21.10.2021 | Svátek má Brigita


AUSTRÁLIE: Loutkové odpoledne

25.7.2017

Od kamarádky Lenky, naší zdejší loutkové královny, nám jednoho dne došla pozvánka na Prezentaci Českého a Slovenského Loutkářství v Austrálii, pořádanou u příležitosti nedávného zápisu Českého a Slovenského Loutkářství do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Celá tato událost se odehrávala v Česko-Slovenském Country Clubu, v Sydneyském předměstí Kemps Creek, v neděli 26/3/2017 v 15 hodin.

Celou tuto prezentaci měla na svědomí Lenka. Svým odborným výkladem v angličtině ji uvedl vážený pan Richard Bradshaw, loutkař a bývalý ředitel australské sekce Mezinárodní loutkářské organizace UNIMA. (Založené v roce 1929 v Praze. Sdružující cca 80 členských zemí.) Pohovořil o řadě divadelníků loutkářů, kteří zde působili a o jejich významu pro kulturní život Austrálie.

Loutkové odpoledne s Lenkou.  Prezentace Českého a Slovenského Loutkářství v...

V pečlivě připravené expozici nám byly představeny:

1) Dochovaná originální scéna, dekorace a loutky divadla Sydney Magic Puppets vytvořené Františkem Popovským – kumštýřem a všestranným vynálezcem a slovenskou loutkářkou Milenou Vališovou (Amanda Wallis) v roce 1970.

2) Scénáře loutkových her divadla Paperbag Theatre Company Evy a Karla Řehořkových z Adelaide /sedmdesátá a osmdesátá léta/

3) Loutky a scénu Josefa Kábrta ze studia Jiřího Trnky ,Bratři v triku’, tvůrce slavného česko-francouzského animovaného filmu ,Planete Sauvage’ Divoká planeta (1973) /ze sbírky Lenky Muchové/

4) Dekorace a loutky ze sbírky Jana Červenky

5) Původní loutky a scéna českého historického tradičního rodinného divadélka matky Lenky, Ludmily Muchové, výtvarnice Národního divadla, a též loutky, které osobně spáchala Lenka Muchová.

- a řada dalších loutkářských artefaktů.

Loutkové odpoledne s Lenkou.  Prezentace Českého a Slovenského Loutkářství v...

Tuším, že zesnulí, Eva Řehořková a Frank Popovský, se na to vše hemžení každý ze svého obláčku spokojeně usmívali. V hale CCC se mlel chumel who is who ve zdejším loutkářství a divadelnictví.

Dostavila se i česká generální konzulka paní Hana Flanderová a potom také loutkáři a divadelníci, jako: Dennis Murphy, Kay Yasugi, sekretářka UNIMA Australia, Ali Goss, loutkářka z New Yorku, která přijela do Austrálie, aby se něco dozveděla o australských loutkářích, která pak řekla, že se paradoxně dozvěděla více o českých. Potom zde byla ještě přehršle australských loutkářů, včetně Jill a Judy Harris, bývalá ředitelka Kuringai Art centre (kde Lenka vyrábí loutky). Tato přijela až z Gosforgu i se svojí sestrou, která u ní byla na návštěvě.

Loutkové odpoledne s Lenkou.  Prezentace Českého a Slovenského Loutkářství v...

Lence s výstavou pomáhali: loutkař, student z Čech, Erik Janoušek a zdejší divadelník, scenárista a výrobce ručně dělaných plechových hraček, Jan Červenka, který svoje výrobky i vystavoval. Další divadelník tam byl pan Oliver Fiala s chotí Heather. Vše doplňovaly čtyři přehršle loutkářských laiků, převážně Čechů a Slováků. Jedna paní dovezla velkou igelitku plnou krásných maňásků, se kterými jsme se potom fotili.

Loutkové odpoledne s Lenkou.  Prezentace Českého a Slovenského Loutkářství v...

Odpoledne se vydařilo, vše probíhalo v přátelském a srdečném duchu, díky vzorné Lenčině organizaci. Pavel Sádek nám promítl kouzelný patnáctiminutový loutkový film „Vzpoura hraček“, který v roce 1946, krátce po druhé světové válce, spolurežíroval jeho táta, Dr. František Sádek, se světoznámou Hermínou Týrlovou, zvanou „matkou české animace“. On režíroval hranou část, ona loutkovou.

Celý tento příjemný a poučný happening pečlivě připravila a s přehledem jí vlastním uváděla Lenka Muchová.

Loutkové odpoledne s Lenkou.  Prezentace Českého a Slovenského Loutkářství v...

Psáno 11/4/2017

Foto: Erik Janoušek. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !