrnuly davy.

Z. Matylda 10.8.2020 15:59

Jo tak o těch lokomotivách abych asi radši pomlčela, jinak mě Mušketýr povleče do Chomutova :) i když ty parní jsou i moje láska. Zano, to byl fajn výlet!

T. Zana 10.8.2020 16:27

Mušketýr by si o nich jistě s Frantou pěkně pohovořil... já ještě nedávno nevěděla, které části lokomotivy jsou zodpovědné za její pohyb ;-D.

Tobě by se zase mohl líbit Jezuitský areál. Teda kdybyste někdy chtěli vyrazit takhle na druhý konec... nějak jsem začala psát "světa", tak to úplně ne, ale daleko ;-).

T. Zana 10.8.2020 15:03

O.T. - lidi, u nás prší 8-o R^!

D. Ruščáková 10.8.2020 14:31

Tak v Chomutově jsem nebyla - až teď s tebou, a moc se mi to líbilo - s tebou:)) Naprosto chápu důvod odjezdu, odstávka teplé vody je opruz. Takhle jste získali hned na dvakrát.

Jezeří... takové hezké jméno a chudák málem spadl. Když je něco obrovské, tak se tam rekonstruuje pořád - jak to dodělají celé, bude třeba se zase věnovat tomu, co opravili jako první:))

Ad lokomotivy - tam by se mi líbilo! Sice nejsem odborník, takže by mi stačilo míň času než Frantovi, ale určitě bych to neproběhla:))

Fotky máš tradičně krásné (ten kohout!:))

T. Zana 10.8.2020 15:01

Ten kohout byl úúúúžasnej!

Ty rekonstrukce furt dokola - vidím to na našem oblíbeném Českém Šternberku, tam nemine rok, aby někde nebylo lešení. A pořád a znova... Docela by mne zajímalo, jestli ve středověku na tom dělaly celé vesnice (třeba deset lidí ;-)).

Z. Hanča 10.8.2020 13:01

Chomutov spolu s okolím má zjevně opravdu co nabídnout. Řadím se do zástupu těch, kteří tam k vlastní škodě nebyli - a to nás přitom neomlouvá ani vzdálenost. Mě by tam hodně lákalo ještě Kamencové jezero, pro tu průzračnou a snad i léčivou vodu bez sinic.

T. Zana 10.8.2020 13:28

Hančo, k tomu Kamencovému jezeru: já o něm vůbec nepíšu, protože jsme se tam letos nebyli ani podívat (už jsme před časem v Chomutově byli jen a pouze kouknout na jezero).

Jde o to, co od něj očekáváš. Já byla zklamaná, protože je to prostě vodní plocha s (placenou) pláží, nikterak romantické místo. Na druhé straně rozhodně nezpochybňuju pozoruhodné vlastnosti té vody. Je od pohledu opravdu čistá, to samo není málo.

Z. Jenny 10.8.2020 10:16

Zano,díky za Chomutov. Je to jako s těmi různými říšemi. Když něco vykvete až moc,tak poté přichází úpadek,taktéž s městy. Některé vstávají z popela a některé zase už hoří. Taky mne upoutalo vyjádření jistě mladých zaměstnanců Infocentra, o "strašné cestě nahoru",dlouhé celých 7km. Padavky! A teď půjdu na fotky. :-)

T. Zana 10.8.2020 10:36

"Strašná cesta nahoru" měla jednu obrovskou výhodu, a to že jsme za celou dobu (zpět jsme šli trošku jinudy, ale terén samozřejmě stejný) jsme potkali dva lidi. Dole pod zámkem je parkoviště...

Z. Lika 10.8.2020 9:45

Do Chomutova jezdívala na prázdniny moje kamarádka. Ofrňovala jsem se, že co může ve městě podnikat, a už tehdy před těmi padesáti lety nemělo město valnou pověst, co se atraktivnosti týče. Takže konečně jsem se tam podívala aspoň s tebou, a vůbec to není marné město! Díky za propagaci koutů v naší zemi :-)

T. Zana 10.8.2020 10:32

Liko, mě tyhle končiny vyloženě baví "objevovat". Taky jsem samozřejmě měla období, kdy bych nejela ani do Krušných hor, protože přece všichni víme, že je to tam hrůza... Ale věci se mění.

Fakt to město stojí za pokus. Samozřejmě je něco jiného turista a úplně jinak to může vidět místňák. Ale s chutí bych se tam někdy vrátila a znova nakoukla.

Z. Yga 10.8.2020 9:29

Zano - krásný je ten Chomutov, nebo aspoň to, co jsi nám ukázala. Je vidět, že je stále zvelebován. Líbí se mi fotky (tradičně) a ráda jsem se s tebou prošla dokonce i tím muzeem, i když zrovna lokomotivy nejsou mojí prioritou ;-). Ale ty parní jsou krásné, to je bez debaty.

My v pátek po letech navštívili Pohansko (byli jsme tam na takovém soukromém happeningu - dotočné jistého umělecko-dokumentárního filmu :-)) a tak tady je pár fotek, vykoupených litry krve;-D https://yga.rajce.idnes.cz/2020_Srpen_3_-_Okolo_Pohanska

T. Zana 10.8.2020 10:29

Ajaj, kdo a jak krvácel? Povídej, přeháněj ;-D!

No jo, lokomotivy... S Frantou sdílím obdiv k historickým autům. Parní lokomotivy můžu, i když - jak o nich nic nevím - bych normálně koukla a šla. Je schopen dvacet minut studovat, jak jsou sestavená táhla mezi jednotlivými koly mašiny (jen jsem se bála, aby to nešel konzultovat s postaršími ajznboňáky, co tam dělají dohled, to bychom za světla neodešli ;-D).

Z. Iva 10.8.2020 11:47

Tipuji, že účastníci svedli nerovný boj s hejny útočících komárů.

Z. Yga 10.8.2020 11:48

Bingo!

T. Zana 10.8.2020 12:06

No jo, chytrému napověz... ;-D;-D

A. Lex 10.8.2020 8:13

Zano, paráda, tenhle kraj znám jen z fotek v časopisech, nebo z netu, nebo TV. Strašná škoda toho zámku! I těch kaplí v lese. Dát dohromady to, co se zničilo, bude trvat generace. Na to, že naši zem nesmetly bombové akce za Druhé, máme památky zničenější než Západ, který byl postižen mnohem více. Ano, já vím.......

T. Zana 10.8.2020 10:23

No jo, ty patříš k lidem, co to mají fakt daleko... Ale zase tyhle věci máš hodně nakoukané a načtené R^.

Ten zámek vypadá dost hrozivě, ale když člověka přejde prvotní šok, tak zjistí, že se tam pracuje. Pomaloučku, tímhle tempem to potrvá desítky let. Ale snad fakt nespadne.

E. Zvolánková 10.8.2020 7:36

Ahoj všichni, tak jsem tu zas po týdnu dovolené a nestíhám číst;-D Jojo, i v Chomutově se dají najít zajímavá místa. Do zooparku jezdíme celkem pravidelně. Dříve tedy hlavně kvůli úžasnému lanovému hřišti, které tam bylo pro děti tak od 3 let výš. Teda aspoň naše "opička" tam lezla od těch tří. Ale teď už jsme tam skoro 2 roky nebyli, takže díky za připomenutí, abychom se zas vypravili. A když tam lanové hřiště už nebude, myslím, že "opičce" už to vadit nebude...;-D

T. Zana 10.8.2020 10:21

Tak lanovým hřištěm si nejsem jistá, přece jenom jsem mu už odrostla dost dávno ;-). Ale Zoopark se nám líbil. Je pravda, že - jak je veliký - je tam i hodně prostoru, kde žádná zvířata nejsou, prostě park. Ale když si tohle člověk srovná v hlavě, zjistí, že je to fakt příjemné místo.

Nám se asi nejvíc líbila Kaštanka (průvodce povídal, že ty stromy sázeli ještě jezuiti, takže takových 300 let).

A. Rgova 10.8.2020 7:13

Fotky jsem kromě těch v článku zatím nestihla. Článek mě potěšil, Chomutov reklamu potřebuje, je to hezké a zajímavé město, jak jsem zjistila díky tomu, že neteř študovala v Mostě a v Chomutově bydlela a já měla možnost ji párkrát navštívit. Spousta lidí to netuší. Díky za čtivý článek a teplý ponožky v batohu mám vždycky, nohy mě teď kolikrát zebou i v kanclu:-).

T. Zana 10.8.2020 10:17

Jé, to jsem ráda, že v tom nejsem sama. Taky - vedro nevedro, nohy jako led :-P.

Chomutov má moc pěkné okolí, historické centrum - fakt skvělé místo pro turistu.

A. Zemanová 10.8.2020 18:42

Na to mi hodně pomohlo (třeba krátké, ale denní) chození bosky od února. Celý život jsem i ve vedrech často sahalo po ponožkách a taky bych bez nich neusnula ani v létě, teď pohoda. Na noze jsem je letos měla párkrát, když byly studené dny a já třeba dlouho stála v kuchyni; pod námi je sklep a kuchyň je na sever, tak to tam někdy studí.

T. Zana 10.8.2020 19:30

No jo, ale choď bosa v Praze...:-/