11.4.2021 | Svátek má Izabela


ZANINY CESTY: Vzhůru na Zelenou Horu

22.9.2020

Před několika lety jsme byli na prodlouženém víkendu v Nepomuku. Strašně moc mě to tehdy táhlo na Zelenou Horu – na zámek, kde (když to vezmu podle časové osy) vznikla Zelenohorská jednota, byl nalezen Rukopis zelenohorský a natočili Černé barony.

Tehdy byl zámek totálně nepřístupný; i když jsme se vydrápali k němu na kopec, dalo se jen maličko nakouknout přes vysokou zeď.

Plzeň - Mlýnská strouha

Plzeň - Mlýnská strouha

Letos jsem narazila na akci Černí baroni v Nepomuku (viz zde) a usoudila, že pojedeme. Takže jsme na dva pobytové dny zajeli do Plzně, zašli do Memoriálu generála Pattona (já na půl hodiny, Franta tam spokojeně strávil dopoledne, zatímco já se prošla zeleným pásem kolem historického centra).

Zámek Zelená Hora u Nepomuku

Zámek Zelená Hora u Nepomuku

V pátek jsme vyrazili do Nepomuku a na Zelenou Horu. Akce s Černými barony mi tam trochu překážela, i když je fakt, že některým scénám z toho filmu se prostě člověk smát musí. Ale uznávám, zámek patří malé obci Klášter a peníze za vstupné jsou potřeba.

Zámek sám je místy opravený, spíš zvenku než zevnitř. V ceně vstupného byla prohlídka s průvodcem, ale dalo se jít podívat i samostatně – uvnitř nic nezbylo. Jediné, co by se dalo odnést, byly obrazovky, na kterých promítali scény z filmu, které se odehrály na tom kterém místě.

Jinak tam byly už jen velkoformátové historické fotky, jak to na zámku kdysi vypadalo.

Zámek Zelená Hora - interiér

Zámek Zelená Hora - interiér

Prý je snaha na zámku zřídit v jedné části něco jako muzeum totality – viz ti Černí baroni, zatímco druhá část by se zrekonstruovala, vybavila a dělaly by se tam klasické prohlídky.

Všechno jsme prolezli, vyfotili a pak šli dolů do Nepomuku (někdy se budeme muset podívat do obce Klášter, jsou tam malé zbytky kláštera, který souvisí se vznikem zámku). A pak zpátky na vlak a do Plzně a domů. Jsem ráda, že se to povedlo.

Foto Zana. Další fotky si můžete prohlédnout tady na Rajčeti.

Zana Neviditelný pes