6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


BTW: Virtuální není neživé

29.6.2007 1:24

Přesto se vizionáři již od konce devadesátých let zabývali myšlenkou vzniku internetových komunit a předpovídali jim velkou budoucnost. Věděli, že internet umožní vytvářet zájmové skupiny a zabývali se myšlenkou, jak takové komunity využít. Pokud bych velmi stručně shrnula základní myšlenku, tak šlo o nastolení zcela nového kontaktu výrobců a poskytovatelů služeb s jejich zákazníky. Coursing - Kazan, který běžel s nadšením

Praxe ukázala, že komunity skutečně vznikají a to dokonce i ty podnikatelsky využitelné. Stejně se ukázalo, že pravdu měli i psychologové - anonymita nabízená komunikací na webu skutečně svádí k hrubosti, vulgárnosti a vůbec k uvolnění těch temných stránek lidské povahy, které se za obvyklých okolností lidé snaží držet na uzdě. Došlo i na avizované odcizení - komunikace prostřednictvím vymyšlené, často idealizované virtuální podoby je nekonečně snazší, než denní boj o uplatnění se v obyčejné lidské společnosti.

Jenže internet je lidským výtvorem, jako takový není černobílý a blíží se svým stvořitelům svojí stále komplikovanější strukturou a rozporuplností. Nelze popřít jeho rizika ani potenciální zlo, které se v něm skrývá. Ale ani to dobro. Ono totiž odcizení v lidských vztazích se dnes rozhodně neprojevuje jen kvůli internetu, důvodů je mnohem víc. Změny v životním stylu, věčný spěch, honba za přeludy, ziskem a mocí. Bariéry vyrůstají nejen mezi sousedy a spolupracovníky, ale i mezi jednotlivými generacemi a v rámci rodin. A je to právě ten podezíraný internet, který nabídl lidem možnost stavět nové mosty a vytvářet nová pouta.

A na těchto základech vyrostl i Zvířetník. Když jsem ho před pěti lety přebírala, vycházel jeden článek denně, měl průměrně tak 300 přístupů, ty úspěšné to dotáhly na 500, super úspěšné výjimečně atakovaly tisícovku. Komentáře byly stručné a málokdy jich bylo viditelněji více než deset. Články se věnovaly výhradně zvířatům. Přesto se kolem Zvířetníku vyskytovali zajímaví lidé, kteří se tak nějak znali. Někteří se znali i lépe, ale bylo jich málo. Mluvit o komunitě by bylo nadsázkou.

Dnes má průměrný článek kolem tisícovky přístupů, běžně se dosahuje dvou tisíc a byly i články, které se dostaly vysoko nad tři tisíce. Zvířetník si již doopravdy zaslouží podtitul, který jsem mu ve své vizi dala - je to deník o zvířatech a lidech, a navzdory převažujícím zvířecím tématům je stále hlouběji lidský. Jakýmsi záhadným způsobem k sobě přitahuje dobré lidi; srdečné, slušné, obětavé a se smyslem pro humor. Vznikla platforma, kde je možné si vyměňovat názory kultivovaným způsobem, kde je možné se smát, přemýšlet, dojímat se i plakat. Coursing - Daník, který běžel s paničkou

A teprve na tomto základě se vytvořila opravdová komunita. Společnost lidí, kteří sice byli zcela anonymní, ale přesto si začali být blízcí. Nebylo tedy divu, že Zvířetníkům přestaly anonymní kontakty stačit. A tak proběhl proces, který nebyl v souvislosti s internetem psychology nijak zmiňován - možná proto, že nejde o katastrofický scénář. Lidé se z vlastní vůle začali poznávat. Jenže ono nezůstalo jen u kontaktů. Jak už jsem řekla, Zvířetník nějakým zvláštním způsobem přitahuje dobré lidi, jejichž pozitivní síla a myšlení se splétá a sílí pro běžného uživatele internetu naprosto nepochopitelným způsobem.

Nejenže se členové posilují navzájem takříkajíc virtuální (ale reálně účinnou) cestou, ale vzájemná podpora rychle přesáhla přes "pouhé" držení palců a tichou motlitbu. Zvířetníci začali páchat dobro zcela konkrétní a hmatatelné. Kolik opuštěných psů, koček a koní těžilo z jejich společné štědrosti a soucitu! Ale nezůstalo jen u zvířat. Malý element, který přišel o dědu, trpajzlíčci, kterým osud rozdal slabé karty, ale zato jim přidělil Myš - oddanou Zvířetnici, která svojí neúnavnou aktivitou spojila potřebné děti s dobrými a velkorysými lidmi.

A ti lidé se nakonec setkali. Samozřejmě ne všichni, ale byli jich hodně. Opět to nemohlo být obyčejné setkání. Díky gejzíru nápadů, odhodlání a neúnavné pracovitosti organizátorů vznikl program neobyčejného dne, který se také neobyčejně povedl. Podivuhodné virtuální společenství definitivně ožilo a dokázalo, že pokud nejsou bez ducha lidé, není bezduchá ani technika.

Je to prazvláštní společenství, tihle Zvířetníci... a já doufám, že jim to vydrží.:))

PS: Ráda bych na tomto místě ještě za sebe (když jsem do teď neměla možnost:)) poděkovala nejen Bláže a Bedě, které vše začaly organizovat, Myši za neuvěřitelný tričkový maraton, a všem za úžasné dárky. Stejně bych chtěla poděkovat i paní Sedlákové, která mě (coby nyní mlčící čtoucí, ale jinak zasloužilá Zvířetnice) upozornila na veterinární úskalí naší akce a pomohla ji z titulu své funkce celou zdárně dovést do souladu se všemi příslušnými nařízeními.

PPS: Stejně bych ráda zmínila sponzory, díky kterým jsme dostali spoustu milých pozorností a užili si tombolu. Dárky na Zvířetníkovské setkání poskytli:

CANDY, spol. s r.o. (www.candy.cz)
KSK BONO, s r.o. (www.kskbono.cz)
ITACO - naháči a internetový obchod (www.itaco.cz)
Planeta zvířat - mediální partner (www.planetazvirat.cz)
Fotograf: Pes Jíra

PPPS: A především vám všem děkuju za sebe, protože bez vás by Zvířetník nikdy nemohl být takový, jaký je. :))

Coursing - Zvířetníkovský hrníček
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !