14.8.2020 | Svátek má AlanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PSI: Night a spol. ve Skotsku – část prvníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 49, poslední: 8.11.2016 17:33, přehled diskusí

Skotsko vypadá pěkně :
Autor: V. Glover Datum: 8.11.2016 17:33

Docela deštivo bylo, že jo. My jsme zase byli v říjnu v Beskydech a celý

týden stabilně lilo. Ve Skotsku jsem ještě nebyla, Chris k němu má

jakousi averzi, ale moc bych chtěla.

Zajímavé čtení,:
Autor: Z. Hanča Datum: 7.11.2016 20:38

fotky jedna hezčí než druhá, ale několikrát jsem se vrátila k prouhatým balvanům na písečné pláži - ty teda jsou! A obdivuji precizní a podrobnou přípravu.

Re: Zajímavé čtení,:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 20:40

kamení bylo všude zajímavé. Hodně kamenů mělo "letokruhy" - strukturu podobnou dřevu. Oblázky jsem si nějaké dovezla - jako vždycky. Mám kamínky mnohem raději, než mušličky

Podle fotek :
Autor: Z. Vave Datum: 7.11.2016 19:27

tam musí být krásně, Xerxová, leč to mokro by nebylo nic pro mě. Takže jsem Ti vděčná za takový úžasný výlet, za to velice pěkné vyprávění a skvělé fotky a těším se na pokračování.

Mmch., kam se vydáme napřesrok? :o)

Re: Podle fotek :
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 19:29

ještě nevím. Asi s Trpajzlíky k moři. A pak se uvidí, jestli na září zbyde nějaký čas, cestovací nálada a peníze :o) Pár typů máme - ale jestli na nějaký dojde, to se asi tentokrát uvidí na poslední chvíli

Re: Podle fotek :
Autor: Z. Vave Datum: 7.11.2016 21:59

Nechám se překvapit. :)

Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -:
Autor: D. Ruščáková Datum: 7.11.2016 18:41

tvoje plánování přesahuje cokoliv, čeho bych byla schop... no spíš ochotna, ale rozhodně se vám to vyplácí. Fotky jsou nádherné, jak vysvitlo sluníčko, tak si páník užil, co? Ale ty zamračené jsou taky pěkné, jen se v takovém počasí rozmazávají psi :P

Najt je nádherné zvíře a té stopce kvůli ovcím či obecně dobytku se nedivím - ovce jsou tak trochu neurotici, těch by se Najt nemusel ani dotknout, aby šokem popadaly. Já bohužel nemůžu holkám s ovcemi věřit vůbec - jak jsou v pohodě, pokud jde o koně a krávy, tak soužití "přes plot" se sousedovic ovcemi, kdy beran Oskar provokuje a provokuje a Ari mu na to naletí a zase naletí znamená, že bych se bála, že vztáhnou na všechny ovce kolektivní vinu za Oskarovy výtržnosti:))

Jinak Skotsko je můj sen - nejspíš bych o něco méně jezdila, ale zase bych vedle hor, lochů, hradů a vesniček zařadila i nějakou tu palírnu. Skotská whisky... to je dobrota:))

Re: Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 18:53

palírna je na každém rohu... I ty liduprázdné kraje nějakou distillery mají... Nejbližší byla v Obanu, byla pod Ben Nevisem... a navíc v každém městečku byla speciální prodejna různých značek místních i přespolních, známých i specialit, velelahví i minilahviček... A prohlídky a ochutnávky nabízejí všechny.

Tebe si umím představit na dovolené v nějakém tom starém kamenném domku daleko od civilizace - procházky, inspirace na psaní i kreslení, nejbližší obchůdek je stejně daleko jako nejbližší palírna...

Re: Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -:
Autor: D. Ruščáková Datum: 7.11.2016 18:56

Bingo! Xerxová, možná mě znáš víc, než se znám já sama:)))

Každopádně o vašich dovolených strašně ráda čtu. Jo a číst o tom, jak vás pronásledoval déšť, když mi na střešní okno v mé pracovně déšť hraje doprovodnou serenádu a já sedím v teple doma - to nemá chybu:))

Re: Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 19:12

chicht - je libo něco takovéhoto ?? http://www.interhome.cz/velka-britanie/skotsko/oban/rekreacni-dum-craigendarroch-2-gb8355.300.7/

je to součástí rozsáhlého zámeckého sídla... ale domek pro lovčího by ti mohl stačit :o) A pes tam pochopitelně může.

Tady taky poprchává, přesto jsem venku na procházce být musela. Jak jinak

Re: Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -:
Autor: D. Ruščáková Datum: 7.11.2016 19:16

Já byla v poledne - po ranní sněháňce bylo docela hezky, jen ty moje bestie psí mě dožraly. Po dlouhé době vzorného chování (já je i nahlas pochválila!!!Nevím, jestli to nebyla ta chyba:)) si v lese odběhly udělat kolečko beze mne - ani za zvěří to nebylo, prostě jen tak! Ari přišla za 13 minut, Berry nikde... pořád nikde, pak jsem slyšela někde kousek dál výstřely... Šiš já měla strach! No a po půl hodině si madam volným krokem doklusala a stále zpomalovala, jak cítila ten můj úlevnej vztek!

Re: Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 19:34

bych je přetrhla :o) Jak já nenávidím, když pes zmizí. Night jednou zmizel na pět minut (dvakrát jsem ho za tu procházku odvolala od zvěře a když potřetí přímo "šlápnul" na ležícího jelena - tak to už neustál) a přišlo mi to nekonečné... A to už jsme i chvíli před jeho návratem věděli, že se vrací - měl to tak neschůdným terénem, že mu to trvalo, než dofuněl oklikou zpátky... Arona musela chodit na špagátě. Xerxes a Beta byli dokonalí... Nightovi nevěřím. I když se většinou odvolat dá, tak prostě kvalit svých předchůdců nedosahuje.

mám ráda hodně fotek !!:
Autor: M. Crossette Datum: 7.11.2016 18:05

a když jsou s popiskami je to radost "klikat" a díky všem kteří na foto-souboru spolupracovali ! Já chapu, že když už člověk někam vyrazi "do ciziny" nechce dny jen tak promarnit, když se počasí nepovede. Takže byste za vaši "nezlomnost" zasloužili medaile ! A vůbec se divím, že jste si nikdo včetně Najtíka nezlomili nohu na těch óbr kluzkých kamenech "lesní pěšinky".

Zrovna nedávno jsem se dívali na skvělý film a vzniku "KJB" (King James Bible), překladu bible, kterou nařídil (skotský/anglický) Král Jakub I, když se ujal trůnu po smrti královny Alžběty. Právě tento překlad je považován za jeho nejdůležitější dědictví, které po sobě zanechal.

Nevím, jestli má film českou verzi (a možná jste už viděli), ale doporučuji:

http://www.kjbthefilm.com/

Re: mám ráda hodně fotek !!:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 18:33

Byly i horší procházky - budou za 14 dní... výlet v Glen Coe i na ostrově Skye byly ještě náročnější, než ta úvodní v Glen Nevis. A ona procházka za humny se sjezdem nekolikset metrů dolů bažinatým lesem... Nakonec nejpohodlnější byla ta nejdelší - na Zpívající písky.

Ukázka z webu skotských turistů - kde jsem brala procházky:

http://www.walkhighlands.co.uk/fortwilliam/singingsands.shtml

Tohle by:
Autor: Ž. Eva Datum: 7.11.2016 17:42

se mi líbilo. Sice moje staré klouby by už asi trochu skuhraly, ale když člověk slyší ta jména... Což Bonnie prince Charlie můj oblíbenec není. Ale celé Skotsko je úžasná drsná historie. Já radši středověk.

A vysočina Highlands by se mi líbila. Ze Skotska jsem viděla jen jih (Loch Lomond, Stirling a okolí) I to stálo za to. Holkám by se to líbilo. Derča by na volno mohla a Ginny už taky tolik nezdrhá. Ája by možná už měla potíže, přece jen 11,5 letá pajda není v takové formě. Ale v sobotu si na honu užila a vydržela běhat celý den (večer padla).

OT. Ginny ostranili nádorek na noze - bylo to nezhoubné. Ufff. Už se zahojila a necelé 2 týdny po operaci si užívala na honu. Aby nebylo vše jednoduché, nejaký intlygent nám mírně naboural před domem auto. Naštěstí v něm nikdo nebyl (tedy v tom našem), a dotyčný samozřejmě ujel. Okno se vymění, plechy časem opraví. Hlavně že je Ginny v pořádku.

Re: Tohle by:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 17:46

chicht - máme doma dvě historie Skotska - tu od Lidových Novin a pak jednu od zaručeně legitimního následníka skotského trůnu... To by jeden neřek, jak rozdílně lze popsat stejné dějiny :o)

Vysočina je krásná. Přírodně i lidsky. Psice by určitě byly nadšené.

Tak hlavcně že je Ginny v pořádku. Auto je k naštvání - ale hlavně že vy jste celí

Re: Tohle by:
Autor: Ž. Eva Datum: 7.11.2016 17:59

Asi by se našly i jiné historie. Ostatně snad není stát, který by neměl zcela odlišné historie stejného období.... třeba Husiti... Skotská historie byla taková drsnější - asi jako tamní krajina. Klan byl vše. Na druhé straně se postaral o své lidi. Zajímavá země.

Auto je jen nepříjemnost. Jak píšeš, hlavně že je Ginny v pořádku.

Re: Tohle by:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 18:28

Staré rody stále drží hodně majetku i moci. Žijí tam po staletí a svému drsnému kraji rozumí...

Xerxová,:
Autor: A. Lex Datum: 7.11.2016 14:02

konečně jsem přečetla celý článek, bohužel jsem ho měla na přískoky. Nákup, preventivní očkování Ajvi, takže nakonec jsem dočetla. Moc zajímavé počtení. Už jsem odhalila vaši strategii s výlety do nepřístupných míst Jizerek. Vy trénujete na čundříky do zahraničních hor!!! Ty vodopády jsou nádherné. Škoda (i když máte ten jizerský tvrdý trénink), že vám dost pršelo. A bydlení jste měli nádherné!!! Najt je senzační společník, vyřiď mu podrbání.

Re: Xerxová,:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 17:20

bydlení bylo báječné. Skvěle vybavené. V oblasti bylo víc hezkých domečků, ale tento měl ještě jednu výhodu. Byl u hlavní silnice (tedy měla dva pruhy). Z ostatních domků trvalo i hodinu, než se ze samot dalo dostat k hlavní silnici... a tedy by každý výlet byl o dvě hodiny náročnější...

Psík podrbán - děkuje :o)

Zdá se,:
Autor: Z. Jenny Datum: 7.11.2016 13:45

že největší příšera kolem jezera Loch Ness, je setrvalý déšť :-)

Krásně jsem se prošla, Skotsko miluju,hltám všechny informace o všem,čtu historii a jsem moc ráda , že se mohu seznámit se skutečností a prohlédnout si fotky, takové jak se říká neprofláknuté. Xerxová díky! A Night vypadá, jako by tam patřil.

U nás teď taky leje, obléknu si nepromokavý pléééd a šupem ven, se psisky. :-)

Re: Zdá se,:
Autor: Z. Jenny Datum: 7.11.2016 13:55

https://youtu.be/WGr6eAvpheA

Re: Zdá se,:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 17:23

historie... tady všude kolem chodila. Klanové spory, vyvraždění Mac Donaldů v Glen Coe, jakobitské povstání Bonnie Prince Charlie, osud jeho zachránkyně Flory Mac Donaldová... Pomníky, památníky, monumenty...

Tak to teda byla dovolena:
Autor: H. Williamson Datum: 7.11.2016 13:42

Krasa, romantika, I kdyz teda toho deste mohlo byt mene.

Pospicham, protoze beru Cheta na zubni chirurgii, kde mu vypreparuji asi 7 korenu. Ono mu nedavno vypadlo asi 6 hornich prednich zubu behem jednoho tydne. Ale koreny po sobe zanechaly. Oj, oj, to bude doma utrpeni.... A s protezou cena si 4 tisice dolaru.

Re: Tak to teda byla dovolena:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 17:24

ufff - tak ať Chetovi zaberou léky na bolest a brzy je zase "plnochrupý".

Paráda:
Autor: Z. Lika Datum: 7.11.2016 12:37

Nádherné fotky s atmosférou - a jelikož žiji v domnění, že ani ve Skotsku nelije v jednom kuse, tak jsem vás ani moc nelitovala s těmi vichřicemi a lijáky :-) Naopak z toho bývá velmi proměnlivé nebe a slunce a lesklá skaliska...

K těm zvukům jsi mohla přidat ještě tulení funění :-)

Moc děkuju za tyhle psí rozcestníky, jsou krásné a zároveň praktické a hlavně osobní.

Re: Paráda:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 12:39

no tak tentokrát tam tedy i lilo dlouho a vytrvale... Na politování to někdy bylo - protože jsme toho mohli vidět a prochodit o trošku víc...

Nádhera!:
Autor: Z. Yga Datum: 7.11.2016 12:31

Ty fotky jsou kouzelné, přestože - nebo spíš protože - vám do nich pršelo! Ještě že jste ze severu a jste tak odolní vůči nepřízni počasí. To nekteré z jihu by těžko daly (třebas já).

A moc se mi líbí, jak máš ty dovolené krásně namyšlené - s tebou je radost cestovat, protože víš, kam jít. To já jsem v tomto lajdák a pak mi toho dost unikne.

Těším se na pokračování ...

Re: Nádhera!:
Autor: Z. Xerxová Datum: 7.11.2016 12:42

jojo - plánování, to je moje. Na rozdíl od mojí švagrové, která na dotazy svých známých o dovolené odpovídá: "kam jedu nevím, ale bude to hezké" Pravidelně ode mě ví pouze cílovou destinaci a plánovaný rozpočet

no páni to je nádhera:
Autor: M. Beda Datum: 7.11.2016 11:33

počtení i fotky, které si určitě prohlídnu ještě jednou

díky, možná Lice(?), za to, že fotky jsou i přehledně popsané - to já mám uáááááááááád

ovšem tohle mě pobavilo - "Turistická trasa je popsána jako snadná. Strmé stráně, klouzající kamení, průchod potoky..." :-DDDDDDDDD

jo a ještě mě dostala "velká bohoslužba u příležitosti výročí golfového klubu" - ale oni to tam mají s pobožností asi výrazně jinak než tady u nás